bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 02:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri

Kimyasal Olayların Hayatımıza EtkileriÇevre Faktörleri

Canlı varlıkların yaşamlarının en az bir döneminde onları etkileyen fiziksel Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri kimyasal veya biyolojik çevre elemanlarının her birine çevre faktörü veya ekolojik faktör denir. Ekolojik faktörler; klimatik faktörler (ışık Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri sıcaklık Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri basınç Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri rüzgâr Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri nem ve yağış) Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri fizyografik faktörler (enlem Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri boylam Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yükselti Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bakı Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yeryüzü şekli vb.) Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri edafik faktörler (toprak özellikleri) ve biyotik faktörler (bitki Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri hayvan Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri insan Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri mikroorganizmalar) olmak üzere dörde ayrılır.

1. Klimatik Faktörler

Belli bir bölgede uzun süre devam eden atmosferik olayların ortalamasına iklim denir. Meteorolojik verilerin uzun süreli ölçümleri sonucu elde edilen ortalama ve uç değerleri ile geniş bir bölgeyi içermesi halinde makroiklimler oluşur ve yeryüzü 8 makroiklim tipine ayrılır. Makroiklim alanları içinde Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yeryüzü şekli Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yükselti Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri göl Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri orman gibi fizyografik faktörlerin etkisi ile oluşan belirli alanlara özgü iklim tipine mezoiklim denir. İçinde bulunduğu makro ve mezoiklim koşullarından veya bazı meteorolojik veriler bakımından çeşitli faktörler altında (toprak Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri arazi şekli Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri ve diğer antropojen etkiler) sapma göstermesi halinde mikroiklimler oluşur. Bir ağacın tepe tacının altında oluşan iklim mikroiklime örnek verilebilir.

1.1. Sıcaklığın Çevre İçin Ekolojik Önemi

Karasal ortamlarda sıcaklık özellikle enlem derecelerine bağlı olarak önemli farklılıklar gösterir. Toprak sıcaklığı; bölgenin güneşlilik durumuna Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bitki örtüsüne Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri rengine Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri su içeriğine Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri fiziksel ve kimyasal özelliklerine ve hava hareketlerine göre değişiklik gösterir. Sucul ortamlarda ise Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bölge Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri mevsimler ve ortam tipleri sıcaklık değişiminde önemli rol oynar. İç suların sıcaklığı genelde hava sıcaklığını izler.
Canlılar -200°C ile +100°C arasında yaşayabilmekle birlikte Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri genelde hayatsal faaliyetlerini 0°C ile 50°C arasında sürdürürler. Ancak her organizmanın sıcaklığa karşı olan toleransı farklılık gösterir. Canlıların yeryüzündeki dağılışları ile yıllık sıcaklık arasında yakın ilgi bulunur ve kendileri için en uygun bölgelerde toplanırlar. Uygun olmayan sıcak dönemleri canlılar uyku durumunda geçirir veya bir başka bölgeye göç ederler. Uyku durumunun; düşük sıcaklıkların gelişmeyi engelleyecek düzeyde olması halinde ortaya çıkmasına hibernasyon Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yüksek sıcaklıklarda ortaya çıkmasına estivasyon denir. Bunun dışında sıcaklık değişimine bağlı olarak morfolojik Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri fizyolojik Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri ekolojik ve etolojik uyumlar vardır. Hayvanlar alemi sıcak kanlı ve soğuk kanlı hayvanlar olmak üzere iki gruba ayrılır. Soğuk kanlı hayvanlar (heteroterm) vücut ısısı çevre sıcaklığına bağlı olarak değişir (yılan Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri timsah vb.). Sıcak kanlı hayvanlar (homoterm) da ise vücut ısısı sabit olup (tavşan Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri at vb.) Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri çevredeki değişimlere göre vücut ısısını ayarlayabilirler.

1.2. Yağış ve Nemin Çevre İçin Önemi

Aktif haldeki canlıların protoplazmalarının %70-%90'ı sudur. Yağış (kar Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri dolu Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yağmur Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri çiğ ve sis) canlıların yaşamı için gerekli suyun kaynağını oluşturur ve sıcaklık faktörü ile birlikte yeryüzündeki bitki ve hayvan topluluklarının yapısal özelliklerini Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri tür çeşitliliğini Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yaşamsal ritimlerini belirleyen önemli bir çevre faktörüdür. Yağışın miktarı Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri dağılışı ve şekli canlılar için sınırlayıcı bir çevre faktörüdür. Atmosferdeki nem mutlak nem (1m3 havada bulunan su buharı miktarının gram olarak ifadesi) ve nisbi nem (belli miktarda havanın içerdiği su buharı miktarının aynı sıcaklıktaki havanın doymuş su buharı miktarına oranının yüzdesi) olmak üzere ikiye ayrılır. Suyun donmuş olması sonucu ortamda yeterli yağış olmasına rağmen bitkiler bu sudan yararlanamaz (fizyolojik kuraklık); çöllerde ise su kıtlığının neden olduğu fiziksel kuraklık yaşamı ve tür zenginliğini kısıtlar.

1.3. Işığın Çevre Üzerindeki Etkisi

Işığın şiddeti ve yapısı genelde sabit olmayıp ortamsal faktörlere bağlı olarak değişebilir.
Işık süresi ise sadece enlemlere ve mevsimlere bağlı olarak düzenli bir değişim gösterir. Bitki ve hayvanların çoğunda izlenen fizyolojik aktiviteler gece-gündüz periyoduna ve mevsimlere bağlı olarak değişir. Gece gündüz süresi mevsimlere göre değişim gösterir ve bu değişime bağlı olarak canlıların hayatsal faaliyetlerinde mevsimsel biyolojik ritimler görülür. Işık etkisiyle bitkilerde fotosentez Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri fotoperiyodizm Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri terleme Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri çimlenme ve çiçeklenme Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri hayvanlarda ise üreme ve diapoza girme gibi biyolojik ritmler görülür. Günlük (sirkadiyen) ritimler 24 saat veya ona yakın olan ritimlerdir. Canlılarda gece gündüz periyoduna bağlı olarak niktemeral ritim ortaya çıkar. Ayrıca özellikle deniz organizmalarında yaygın olarak aylık ritmler görülür. Bitkilerde fotosentez ile Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri aynı şekilde hayvanlarda yaşam faaliyetleriyle ışık şiddeti arasında yakın ilişki bulunmaktadır. Bunun yanında canlılar değişik dalga boyundaki ışığa duyarlılıkları da farklılık gösterir.

1.4. Rüzgâr'ın Ekolojik Etkisi

Sıcaklık ve basınç farkları nedeni ile oluşan hava kütlesi hareketleri sonucu rüzgâr meydana gelir. Havanın içerdiği gazlar ve hava kirletici olarak bilinen birçok madde rüzgârla taşınır. Rüzgârın ekolojik etkisi esme yönüne Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri şiddetine ve esme mesafesine bağlı olarak değişir. Ülkemizde etkin 8 rüzgâr tipi vardır. Lodos sıcak havayı Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yıldız poyraz ve karayel soğuk havayı getirir. Bu nedenle lodos toprakta kurutucu ve ısıtıcı Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yıldız ve poyraz ise soğutucu bir etki yapar. Rüzgâr canlıların üzerinde mekanik ve fizyolojik etki yapar. Örneğin tek yönlü ve sürekli esen rüzgâr bitkilerde bayrak oluşumuna neden olur. Diğer taraftan hızlı esen rüzgârlar bitkilerin yaprak Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri meyve ve dal gibi kısımlarında kırılmalara hatta bazen köklerinden sökülerek devrilmelerine neden olabilir. Rüzgâr toprak ve bitki yüzeylerinden buharlaşmayı hızlandırarak su kaybına neden olur ve bunun sonucu bitkiler yeterince fotosentez yapamaz ve verim düşer. Diğer taraftan rüzgâr canlıların pasif taşınmasında etkin rol oynar.

1.5. Suyun Ekolojik Önemi

Suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri hidrografik faktör olarak tanımlanabilir. Hidrosfer yeryüzünün %71'ine yakın bölümünü örtmüş durumdadır. Suyun doğada katı sıvı ve gaz şeklinde atmosfer Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri okyanus ve karalar arasında dolaşmasına hidrolojik dolaşım denir. Sucul ortamdaki sıcaklık değişimleri karasal ortama göre daha yavaş gelişir ve bölgesel değişimler uzak mesafelerde izlenir. Yüzey gerilimi sayesinde su yüzeyinde küçük ve hafif canlılar yaşamlarını devam ettirirler. Suların içerdikleri askı madde miktarına bağlı olarak berraklığı azalır ve buna suların turbiditesi denir. Genelde sular %4 den fazla askı yükü içerdiklerinde berraklılığını kaybederler. Sudaki askı madde suyun optik özelliğini bozarak ışık şiddetini ve ışığın su içindeki yayılışını azaltarak bitkiler ve fazla ışığa gereksinim duyan hayvanların ölmelerine neden olur. Sudaki çözünmüş gazların kaynağını su ve atmosfer arasındaki alışveriş oluşturur. Suyun üst tabakasında çözünen bu gazlar daha sonra derinlere iner. Ekolojik yönden etkin role sahip gazların başında oksijen Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri karbon dioksit Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri hidrojen sülfür ve metan gelir. Sucul ekosistemlerde oksijen; fotosentez Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri su yüzeyinin atmosferle ilişkisi Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri akıntı ve rüzgârların etkisi ile artar Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri solunum ve oksidasyon ile azalır. Suda serbest halde bulunan H+ iyonu konsantrasyonuna suyun pH sı (asitliği) denir ve pH değişimleri canlıların solunum gibi biyokimyasal aktiviteleri üzerinde etkilidir.

1.6. Atmosferin Ekolojik Açıdan Önemi

Dünyayı çevreleyen hava tabakasına atmosfer denir. Atmosfer Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri troposfer Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri stratosfer Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri ozonosfer Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri kemosfer ve iyonosfer olmak üzere beş tabakadan oluşur. Bunlardan Troposfer yeryüzü ile direk ilişkili olup Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri azot Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri oksijen Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri argon ve karbon dioksit esas bileşimini oluşturur. Bu gazlardan başka troposferde subuharı Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri toz Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri polen Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri mikroorganizmalar ve kirlilik unsuru olan çeşitli partikül ve gazlar bulunur. Atmosfer güneşten gelen zararlı ışıkların yeryüzüne gelmesini ve yerdeki radyasyonun uzaya kaçmasını büyük ölçüde engeller.

2. Edafik Faktörler

Toprak ve onun fiziksel Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri kimyasal ve fizikoşimik özelliklerinden oluşan fiziksel çevreye edafik çevre faktörleri denir. Doğal bir oluşum sürecinden sonra oluşan Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri içinde biyolojik Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri fiziksel ve kimyasal olaylar cereyan eden Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri belli özelliklere sahip üst litosfer tabakasına toprak denir. Toprak su Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri hava Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri organik Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri inorganik maddeler içerir. Toprağın inorganik bölümünün kaynağını yeryüzüne çıkmış ve ayrıştırma faktörlerinin etkisine maruz kalmış kayaçlar oluşturur. Bitki Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri hayvan ve mikroorganizmaların ölü artıkları topraktaki organik maddenin kaynağıdır. Toprak içindeki boşlukların bir kısmı su ile dolu olup Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bu toprak suyunu oluşturur ve bu suyun bir kısmı yerçekimi etkisinde hareket ederken Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bir kısmı toprak kolloidleri tarafından tutulur. Toprak havasının bir kısmı toprak boşluklarını doldurmuş Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bir kısmı kolloidler tarafından absorbe edilmiş Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bir kısmı da toprak suyunda çözünmüş olarak bulunur.
Toprakta bulunan mikroorganizmalar oksijeni kullanarak organik maddelerin karbonunu okside ettiklerinden toprak havasındaki CO2 miktarı atmosferdekine göre fazla olur. Kötü havalanma yüksek bitkilerde; kök gelişiminin yavaşlaması ve durmasına Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bitki besin maddelerini ve su alımının azalması Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri toksik bazı özel organik bileşiklerin oluşmasına neden olur. Ana kayaçların ve organik artıkların doğal koşullarda parçalandıktan sonra üst üste tabakalaştıkları görülür ve bu yatay katlara horizon denir. Topraktaki bu tabakalar renk Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yapı Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yapışkanlık Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri kalınlık Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri reaksiyon ve kimyasal bileşikler bakımından birbirlerinden farklıdır.
Yeryüzündeki topraklar zonal Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri interzonal ve azonal toprak ordoları olarak üç büyük ordo altında toplanır. Zonal toprakların oluşumları iklim tarafından kontrol edilir. İnterzonal topraklar kötü drenaj Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri tuzluluk veya diğer bazı bölgesel şartların tesiriyle oluşan topraklar olup Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri birçok özelliği aynı bölgenin zonal topraklarının özelliklerine benzer. Azonal topraklar belirli horizon değişimleri göstermeyen topraklardır. Toprakta bitkisel organizmalar Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yüksek bitkilere ait kökler Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri algler Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri mantarlar Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri aktinomisetler ve bakteriler bulunur ve bunlar toprağın mikro ve makroflorasını oluşturur.
Bitki kökleri canlıyken topraktaki çözünebilen besinleri alarak bir denge sağladıkları gibi besin maddelerinin yararlı hale geçmesine doğrudan etki ederken diğer taraftan toprak mikroorganizmaları için ölü doku sağlar. Alglerin büyük çoğunluğu klorofil içerir ve toprak yüzeyine yakın olarak Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bazıları ise daha derinde bulunabilir. Mantarlar toprakta organik maddenin ayrışmasında büyük bir rol oynar. Aktinomisetler organik artıkların çözülmesinde ve besin maddelerinin serbest kalmasını sağlar. Ototrof bakteriler enerjilerini amonyum Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri kükürt ve demir gibi mineral maddelerini oksitleyerek temin eder ve sayıca az olmalarına karşın nitrifikasyon ve kükürt oksidasyonu üzerinde etkili olduklarından yüksek bitkiler için büyük bir öneme sahiptirler. Toprakta bulunan bakterilerin çoğunu ise heterotrof bakteriler oluşturur ve bunlar gerekli enerjiyi doğrudan doğruya toprağın organik materyalinden sağlarlar. Toprağın mikrofaunasını Nematod Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri Protozoa ve Rotiferler oluşturur ve bunların bir bölümü çürüyen organik materyal üzerinde Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bir bölümü ise yüksek bitkilerin köklerinde parazit olarak yaşarlar. Toprağın makrofaunasının esasını eklembacaklılar Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri kurtlar Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri salyangozlar ve bazı memeliler (kemiriciler) oluşturur.

3. Biyotik Faktörler

Canlı çevreyi oluşturan bitki Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri hayvan Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri mikroorganizma ve insanlar biyotik faktör olarak tanımlanır. Herhangi bir yaşam mekanında biyotik çevreyi oluşturan canlı varlıklar yapı Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri işlev ve fizyolojik özellikleri bakımından çeşitlilik arzeder. Canlılar arasındaki özellikle beslenme ile ilgili farklılıklar Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri ekosistem ve ekosistemdeki süreçler açısından önemlidir. Çünkü besin; üreme Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri yaşam süresi Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri gelişme hızı ve ölüm gibi canlıların temel yaşamsal süreçleri üzerinde büyük etkiye sahiptir.

3.1. Besin ve Beslenme

Besin canlıların enerji kaynağını oluşturur ve besinler bitkisel Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri hayvansal veya ayrışmış organik maddeler şeklinde olabilir. Canlılar alemi beslenme şekillerine göre ototrof (kendi besinlerini kendileri sentezler) ve heteretrof (besinlerini hazır alır) olmak üzere iki büyük gruba ayrılır. Ototrof organizmalar organik maddeyi kendisi oluşturur. Heteretrof organizmalar ototrof organizmaları ve çürüyen maddeleri besin olarak kullanırlar. Hayvan ve mantarların tümü ile birçok bakteri bu gruba girer. Heteretrof organizmalarda beslenme özellikleri yönünden holozoik (besinlerini katı parçacıklar halinde alır) Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri saprofitik (besinleri doğrudan hücre zarları ile absorbe ederler) ve parazitik (besini konukçudan hazır alır) olmak üzere üç alt grupta incelenir. Holozoik olarak beslenen hayvanlar aldıkları besinin yapısına göre herbivor (sadece bitkilerle beslenen) Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri karnivor (sadece etle beslenen) ve omnivor (hem bitki hemde hayvanla beslenen) olmak üzere üç alt gruba ayrılır. Ancak hayvan türlerinde yıllık beslenme rejimi sabit olmayıp mevsimlere Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri bölgelere Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri gelişim evrelerine Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri ortama ve sekse bağlı olarak değişimler gösterebilir.

3.2. Biyolojik İlişkiler

Aynı ortamda yaşayan canlılar arasında aynı türün bireyleri (türiçi) Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri veya farklı türler arasında (türler arası) çeşitli ilişkiler vardır. Türiçi ilişkiler aynı türün bireyleri arasında Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri erkek-dişi ilişkileri Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri koloni Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri grup Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri küme ve rekabet şeklinde görülür. Türler arasında ilişkiler Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri rekabet Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri predatörlük Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri parazitlik Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri simbiyosis (mutualizm) Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri komensalizm Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri amensalizm ve allelopati olmak üzere başlıca yedi ana başlık altında incelenebilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri

Kimyasal Olayların Hayatımıza Etkileri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kimyasal olaylar, kimyasal olaylar ve çevreye olan etkileri, kimyasal olaylar ve çevreye olan etkileri vikipedi, hayatımızdaki kimyasal olaylar, çözünme olaylarının hayatımızdaki etkileri, çözülmenin hayatımıza etkisi, çevredeki gazların hayatımıza etkisi, hayatımızı etkileyen fizik olayları, çözünme olayının doğadaki etkileri, çözünme olaylarının doğadaki ve hayatımızdaki etkileri, kımyasal hayatımıza etkılerı, kimyasal olaylar ve çevreye etkileri, günlük kimyasal olaylar, kimyasal degismelerin cevreye olan etkileri, kimyasal olaylarin hayatimiza etkileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
teknolojik ürünlerin hayatımıza etkileri Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 18-02-2013 09:50
Cep Telefonunun Hayatımıza Olan Katkısı Nedir elif Soru Cevap 0 18-02-2013 07:02
Cep Telefonunun Hayatımıza Olan Katkısı gizem Soru Cevap 0 02-05-2012 01:40
Milattan Önce Olan Olayların Kronolojisi Я Soru Cevap 0 14-02-2012 10:07
Aşk kimyasal bir yanılsama mı? Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 10:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats