bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 02:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı

Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla KullanılılırdıMaske sözcüğü birçok dilde benzer biçimde söyleniyor. Genel kanıysa kökeninde eski Latince’de kullanılan ve “ruh Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı hayalet” anlamına gelen “masca” sözcüğünün olduğu. İnsanlar yüzlerine taktıkları maskeyle farklı bir kişiliğe büründüklerini ve o temsili yüzün yeni bir ruh verdiğini düşünürlermiş. Yüze geçirilen çeşitli maskeler farklı ruh hallerini belirler Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı farklı amaçlar taşırmış. Sözgelimi kralların sarayında yüzlerine çeşitli komik maskeler takarak şaklabanlıklar yapanlara “maskara” dendiğini biliyoruz. Bununla birlikte maske Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı insanın yaşamına çok eski çağlarda girmiş ve pek çok farklı amaçla kullanılmış.
Maske

Günümüzde maskeler çoğunlukla eğlenmek ya da kimi iş dallarında yüzü korumak için kullanılıyor. Oysa yakın zamana değin maske takmanın töresel bir anlamı vardı. Geçmişten Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı yüzyıllar öncesinden gelen bir anlam bu. İnsanlar doğal ya da doğaüstü olduğunu düşündükleri canlıları simgelemek için maskeler yapmışlardı. Bu maskeyi takan kişiler açıklayamadıkları güçlerden bu yolla kurtulmayı amaçlıyordu. İnsanoğlu bilinmeyenden korkmuş yüzyıllar boyunca. Korkusunu da maskelerin arkasına sığınarak bastırmaya çalışmış bir anlamda. Maskelerin anlamı maskeyi takanın simgelediği kişiden ya da şeyden kaynaklanıyor. Sözgelimi ejderha maskesi takan birisi Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı ejderhanın temsilcisi olduğunu düşünüyordu. Bu yolla ejderha gücüne sahip olmayı istiyormuş. Ya da kötü ruhların ejderhadan korktuğunu düşünerek takmış maskeyi. Onun ejderha olduğunu düşünen kötüler asla yanına yaklaşmayacak Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı maskeyi takan kişi de böylece güvenli bir şekilde yaşamını sürdürecekti. Bu tür maskeler aslında bir tür gizleme görevini görüyor. Kılık değiştirmenin en kolay yolu olduğu için sıkça başvuruluyormuş bir zamanlar. Doğada da benzer kılık değiştirmelere rastlamak olası. Birçok hayvan yırtıcı Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı korkunç ya da zehirli hayvanların görünüşünü taklit ederek Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı bir anlamda yüzlerine onların maskesini geçirerek Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı düşmanlarından korunuyor.

Maskeler neredeyse Paleolitik çağdan beri kullanılıyor. İlkel kabilelerde maskeler Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı doğaüstü varlıkları Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı takanın atalarını ya da ruhları simgeliyordu. Bu nedenle törenlerde maske takmak Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı bu varlıklarla ilişki kurmanın bir yolu olarak görülüyordu. Geçmişte kabilelerin şamanları Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı büyücüleri hastalıkları iyi etmek için yaptıkları törenlerde maske takardı. O zamanın inançlarına göre hastalıklara kötü ruhlar neden olurdu. Hastanın içine giren kötü ruhu kovmak için şaman Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı bir törenle maskesini takar ve maskenin simgelediği iyi güçlerin yardımına başvururdu. Bu törenler yalnızca hastaları iyileştirmek için yapılmazdı. Sözgelimi avdan önce de bu tür törenler düzenlenirdi. Avlanacak hayvanın maskesini takan insanlar simgesel olarak öldürülür Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı böylece avın yalnızca bedeni değil ruhu da avlanmış olurdu. Güney Amerika yerlileri gücün simgesi olarak gördükleri jaguarın maskesini takarlardı. Böylece bu hayvanın gücünü elde ettiklerini düşünürlerdi.
Maske

Eski Yunan’da önceleri şenliklerde kullanılan maskeler Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı az zaman sonra bir tiyatro aracı oldu. Bundan kısa bir süre sonra da tiyatronun simgesi haline geldi. Bazı oyunlarda sesi yükseltmesi için çok büyük ağızlı maskeler kullanılıyordu. Her oyuncunun oynadığı role göre (kahraman Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı kral Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı rahip…) ayrı ve belirli bir maske kullanılıyordu. Böylece az sayıda oyuncu üzerlerindeki kostümü ve maskeyi değiştirerek hemen farklı bir role bürünebiliyor Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı oyunu daha renkli bir hale getiriyorlardı. Eski Yunan tiyatrosunda 28’i trajedilerde kullanılmak üzere 76 değişik maske kullanıldığı saptanmış.

Japonya Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı Hindistan Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı Sri Lanka Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı Endonezya gibi ülkelerin oluşturduğu doğu tiyatrosunda maske geleneği hâlâ yaşıyor. Tiyatro oyunlarını izlemeye gelen seyirciler zaman zaman parlak renkli Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı değişik biçimli dev maskelerin geçidine tanık oluyorlar.

Avrupa’daysa ilk çağlardan sonra bırakılan maskeler tiyatroya İtalyan sanatçılar yoluyla dönmüştü. Geleneksel İtalyan tiyatrosu Commedia del Arte oyuncuları Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı Pantalone Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı Pulcinella gibi karakterleri maskeler ya da yarım maskeler aracılığıyla sunarlardı. Bu gelenek sonraları İtalyan güldürüsünün ortadan kalmasıyla sönmüştür.

Günümüzde maskeler geçmiştekinden farklı anlamlarda takılıyor. Tiyatro oyunlarında ya da gösterilerde kullanılan maskeler var. Bunları takmak artık eskisi gibi düşlemsel bir amaç taşımıyor. Maskeyi takan kişi Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı oynadığı rol gereği büründüğü karakteri daha iyi anlatabiliyor böylece. Hindistan’ın eski söylencelerinden biri olan Ramayana örneğinde bunun uygulaması görülebilir.

Oyuncular Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı mitolojik öyküyü anlatmak için yüzlerine maymun tanrı Hanuman'ın ya da iyi yürekli Rama’nın maskelerini takarlar. Böylece seyirciye oynadığı karakteri gözlerinde daha iyi canlandırma olanağı da vermiş olurlar. Tiyatroların biri gülen biri ağlayan iki maskeyle simgelediğini anımsarsak Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı sahne oyunlarında maskenin önemini daha iyi anlayabiliriz.
Maske

Batıda günümüzde hâlâ kutlanan karnavallarda Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı şenliklerde insanların kıyafetlerini değiştirip maske takarak eğlendiğini görüyoruz. Bu kutlamalar Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı bir bakıma günümüzde de varlığını koruyan kalıntılarıdır. Bu şenliklerde takılan maskeler de geçmiş dönemlerde yaşamsal Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı dinsel özellikler taşıyorlardı. Sonradan bu maskeler simgeledikleri değerlerden arındılar ve birer eğlence nesnesine dönüştüler. Eski zamanlardan kalan bir gelenek olan karnavallarda sanki bir maskeli balo havası yaşanır. Bu karnavallarda herkes bir maske yardımıyla kişiliğini değiştirerek kalabalığa karışır. Günümüzde bu karnavalların en ünlüsü Brezilya’da yapılan Rio karnavalıdır.

Dünyanın hemen her yerinde maskelere rastlıyoruz. Ancak Müslüman ülkelerde maske kültürü gelişmemiştir. Bunun nedeni İslam dininin insan sureti yapmayı yasaklaması. Buna uymayan tek bir ülke var: Cava. Cava ve Bali’de 18. yüzyıldan beri gerçekleştirilen ve tiyatroya benzeyen maskeli oyunlar oynanıyor. Gölge oyunlarından türeyen bu oyunlar eğlenmek için olduğu kadar uğursuzluktan korunmak için de oynanıyor. 20. yüzyılda kültürlerin dışa açılmasıyla maskeler de giderek bir süs eşyası durumuna düştüler. Haiti Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı Hindistan Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı Kenya Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı Meksika gibi ülkelerde maskeler artık yalnızca turistler için üretiliyor neredeyse.
Maske

Maskeler Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı genellikle bu işin ustası sanatçılarca yapılır. Eğer maske doğaüstü bir gücü simgeliyorsa yapanın bu gücü duyumsadığı varsayılır. Maskeyi yapan gibi takanın da maskenin simgelediği varlığın sahip olduğu bazı güçlere sahip olduğu düşünülür. Dolayısıyla bu kişi maskeyle birlikte rol yapan bir oyuncuya benzetilebilir. Maske onu takan kişiyle birlikte bir canlılık kazanır ve takan kişiyle maske arasında karakter uyumu aranır. Sözgelimi aslan maskesi takan biri aslan gibi yırtıcı Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı tilki maskesi takan kurnaz davranışlar yapar. Bu tür törenlerde izleyicilerin de rolü büyüktür. Oyunu seyredenler maskenin geçmişle bugün arasında bir bağ olduğunu anlar.

Yeryüzünün her yerinde maskelere farklı anlamlar yükleniyor. Bu nedenle kullanıcıların ya da izleyicilerin davranışları da farklılık gösteriyor. Sözgelimi Afrika ya da Okyanusya’da kullanılan bazı maskelerin korkutucu görünümleri vardır. Bunların kötü ruhları simgelediğini düşünmemize yol açar. Oysa gerçek bunun tümüyle tersi olabilir. Maskeler içinde bulundukları toplumların kültürel değerleriyle yakından ilgilidir.

Maskelerin kullanılma amacı her zaman simgesel değil. Zaman zaman pratik işler için de kullanılıyor maskeler. Bu kullanımların en ilgincine batı Hindistan’da yaşayanlar arasında rastlıyoruz. Batı Hindistandan’da bulunan Sunderland Ulusal Parkı yakınlarında yaşayan köylüler kafalarının arkasında bir maskeyle dolaşıyorlar. Bunun nedeni bölgedeki kaplanlardan korunmak. Kaplanlar avlarına arkalarından saldıran Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı sinsi bir avlanma tarzı seçmiş. Bengal kaplanı denen bu tür kaplanlar insanlara asla önden saldırmıyorlar. Yöre halkı da bu duruma çare olarak başlarının arka tarafına maske takmayı bulmuşlar. Böylece kaplan ne taraftan yaklaşırsa yaklaşsın karşısında bir yüz göreceği için avına saldırmıyor.
Maske

Maske yapımında çok çeşitli gereçler kullanılıyor. Bunlar arsında ahşaplar Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı metaller Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı kabuklar Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı lifler Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı fildişi Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı kil Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı boynuzlar Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı taşlar Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı tüyler Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı deri ve postla Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı kağıtlar Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı bezler ve daha pek çok şey var. Maskelerin yüzü kimi zaman dümdüz bırakılıyor kimi zaman da çok karmaşık süslemelerle donatılabiliyor. Maske çoğu kez onu takanın gövdesini örtecek biçimde giyilen bir kostümle birlikte kullanılır. Bu giysi maskenin canlandırdığı kişiliğe uygun olur. Kimi maskelerse yüze takmak için değil duvara asmak için üretilir. Bu tür maskeler günümüzde dekoratif bir süs olarak kullanılıyor Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı oysa geçmişte bunların da ruhlarla Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı iyi şansla ya da farklı bir amaçla ilgisi var.

Maskeler insanların ilgisini her zaman çekiyor. Karpuz kabuğundan Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı ucuz kartondan ya da en pahalı malzemeden de yapılsa yüzümüze taktığımız bir maske bizi birdenbire farklı biri yapıyor.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı

Eski Zamanlarda Maskeler Hangi Amaçla Kullanılılırdı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eski uygarlıklar neden maske kullanmışlardır, anadolu uygarlıkları neden maske takar, maskeyi hangi uygarlıklar kullanmıştır, japon uygarlığına ait maskeler, hangi uygarlıklar ne amaçla maske kullanmışlar, eski uygarlıklara ait kabile maskeleri, eski uygarlıklar neden maske kullanırlar, anadolu uygarlıklarına ait maskeler ne amaçla kullanılır, hangi uygarlıklar maske kullanmıştır, maskeler uygarlıklarca hangi amaç ile kullanılmıştır, eski çağlarda maske nasıl yapılır, afrika uygarliklari kizilderililer anadolu uygarliklari maskeyi ne amacla kullanmislardir, anadolu uygarlıkları neden maske kullanırlar, anadolu uygarliklarina ait maskelerin ne amacla kullanilir, maske kullanan uygarlıklar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eski Zamanlarda Dünyanın Şekli ile İlgili Ne Düşünülüyordu? Я Soru Cevap 17 16-05-2017 10:09
Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır elif Soru Cevap 0 13-02-2013 02:22
Tarihte ilk olarak seneyi 12 aya hangi uygarlık ve hangi amaçla bölmüştür? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-09-2011 08:19
Discilerin Cok Eski Zamanlarda Kullandiklari Aletler... mormavi İlginç Resimler 3 29-05-2010 10:40
En Cok Hangi Zamanlarda Aglarsiniz mormavi Anketler 10 06-11-2009 08:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats