bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 02:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Askerde Nasıl Kalınabilir? Askerde Nasıl Kalınır?

Askerde Nasıl Kalınabilir? Askerde Nasıl Kalınır?Halk arasında askerde teskere bırakmak söylemiyle adlandırılan kalma eylemi düşündüğünüz kadar kolay bir mevzu değildir.

Öyle olsaydı şayet bu ülkede milyonlarca işşiz genç varbir kısmı bıraksa yılda ikinci bir ordu kadar personeli istihdam etmeniz gerekir.

Askerde iken çvş rütbesine haiz olur isenizatışspor ve eğitimdeki başarılarınız üstleriniz tarafından (Bölük/Batarya Astsubayı+Bölük/Batarya Komutanı) değerlendirmeye tabii tutulur ve uzmnastsb alımları döneminde Silahlı Kuvvetler silah altında olupta standart sınavlara girmek isteyen personel kategorisine tabii olursanız işlemleriniz başlatılır.

Ben kalmak istiyorum kalırım şeklinde bir uygulama yoktur.

Her sene rutin olarak yapılan Uzmn ve Astsubaylık sınavlarına her Türk gencinin katılabildiği gibi silahlı kuvvetler bünyesinde silah altında görev yaparken bu hakkınızın korunması amacıyla sizler gibi düşünen arkadaşlarada belirli bir kontenjan verilir.

Bu kontenjanın dışarıda normal olarak hayatını sürdüren arkadaşlar kullanamazlar.

Yalnız bu şartlardan istifade edebilmeniz için dışarıda sınava girecek arkadaşlardan istenilen kritetlere hazi olmanız bunun yanında yukarıda belirttiğim vazifelerden başınızdaki rütbeli personelin kullanmış olduğu kannat notunun yüksek olması amacınıza direk etki eden maddelerdir.

Askerde teskere bırakarak uzmn olmak yürürlüktedir yalnız sandığınız gibi binlerce kişiyi kapsamaz..

Yüzde 2-3 gibi küçük bir oran dahilinde olup her sene Tsk nın talep ve ihtiyacına göre bu rakam değişkenlik gösterebilir.

Askerde teskere bırakıp Astsubay olamazsınız.

Askerde teskere bırakıp subayda olamazsınız.

Yıllarca Harp Okulu ve Askeri Lise okuyan insanlar ile 12 ayda aynı şartlarda görev yapmak ve onlardan olabilmek takdir edersinizki hem dengeler açısından hem sistemin sürekliliği hemde yürütme olarak uygun bir hareket biçimi değildir.

Uzmn olduğunuz takdirde gene sınavlar ile Astsubaylığa yükselme şansınız vardır.

Lakin bu oranda yüzde 2 yi geçmez formalitedir..

Çok kaliteli bir personel olmanız son 5 seneninizin sicil ortalaması 100 olması gereken ve hiç bir şekilde ceza cürüm takip disiplin suçu işlememiş olmanız gerekmektedir.

Uzmanlıktan Astsubaylığa Astsubaylıktan Subaylığa geçmek kolay şeyler değilidir..

Muhazzaf kategorisinde yer alan subay ve astsubalık farklı meziyetler ve aşamalar gerektirdiği gibi 13 yaşında başlayan ve yıllar alan bir eğitimn sürecidir.

Sadece bilgi okul durumu ve başarı aranmaz.

Sistem hakkında ortaokul sonunda başlayan yorucu bir okadarda meşekatli bir yolculuğun ve eğitimin neticesinde muhazzaf personel olursunuz.

Asteğmenlik olayı 2008 itibari ile bitecektir.

Asteğmenliliğin son ayında teğmen rütbesine ulaşıp ben kalmak istiyorum veya resimler gösterip bakın ben teğmendim kal dediler ama kalmadım tarzı söylemlere...

Veya askerde çok ısrar ettiler bölük komutanım olsun tabur komutanım olsun kal ahmet mehmet seni uzman yapalım hatta astsubay yapalım seni sevdik gitme dediler ama ben istemedim tipi söylemlere kesinikle inanmayınız.

Dışarıdaki gençler nasıl bu sınavlara girip ter dökerler ise sizde silah altında iken çalışır ve bu sunavlara Tsk nın belirlediği sınav yerlerinde girersiniz.


Tek farkı kontenjanınınızın dışarıdan giren bi insana nazaran bir nebze daha yüksek olmasıdır ki bu farkı askerde iken çok çalışarak hiç vukuat işlemeyerek ve her eğitimde bir numara olarak attığınızı vurarak koşularda en önde gelerek yüzlerce asker arasında ilk üçe girerek sağlarsınız..

Azmederseniz herşey olur.

Türk genci zoru başarır imkansız sadece biraz zaman alır.

Ama askere gideyim..uzman olarak kalayım sonra astsubay olayım sonra subay sonra oradan giderim derseniz Türkiyede bir tane örneği olduğunu belirtebilirim..

Onunda nasıl basamakları çıkyığını neden çıkarıldığının sizin takdririnize bırakırım.Konu elif tarafından (05-11-2015 Saat 09:18 ) değiştirilmiştir..
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-08-2014, 10:08   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ASKERDE KALMAK

1. Türk Silahlı Kuvvetlerinde devamlılık arz eden teknik ve kritik kadro görev yerlerinde yetişmiş personel istihdam etmek maksadıyla 1986 yılında uzman erbaş uygulamasına geçilmiş ve uygulama halen devam etmektedir.

2. Uzman Erbaş : Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşı olarak istihdam edilen personeldir.

3. Uzman Çavuş : En az lise veya dengi okulu mezunu olanlardan veya en az sekiz yıllık İlköğretim Okulu mezunu ve 1111 sayılı Askerlik Kanununa göre askerlik hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayıp uzman erbaş olmayı hak kazanmış olanlar ile 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu TSK Uzman Erbaş Yönetmeliği ve bu yönergede belirtilen esaslara göre uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa terfi etmiş personeldir.

4. Uzman Onbaşı :En az sekiz yıllık İlköğretim Okulu mezunu veya dengi okulu mezunu olup 1111 sayılı Askerlik Kanununa göre askerlik hizmetini onbaşı veya er rütbesi ile tamamlayıp uzman erbaş olmaya hak kazanmış personeldir.

5. ADAYLARDA ARANAN KOŞULLAR:

a. Sosyal Durum Ahlak Yaş ve Kaynak ile İlgili Koşullar:

(1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

(2) Müracaat tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak.

(3) Yapılacak yazılı sınav fiziki kabiliyet testi ve mülakatta başarılı olmak.

(4) Güvenlik soruşturması uygun olmak.

(5) Silahlı Kuvvetlerin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

(6) Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi bir cürümden hükümlü bulunmamak soruşturma altında veya yargılanıyor olmamak.

(7) Her yıl yayımlanan boş/boşalan Uzman Erbaş kadrolarının görev tanım formlarında istenen niteliklere sahip olmak.

(8 ) Askerlik hizmetini çavuş onbaşı veya er olarak yapmış veya yapıyor olmak.

(9) Askerlik hizmetini yapmakta olan adaylar için müracaat tarihi itibariyle terhislerine en fazla 6 (altı) ay kalmış olmak.

(10) Terhisli adaylar için müracaat tarihi itibariyle terhis tarihini takip eden 3 (üç) yıl içerisinde başvurmuş olmak.

(11) TSK’de daha önce subay yedek subay astsubay uzman jandarma uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak.

(12) Halen askerlik hizmetine devam ederken yazılı sınav sonucunda başarılı olan adaylar için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenecek “Nitelik Belgesi”nden 80 ve üzeri not almış olmak.

b. Sağlık ile ilgili Koşullar:

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak; sevk edildikleri asker hastanesinden komando uzman erbaş adayı seçilenler için “Komando Olur Paraşütle Atlar” diğer sınıflar için “Sağlam Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak.

6. ALIM SAFHASINDA UYGULANAN SINAVLAR VE BAŞVURULAR :

a. Sınavlar müracaat eden personel miktarına bağlı olarak belirlenecek sınav merkezlerinde senede bir veya daha fazla yapılır.

b. Sınavlar aşağıda belirtilen sıra ve esaslara göre yapılır.

(1) Yazılı Sınav: Genel Kültür ve Askeri Kültür olmak üzere iki bölümden oluşur.

(a) Genel Kültür bölümünde 50 soru Askeri Kültür bölümünde 50 soru sorulur. Toplam 100 soru için 120 dakika süre verilir.

(b) Değerlendirme seçenek sayısının bir eksiği kadar yanlış cevabın bir doğru cevabı götürmesi neticesinde elde edilecek ham puanın standart puana dönüştürülmesi şeklinde yapılır. 100 (yüz) tam puan üzerinden 70 (yetmiş) ve daha yukarı puan alan adaylar seçmelerin müteakip aşamalarına katılmaya hak kazanırlar.

(2) Ön Sağlık Kontrolü:

(a) Sağlık personeli (Tabip Diş Tabibi Sağlık Astsb. veya Hemşire) ve bir sınıf subayı tarafından yapılır. Ön sağlık kontrolünde TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esaslarına göre adayın genel fiziki kusurları olup olmadığı kontrol edilir ve fiziki kabiliyet testi için gerekli sağlık kontrolleri yapılarak sonuçlar formun ilgili kısmına kaydedilir. Koşulları uygun olanlar fiziki kabiliyet testine alınır.

(b) Sonuçlara itiraz eden adaylar için Sınav Komisyon Başkanının başkanlığında bir sınıf subayı ve bir doktordan oluşan “Nihai Karar Komisyonu” teşkil edilir. Komisyonun verdiği karar kesin olup değiştirilemez ve itiraz edilemez.

(3) Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi :

(a) Komando uzman erbaş adayları için uygulanacak fiziki kabiliyet yeterlilik testinde belirlenen baraj puanı ve yukarısında not almak. Baraj puanının altında puan alanlar elenir. Barajı aşan adayların her branştan alacakları puan toplamının branş sayısına bölünmesinden elde edilecek puan adayın bedeni yetenek sınav puanı olarak belirlenir.

(b) Diğer uzman erbaş adayları için uygulanacak fiziki kabiliyet yeterlilik testinde her branş için belirlenen baraj puanı ve yukarısında not almak baraj puanının altında not alan aday elenir. Barajı aşan adayların her üç branştan alacakları puan toplamının üçe bölünmesinden elde edilecek puan adayın bedeni yetenek sınav puanı olarak belirlenir.

(c) Sonuçlara itiraz eden adaylar için sınav komisyon başkanının başkanlığında bir sınıf subayı ve bir beden eğitimi öğretmeninden oluşan “Nihai Karar Komisyonu” teşkil edilir. Komisyonun verdiği karar kesin olup değiştirilemez ve itiraz edilemez.

(4) Mülakat:

(a) Mülakat komisyonu bir başkan (Sb.) ve iki üyeden oluşur. Üyelerden biri Sb. diğeri Astsb.dır. Mülakat ilgili formdaki belirtilen konulara göre yapılır ve formun ilgili kısmına kaydedilir. 100 puan üzerinden 70 puanı alan adaylar başarılı olarak değerlendirilir. Bu puanının altında puan alanlar elenir.

(b) Mülakat sonuçlarına itiraz eden adaylar için Sınav Komisyon Başkanı başkanlığında; itiraz eden adayın itiraz ettiği mülakat komisyonu başkanı bir subay ve bir astsubaydan oluşan “Nihai Karar Komisyonu” teşkil edilir. Komisyonun verdiği kararlar kesin olup değiştirilemez ve itiraz edilemez.

7. BAŞVURULAR :

(a) K.K.K. lığı tarafından “Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Başvuru Belgesi” ”Kara Kuvvetleri Komutanlığı Aday Kimlik Bildirim Belgesi’ni içeren “Uzman Erbaş Başvuru Kılavuzu” hazırlanır.

(b) Kılavuz ve başvuru belgelerini muvazzaf askerlik hizmetini yapmakta olanlar askerlik hizmetlerinin bitimine 6 ayı kaladan itibaren ilk amirlerinden diğer istekliler ise Garnizon K.lıkları ve/veya As. Ş. Bşk.lıklarından temin ederler.

(c) Başvuru belgeleri kılavuzdaki açıklamalara uygun olarak doldurulur. Formların doğru olarak doldurulma sorumluluğu müracaat sahibindedir.

(ç) Müracaatlar “K.K. Per. Tem. Mrk. K.lığı 06620 Cebeci/ANKARA” adresine gönderilir.

(d) Sınav giriş belgesi sınav tarihinden asgari 15 gün önce personelin bildirdiği adrese posta ile gönderilir.

8. SOSYAL HAKLAR:

(a) 926 sayılı TSK Personel Kanunu 68 nci maddesi ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu 15 nci maddesi hükümlerine göre K.K. Komutanlığı tarafından ihtiyaç belirtildiğinde öğrenim durumlarına göre belirlenen şartları yerine getirmeleri halinde uzman erbaşlar astsubay çavuşluğa nasbedilirler.

(b) Sınıf okulu ve/veya eğitim merkezi komutanlıklarına atanan uzman erbaşlar sözleşme imzaladıktan sonra anılan komutanlıklar tarafından verilecek emekli sandığı üyelik formunu doldururlar.Formlar toplanarak sınıf okulu ve/veya eğitim merkezi komutanlıkları tarafından onayı müteakip Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne gönderilir.Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü tarafından uzman erbaşlara emekli sandığı numarası ve üyelik başlangıç tarihi gönderilir. Kesinti tarihi üye başlangıç tarihidir.

(c) Uzman erbaşların emeklilik işlemleri 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre yürütülür.

(ç) Uzman erbaşların Emekli Sandığı üyelik başvurusu dahil Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nü ilgilendiren işlemleri ile ilgili tüm yazışmalar uzman erbaşların atandırıldıkları birlik ve kurumlardaki sözleşme yapmaya yetkili makamlar tarafından doğrudan Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü ile yapılır.

(d) Uzman Erbaşlar istekli olmaları halinde 205 sayılı Ordu Yardımlaşma Kurumu Kanunu’na göre OYAK’na daimi üye olabilirler.

(e) Uzman erbaşlar ve bunların bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin tüm sağlık işlemleri hakkında 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu hükümleri uygulanır.

(f) Barışta ve savaşta görev esnasında veya görev dışında görevlerinden dolayı bir saldırıya veya kazaya uğrayan veya meslek hastalığına yakalananlar iyileşinceye kadar izinli sayılırlar ve ilişikleri kesilmez.

(g) Uzman erbaş emeklileri ile harp malullüğü vazife malullüğü veya adi malullük aylığı bağlanarak ayrılan uzman erbaşlar bunların bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri ile harp

ve vazife malullüğünü gerektiren nedenlerden dolayı ölenlerin maaşa müstahak dul ve yetimleri TSK İç Hizmet Kanunu 66 ncı maddesinin (a) ve (b) fıkraları ile 67 ve 70 nci maddeleri hükümlerinden aynen istifade ederler.

(ğ) Uzman erbaşların sözleşmeleri sona ermek suretiyle ayrılmaları halinde uzman erbaş olarak hizmet ettikleri süre kadar daha kendilerine ve bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin muayene ve tedavilerinin askeri hastanelerde ücretsiz olarak yapılmasına devam edilir.

(h) Sağlık nedeniyle sözleşmesi sona eren ve 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre adi malül olarak emeklilik hakkı kazanıp emekli maaşı almayı hak kazanan personelin sağlık muayene fişleri geri alınır.

(ı) Uzman erbaşlar göreve başlamış olmak kaydıyla sözleşmenin onaylandığı tarihten geçerli olarak aylık gösterge tablosu üzerinden aylık verilir. Uzman çavuşlar 10 ncu derecenin birinci kademesinden uzman onbaşılar 11 nci derecenin birinci kademesinden giriş yaparlar. Uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa terfi edenlerin 10 ncu dereceye intibakları bulundukları kademenin göstergesinden bir kademe daha yüksek olan göstergeye göre yapılır.

(i) Uzman erbaşlara yan ödemeleri silahlı kuvvetler tazminatı aile yardımı ödeneği doğum yardımı ödeneği ölüm yardımı ödeneği ve yakacak yardımı 926 sayılı kanun esaslarına göre tayin bedeli 2155 sayılı Kanun esaslarına göre ödenir.

(j) Bunlardan uçuş paraşüt denizaltı dalgıç ve kurbağa adam hizmetlerinde görevlendirilenlere ise ayrıca 2629 sayılı Kanun esaslarına göre hizmet tazminatı ödenir.

(k) Uzman erbaşlar lojman tazminatından istifade ederler.

(l) Kendi kusurları olmaksızın hizmet sürelerinin uzatılmaması sebebiyle veya sözleşme süresini bitirip ayrılanlar ile sağlık nedeniyle ayrılan personelden emeklilik hakkını kazanamayanlara ayrıldıkları tarihte almakta oldukları net maaşları tutarının (Bütün ödemeler dahil) iki katının hizmet yılları toplamı ile çarpımından bulunacak miktarda ikramiye verilir. İkramiye hesabında 10 yıldan fazla olan süreler dikkate alınmaz. İkramiyelerden damga vergisi hariç vergi kesilmez.

(m) Sağlık veya bulunduğu kadronun kaldırılması gibi nedenlerle bir yılı tamamlamadan ayrılanlara bir sözleşme yılı içinde alması gereken ikramiye tutarı 12 aya eşit olarak bölünerek bulunur ve hizmet ettiği her aya isabet eden miktarda ödeme yapılır.

(n) Sözleşme süresi içinde (izin dahil) vefat edenlerin kanuni mirasçılarına iki maaş tutarında ölüm yardımı ödeneği verilir. Ayrıca hak ettiği ikramiye de mirasçılarına ödenir.

(o) Disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerle tutuklanan uzman erbaşlara fiilen görev yapmadıkları bu süre içinde aylık ve özlük hakları verilmez.

(ö) Uzman erbaşlar sözleşme süreleri içinde değişik bölge ve garnizonlara Silahlı Kuvvetler hizmet ihtiyacı esas alınmak suretiyle atanma ve yer değiştirme işlemlerine tabi tutulurlar veya kurs dahil geçici görevle görevlendirilirler. Bu şekilde atanan veya geçici görevle görevlendirilenlere kendi kusurları olmaksızın hizmet sürelerinin bitiminde ayrılanlara 6245 sayılı Kanun ve o yıl yayımlanan Bütçe Kanunu esaslarına göre harcırah verilir.


 

Alt 24-09-2014, 09:53   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

slm arkadaşlar ben 2 yılık elektrik bölümünü bitirdim subatta askere gidecegim uzman olarak kalabilirmiyim boy 1.72 kilo 80 sorun olurumu


 
Alt 06-04-2015, 01:38   #4 (permalink)
uzman
Avatar Yok
 
Standart

sen diyosunya sınava girmeden uzman yada astsubay olmazzınız diyosunya hiç bişe bilmiyosun arkadasım öğrende yazzz.benim kardesim 2 aydır uzman çavus 3850 tl maaş alıyor komando idi kendisi mülakatlara girdi koşu mekik şınav hepsinden geçti ve uzman burevesini kasandı 7sene sözlesme yaptı öğreninde gelin


 
Alt 19-04-2016, 08:24   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

merhaba arkadaslar ben askerlıkten sonra askerde kalmak ıstıyorum ama peltek konusuyorum sıkıntı olur mu


 
Alt 31-05-2016, 03:38   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart Seni kandiriyo

Kardeş 7 yıl sözleşme olmaz. O sözleşmeli erlikte var. Kardeşin seni yemiş.


 
Alt 20-07-2016, 02:19   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Merhaba arkadaşlar BOY:179 KİLO:80 2 Yıllık Dış Ticaret bölümü mezunuyum askere gidip uzman çavuş olarak kalmak istiyorum nasıl bir aşama olacak? bilgisi olan? SAYGILAR...


 
Alt 08-01-2017, 01:07   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Askerde kalmak istiyorum kalıyımmı napıyım bi karar alamadım yardımcı olun nasıl kalıyım ne olarak


 
Alt 11-04-2017, 09:23   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Olur kardesim duzeltmeye bak


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Askerde Nasıl Kalınabilir? Askerde Nasıl Kalınır?

Askerde Nasıl Kalınabilir? Askerde Nasıl Kalınır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: askerde kalmak, askerde kalma, askerde nasıl kalınır, askerde kalmak 2017, askerlik yaparken askerde kalmak, askerde kalmak için yapılması gerekenler, askerde kalma şartları, askerde astsubay olarak kalmak, askerde uzman cavus olarak nasıl kalınır, askerde kalmak için gereken şartlar, askerde astsubay olmak, askerde kalmak 2016, askerde nasıl kalabilirim, askerde kalmak için gerekli şartlar, askerde uzman olarak nasıl kalınır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? Sesin Dağılışı Hakkında gizem Soru Cevap 1 11-01-2014 11:15
Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 07:15
Lise Alan Değişimi Nasıl Oluyor ve Lisede Alanımı Nasıl Değiştiririm? gizem Soru Cevap 0 13-08-2012 10:17
Menopozda nasıl zayıf kalınır? daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 12-06-2011 10:53
Admin Ve Uyeleri Askerde... mormavi Komik Resimler 7 04-05-2010 11:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats