bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 07:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler

Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler


Türkiye'de her yıl binlerce kişinin ölümü Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler onbinlerce kişinin yaralanması ve ulusal ekonomiye büyük zarar veren trafik kazalarının önlenmesi ile trafikte AB standartlarına uyum sağlamayı amaçlayan İçişleri Bakanlığı Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler Karayolları Trafik Kanunu'nda önemli değişiklikler içeren yasa taslağı hazırladı.

Taslak Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler sürücü belgesi almak için 2 yıllık deneme süresi uygulanmasını Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler sürücü belgelerinin sınıflarının AB'ye uygun hale getirilmesini Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler mevcut sürücü belgelerinin değiştirilmesini Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler trafik kazalarına polis yerine sigorta şirketlerinin eksperlerinin bakmasını öngörüyor.

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı ve ilgili bakanlıkların da görüşüne sunulan taslak Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler sürücü belgelerinin sınıflarının AB ülkelerine uygun olarak yeniden sınıflandırılmasını öngörüyor. Bu durumda Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler römorklu otomobil kullananlar ''BE'' Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler TIR ve römorklu kamyon sürücüleri ''CE'' sınıfı belgeler kullanacaklar. Otobüs Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler midibüs Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler minibüs Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler römorklu minibüs kullanıcılarının ehliyetlerinin sınıfı ''D'' Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler ''D1'' Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler ''D1E'' Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler ''DE'' olarak; traktör sürücülerininki ''f'' Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler iş makinesi sürücülerininki ''g'' Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler sakat ve hastaların kullandığı özel tertibatlı olarak imal edilen motosiklet ve otomobil sürücüleri ise ''h'' sınıfı ehliyet taşıyacaklar.


BELGESİNE EL KONULAN Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler OKUL TAŞITI KULLANAMAYACAK
Sürücü belgeleri Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler yeni yasayla birlikte değiştirilecek. Halen yürürlükte olan belgelerdeki ehliyetin sınıfı arka yüze alınacak ve sınıflar AB ülkelerindekine uygun şekilde yer alacak. Ehliyetin kullanmaya yetkili olduğu araçların sembolleri de belgelerde bulunacak. Eski ehliyetlerin değiştirilmesi için bir yıllık süre tanınması öngörülürken Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler yeni sürücü belgelerinde vatandaşlık numarası da yer alacak.

Ağır vasıta ve otobüslerin karıştığı kazaların fazla olması nedeniyle Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler yasada bu araçları kullananlar için de değişiklik yapılacak. Azami ağırlığı 16 tonu geçen kamyon ve çekici türündeki araçları Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 35 kişiden fazla yolcu taşıyan otobüs sürücüleri ile okul taşıtı kullanan sürücülerden Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 3 yıllık ehliyet sahibi olma şartı aranacak.

Okul taşıtı kullanmak için ayrıca Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler sürücü belgesine geçici olarak el konulma cezasına çarptırılmama hükmü de yeni hazırlanan düzenlemede yer alıyor.


EHLİYET ALMAK ZORLAŞIYOR...
Sürücü kurslarını başarıyla tamamlayanlara Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler yeni uygulamada stajyer sürücü belgesi verilecek. Stajyer sürücü belgesi Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 2 yıl süreyle geçerli olacak. Bu süre içerisinde 2 kez kırmızı ışıkta geçen Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 2 kez hız limitini aşan Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler uyuşturucu Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler alkollü maddelerin etkisiyle araç kullanan Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler asli kusurlu olarak ölümlü ve yaralamalı kazalara karışan Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 60 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin belgeleri trafik zabıtalarınca geri alınarak iptal edilecek. Bu kişilerin yeniden sürücü belgesi alabilmesi için yeniden sürücü kurslarında eğitim görüp yapılan sınavları başarıyla tamamlamaları gerekecek.

Stajyer sürücü belgesi iptal edilip tekrar almak isteyenlerin Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilerek olumlu rapor almaları da gerekecek. İkinci defa iptal olursa Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler yine aynı hükümler uygulanacak.

Stajyer sürücü belgesi alanlar 2 yıl içinde belirtilen kuralları ihlal etmezse Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler asıl sürücü belgesini almaya hak kazanacaklar.

Sürücü belgesi sahibi olanlar 50 yaşına kadar 10 yılda bir Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 50-65 yaş arası 5 yılda bir Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 65 yaşından sonra 3 yılda bir sağlık kontrolünden geçecekler.
HASARLI TRAFİK KAZALARINA POLİS BAKMAYACAK...
Yeni düzenlemeyle Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler hasarlı trafik kazalarına artık trafik zabıtası değil sigorta şirketlerinin eksperleri bakacak. Türkiye Reasürans Şirketler Birliği ve bu birliğe bağlı sigorta şirketlerinde görev yapan eksperlerin hazırlayacakları raporlar Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler kaza tespit tutanağı yerine geçecek. Kazalarla ilgili istatistiki bilgiler Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'na gönderilecek.

Hasarlı trafik kazalarında gecikmenin mahsurlu olduğu haller ile trafik güvenliğinin etkilenmesi durumunda Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler trafik zabıtasının müdahale hakkı korunuyor. Bu tip kazalarda adli kovuşturma yapılmayacak. Uygulama Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler yönetmelikle düzenlenecek.

Sigorta şirketlerinin yeni uygulamaya geçebilmeleri için 2 yıllık bir süre tanınacak. Gerekirse Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler bu süre İçişleri Bakanlığı'nın onayıyla bir yıl daha uzatılabilecek.

Yasanın gerekçesinde özellikle metropol kentlerde yağışlı havalarda çok sayıda kaza olması nedeniyle trafik polislerinin müdahalesinde yetersiz kalındığı ifade edilerek Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler Avrupa ülkelerinde de benzer düzenlemenin olduğu ifade ediliyor.
ALKOL VE HIZ Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler ASLİ KUSUR
Trafik kazalarının asli kusurlarına artık alkollü araç kullanma Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler hız sınırını ihlal Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler sürücü belgesi olmadan araç kullanma ve tek yönlü yollarda geri geri gitme de eklendi. Halen yürürlükteki yasada alkollü araç kullananlar Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler hız limitini aşanlar ve belgesiz araç kullananlar asli kusurlu sayılmıyor ve sadece para cezasına çarptırılıyordu.
Kamyon Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler çekici ve otobüs türünde ağır vasıta kullanan sürücülerin kullanma sürelerini aşmaları durumunda sürücüye uygulanan 8.5 milyon liralık ceza 265 milyon 300 bin liraya yükseltilecek. Sürücü mal sahibi değilse sahibine Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler işleten firma ve teşebbüse de aynı miktarda para cezası düzenlenecek

POLİS Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler PEŞİN PARA CEZASI KESEMEYECEK...
Yeni düzenlemeyle Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler bundan böyle trafik zabıtası yalnızca suç veya ceza tutanağı düzenleyebilecek. Tutanağın bir sureti ilgiliye Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler diğer sureti de tahsil edilmesi amacıyla ''yetkili mal sandığına'' gönderilecek. Para cezasının takibi ve tahsilini Maliye Bakanlığı yapacak.
Para cezaları Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler tebliğ tarihini takiben 30 gün içinde ödenecek. Bu süre içinde ödenmeyen cezalar iki katına çıkarılarak 30 gün daha süre tanınacak. Bu süre içinde de ödenmezse Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler öngörülen ceza üç katına çıkacak.

EĞİTİM PROGRAMLARI ERKEN YAYINLANACAK...
Haftada en az yarım saat olan trafik eğitimi ile ilgili zorunlu programların televizyon ve radyolarda geç saatlerde yayınlanmasının da önüne geçiliyor. Buna göre Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler radyo ve televizyonlar Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler trafikle ilgili eğitim programlarını saat 18.00-22.00 arasında yayınlayacaklar. Bu hükme uymayan yayın kuruluşları hakkında 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun'un hükümleri uygulanacak.

Trafikle ilgili basılı kağıt ve plakaların fiyatları; İçişleri Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler Bayındırlık ve İskan ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun temsilcileri tarafından tespit edilecek. Fiyat Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler İçişleri Bakanı tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Bu fiyata aykırı davranılması durumunda Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 1 milyar 332 milyon 800 bin ila 2 milyar 1 milyon 100 bin lira para cezası ile birlikte 2 aydan 6 aya kadar hafif hapis cezası verilecek. Hapis cezası paraya çevrilemeyecek
TRAFİK MÜŞAVİRLİĞİ KURULUYOR...
Yeni düzenlemeye konulan bir ek maddede Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler trafik işlemleriyle ilgili iş takibi yapan kişiler ''trafik müşaviri'' olarak adlandırılıyor. Trafik müşavirlerinin faaliyetlerine Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler mülki amirin onayıyla izin verilecek. Bu kişiler vatandaşların işlerini noterden alacakları vekaletler karşılığında yürütebilecekler. Trafik müşavirlerinin görevlerini kötüye kullanmaları durumunda Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler işledikleri fiil başka bir suçu oluşturmuyorsa Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 6 aydan bir yıla kadar hafif hapisle cezalandırılacaklar ve mülki amir tarafından yetkileri iptal edilecek.

TRAFİK UZMANLARI...
Yasa Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 50'den fazla sürücünün çalıştığı özel kurum ve kuruluşlara Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler bu sürücülerin eğitimi ve denetlenmesini sağlamak amacıyla trafik uzmanı istihdamı zorunluluğu getiriyor. Trafik eğitimi alan Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 2 yıl fiilen trafik hizmetlerinde çalışan ve yüksekokul mezunu olan kişiler Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler trafik uzmanı sayılacak. Trafik uzmanı istihdam etmeyenlere Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler 1 milyar 332 milyon 800 bin ile 2 milyar 1 milyon 100 bin lira arasında para cezası verilecek. Bu konudaki uygulama Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler yönetmelikle düzenlenecek.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler

Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kalp ritim bozukluğu hakkında en çok merak edilenler daywest Kalp Sağlığı 0 29-01-2012 08:27
Bit hakkında merak edilenler daywest Saç Bakımı 1 22-04-2010 01:28
Panik atak bozukluğu hakkında merak edilenler daywest Psikoloji 0 01-04-2010 12:53
Ortodonti Hakkında Merak Edilenler daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 25-03-2010 11:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats