bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 03:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Manyetik Alan (Magnetik Kutup)

Manyetik Alan (Magnetik Kutup)


Mıknatıssal veya manyetik alan Manyetik Alan (Magnetik Kutup) bir mıknatısın mıknatıssal özelliklerini gösterebildiği alandır. Mıknatısın çevresinde oluşan çizgilere de Manyetik Alan (Magnetik Kutup) mıknatısın o bölgede oluşturduğu manyetik alan çizgileri denir. Manyetik alan çizgilerinin yönü Kuzeyden [K] Güneye doğrudur.
Çubukta ok yönünde akan akım (I) çubuğun çevresinde bir manyetik alan (mg1.png) oluşturur. Bu alanın yönü sağ el kuralı ile saptanır.

Manyetik Alan (Magnetik Kutup)
Michael Faraday Manyetik Alan (Magnetik Kutup) araştırmaları neticesinde maddelerin Manyetik Alan (Magnetik Kutup) manyetik alana tepki verdiğini ve bu tepki sonucunda etkileşimin olduğunu ortaya koydu. Verdikleri tepkiye göre maddeleri üç grupta toplanabildiğini gösterdi:

  1. Diyamanyetik maddeler: Zayıf bir şekilde etkilenenler; Bağıl manyetik geçirgenlikleri µr < 1 olan bu tür maddeler Manyetik Alan (Magnetik Kutup) güçlü bir manyetik alana dik şekilde kendilerini yönlendirirler. Diyamanyetizma Manyetik Alan (Magnetik Kutup) tek sayıda elektronlara sahip ve tamamlanmamış içi kabuğu olmayan maddelerde görünür. Radyum Manyetik Alan (Magnetik Kutup) potasyum Manyetik Alan (Magnetik Kutup) magnezyum Manyetik Alan (Magnetik Kutup) hidrojen Manyetik Alan (Magnetik Kutup) bakır Manyetik Alan (Magnetik Kutup) gümüş Manyetik Alan (Magnetik Kutup) altın ve su diamanyetik gruba girerler.
  2. Paramanyetik maddeler: Bağıl manyetik geçirgenlikleri µr > 1 olan bu tür maddeler Manyetik Alan (Magnetik Kutup) güçlü bir manyetik alana paralel şekilde kendilerini yönlendirirler. Paramanyetizma çift sayıda elektronlara sahip maddelerde görülür. Hava Manyetik Alan (Magnetik Kutup) alüminyum ve silisyum paramanyetik gruba girer.
  3. Ferromanyetik maddeler: Kuvvetli bir şekilde mıknatıslardan etkilenen maddelerdir Manyetik Alan (Magnetik Kutup) Demir Manyetik Alan (Magnetik Kutup) nikel Manyetik Alan (Magnetik Kutup) kobalt ve alaşımlarını içeren maddeler bu gruba girer.

Bir mıknatısta:

  • Aynı işaretli kutuplar birbirini iterlerken Manyetik Alan (Magnetik Kutup) zıt işaretli kutuplar birbirini çekerler.
  • İtme ya da çekme kuvvetleri kutup şiddeti ile doğru Manyetik Alan (Magnetik Kutup) aradaki uzaklığın karesi ile ters orantılıdır.
  • Elektriksel yük konusundaki Coulomb Kuvveti gibi kutupların birbirlerine uyguladıkları manyetik kuvvet skaler olarak birbirine eşit Manyetik Alan (Magnetik Kutup) fakat zıt yönlüdür.
  • Bir mıkantısın ikiye bölünmesi sonucu bölünen her bir parçanın K Manyetik Alan (Magnetik Kutup) G biçiminde yeniden kutuplaştığı görülür. Buradan çıkaracağımız sonuç Manyetik Alan (Magnetik Kutup) atomik boyutlara inildiğinde dahi tek kutuplu mıknatıs elde edilemeyeceğidir.

Manyetik Kutuplar
Bir mıknatısı kütle merkezinden astığımızda bir ucunun kuzeyi diğer ucunun güneyi gösterdiğini gözleriz. Kuzeyi gösteren uca mıknatısın kuzey kutbu [N] Manyetik Alan (Magnetik Kutup) güneyi gösteren uca ise mıknatısın güney kutbu [S] denir. Mıknatısın aynı kutupları birbirini iter Manyetik Alan (Magnetik Kutup) zıt kutupları ise birbirini çeker.
Pusula bir noktadaki manyetik alanın yönünü gösterir. Pusula ince bir mıknatısın bir iğne üzerinde serbestçe dönebilmesiyle oluşur. Bir mıknatıs pusulaya yaklaştırıldığında pusula iğnesi sapma yapar.
Pusula iğneleri manyetik alan çizgilerine paralel dururlar.

Yerin Manyetik Alanı

Yerin Manyetik Alanı yaklaşık bir çift kutuptur. Coğrafi olarak da kuzey ve güney kutuplar olarak adlandırılırlar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Manyetik Alan (Magnetik Kutup)

Manyetik Alan (Magnetik Kutup) konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: manyetik alan, diyamanyetik maddeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Manyetik Kuzey Nedir elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:40
Manyetik protez nakli nedir? elif Cilt Hastalıkları 0 08-06-2011 12:49
Manyetik Dalgaları Engelleyen Kapşonlu Sweat Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 21-04-2010 12:59
İstenmeyen Gebeliğe Manyetik Çözüm daywest Gebelik 0 23-03-2010 01:23
Kutup ayısı resimleri-Kutup ayısı fotoğrafları gizem Hayvan Resimleri 0 21-06-2009 03:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats