bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 03:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir?

Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir?


1-Doğal Etkenler
a-İklim özellikleri: Doğal etkenlerin en önemlisidir. İklimin uygun olduğu fazla soğuk ve kurak olmayan yerler yerleşime uygundur. Buna karşılık çok soğuk olan ve az yağış alan yerler Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? yerleşmeye ve yaşamaya uygun değildir. Buralarda nüfus çok seyrektir.
b-Yer şekilleri: Dağlık alanlar ve arazinin engebeli olduğu yerler yerleşmeye elverişli değildir. Düz alanlar ve ovalar ise yerleşmeye daha elverişlidir.
c-Toprak özellikleri: Verimli toprakların bulunduğu yerlerde geniş tarım alanları olduğu için buralarda nüfus yoğundur. Toprağın verimsiz olduğu yerlerde ise nüfus çok seyrektir.

2-Beşeri Etkenler
a-Sanayi: Ülkemizde sanayinin gelişmiş olduğu yerler en sık nüfuslu alanlardır. Buralar aynı zamanda en fazla göç alan yerlerdir.
b-Ulaşım: Ticaretin gelişmesini sağlayan en önemli faktör ulaşımdır. Ulaşımın geliştiği kentlerde sanayi de çok gelişmiştir. Bu yüzden ulaşımın geliştiği yerlerde nüfus yoğunluğu fazladır. Ayrıca verimli tarım alanlarının Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? yer altı kaynaklarının ve turizmin geliştiği yerlerde nüfus yoğunluğu çok fazla olmaktadır.

Ülkemizdeki nüfusun büyük kısmı verimli tarım alanları olan kıyı ovalarında toplanmıştır.
İç kesimlerde de düz alanların bulunduğu yerlerde nüfus kalabalıktır. Nüfusun yoğun olduğu yerlerde genellikle ulaşım Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ticaret Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? sanayi ve tarım gelişmiştir. Nüfusun seyrek olduğu yerler ise engebeli ve dağlık alanlar ile ulaşım Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ticaret Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? sanayi ve tarımın gelişmediği yerlerdir.
Sık nüfuslu yerler: Marmara denizi kıyıları Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Ege Bölgesi’nin kıyı kesimi ve çöküntü ovaları Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Akdeniz Bölgesi’nde Çukurova çevresi Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Karadeniz Bölgesi’nde Doğu Karadeniz kıyıları ile Batı Karadeniz’in batısıdır. Ayrıca Ankara Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Eskişehir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Gazi Antep ve Diyarbakır yoğun nüfuslu illerdir.
Seyrek nüfuslu yerler: Karadeniz Bölgesi’nin dağlık alanları ve Doğu ve Batı Karadeniz’in iç kesimleri Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük kısmı Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? İç Anadolu Bölgesi (Yukarı Sakarya Bölümü hariç) Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Toros dağları Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Güney Ege kıyıları Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Yıldız dağları Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Biga yarımadası ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kesimleridir.

Türkiye’de Nüfus Yogunlugu
Belli bir alanda yasayan nüfusun o alanin yüzölçümüne oranidir. Kisi/km2 olarak gösterilir. Nüfus yogunlugu 3 farkli biçimde ifade edilir.
1-Aritmetik Nüfus Yogunlugu
Bir bölgenin veya ülkenin toplam nüfusunun bölgenin yüzölçümüne bölünmesiyle elde edilen nüfus yogunlugudur.
Toplam Nüfus
Aritmetik Nüfus Yogunlugu = Yüzölçümü formülü ile hesaplanir.

Ülkemizde 1990 yili sayimina göre km2’ye 73 kisi düser. Alanin genisligine ve nüfusun fazlaligina göre degisen aritmetik nüfus yogunlugu illere ve bölgelere göre farklilik gösterir.

Illere Göre Nüfus Yogunlugu
Aritmetik nüfus yogunlugu en fazla olan ilimiz Istanbul Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? en az olan ilimiz Gümüshane’dir. Illerin nüfus yogunluklari turizme ve tarimsal faaliyete bagli olarak mevsime göre degisir. Örnegin yaz mevsiminde Antalya’nin nüfusu turizm nedeniyle artarken Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Adana’nin nüfusu Çukurova’ya çalismak için gelen isçiler nedeniyle artmaktadir.

Bölgelere Göre Nüfus Yogunlugu
Aritmetik nüfus yogunlugu en fazla olan bölgemiz is olanaklarinin fazla oldugu Marmara Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? en az olan bölgemiz ise dogal ve ekonomik kosullarin olumsuzlugu nedeniyle Dogu Anadolu’dur. Ayrica bölgenin yüzölçümünün genis olmasi da nüfus yogunlugunun az olmasinda etkilidir.
UYARI : Aritmetik nüfus yogunlugu hesaplanirken Türkiye’nin gerçek alani (814.578 km2) degil göl yüzölçümlerinin katilmadigi izdüsüm alani (774.814 km2) dikkate alinmistir. Türkiye’nin göl yüzölçümlerinin dikkate alindigi izdüsüm alani ise 779.452 km2’dir.

2-Tarimsal Nüfus Yogunlugu
Tarimsal nüfus yogunlugu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tarimla geçinen nüfusun tarim alanlari yüzölçümüne bölünmesiyle elde edilen nüfus yogunlugudur.
Kirsal Nüfus
Tarimsal Nüfus Yogunlugu = Tarim Alanlari formülü ile hesaplanir.

Tarim alanlarinin az Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? sulama olanaklari ve yagislarin fazla oldugu yerlerde tarimsal nüfus yogunlugu fazladir. Örnegin Dogu Karadeniz kiyilari ile Dogu Anadolu’da tarimsal yogunluk 500 kisiyi bulurken Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tarim arazisinin genis oldugu Iç ve Güneydogu Anadolu ile endüstrilesme ve kentlesme oraninin yüksek oldugu Marmara’da çok azdir.

3-Fizyolojik Nüfus Yogunlugu
Bir ülkenin toplam nüfusunun tarim alanlari yüzölçümüne bölünmesiyle elde edilen nüfus yogunlugudur.
Toplam Nüfus
Fizyolojik Yogunluk = Tarim Alanlari formülü ile hesaplanir.

Ülkemizde 1990 yili sayimina göre km2’ye 197 kisi düser. Ancak bu yogunluk nüfusun tamamini tarimli geçiniyor kabul ettigi için sonuçlari güvenilir degildir.


TÜRKİYE’DE YERLEŞME
İnsanların sürekli yaşadıkları Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? konutlarının bulunduğu ve yararlandıkları alandır.Yerleşimin temelinde ekonomik etkinlikler ön planda bulunur. Yerleşme coğrafyası beşeri coğrafyanın en önemli bölümünü meydana getirir. Yurdumuzda yerleşme coğrafyası konusundaki çalışmalar 2.Dünya savaşından sonra yoğunlaşmıştır.

YERLEŞME ALANLARINI SINIRLAYAN FAKTÖRLER
1.İklim: Yerleşmeyi etkileyen en önemli faktörlerin başında iklim gelmektedir. Dünya’da nüfusun ve yerleşmenin en yoğun olduğu alanlar ılıman iklimin hüküm sürdüğü orta kuşaktır. Sıcak ve nemli ekvatoral bölge Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? kurak olan çöl bölgeleri ile soğuk ve uzun geçen kışların hüküm sürdüğü yüksek enlemlerde yerleşmelere seyrektir.
2.Yeryüzü Şekilleri: Dağlık Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? engebeli ve yüksek alanlar Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? yerleşmelerin az olduğu yerlerdir. Bu alanlarda Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tarımsal arazi az Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ulaşım zordur. Düz alanlarda Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tarım Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ulaşım Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? sanayi çok daha kolay kurulabilmekte ve gelişebilmektedir. Genel olarak yerleşme sınırı ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe 0m.ye yaklaşır.
3.Toprak: Yerleşim alanlarının verimli tarım alanları çevresinde yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Çukurova ve Ege ovaları gibi verimli geniş ovalarımız yoğun nüfusludur. Verimsiz topraklar ve bataklıklar nüfusun az olduğu yerlerdir. Bu nedenle yurdumuzda Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Tuz gölü çevresi Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Taş eli platosu ve Teke yarımadası yerleşmelerin en az olduğu alanlar arasındadır.
4.Ekonomik Kaynaklar: Ekonomik kaynakların geliştiği Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? sanayi Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ticaret faaliyetlerinin yoğunlaştığı Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? maden ve enerji kaynakları bakımından zengin olan alanlar nüfusun ve yerleşmelerin fazla olduğu alanlardır. Ekonomik kaynakların yetersiz Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? bu nedenle iş imkânlarının az olduğu alanlarda yerleşmeler azdır. İklim şartlarının yaşamı zorlaştırmasına rağmen ekonomik kaynaklar yeterliyse yerleşmelerin arttığı görülmektedir.

BAŞLICA YERLEŞME ŞEKİLLERİ

A) KIR YERLEŞMELERİ: Nüfusu 10.000'in altında olan Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ekonomik kaynakları büyük oranda Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tarım ve hayvancılığa dayalı yerleşim birimleridir.
1.Köy Altı Yerleşmeleri: Köyden küçük yerleşme alanlarıdır. Karadeniz ve Akdeniz Doğu Anadolu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? G. Doğu Anadolu’da yaygın olarak görülürler.
Mezra: Tarım ve hayvancılık ön plandadır. Özellikle Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Toros Dağları Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Kuzey Anadolu Dağları ve Doğu Anadolu'da yaygındır.
Çiftlik: Tarım ve hayvancılık faaliyetleri ön plandadır. Daha geniş arazilere sahiptir.
Yayla: Yaz mevsiminde halkın hayvancılık faaliyetlerini yürütmek amacıyla çıktıkları serin Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? nemli ve zengin ot topluluklarına sahip alanlardır. Özellikle Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Toros Dağları ve Kuzey Anadolu Dağları yaylacılığın yoğun olduğu alanlardır.
Kom: Hayvancılık faaliyetlerinin yürütüldüğü Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? taştan yapılmış basit evler ve ağıllardan oluşan yerleşmelerdir. En yaygın olduğu bölgemiz Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Doğu Anadolu Bölgesi’dir.
Oba: Yaylalarda hayvanların otlatılması amacıyla kurulan çadır yerleşmeleridir. Özellikle Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Doğu Karadeniz Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Ege Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Marmara ve Toros Dağları’nda yaygın olarak görülür.
Dam : Köy ailelerinin geçici bir süre için yararlandiklari yerlesme biçimidir. Bölge köy yerlesmelerinde bir kisim aileler Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? birkaç aylik süre için köylerinden ayrilarak Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? kendi bahçe Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tarla ve otlaklarindaki damlarda oturduktan sonra Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tekrar köylerine dönerler.
Agil : Hayvanlarin barindigi Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? çevresi tas veya ahsap ile çevrili yerlere agil adi verilmektedir. Agillar zamanla nüfusun artmasina bagli olarak sürekli yerlesme haline gelebilir. Sürü sahipleri tarafindan kurulan agillar kis mevsiminde hayvanlarin korunmasi amaciyla kullanilir.

2)Köy Yerleşmeleri:Temelde geçimini tarım Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? hayvancılık ve ormancılıkla sağlayan Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? nüfusu az olduğu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? yerleşim birimleridir. Meskenler yapı malzemesi açısından doğal çevre kaynaklarına bağımlıdır. Ekonomik fonksiyonlarına (tarım Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? balıkçı köyü vb. ) Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir?veya kuruldukları coğrafi alana göre (vadi içi Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? akarsu boyu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? kıyı köyleri vb.) sınıflandırılabilmektedirler.

Köylerimizin başlıca sorunları
Köylerimizin sorunları Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? köyde yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarından kaynaklanır. Bu ihtiyaçların sıralanmasında sağlık Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? eğitim Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? aydınlanma Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? iletişim Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ulaşım ve ısınma gibi sorunlar başta gelir.

1-Sağlık sorunları
2- Eğitim sorunları
3-İletişim sorunları
4-Ulaşım sorunları
5-Isınma sorunları
6-Aydınlanma sorunları

MESKENLERİN YERLEŞİMİNE GÖRE KIR YERLEŞMELERİ:
1.Toplu Kır Yerleşmeleri: Evlerin birbirine yakın olduğu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? bir arada bulunduğu yerleşme biçimidir. Su kaynaklarının yetersiz miktarda ve belli yerlerde bulunduğu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? geniş ovalık alanlarda su kaynağı çevresinde toplu yerleşmeler egemendir. İç Anadolu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz su kaynaklarının az olması nedeniyle toplu yerleşmelerin fazla olduğu bölgelerimizdir.

2.Dağınık Kır Yerleşmeleri: Su kaynaklarının yeterli olduğu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? dağlık Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? engebeli Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tarım topraklarının az ve parçalı olduğu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ulaşımın zor sağlandığı bölgelerde Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? evler birbirinden uzak Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? dağınık olarak kurulmuşlardır. Bu evler çoğunlukla tek ev ve eklentilerinden oluşmaktadır. Karadeniz Bölgesi ve özellikle Doğu Karadeniz Bölümü Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? dağınık yerleşmenin en fazla olduğu alanlardır.
Not: Dağınık ve toplu yerleşme üzerinde etkili olan faktörler: Yağış ve yer şekilleridir.

B) KENT YERLEŞMELERİ: Temel geçim kaynaklarının Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tarım dışı ekonomik kaynaklardan sağlandığı (sanayi Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ticaret Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? turizm Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ulaşım Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? ticaret vb.) nüfusun fazla olduğu yerleşim alanlarına Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? kent (şehir) denir. Şehir nüfus oranının en fazla olduğu bölgemiz Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Marmara Bölgesi Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? en düşük olduğu bölgemiz Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Karadeniz Bölgesi’dir. Yurdumuzda köy nüfusunun Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? şehir nüfusundan fazla olduğu tek bölgemiz Karadeniz Bölgesidir)

Kentlerimiz nüfuslarına göre;

Küçük kentler (nüfusları 10 bin-25 bin arasında olanlar) Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir?

Orta büyüklükteki kentler (nüfusları 25 bin-100 bin arasında olanlar) Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir?

Büyük kentler (nüfusları 100 bin-500 bin arasında olanlar) Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir?

Çok büyük kentler veya metropoliten kentler (nüfusları 500 binden fazla olanlar) olarak gruplandırılabilirler.

Fonksiyonlarına Göre Şehirler:
1. Tarım Şehirleri: En önemli ekonomik uğraşın Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? tarımsal faaliyetler olduğu yerleşim birimleridir. Geniş tarım alanlarının bulunduğu yerlerde kurulmuştur.(Giresun Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Rize Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Akhisar Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Turgutlu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Salihli Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Alaşehir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Ödemiş Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Söke Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Tire Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Karaman Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Aksaray Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Kırşehir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Nevşehir ve Niğde Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Kadirli Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Ceyhan Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Kilis Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Kırıkhan Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Burdur Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Düzce Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Bafra Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Erbaa Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Niksar Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Kırklareli Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? İnegöl Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Lüleburgaz)

2. Ticaret ve Liman Şehirleri: Genel olarak önemli ulaşım hatları çevresinde gelişen kentlerdir. İç ve dış ticaretin yoğun olduğu alanlardır. (İstanbul Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? İzmir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Mersin Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Trabzon Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Antalya Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Samsun Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Zonguldak Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Ereğli ve İskenderun)
3. Turizm Şehirleri: Turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu şehirlerdir. Bu şehirlerde Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? nüfus miktarı sabit değildir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? mevsime göre büyük farklılıklar göstermektedir. (İstanbul Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? İzmir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Antalya Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Alanya Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Kuşadası Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Marmaris Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Bodrum)

4.Sanayi Şehirleri: Sanayi faaliyetlerinin çok yoğun ve temel geçim kaynağı durumunda olduğu şehirlerdir. (İstanbul Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? İzmir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Denizli Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Manisa Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Aydın Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Kayseri Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Konya Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Eskişehir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Erzurum Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Malatya Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Elazığ Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Van Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Şanlıurfa Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Gaziantep ve Diyarbakır )

5.Madencilik Şehirleri: Çeşitli madenlerin çıkarıldığı veya işlendiği ve buna bağlı olarak nüfusun arttığı şehirlerdir. (Zonguldak Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Batman Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Murgul Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Ergani Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Soma Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Tavşanlı Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Seydişehir)


KENTSEL YERLEŞMELERDE YAŞANAN BAŞLICA SORUNLAR
1.Göçler nedeniyle kentsel nüfus hızla artmaktadır.
2.Konut yetersizliği Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? gecekondulaşmaya buda düzensiz kentleşmeye neden olmaktadır
3.Aşırı nüfuslanma çeşitli çevre sorunlarına yol açmaktadır.(çevre kirliliği)
4. Alt yapının yetersiz kalması(yol Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? su Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? elektrik Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? atıksu)
5.Ulaşım hizmetleri aksamakta Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? trafik sorunları yaşanmaktadır.
6.Sosyal ve kültürel imkânlar giderek yetersiz hale gelmektedir.

Konut Tipinde Etkili Faktörler
1. İklim ve bitki örtüsü: Nemli iklim bölgelerinde genellikle ahşap evler Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? kurak iklim bölgelerinde ise toprak ve ker*** evler vardır.örnek ; Karadeniz Bölgesinde ahşap Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? İç Anadolu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Doğu Anadolu ve G.Doğu Anadolu Bölgelerinde ker*** evler hakimdir.
2. Doğal çevrede en fazla bulunan yapı malzemesi
3. Ekonomik ve sosyal yapı: Göçebe hayatı sürdürenlerde konut genelde çadırdır.
4. Ekonomik olarak gelişmişlik arttıkça betonarme yapılar artmaktadır.
5. Deprem bölgeleri

Türkiye’de Görülen Konut Tipleri

Dünya’nin her yerinde oldugu gibi Türkiye’de de konut tiplerini belirleyen temel etmen iklim kosullaridir. Ayrica jeolojik yapi Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? bitki örtüsü gibi doga dogal kosullar da konut tiplerini belirlemektedir. Ülkemizde ekonomik ve kültürel gelisme Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? dogal çevrenin konut tipleri üzerindeki etkisini azaltmaktadir.
1-Ker*** Evler : Ker*** evlerde yapi malzemesi olarak killi toprak kullanilmaktadir. Killi toprak samanla karistirilarak çamur haline getirilir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? kaliplara dökülerek kurutulur. Ker*** evler Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? yagislarin az Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? iklimin kurak oldugu Iç Anadolu ve Güneydogu Anadolu bölgelerinde yaygin olarak görülür.
2-Tas Evler : Arazinin daglik oldugu Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? agacin ve topragin yeterince bulunmadigi yerlerde yaygin olan konut tipidir. Yapi malzemesi olarak kullanilan taslar genellikle yakin çevreden karsilanir. Akdeniz’de Toros Daglari Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Iç Anadolu’da Nevsehir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Ürgüp Yöresi Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? Güneydogu Anadolu’da Mardin Yöresi tas evlerin yaygin oldugu yerlerdir.
3-Ahsap Evler : Iklimin nemli ormanin bol oldugu yerlerde yapi malzemesi olarak agacin kullanildigi konut tipidir. Bazi yörelerde agaçla birlikte tas veya ker*** de kullanilir. Tas evler ormanlarin genis yer kapladigi Karadeniz Bölgesi’nde yaygin olarak kullanilir.
4-Betonarme Evler : Yapi malzemesi olarak demir Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? beton ve tuglanin kullanildigi konut tipidir. Son yillarda kullanimi artan betonarme evler Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? sanayilesme nedeniyle Marmara ve Ege Bölgesi’nde yaygin olarak görülür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir?

Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olma Sebepleri Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zonguldak karadeniz bölgesinde nüfusun yoğun olduğu bir de temel sebebi nedir, nufusun onemli bir kismi ticaretturizm ve egitim kuruluslarinda calişan bir ilde hangi dektorun daha cok gelistigi soylenebilir, batman ve zonguldak ın nüfuslarının çevre illere göre daha fazla olmaasının temel nedeni nedri, karadenızde nufus neden yogun, batı bolgesinde nufus neden yogunlasmistir, dogu karadnizde nufus, kiyi bolgelerde nufus neden mevsimlere gore degisir, yer altı kaynakla olduğu yerde nüfusneden fazladır, deprem bölgelerinde nufus neden yogundur, karadenizde nufusun fazla olduğu yerlerde neden fazla, bir bölgede nüfusun seyrek olmasının nedenleri, bir bölgenin nüfusunun yoğun olmasının nedenleri, ege yoğun nüfusu olması nedeni, nufusun fazla olduğu yerlerde yaşanan sorunlar nelerdir, batı karadeniz de nüfus neden yoğun,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çığ en çok hangi bölgede görülür? Я Soru Cevap 27 06-05-2017 05:13
Bir bölgede nüfusun yoğun olma nedenleri nelerdir? Я Soru Cevap 8 19-03-2017 05:52
Sel en çok hangi bölgede görülür? Я Soru Cevap 3 20-02-2017 08:51
kırsal kesimde nüfusun azalmasının,kentlerde nüfusun artmasının sebepleri nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-12-2012 02:49
Türkiye'deki Nüfusun Yaş Gruplarına Göre Dağılımı Nedir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 20-02-2012 06:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats