bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 01:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi

İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi


Her İstanbul’un fethi yıldönümünde İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi tekerlek monte edilmiş bir “kadırga” karikatürünün asfalt yolda Belediye işçilerine çektirilmesi mizanseni yaşarız. Genellikle aksiliklerle ve komik görüntülerle gölgelenen İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi ama yine de ıslarla yinelenen bu gösteriden amaç İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Fatih’in 72 gemiyi bir gecede karadan geçirdiği efsanesini kamuoyuna maletmektir. Ne ki tarihsel gerçeklikte yeri olmayan bir gösteriydi yinelenen.
Hikayeyi anlatan kaynaklar İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi II. Mehmet’in İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi 20 Nisan’daki deniz yenilgisinin öfkesiyle karadan gemi geçirmeye karar verdiğini ve bu çerçevede 2 gecede 72 kadırgayı Tophane (veya Beşiktaş İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi veya Dolmabahçe)’den İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Kasımpaşa’ya indirdiğini iddia edecektir. Ne ki söz konusu gemilerin karadan geçirildiğini kanıtlayan somut bilgiler yoktur.
Gemilerin 22 Nisan sabahı Kasımpaşa’da göründüğü konusunda kuşku yok; ancak nereden ve nasıl geldikleri sorunu İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Fetih sürecinin en büyük bilmecesi İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi daha doğrusu miti olarak karşımızdadır.
Kimi Osmanlı kaynakları yanında kimi Bizans kaynaklarında da yinelenen söz konusu iddia İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi tüm Osmanlıcı tarihçilerin en temel övünç vesilesi olarak fetih anlatımlarının temel malzemesi yapılır. Ancak söz konusu iddia İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi örneğin Rumeli Hisarı’nın yapılması veya döktürülen büyük toplara ilişkin olduğu gibi bilgi ve belgeyle desteklenmekten yoksundur.

HAVADA YÜRÜTTÜLER BELKİ UÇURDULAR


Kimsenin sorgulamaya cesaret edemediği bir fetih efsanesi ile karşı karşıyayız. Örneğin Şehabettin Tekindağ; “Mamafih bu mevzuda Aşık Paşazade İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Tursun Bey İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi İdris-i Bitlisi gibi en eski kaynakların İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Dukas gibi mühim bir Bizans menbaının tafsilat vermemeleri bu hususta kat’i bir hükme varmayı güçleştirmektedir.” Demekte İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi ama yine de karadan geçirilmeyi bir veri olarak *işlemektedir.İşaret ettiği Tursun Bey’in anlatışı aynen şöyledir:
“İslam gemileri bayraklarla bezenip yelkenleri açtılar. Galata kalesi ensesinde havada yürüttüler. Belki uçurdular. Bu heybetle götürülüp mükemmel silahla liman liman denizine saldılar.”
Buna göre İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi İslam gemileri yelkenleri açıp Galata kalesi ensesinde havada yürüyor İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi bekli de uçuyor ve bu heybetle liman denizine konuveriyorlar!…Aşıkpaşazade’nin anlatışı da farklı değil:
“Yetmiş parça gemi dahi Galata’nın üst yanından karadan yelken açtılar. Savaşçılar ayak üzeri durdular ve sancaklarını çözdüler. Geldiler Hisar dibinde denize girdiler”!…
Görüldüğü gibi Aşıkpaşazade daha da ileri gitmiş İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi en kısa mesafede üç kilometre olan bu yol boyunca yelken açarak kaydırdığı yüzlerce ton ağırlığındaki gemilerin içine savaşçıları da yerleştirip İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi onları ayakta dikeltmekten de imtina etmemiş!…
Tabii asıl üzerinde durulması gereken nokta İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Osmanlı vakanüvislerinin bu gerçeküstü söylemi değil; bu masalın İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi günümüz resmi tarihçilerince de sorgusuz * yinelenebilmesidir.
Bu noktada ciddi verilerle desteklemediği halde İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi söz konusu efsaneyi yineleyen tarihçilerimizin İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Voltair’in ifadesiyle; “…keşişlerin o zaman uydurdukları masalları tekrarlayıp durma” konumuna düştükleri açık. Voltair’in; “Tarihsel yanlışlıklardan hoşlanan uluslar çoktur.(…) Çoğu birer alfabetik yalan dergisi olan sözlüklerimizde böyle gülünç masallara sık sık rastlanır” sözleri bizim için de geçerli ne yazık ki.

OLGUSAL DEĞERİ OLMAYAN AYRINTILAR


Bu durumda İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi gemileri dağdan aşırmaya varacak denli büyük bir zahmet ve zekaya kadar İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi alt tarafı bir zinciri kesecek testereleri de mi yoktu atalarımızın diye sorası geliyor insanın? Zinciri kesmek veya Osmanlı vesayetindeki Galata yanından kırmak varken İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Osmanlı dedelerimizin böyle olağanüstü bir organizasyon için kafa patlatmasını İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi birlerce insan ve hayvanın onca yük altında eziyet çekmesini İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi onca ormanın telef edilmesini anlamak mümkün değil doğrusu.
Gerçekten de ayrıntıları üzerinde kafa yormaya başladığımızda İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi tam da Voltair’in işaret ettiği bir masal örneği ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz.
İddianın belki de ilk kaynağı olup o sırada içeride olan Bizanslı danışman Francis’in anlatımı ise daha da ilginç: 20 Nisan yenilgisi sonrasını kastederek; “Padişah kızgınlığı içinde hıncından ellerini ısırıyor ve topuğu ile toprağı dövüyordu.(…) Donanmasının bir bölümünü limana sokabilmesini sağlayacak bir çare bulmaya çalışıyordu. Bu düşüncesini de hemen gerçekleştirdi. Galata’nın arkasındaki tepeden limana kadar bir yol yaptırarak İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi onu öküz ve koyunlardan elde ettiği yağlarla kayganlaştırdığı kalasa ve odunlarla döşedi.Gene değişik bazı makineler yaptırarak bunlarla iki ve üç sıralı gemilerini kolaylıkla tepeden geçirerek limana indirtti.”
Görüldüğü gibi Francis’te İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi vakanüvislerde olmayan ayrıntılar mevcut. Ancak bu özgülde olgusal değeri olmayan ayrıntılar bunlar. Esasen onun yaptığı İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Sezar’ın Antonyus’a karşı savaşta uyguladığı İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi düz yolda gemi yürütme bilgisini İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Haliç’te görüp bilgisine sahip olmadığı gemilere uygulamaktır. Onun bu geniş hayal gücünü İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Fatih’e ilişkin tiyatral anlatımdan İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi ‘Ulubatlı Hasan’ efsanesini üretmesinden İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Galata sırtlarından sorumlu olan Zağanos Paşa’yı saldırının yöneticisi ilan etmesinden ve Fatih’in topunun ağız genişliğini 12 karış göstermesinden biliyoruz.Tabii dağdan gemi aşırmayı mantıki kılmak için İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi “değişik bazı makinelerin” varlığından söz eder ki; eğer bu iddia gerçek olsaydı İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi o dönem koşullarında İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Osmanlıyı Yeniçağ’ın öncüsü yapacak teknolojik bir devrimden söz ediyor olacaktık.

HESABA GELMEZ İDDİA

Özetle farklı kaynaklarca yinelenmiş olmasına rağmen İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi dağdan gemi aşırma efsanesine itibar etmek olanaksız. Her şeyden önce teknik ve zamansal olarak olanaksız. En uygun güzergahın saptanması ve işin yapılabilirliği için keşif gerekiyor öncelikle; ki birkaç ekibin çalışması halinde bile iki günden fazla sürer. İkincisi İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi o dönemde orman olan o arazide –ki en kısa mesafe bile 3 kilometre- gemilerin geçebilmesi için binlerce ağaç kesmek ve güzergahı temizlemek gerekiyor. Bir ayda yapılabilirse mucize olur.
Üçüncüsü İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Galata veya Taksim sırtını geçmek İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi oldukça büyük bir çıkış ve iniş yanında bir dizi irili ufaklı iniş İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi çıkış ve kavisleri geçmek demek. Geçirilecek olanın koca koca gemiler olduğu düşünülecek olursa ciddi bir stabilizasyon çalışmasının önceden yapılması İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi bir dizi çukurun doldurulması İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi tepenin kazılması İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi kavislerin düzeltilmesi zorunlu.
Dördüncüsü İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi gemiler kaydırılmışsa gemi başına bir kızak ve üzerinde kayması için yol boyunca İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi yağlı ve birbirleriyle simetrik binlerce(en kısa mesafede en az 6 bin) kereste hazırlanıp yerleştirilmesi gerek. Tekerlekler üzerinde götürülmüşse İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi 72 tane İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi yüzlerce ton taşıyabilecek büyüklükte ve yeterli sayıda tekerleği olan araba üzerinde gidebileceği sağlamlıkta yok gerek. Ne kadar mükemmel bir organizasyon olursa olsun bu da aylar alacak bir iş.
Bir geminin sadece kızağa alınıp karaya çıkarılması bile İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi neresinden bakılırsa bakılsın İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi her gemi için tekrarlanmak üzere saatler alacak bir iş. Oldukça dik olan o yokuştan gemilerin çıkarılması ve o kadar ağır ve hassas bir yükün İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi çıkarmaktan da zor bir iş olan İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi elden kaçırılmadan aşağıya kadar indirilmesi İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi en tecrübeli ve uyumlu ekiple bile haftalar alır. Diğer yandan tek güzergah olduğundan İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi biri inişe geçmeden diğerinin çekilmesi olanaksız İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi dolayısıyla birbirlerini beklemek zorundalar. Bunların yanında İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi 72 geminin Kasımpaşa’ya indirilebilmesi için İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi buranın bu işe uygun hale getirilmesi İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi yani İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi gemilerin karaya çıkarıldıkları yer gibi İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Kasımpaşa’da da ciddi bir inşaat faaliyeti gerek.
Aynı güzergah kullanıldığından aynı mekanda on binlerce insan İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi bir o kadar manda İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi deve İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi vb. İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi bunların sevk ve organizasyonu İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi yaşanan olağanüstü trafik… O ilkel koşullarda ne denli mükemmel bir mühendislik ve idare yapılırsa yapılsın İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi üstelik benzeri bir iş deneyimi olmadığından bir dizi aksama kaçınılmaz.
Son olarak belirtilmesi gereken İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi söz konusu güzergahlarda yapılacak bir gemi yükleme ve indirmesinin Bizans’ın haberi dışında gerçekleşmesinin olanaksızlığıdır.
Tüm bu veriler ışığında büyük bir özgüvenle belirtilmeli ki İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi iki gecede (siz deyin ki iki ayda) gizlice dağdan gemi aşırtma safsatasına inanmamızı isteyenler İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi amiyane tabirle hiç hesap bilmiyorlar! Her yıl tekerlikli büyücek bir kayığı asfalt yoldan Kasımpaşa’ya taşıma mizanseni sırasında yaşanan sorunlar bile İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi bu 72 gemi geçirme efsanesine itibar edilemeyeceğinin yeterli kanıtı aslında. Dolayısıyla Fatih’in elinde yüzlerce tonluk bir ağırlığı yüklenecek bir helikopter olmadığını bildiğimiz koşullarda bu efsane İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi salt bizim değil İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi pek çok tarihçimizin de ne hale getirildiğinin göstergesi olmaktan başka bir anlam taşımıyor.

GERÇEK NEREDE

Esasen karadan gemi geçirme masalına yüklenen bu olağanüstü anlam İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi bizi gerçeklikten koparması yanında İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi döneminin en büyük planlama örneklerinden olan fetih sürecini yöneten kurmayı da hafife almaktadır. İstanbul’un fethi sürecindeki asıl başarı İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi her şeyin daha en baştan incelikle planlanmasıdır. Rumeli Hisarı inşası İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi topların dökülmesi İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi tünel hazırlıkları İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi o kadar askerin yemek ve tuvalet organizasyonu yanında zayıf * Haliç surlarına saldırı için gemi ve köprü hazırlığı da bu kapsamda değerlendirilmeli. Özetle büyüklük İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi çocukları ve çocuklaştırılan bir toplumu büyülemek için işlevsel olan iki gecede gemi geçirme masalında değil İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesitarihin kaydettiği en etkin surlarına karşı İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi her türden olasılık hesabını önceden yapabilen öngörüde aranmalı.
Tüm bu irdelemelerin üzerine Haliç’te görülen söz konusu gemilerin nereden geldiği sorusuna gelince.. Bunlar İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi saldırıdan çok önce yapılan hazırlıklardan biri olarak İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Okmeydanı sırtları ve Kağıthane deresinin Haliç’e açıldığı noktada yaptırılan tersanelerdeki inşaatın ürünüdür. Buralar Bizans’ın görme alanının tümüyle dışında İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi gemi yapımı için bol miktarda ağaç barındıran bir yerdir ve Osmanlı da böylesi gemi yapımında ustalaşmıştır. Bu gerçekliğin en olgusal anlatımını İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi çoğu zaman abartıya kaçan Evliya Çelebi’de buluyoruz:
“Ebü’l-feth İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Timurtaş Paşa’yı iki bin askerle Kağıthane’deki koruluk içinde 50 parça kadırga yapmakla görevlendirdi. O da kimi köyleri talan edip tahta ve kerestelerden işe yarayanları bu gemilerin yapımında kullandı. Koca Mustafa Paşa ise askeriyle Okmeydanı ensesinde Levent Çiftliği denilen yerde 50 parça kadırga ve 50 parça da at yağını işe hazır eyledi.(Kuşatmanın) Onuncu gününde de Kağıthane’deki kadırgalarda hazır olup İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi cümle karada İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi denizde olan bütün gemiler ve içlerindeki asker hazır baş idiler. … Tersane bahçesi dibinde Şahkulu adlı iskelede denize indirdiler.Gemilerin geçtiği yerler İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Okmeydanı’ndan hala görülmektedir. O günlerde gemilerin altına dökülen darılar oralarda kendi bitip kendi yiter.Sonra cümle gaziler silah ve nacaklarıyla gemilere doldular ve emre hazır oldular. Kağıthane’de Timurtaş Paşa’nın yaptırdığı 50 parça büyük kadırga da Eyüp tarafında göründü. *
Görüldüğü gibi oldukça somut bilgilerle karşı karşıyayız; 22 Nisan sabahı görülen gemilerin İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi kimlerin komutasında İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi nerede İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi nasıl yaptırıldıkları İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi başka bir kaynakta rastlamadığımız bir açıklıkla anlatılmış. Gemilerin İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi Bizans’ın haberi olmadan nasıl birdenbire Kasımpaşa’da beliriverdikleri sorusunun yanıtı da böylece belirginleşmiş olmaktadır.
Müneccimbaşı da Evliya Çelebi’yi onaylamaktadır: Sahaifü’l- Ahbar adlı Tarihi’nde İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi önce yağlı tahtalar üzerinden kaydırmanın Boğazkesen Kalesi’nden başladığından söz ederek malum efsaneyi yineleyen Müneccimbaşı İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi hemen devamında; “Fakat sahih(doğru İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi gerçek) olan rivayete göre İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi gemiler Okmeydanı’nda hazırlanmış ve buradan denize indirilmiştir” demektedir.
İşte 22 Nisan sabahı aniden Haliç’te beliriveren ve Bizanslıların İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi “Eya bu ne ola deyü perişan oldu”kları gemilerin hikayesi bundan ibaret (ayrıntılı bilgi ve irdelemeler için bkz.Fatih ve Fetih İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan YürütülmesiCumhuriyet Kitapları).


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi

İstanbul’un Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: istanbul un fethinde gemilerin karadan yürütülme süreci, 304stanbulun fethinde gemilerin yürütüldü287ü yol nas305l yap305lm305351t305r k305saca, istanbul un fethi gemilerin karadan yürütülme mesafesi, istanbul un fethinde gemilerin karadan yürütülmesi kisaca, osmanlidafetihte kadirgalarin yurutulmesi, istanbul un fethinde gemileri öküzler, istanbul un fethi sırasında gemilerin karadan denize indirilmesi kısaca, gemilerin karadan yürütülmesine somut kanıt, istanbul un fethinde gemilerin karadan yurutulen tepe, gemilerin karadan yurutuldugu tepe, aşıkpaşazade istanbulun fethi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İstanbul’daki Semtler İsimleri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 10:46
Osmanlıların Rumeli’yi Fethi ve İskanı elif Tarih 0 21-06-2011 02:20
İstanbul’un Resmen İşgal Edilmesi(16 MART 1920) elif Tarih 0 09-12-2010 04:22
Batan Gemiler Ve O gemilerin Kahramanlari mormavi Tarih 0 30-04-2010 03:49
İngiliz Kralına Verilen Zİngiliz Kralı VIII. Edward İstanbul’a Atatürk’ü ziyareiyafet Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 17-05-2008 05:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats