bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 03:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?


Yeşil yapraklı bitkilerin inorganik maddeler (su Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? karbondioksit) ışık enerjisi ve klorofil yardımıyla organik besin üretmelerine fotosentez denir.

Olayın meydana geldiği yer: Kloroplast

Olayın denklemi aşağıda görüldüğü gibidir. Su ile karbondioksit ışığın etkisi ile birleşerek organik seker Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? oksijen ve suyu meydana getirir. Karbondioksit fotosentezin karanlık safhasında su ise aydınlık safhasında kullanılır. ışığın etkisi ile parçalanan sudaki hidrojenler karbondioksit ile birleşerek glikozu meydana getirir. Bu arada karanlık devrede oksijen atmosfere verilir.

KLOROPLAST:
Kloroplastta fotosentezi gerçekleştirmek üzere bulunan thylakoidler Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? iç zar ve dış zar Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? stromalar Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? enzimler Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? ribozom Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? RNA ve DNA gibi oluşumlar vardır. Bu oluşumlar hem yapısal hem de işlevsel olarak birbirlerine bağlıdırlar ve her birinin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği son derece önemli işlemler vardır. Örneğin kloroplastın dış zarı Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? kloroplasta madde giriş-çıkışını kontrol eder. İç zar sistemi ise "thylakoid" olarak adlandırılan yapıları içermektedir. Disklere benzeyen thylakoid bölümünde pigment (klorofil) molekülleri ve fotosentez için gerekli olan bazı enzimler yer alır. Thylakoidler "grana" adı verilen kümeler meydana getirerek Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? güneş ışığının en fazla miktarda emilmesini sağlarlar. Bu da bitkinin daha fazla ışık alması ve daha fazla fotosentez yapabilmesi demektir.

Bunlardan başka kloroplastlarda "stroma" adı verilen ve içinde DNA Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? RNA ve fotosentez için gerekli olan enzimleri barındıran bir de sıvı bulunur. Kloroplastlar sahip oldukları bu DNA ve ribozomlarla hem kendilerini çoğaltırlar Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? hem de bazı proteinlerin üretimini gerçekleştirirler. Fotosentezdeki başka bir önemli nokta da bütün bu işlemlerin çok kısa Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? hatta gözlemlenemeyecek kadar kısa bir süre içinde gerçekleşmesidir. Kloroplastların içinde bulunan binlerce "klorofil"in aynı anda ışığa tepki vermesi Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? saniyenin binde biri gibi inanılmayacak kadar kısa bir sürede gerçekleşir.

Bilim adamları kloroplastların içinde gerçekleşen fotosentez olayını uzun bir kimyasal reaksiyon zinciri olarak tanımlarlarken Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? işte bu hız nedeniyle fotosentez zincirinin bazı halkalarında neler olduğunu anlayamamakta ve olanları hayranlıkla izlemektedirler. Anlaşılabilen en net nokta Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? fotosentezin iki aşamada meydana geldiğidir. Bu aşamalar "aydınlık evre" ve "karanlık evre" olarak adlandırılır.

Güneş dünyadaki en önemli enerji kaynağıdır. Bu enerji ancak bitkiler tarafından alınarak hayvanların ve diğer canlıların kullanabileceği kimyasal enerjiye dönüştürülür. Bit-kiler ışık enerjisini ancak fotosentez olayı ile kullanılabilir hale getirirler. Kısacası fotosentezde ışık Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? enerji kaynağı-dır. Bundan dolayı ışıksız ortamda fotosentez olmaz. Işık Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? klorofil tarafından emilerek fotosentez başlatılır. Klorofilin yeşil ışığı yansıtmasından dolayı bitkiler yeşil renkli olarak görülür.

Işıksız fotosentez olmadığı nasıl anlaşılır?
Saksı bitkisinin yapraklarından birinin üzerini kalın bir kağıtla kapatıp 3-4 gün bekletelim.
Kapattığımız kağıdı yapraktan ayırıp başka yapraklar-la beraber iyot çözeltisine daldırdığımızda diğer yaprakların koyu mavi renk aldığını görürüz.

İyot nişastanın ayıracıdır. Mavi renk alan yapraklarda besin yapıldığı Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? ışık almayan bölgede ise mavi rengin oluşmadığını görürüz. Bundan da besin yapılmadığı yani fotosentez olmadığı anlaşılır. Işıksız ortamda fotosentez yapılmaz.

Fotosentezde oksijen çıktığı nasıl anlaşılır?
Su içerisinde bulunan Elodea bitkisinin üzerine bir cam tüpü kapatalım. Hazırladığımız düzeneği ışıklı ortama koyduğumuzda su içerisinde tüpün içine doğru gaz çıktığını görürüz. gaz kibrit alevine yaklaştırıldığında bir parlamanın olduğu görülür. Bu parlama olayı biriken gazın oksijen olduğunu kanıtlar.

Klorofilin fotosentezdeki rolü nedir?
Klorofil
a) Yapraklarda üretilir.
b) Kloroplastın içerisinde bulunur. Işığı emerek fotosentezi başlatır.
- Bitkiye yeşil rengi verir.
- Işıksız bir ortamda klorofil bozulur ve bitki beyaz . (Albino) renk alır.
Klorofiller Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? "klorofil-a" ve "klorofil-b" olarak ikiye ayrılırlar. Bu iki çeşit klorofil güneş ışığını soğurduktan sonra elde ettikleri enerjiyi fotosentez işlemini başlatacak olan fotosistemler içinde toplarlar. Thaylakoid'in detaylı yapısının anlatıldığı resimde de görüldüğü gibi fotosistemler kısaca Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? thylakoid'in içinde yer alan bir grup klorofil olarak tanımlanabilir.

Yeşil bitkilerin tamamına yakını bir fotosistem ile tek aşamalı fotosentez gerçekleştirirken Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? bitkilerin %3'ünde fotosentezin iki aşamalı olmasını sağlayacak iki farklı fotosistem bölgesi bulunur. "Fotosistem I" Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? ve "Fotosistem II" olarak adlandırılan bu bölgelerde toplanan enerji daha sonra tek bir "klorofil-a" molekülüne transfer edilir. Böylece her iki fotosistemde de reaksiyon merkezleri oluşur. Işığın emilmesiyle elde edilen enerji Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? reaksiyon merkezlerindeki yüksek enerjili elektronların gönderilmesine Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? yani kaybedilmesine neden olur. Bu yüksek enerjili elektronlar daha sonraki aşamalarda suyun parçalanıp oksijenin elde edilmesi için kullanılır. Bu aşamada bir dizi elektron değiş tokuşu gerçekleşir.

"Fotosistem I" tarafından verilen elektron Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? "Fotosistem II" den salınan elektron ile yer değiştirir. "Fotosistem II" tarafından bırakılan elektronlar da suyun bıraktığı elektronlarla yer değiştirir. Sonuç olarak su Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? oksijen Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? protonlar ve elektronlar olmak üzere ayrıştırılmış olur

Fotosentez için gerekli olan maddeler nelerdir?Bitki bunları nereden alır?

Fotosentez İçin Gerekli Olanlar

a)Kendi Üretebildiği
b)Dışarıdan Hazır Olarak Aldıkları
• KLOROFİL • SU
•KLOROPLAST •KARBONDİOKSİT
• ENZİMLER •MİNERALLER
• IŞIK ve ISI
• Karbondioksitin yapısındaki Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? karbon ve oksijenler glikozun yapısına katılır.
• Suyun yapısındaki hidrojenler glikozun yapısına katılırken oksijen de atmosfere verilir.

sonuç:
Fotosentez ile ışık enerjisi besinlerin yapısındaki bağ enerjisine dönüştürülür ve atmosfer oksijen bakımından zenginleşir. Bitkiler ve diğer canlılar da fotosentez sonucu oluşan bu besin ve oksijeni kullanarak yaşamlarını sürdürürler.

Aydınlık evre
Bitkilerin fotosentez işleminde kullanacakları tek enerji kaynağı olan güneş ışığı değişik renklerin birleşimidir ve bu renklerin enerji yükü birbirinden farklıdır. Güneş ışığındaki renklerin ayrıştırılması ile ortaya çıkan ve tayf adı verilen renk dizisinin bir ucunda kırmızı ve sarı tonları Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? öbür ucunda da mavi ve mor tonları bulunur. En çok enerji taşıyanlar tayfın iki ucundaki bu renklerdir. Bu enerji farkı bitkiler açısından çok önemlidir çünkü fotosentez yapabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaçları vardır. Bitkiler en çok enerji taşıyan bu renkleri hemen tanırlar ve fotosentez sırasında güneş ışınlarından tayfın iki ucundaki renkleri Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? daha doğrusu dalga boylarını soğururlar Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? yani emerler.

Buna karşılık tayfın ortasında yer alan yeşil tonlardaki renklerin enerji yükü daha az olduğu için Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? yapraklar bu dalga boylarındaki ışınların pek azını soğurup büyük bölümünü yansıtırlar. Bunu da kloroplastların içinde bulunan klorofil pigmentleri sayesinde gerçekleştirirler. İşte yaprakların yeşil gözükmesinin nedeni de budur. Fotosentez işlemi bitkilerin yeşil görünmesine neden olan bu pigmentlerin güneş ışığını soğurmasından kaynaklanan hareketlenme ile başlar. Acaba klorofiller bu hareketlenme ile fotosentez işlemine nasıl başlamaktadırlar? Bu sorunun cevabının verilebilmesi için öncelikle kloroplastların içinde bulunan ve klorofilleri içinde barındıran Thylakoid'in yapısının incelenmesinde fayda vardır.

"Klorofiller Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? "klorofil-a" ve "klorofil-b" olarak ikiye ayrılırlar. Bu iki çeşit klorofil güneş ışığını soğurduktan sonra elde ettikleri enerjiyi fotosentez işlemini başlatacak olan fotosistemler içinde toplarlar. Thaylakoid'in detaylı yapısının anlatıldığı resimde de görüldüğü gibi fotosistemler kısaca Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? thylakoid'in içinde yer alan bir grup klorofil olarak tanımlanabilir.

Yeşil bitkilerin tamamına yakını bir fotosistem ile tek aşamalı fotosentez gerçekleştirirken Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? bitkilerin %3'ünde fotosentezin iki aşamalı olmasını sağlayacak iki farklı fotosistem bölgesi bulunur. "Fotosistem I" Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? ve "Fotosistem II" olarak adlandırılan bu bölgelerde toplanan enerji daha sonra tek bir "klorofil-a" molekülüne transfer edilir. Böylece her iki fotosistemde de reaksiyon merkezleri oluşur. Işığın emilmesiyle elde edilen enerji Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? reaksiyon merkezlerindeki yüksek enerjili elektronların gönderilmesine Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? yani kaybedilmesine neden olur. Bu yüksek enerjili elektronlar daha sonraki aşamalarda suyun parçalanıp oksijenin elde edilmesi için kullanılır. Bu aşamada bir dizi elektron değiş tokuşu gerçekleşir.

"Fotosistem I" tarafından verilen elektron Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? "Fotosistem II" den salınan elektron ile yer değiştirir. "Fotosistem II" tarafından bırakılan elektronlar da suyun bıraktığı elektronlarla yer değiştirir. Sonuç olarak su Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? oksijen Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? protonlar ve elektronlar olmak üzere ayrıştırılmış olur.

Karanlık evre
Fotosentezin ikinci aşaması olan Karanlık Evre ya da Calvin Çevrimi olarak adlandırılan bu işlemler Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? kloroplastın "stroma" diye adlandırılan bölgelerinde gerçekleşir. Aydınlık evre sonucunda ortaya çıkan enerji yüklü ATP ve NADPH molekülleri Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? karanlık evrede kullanılan karbondioksiti Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? şeker ve nişasta gibi besin maddelerine dönüştürürler. 1Burada kısaca özetlenen bu reaksiyon zincirini kaba hatlarıyla anlayabilmek bilim adamlarının yüzyıllarını almıştır. Yeryüzünde başka hiçbir şekilde üretilemeyen karbonhidratlar ya da daha geniş anlamda organik maddeler milyonlarca yıldır bitkiler tarafından üretilmektedir. Üretilen bu maddeler diğer canlılar için en önemli besin kaynaklarındandır.

Fotosentez reaksiyonları sırasında farklı özelliklere ve görevlere sahip enzimler ile diğer yapılar tam bir iş birliği içinde çalışırlar. Ne kadar gelişmiş bir teknik donanıma sahip olursa olsun dünya üzerindeki hiçbir laboratuar Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? bitkilerin kapasitesiyle çalışamaz. Oysa bitkilerde bu işlemlerin tümü milimetrenin binde biri büyüklüğündeki bir organelde meydana gelmektedir. Sayısız çeşitlilikteki bitki hiç şaşırmadan Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? reaksiyon sırasını hiç bozmadan Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? fotosentezde kullanılan hammadde miktarlarında hiçbir karışıklık olmadan milyonlarca yıldır uygulamaktadır.

Ayrıca fotosentez işlemi ile Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? hayvanların ve insanların enerji tüketimleri arasında da önemli bir bağlantı vardır. Aslında yukarıda anlatılan karmaşık işlemlerin özeti Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? bitkilerin fotosentez sonucu canlılar için mutlaka gerekli olan glukozu ve oksijeni meydana getirmeleridir. Bitkilerin ürettiği bu ürünler diğer canlılar tarafından besin olarak kullanılırlar. İşte bu besinler vasıtasıyla canlı hücrelerinde enerji üretilir ve bu enerji kullanılır. Bu sayede bütün canlılar güneşten gelen enerjiden faydalanmış olurlar. Canlılar fotosentez sonucu oluşan besinleri yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için kullanırlar. Bu faaliyetler sonucunda atık madde olarak atmosfere karbondioksit verirler. Ama bu karbondioksit hemen bitkiler tarafından yeniden fotosentez için kullanılır. Bu mükemmel çevirim böylelikle sürer gider.

Fotosentez İçin Gerekli Olan Her Şey Gibi Güneş Işığı da Özel Olarak Ayarlanmıştır
Bu kimyasal fabrikada her şey olup biterken Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? işlemler sırasında kullanılacak enerjinin özellikleri de ayrıca tespit edilmiştir. Fotosentez işlemi bu yönüyle incelendiğinde de Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? gerçekleşen işlemlerin ne kadar büyük bir hassasiyetle tasarlanmış olduğu görülecektir. Çünkü güneşten gelen ışığın enerjisinin özellikleri Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? tam olarak kloroplastın kimyasal tepkimeye girmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamaktadır.

FOTOSENTEZİN SONUÇLARI
Milimetrenin binde biri büyüklükte yani ancak elektron mikroskobuyla görülebilecek kadar küçük olan kloroplastlar sayesinde gerçekleştirilen fotosentezin sonuçları Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? yeryüzünde yaşayan tüm canlılar için çok önemlidir. Canlılar havadaki karbondioksitin ve havanın ısısının sürekli olarak artmasına neden olurlar. 56 Her yıl insanların Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? hayvanların ve toprakta bulunan mikroorganizmaların yaptıkları solunum sonucunda yaklaşık 92 milyar ton ve bitkilerin solunumları sırasında da yaklaşık 37 milyar ton karbondioksit atmosfere karışır. Ayrıca fabrikalarda ve evlerde kaloriferler ya da soba kullanılarak tüketilen yakıtlar ile taşıtlarda kullanılan yakıtlardan atmosfere verilen karbondioksit miktarı da en az 18 milyar tonu bulmaktadır.

Buna göre karalardaki karbondioksit dolaşımı sırasında atmosfere bir yılda toplam olarak yaklaşık 147 milyar ton karbondioksit verilmiş olur. Bu da bize doğadaki karbondioksit içeriğinin sürekli olarak artmakta olduğunu gösterir. Bu artış dengelenmediği takdirde ekolojik dengelerde bozulma meydana gelebilir. Örneğin atmosferdeki oksijen çok azalabilir Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? yeryüzünün ısısı artabilir Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? bunun sonucunda da buzullarda erime meydana gelebilir. Bundan dolayı da bazı bölgeler sular altında kalırken Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? diğer bölgelerde çölleşmeler meydana gelebilir. Bütün bunların bir sonucu olarak da yeryüzündeki canlıların yaşamı tehlikeye girebilir. Oysa durum böyle olmaz. Çünkü bitkilerin gerçekleştirdiği fotosentez işlemiyle oksijen sürekli olarak yeniden üretilir ve denge korunur. Yeryüzünün ısısı da sürekli değişmez. Çünkü yeşil bitkiler ısı dengesini de sağlarlar. Bir yıl içinde yeşil bitkiler tarafından temizleme amacıyla atmosferden alınan karbondioksit miktarı 129 milyar tonu bulur ki bu son derece önemli bir rakamdır.

Atmosfere verilen karbondioksit miktarının da yaklaşık 147 milyar ton olduğunu söylemiştik. Karalardaki karbondioksit-oksijen dolaşımında görülen 18 milyar tonluk bu açık Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? okyanuslarda görülen farklı değerlerdeki karbondioksit-oksijen dolaşımıyla bir ölçüde azaltılabilmektedir
Yeryüzündeki canlı yaşamı için son derece hayati olan bu dengelerin devamlılığını sağlayan Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? bitkilerin yaptığı fotosentez işlemidir. Bitkiler fotosentez sayesinde atmosferdeki karbondioksiti ve ısıyı alarak besin üretirler Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? oksijen açığa çıkarırlar ve dengeyi sağlarlar. Atmosferdeki oksijen miktarının korunması için de başka bir doğal kaynak yoktur. Bu yüzden tüm canlı sistemlerdeki dengelerin korunması için bitkilerin varlığı şarttır.

Bu mükemmel sentezin hayati önem taşıyan bir diğer ürünü de canlıların besin kaynaklarıdır. Fotosentez sonucunda ortaya çıkan bu besin kaynakları "karbonhidratlar" olarak adlandırılır. Glukoz Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? nişasta Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? selüloz ve sakkaroz karbonhidratların en bilinenleri ve en hayati olanlarıdır. Fotosentez sonucunda üretilen bu maddeler hem bitkilerin kendileri Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? hem de diğer canlılar için çok önemlidir. Gerek hayvanlar gerekse insanlar Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? bitkilerin üretmiş olduğu bu besinleri tüketerek hayatlarını sürdürebilecek enerjiyi elde ederler. Hayvansal besinler de ancak bitkilerden elde edilen ürünler sayesinde var olabilmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: fotosentez olayını anlatan model, fotosentez olayını anlatan model hazırlama, fotosentez olayını anlatan bir model, fotosentez modeli, fotosentez olayını anlatan modeller, fotosentez olayını anlatan model hazırlayınız, fotosentez olayını anlatan poster, fotosentezi anlatan model, fotosentez olayı anlatan model, fotosentez olayının modelle gösterilmesi, fotosentez olayını anlatan yazı, fotosentez modeli nasıl yapılır, fotosentez maketi, fotosentez olayı posteri hazırlama, fotosentez olayini anlatan model,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Fotosentez diğer canlıların hayatını nasıl etkiler? gizem Soru Cevap 1 18-03-2012 07:10
mayoz bölünme nasıl gerçekleşir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-11-2011 02:02
Fotosentez Denklemi Nedir? elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:49
Fotosentez ve Kemosentez Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:37
Bronzlaşma Nasıl Gerçekleşir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-04-2010 01:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats