bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 02:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir?

Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir?Evrensel değerler konusuna girmeden önce değer kelimesi üzerinde duralım:
“Değer” kelimesinin sözlük anlamı “Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bir şeyin değdiği karşılık Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kıymet Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bir şeyin ya da şahsın taşıdığı yüksek ve yararlı nitelik ya da kıymet “ olarak verilmiştir.

Değer kelimesini Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? psikolojik açıdan ele aldığımızda Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? düşünce Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? eylem işlem yada nesnenin insan için taşıdığı önemi belirleyen Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? niteliğe ve niceliğe ilişkin inançlardır şeklinde tanımlayabiliriz.
Bir insan Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? diğer insanların Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? onlara ait özellikleri Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? niyetleri ve istekleri Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? davranışları hakkında hüküm verirken Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kendisine ait olan değerler penceresinden bakar. Bu pencereden gördükleri Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? çerçeve içerisinde kalıyorsa onaylar aksi taktirde yadırgar ve reddeder.

Değer kelimesine toplumsal açıdan baktığımızda Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? çeşitli olaylar Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? olgular ve fikirler karşısında bireylerin tepki ve fikir birliği olarak tanımlayabiliriz.

Anlaşılacağı üzere Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kişi Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? çevresini sahip olduğu değerlere göre yargılar. Aynı zamanda Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kişi çevre tarafından Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? toplum değerlerine göre yargılanır. Bu karşılıklı yargılamaların Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? toplum bireyleri arasında bir istikrara kavuşması noktasında Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? toplumsal bir kültür değerleri bütününün oluştuğu görülür.

Fakat oluşan her kültür Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? sahip olunması gereken değerleri ihtiva etmeyebilir. Psikolojik olarak sağlıksız insanlar mevcudiyeti nasıl doğal ise Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? sosyolojik olarak hasta toplumlar bulunabilir.
Kişisel ve toplumsal Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? yani kültürel değerlerin ne olduğunu netletleştirdikten sonra Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? “Evrensel Değerler” ifadesi ile neyin işaret edildiğini anlamaya çalışalım.

Doğaya baktığımızda Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? onun her bir parçasının kusursuzluğunu ve sayılamayacak kadar çok parçanın Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? inanılmayacak kadar mükemmel uyumunu görürüz. Bunu Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? keşfedilmiş en büyük astronomik sistemlerden Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? gözümüzle görebildiğimiz en küçük parçasına kadar gözlemlemek mümkündür.

Bunun sonucunda ise Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? söyleyebiliriz ki; doğa belli doğrular Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? gerçekler Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kurallara göre işler ve bu kurallar Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? gerçekler ve doğrular tüm evren için geçerli olacaktır.
İnsan oğlunun da Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bu evrenin içerisinde Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? onun bir parçası olarak varlığını sürdüğünü Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? düşündüğümüzde Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? insanoğlu için de Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? evrende değişmez doğrular Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? gerçekler ve kurallar olması gerektiği sonucuna varırız.

Evrensel değerler kavramı da Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bu düşünce ışığında ortaya çıkmıştır. Evrensel değer olarak nitelendirilen bir olgunun Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? uluslararası bir nitelik kazanmış olduğu bütün insanlığı ilgilendirdiği insanın doğasında mevcut olduğu varsayılır.

Günümüzde Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? evrensel değerler denilince genel olarak Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? insanın doğuştan sahip olduğu hak ve özgürlükler Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? belli kriterlere bağlı olarak yaşamasını garanti altına almayı hedefleyen fikri Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? ahlaki ve sosyal değer yargıları anlaşılmaktadır. Kültürleşme sürecinde tüm dünya milletlerinin paylaşmaları gereken ortak kültür öğeleridir.

Uluslar arası düzeyde insan hakları Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? hayvan hakları Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? çocuk hakları Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kadın hakları Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? işçi hakları Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? hasta hakları ve azınlık hakları olarak algılanmakta ve uygulama alanı bulmaktadır.
Evrensel değerleri Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? doğanın içinde kendiğilinden var olan değerler olarak tanımlamıştık. Öte yandan Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? doğa kanunları ile uyumlu olan canlıların güçlendiği Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? uyumu yakalayamayanların zayıfladığı ve zayıf olanların yine tabiat tarafından elendiği Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kanıtlanmış bir gerçektir. Bu gerçek “Doğal Seleksiyon” olarak adlandırılmaktadır.

Kültürün de toplumsal ve canlı bir olgu olduğunu göz önüne alarak Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? sahip olduğu değerlerin evrensel değerlerle taban tabana zıt olduğu bir kültür düşündüğümüzde bu kültürün dolayısıyla toplumun doğal seleksiyona tabi tutularak Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? doğa tarafından yok edileceği sonucuna varmak yanlış olmaz ki; bu konu Antropolog Robert Edgerton tarafından yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
Robert Edgerton Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? tarihte yaşamış üç yüz kadar uygarlığı incelemiş bu uygarlıklar içerisinde kültürleri evrensel değerlerden yoksun olanların zaman içinde yok olduğu sonucuna varmıştır. Kültürel değerler ve evresel değerler arasındaki ilişkinin ne kadar önemli olduğu görülmektedir.
Bütün bunların ışığında Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? tarih öncesi çağlardan beri varlığını sürdürmekte olan Türk Milletinin Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? sahip olduğu kültürel değerlerin evrensel değerler ile büyük oranda örtüştüğü Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? değişimini ve gelişimini evrensel değerler doğrultusunda devam ettirdiği sonucuna varabiliriz. Binlerce yıllık sağlam kültürel kökümüze rağmen Türk Milletinin kültürü de çağımızdaki baş döndürücü bilimsel ve teknolojik gelişmelerle Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? tüm dünyanın yaşadığı değişim atağı içerisinde payına düşen değişimi yaşamaktadır. Bu hızlı değişimin Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? tarihimizde yaşanmış olan üstün değerleri kayba uğratmadan Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bir gelişim şeklinde yaşatmak ise Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? değişim istikametinin evrensel değerler doğrultusunda gerçekleşmesiyle mümkün olacaktır.

Halkımızın düşük eğitim seviyesi göz önüne alındığında Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? evrensel değerlerin Silahlı Kuvvetlerde görev yapan rütbeli personel tarafından anlaşılmasının Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? ve vatani görevini yapan erbaş ve erlerin bu bakış açısı ile yönlendirilmesinin Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? yaşanan kültürel değişimin Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bir gelişim olarak yaşanmasına büyük katkısı olacağına inanıyorum.

Her birimiz düşünerek ya da hislerimize başvurarak pek çok değerin evrensel olduğuna hükmedebiliriz. Bu değerlerin insan ve toplum için zararlı olduğu ispatlanmadıkça Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bunun yanlışlığı da iddia edilemez.

Ben Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bu günkü takdimimde Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? Robert Edgerton’ın üç yüz uygarlığı inceleyerek tespit ettiği ve genel olarak altı maddede ifade ettiği evrensel değerlerden bahsedeceğim.

a. Gerçeğe Saygı
Saygı Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kısaca Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? benliğimiz dışındaki bir olgunun mevcudiyetinin kabulüne verilen onaydır. Kelimenin kökü de varlığını kabul ettiğimiz şeylere uyguladığımız bir fiilden gelmektedir:

“Saymak”
Gerçeğe saygı. Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? “gerçeğin bizim isteğimize göre değiştirilemeyeceği inancı” ve “davranışlarımızı gerçeği düşünerek yapmak” demektir.

Gerçeğe saygı dendiğinde akla gelen bilimdir. Bilimin özünde gerçeğe saygı vardır. Bilimin gücü ve gerçeğe saygının önemi Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? insanoğlunun karşılaştığı büyük zorlukları bu yaklaşımla çözmüş olmasında yatar.

Yalanı teşvik eden bir toplumda yaşayan bir kişiye Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? “ülkemizde erozyon var” derseniz ; ondan da “Yok efendim erozyon merezyon Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? nereden uyduruyorsunuz bunları Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bir daha konuşturmayın bu adamı.” gibi bir cevap alma ihtimalimiz yüksektir. Çünkü gerçekle yüzleşme ve üzerine gitme cesaretini göstermek zordur.

Gerçeğin örtbas edildiği veya çarpıtıldığı yerde aklın ve sağ duyunun yerini korku almaktadır. Sağ duyunun yerini alan korku sayesinde Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kötü niyetli pek çok kimse insanları maddi ve manevi yönden sömürebilmekte Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? topluma istedikleri amaçlar peşinde koşturabilmektedir.
Bu gerçeği çok iyi bilen Atatürk Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? “Dünyada her şey için medeniyet için Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? hayat için Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? başarı için en gerçek yol gösterici yol ilimdir Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? fendir. İlmin fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? cehalettir Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? doğru yoldan sapmaktır” özdeyişiyle ifade etmektedir.

b. Kişisel Bütünlük

Kişisel bütünlük insanın özünün Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? sözünün ve davranışının bir bütün içinde olmasıdır.
Kişisel bütünlüğün özünde gerçeğe saygı vardır. İnsanın her şeyden çok Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kendisi ile ilgili bilgiye ihtiyacı vardır. Ahlaklı ve erdemli insan Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kendisini tanıyan Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? tanımaya gayret eden Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? özellikle Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? farkına vardığında kendisine acı veren eksiklikleri ile yüzleşme cesaretini gösterebilen insandır.
İnsan ilişkilerinin temelinde güven yatar. İnsanların Mevlana’nın deyişiyle “ Ya olduğun gibi görün Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? yada göründüğün gibi ol.” şeklinde ifadesini bulan Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kişisel bütünlüğe sahip bir insana güvenmemeleri mümkün değildir. Karşılıklı güven ve anlayış toplumun istikrarını da sağlayan önemli bir dayanak noktasıdır.

Kişisel bütünlüğe değer verilmeyen bir toplumda insanlar “-mış gibi” davranırlar. Bu tarz ilişkilerin hakim olduğu toplumlarda verilen sözler tutulmamakta ve ağzından çıkan sözlerin ikna ve yaptırım gücü olmamaktadır.

Daha geniş anlamıyla yeniden tanımlarsak Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kişisel bütünlük kişinin kendi kendini aldatmaması Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? inandığı değerler çerçevesinde yaşamını oluşturmasıdır.


c. Hakkaniyet

Hak ve hakkaniyet Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bütün kültürlerde yer alan değerlerdir. Adalet kavramının ve hukuk sistemlerinin özünde bu değerler vardır.

Hakkaniyet Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? haklı olana hakkını vermek demektir. Bunu Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? “Emek mukabili olmayan hak mevcut değildir.” özdeyişiyle Atatürk çok güzel ifade etmiştir. Kültürü hakkaniyete değer veren bir toplumda haklı olan güçlü Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? hakkaniyete değer verilmeyen toplumda ise güçlü olan haklı konumunda olmaktadır. Hakkaniyete değer vermeyen toplumlarda zamanla yalan Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? hırsızlık Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? görevi kötüye kullanma gibi kötü davranışlar artmakta Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? dürüst insanlar ezilmekte Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? korku kültürü gelişmekte Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? yolsuzluk artmaktadır.

Son olarak “Yiğidi öldür Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? hakkını yeme” atasözümüz Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? hakkaniyet kavramının önemine işaret etmektedir.

d. İnsan Onuruna Saygı

İnsan onuru “can”ın bir parçasıdır ve doğuştan gelir. Her insan ister yeni doğmuş bir bebek Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? ister fakir Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? ister zengin olsun onurları yönünden eşit bulunmaktadır.

Kültürü Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? insan onuruna değer veren bir toplumda çocuğa da değer verilir. Çocuğa gösterilen dikkat ve saygı aslında o toplumun geleceğine yapılan yatırımdır.

Bireyin en değerli varlığı onurudur. Birey onuruyla yükselir. Bir’in değeri olmadan Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? çoğun değeri olamayacağına göre Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? toplumdaki insana değer verilmeden bir ailenin Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bir kurumun Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bir ulusun değeri oluşturulamaz.

İnsan onuruna değer verilmeyen toplumda baskı ve korku kültürü gelişmekte ve insanların özgürce yeni şeyler üretmeleri de mümkün olamamaktadır.

Lider personel olarak bizlerin Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? yönetirken kullanmak mecburiyetinde olduğumuz vasıtaların en ön önemlisi insandır. İnsan faktörünün iştirak etmediği hiçbir faaliyet söz konusu değildir. Personelini objektif Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? vicdani ve insani niteliklerde yöneten bir amir veya idarecinin mutlaka başarılı olacağı kabul edilmelidir. Böyle bir idarecinin mutlaka sevilip sayıldığı ve nihayet personelinin en yakın desteğine sahip olduğu tecrübelerle sabittir.

Liderlerin bunu uygularken Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? personeline uygun davranışlar sergilerken uygulaması gereken genel kurallar Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? nizamlar ve disiplin sağlayıcı davranışlardan ödün vermesi gerekli değildir. Özellikle silahlı kuvvetler yapısı içinde disiplini bozucu davranışlara göz yummak hakkaniyetli davranmak demek değildir. Disiplinli olmak da despot bir yönetim uygulamak değildir. Çünkü disiplinin tanımı içinde ''Astın ve üstün hukukuna riayet’ vardır.

Türk tarihinde yöneticilerin halka insan onuruna saygılı ve hakkaniyetli davranmalarını buyuran pek çok eser vardır. Atilla'nın liderlik sırlarında şöyle der:

“Komutanlar başkalarının değerlerini anlayıp takdir edebilmeli Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? başka kültürlere Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? inanç ve geleneklere karşı saygılı ve duyarlı olmalıdır.”

İnsanlara eşit adaletli ve insan onuruna saygılı davranmak bu kadar önemli olduğuna göre bizler astlarımıza nasıl davranmalıyız? Bu sorunun cevabını tarih boyunca bütün komutanlar aramış ve çeşitli sonuçlara varmışlardır. Bunların ışığında Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? kabul gören bazı tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz:

Astlarınızı inançlarıyla alay etmeyin saygı duyun.
Astlarınıza kötü söz sarf etmeyin.
Astlarınıza onları küçük düşürücü işler vermeyin.
Aynı işi yapan kişiler arasında işini daha iyi yapanları bir teşekkürle de olsa ödüllendirin.
Haklarını koruyun.
Cezalandırmak gerektiğinde cezanın şiddetini iyi ayarlayın.
Astlarınıza güvendiğinizi hissettirin.
Astlarınızı gerektiği zamanlarda bilgilendirin.


e. Hizmet

Kısaca “biz yaşadığımızdan dolayı birbirimize hizmet etmekle yükümlüyüz.” İfadesi hizmet değerini özetlemektedir.

Dünyadaki canlı cansız bütün varlıklar Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? aslında farkında olmadan birbirlerinin yaşamlarını devam ettirebilmelerine yardımcı olmaktadır.

Hizmet değerini yitiren toplumlar ulusal birlik kavramını da kaybettiğinden yok olmaya mahkum olmaktadırlar. Nitekim tarih böyle örneklerle doludur.

Türk Kurtuluş Savaşı Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? yurttaşların Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? şahsi çıkarlarını bir yana bırakarak Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? yurdu ve milleti kurtarma gayesiyle kenetlendiği Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? başarılı bir mücadele ve ulusal birlik örneğidir. Kıt imkanlara rağmen insanlar yurda hizmeti onurla bir ödev sayarak mücadeleden yılmamış ve zafere ulaşmıştır.

f. Sevgi

Sevgi Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? insanın en temel ihtiyaçlarından birisidir. Sevgi Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? duygu ve düşüncelerin paylaşılması Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? incelmesi ve böylece tutarlı ve zengin hale gelmesidir.

18. yüzyılda yaşamış Alman filozof Arthur Shopenhauer Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? ahlak üzerine yaptığı fikri çalışmaları ile felsefe dünyasına ahlak konusunda yeni bir çığır açmış Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? yeni bir felsefe dalının Ahlak Felsefesinin oluşmasına öncülük etmiştir. Shopenhauer’a göre Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bencil bir varlık olan insanı Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? doğada var olan gerçek ahlak doğrultusunda davranışa sevk edebilecek tek bir kök vardır. Bu kök ise Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? insanın benliği dışındaki bir varlığın ızdırabını kendi benliğine dahil ederek acıyı kendi acısıymış gibi algılaması ve bu acıyı ortadan kaldırmak için somut bir kazanım amacı gütmeksizin Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? çaba sarf etmesidir.

Sevgi de bunu gerektirir. Buna göre ahlaklı davranışın tek ve gerçek temelinin sevgi olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Benliğimiz dışındaki bir varlığa sevgi ile yaklaşabilmek Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? o varlığın gerçeklerini anlayabilmek ve kabul etmekten ve devamında bir çıkar amacı gütmeksizin harekete geçebilmekten geçer.
Yurt sevgisi de Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? tek başına yalın bir sevgi değildir Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? bir takım değerlerle doğrularla ilişkilidir. Yurt sevgisi bir insanın kendisinden başlayarak ailesini Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? dostlarını Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? çalıştığı kurumu Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? ülkesini ve insanlarını Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? doğasını ve bütün dünyayı fark etmesi anlamlı bulması Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? devamında değerli bulması ve sonuçta sevmesinden başka bir şey değildir.

“Bir ülkenin geleceğinin teminatı Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? o ülkenin yurttaşlarının bilincinde yatar. Bilinçli yurttaş ülkesini gerçekten seven yurttaştır. Bu yurdu sevdiği zaman nasıl bir gelecek yarattığının farkındadır. İnsan Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? ancak yanlışlardan arınmış bir bilinçle kendisine Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? ailesine Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? çocuklarına Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? topluma ve ülkesinin sorunlarına eğilerek doğru yaklaşımlar ve doğru tepkiler geliştirebilir.”


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir?

Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Evrensel Değerler Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 8 02-04-2014 06:43
Evrensel Kültür Değerlerimiz-Evrensel Kültür Değerlerimiz Nelerdir elif Soru Cevap 0 15-02-2013 03:36
Evrensel Değerlerimiz Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:52
evrensel değerlerimiz nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 22 20-04-2012 05:20
evrensel kültür değerlerine örnek Kayıtsız Üye Soru Cevap 17 29-02-2012 04:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats