bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 02:52   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir?

AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir?2.1. Allah Niçin Vahiy Göndermiştir?
Vahiy ne demektir?

Vahiy; Yüce Allah'ın emirlerini AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? yasaklarını ve öğütlerini doğrudan doğruya veya melek aracılığıyla peygamberlerine bildirmesidir. Allah AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? kutsal kitaplarını vahiy yolu ile bildirmiştir.
Allah insanlar arasından seçmiş olduğu peygamberleri aracığıyla insanlara seslenmiş ve mesajlarını bu yolla iletmiştir. Peygamberler AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? Allah'tan aldıkları biçimiyle vahyi toplumlarına aktarmışlar AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? açıklamışlardır. Aynı zamanda her kitabın peygamberi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? kitabındaki emir AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? yasakları ve öğütlerin uygulamasını göstermiş ve bunların yaşanabilir olduğunu örnek davranışlarıyla göstermişlerdir.
Allah niçin vahiy göndermiştir?

Allah vahiy göndermek suretiyle insanlara büyük bir lütuf AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? yardım ve destek sağlamıştır. Yüce Rabb'imiz AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? insanı bilme AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? düşünme gibi yetenekler vererek varlıkların en şereflisi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? en mükemmeli olarak yaratmıştır. Bunun karşılığı olarak da insandan kendisinin halifesi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? yani vekili olmasını istemiştir. İnsanı AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? Allah'ın koyduğu düzeni AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? yarattığı varlıkları kullanmak ve korumakla görevlendirmiştir. Evrendeki en büyük sorumluğu insana yüklemiştir. İnsanın bu sorumluluğu tam olarak yerine getirebilmesi için AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? Allah'ın yardım ve desteğine ihtiyacı vardır. Vahiy insana yol gösteren bir ışık AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? bir rehberdir. İnsanı vahiy yolu ile iyi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? güzeli ve doğruyu bulabilir ve yanlışlıklardan kurtulabilir.

Allah insanlar arasındaki ayrılıkları çözüme kavuşturmak için vahiy göndermiştir. Vahiy toplum içinde ortaya çıkan sorunlara karşı çözüm önerileri getirmiştir. Böylece insanlar vahiy yolu ile eğitilmiş ve yönlendirilmiştir. Yanlışlıklar vahiy ışığında düzeltilmiş AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? doğru davranışlar teşvik edilmiştir. Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:
"İnsanlar tek ümmetti. Allah AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? peygamberleri müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdi. İnsanların ayrılığa düşecekleri hususunda AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? aralarında hüküm vermek için onlarla birlikte hak kitaplar indirdi." (Bakara AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? ayet 213)

Özetle Allah yarattığı insanı evrenin ortasında yalnız bırakmamış AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? vahiy göndererek insana olan ilgisini devam ettirmiştir. İnsanların dünya ve ahirette huzurlu ve mutlu yaşamaları için peygamberleri aracılığı ile vahiy göndermiştir.
Vahyin insan açısından önemi nedir?

Allah AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? insanın sorumluluklarının neler olduğunu vahiy yolu ile bildirmiştir. Bizim aklımız AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? duyu organlarımız ve bilgilerimiz sınırlıdır. Yüce Rabb'imizin bizlerden neleri istediğini AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? nelerin iyi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? nelerin kötü olduğunu tam olarak bilmemiz mümkün değildir. Allah insanın sorumluluklarının neler olduğunu ve bunları nasıl yerine getireceğini bildirmek için vahiy göndermiştir.
Allah AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? nelere inanmamız gerektiğini ve kendisine nasıl ibadet edeceğimizi vahiy yolu ile bildirmiştir. İnsan AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? aklıyla Allah'ın varlığını kavrayabilir. Ancak insan neye AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? nasıl inanacağını AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? yaratıcısının niteliklerini AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? yaratıcısına nasıl ibadet edileceğini tam olarak kavrayamaz. Allah peygamberleri aracılığı ile gönderdiği vahiylerle kendisini insanlara tanıtmıştır. Allah AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? insanların nasıl ve niçin ibadet etmeleri gerektiğini AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? kendisinin hoşnutluğunu kazanmak için neler yapmaları gerektiğini bildirmek için vahiy göndermiştir.
Allah AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? insanın niçin yaratıldığını ve yaşamın amacının ne olduğunu vahiy yolu ile bildirmiştir. Çünkü sınırlı bir varlık olan insan AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? aklı ile ölümden sonraki yaşam AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? cennet AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? cehennem gibi konularda bilgi sahibi olamaz. Allah AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? insana yaşamın amacını AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? öldükten sonra ne olacağı AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? cennet ve cehennem gibi konularda bilgilendirmek için vahiy göndermiştir. Böylece hayatımızı anlamlandırmamıza yardımcı olmuştur.
Allah AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? uyulması gereken ahlak kurallarını AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? iyi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? güzel ve doğru davranışları vahiy yolu ile bildirmiştir. İnsan aklı ile neyin AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? iyi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? neyin doğru olduğunu tam olarak bilemez. Allah vahiy göndererek AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? insanın aklını iyi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? güzel ve doğru olan şeylere yönlendirmiştir. Ailemizle ve bir arada yaşadığımız diğer insanlarla olan ilişkilerimizde yol göstermiştir. Bunlarla ilgili sorumluluklarımızı hatırlatarak AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? davranışlarımızda bilinçli olmamıza yardımcı olmuştur. İnsanları sevmemizi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? aile AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? komşu AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? akrabalarımızla iyi ilişkiler kurmamızı öğütlemiş AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? insan haklarını gözetmemizi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? adaletli olmamızı AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? herkese karşı hoşgörülü olmamızı istemiştir.
Allah AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? yaşadığımız çevreyi korumamız gerektiğini vahiy yolu ile bildirmiştir. Allah vahiy göndererek; evrendeki varlıklarla olan ilişkilerimizde yol göstermiş AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? bunlarla ilgili sorumluluklarımızı hatırlatarak AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? tüm canlıları sevmemizi AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? hayvanları ve doğayı korumamızı öğütlemiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir?

AllahCc. Niçin Vahiy Göndermiştir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Allah insanlara niçin Kuranı Kerim i göndermiştir? Я Soru Cevap 7 30-11-2013 12:31
Peygamberimize Hira Mağarasında Gelen İlk 10 Vahiy Sırayla Hangileridir? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 10:38
Steteskopu Niçin Kullanırız? gizem Soru Cevap 0 26-02-2012 04:26
Niçin oruç tutuyoruz? nurküllü Ramazan ve Oruç 0 04-08-2011 02:52
Gelinlik Nicin Beyazdir.... mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 30-11-2009 03:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats