bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2013, 07:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?BUĞDAY


İlk yetişme döneminde (ilkbaharda) yağış ister. Olgunlaşma ve hasat döneminde kuraklık gerekir.Bu özelliğinden dolayı Karadeniz kıyılarında tarımı yapılamaz. Ayrıca düşük sıcaklılardan dolayı Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek yerlerinde tarımı yapılamaz. Bunların dışında bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir.

Buğday üretimi iklimdeki karasızlıktan dolayı bazı yıllar artarken Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? bazı yıllar düşer. Üretimin en fazla olduğu bölgemiz İç Anadolu Bölgesidir. İl olarak en fazla Konya Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?Ankara ve Adana’dır.

ARPA

Soğuğa ve sıcağa dayanıklıdır. Bundan dolayı buğdayın yetişebildiği her yerde yetişir. Ayrıca düşük sıcaklıktan dolayı buğdayın yetişemediği Doğu Anadolu’nun yüksek yerlerinde de tarımı yapılabilir. Üretim en fazla İç Anadolu Bölgesinde gerçekleşir.

MISIR


Yetişme döneminde bol su ister. Bundan dolayı yurdumuzda sulama imkanı olan bütün her yerde tarımı yapılabilir. Yağ elde edilmeye başlandıktan sonra tarımı Akdeniz Bölgesinde hızla gelişmiştir. Bugün mısır üretimimizin yarısına yakını Akdeniz Bölgesinden elde edilir (Adana çevresi başta gelir). Üretimde 2. bölge Karadeniz Bölgesidir (Buğdayın yerine tarımı yapılmaktadır.) Bölge halkının temel besin maddesi olduğundan ticarette değeri yoktur.

ÇELTİK (PİRİNÇ)

Çeltik ilk çimlenme döneminde bol su ister. Hasat döneminde kuraklık gerekir. Yurdumuzun sıcaklık şartları çeltik tarımına elverişlidir. Fakat su sorunu vardır. Bu sebeple tarımı akarsu kenarlarında gelişmiştir. Çeltik tarım alanlarında sivrisinek çok geliştiğinden ekim alanları devletin kontrolündedir (yerleşim birimleri çevresinde tarımına müsaade edilmemektedir.

Üretimde en büyük paya sahip bölgemiz Marmara Bölgesidir. Başta Edirne ilimiz gelmektedir. Ayrıca Balıkesir Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Çanakkale ve Bursa çevrelerinde de tarımı yapılır.

Üretimde ikinci bölge Karadeniz Bölgesidir. Başta Samsun olmak üzere Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Çorum Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Sinop Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Kastamonu çevresinde tarımı gelişmiştir.

Akdeniz bölgesinde Silifke ve Amik ovaları önemli çeltik ekim alanıdır. Üretimimiz yeterli olmadığından ithal etmekteyiz.

ÇAVDAR


Serin yayla iklimi ister. Yem sanayisinde kullanılır. En fazla tarımı İç Anadolu Bölgesinde gelişmiştir.

NOHUT


İlk yetişme döneminde yağış ister. Hasat döneminde kuraklık gerekir. Yurdumuz iklim şartları genelde nohut tarımına elverişlidir. En fazla tarımı İç Anadolu Bölgesinde yapılmaktadır. Bu bölgemizi Akdeniz ve Ege Bölgeleri takip etmektedir.

MERCİMEK

Kuraklığa dayanıklı olduğu için en fazla tarımı G. Doğu Anadolu Bölgesinde gelişmiştir. Mercimek üretimimizin yarıdan fazlası bu bölgeden karşılanır (kırmızı mercimek). Üretimde ikinci bölgemiz İç Anadolu Bölgesidir(yeşil mercimek).

FASULYE


Yurdumuzda sulama imkanı olan her yerde tarımı yapılabilir. Üretimde en büyük paya sahip bölgemiz İç Anadoludur.

TÜTÜN

Kıraç arazilerde yetişebilir. İlk yetişme döneminde su ister. Daha sonra mutlaka kuraklık olmalı. Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. Ancak kaliteli tütün yetiştirilmesi amacıyla ekim alanları devlet tarafından sınırlandırılmıştır.

Üretimde 1. Ege Bölgesidir ( Manisa Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İzmir Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Aydın Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Muğla Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Denizli ve Uşak çevresi). 2. G.Doğu Anadolu Bölgesi 3.Karadeniz Bölgesidir.

ŞEKER PANCARI


Yurdumuzda tarımı 1925 yılında Uşak’ta başlamıştır (ilk fabrika Uşak’ta 1926 yılında kuruldu). Bugün fabrikaların kurulduğu her yerde tarımı yapılmaktadır. Belirli iklim ve toprak isteği yoktur. Sulama imkanı olan her yerde tarımı yapılabilir. Üretimde 1. İç Anadolu Bölgesidir.

Ş.pancarı tarladan söküldükten sonra kısa bir süre sonra işlenmesi gerektiğinden tarımı fabrikalar çevresinde yapılır. Ayrıca pancar küspesi hayvan yemi olarak kullanıldığı için buralarda besi hayvancılığı da gelişmiştir.

Kıyı bölgelerimizde tarımı yapılmaz. Sebebi buralarda daha fazla gelir getiren ürünlere öncelik verilmesidir.

PAMUK

Alüvyal toprakları sever. Ayrıca yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyar. Yetişme döneminde bol su Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? hasat döneminde kuraklık gerekir. Üretimde 1.Güneydoğu Anadolu Bölgesir(En fazla Ş.Urfa Çevresi). Gap ile birlikte tarımı hızla gelişmektedir. 2.Ege Bölgesi (kıyıdaki bütün çöküntü ovalarında) Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? 3.Akdeniz Bölgesi (başta Adana olmak üzere Hatay Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İçel Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Antalya Çevresi) Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Ayrıca Marmara Bölgesinde Balıkesir Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Bursa ve Çanakkale çevresi ile Doğu Anadolu Bölgesinde etrafı dağlarla çevrili çukur alanlarda tarımı yapılır(Elazığ ve Iğdır çevresi).

ÇAY

Tropikal iklim bitkisidir. Bol ve düzenli yağış ister. Bulutlu gün sayısı fazla olmalıdır. Kışlar ılık geçmelidir. Yurdumuzda en iyi yetişme şartlarını Doğu Karadeniz Bölümünde bulmuştur. Bugün Rize başta olmak üzere Ordu’dan Gürcistan sınırına kadar olan kıyı kesimde tarımı yapılmaktadır. Yurdumuzda çay tarımı Cumhuriyetin ilanından sonra başlamıştır (1924). Çay tarımının tamamı Karadeniz bölgesindedir.

HAŞHAŞ

Doğu Karadeniz kıyıları hariç bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. Ancak uyuşturucu elde edildiği için üretimi devlet kontrolündedir. Bugün başta Afyon olmak üzere Kütahya Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Uşak Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Denizli Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Burdur Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Isparta Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Konya çevresinde tarımı yapılır. Gıda sanayisinde ve tıpta narkoz yapımında kullanılır. Son yıllarda tütün bitkisine altarnatif bitki olsun diye Manisa'nın kırsal kesimlerinde (Gördes Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Demirci Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Kula Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?Selendi gibi) haşhaş tarımına müsade edilimiştir.

KETEN KENEVİR

Lifleri dokuma sanayisinde Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? ip ve halat yapımında kullanılır. Yurdumuz üretiminin tamamına yakını Karadeniz Bölgesinden karşılanır. Başta Kastamonu olmak üzere Samsun Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?Amasya ve Çorum çevresinde tarımı yapılır. Ege Bölgesinde ise kütahya çevresinde tarımı yapılmaktadır.Kenevirden uyuşturucu elde edildiğinden üretimi devlet kontrolündedir.

AYÇİÇEĞİ

İlk yetişme döneminde su Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? hasat döneminde kuraklık ister. Bundan dolayı Doğu Karadeniz kıyıları hariç bütün bölgelerimizde sulama ile tarımı yapılır. Üretimde 1. Marmara Bölgesi (Ergene Bölümü). 2. Karadeniz Bölgesi (Orta Karadeniz) 3. İç Anadolu Bölgesi’dir.

Son yıllarda Akdeniz ve Ege Bölgelerinde tarımı hızla gelişme göstermektedir. Sebebi pamuk bitkisine göre daha az masraflı olmasıdır.

ZEYTİN


Akdeniz iklim bitkisidir. Ancak Akdeniz Bölgesinde tarımı fazla gelişmemiştir. Daha fazla gelir getiren ürünlere öncelik tanınmasından dolayı. Bugün üretimde 1. Ege Bölgesi (Kıyı Ege Bölümündeki ova ve kenarlarında- Manisa Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Aydın Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İzmir Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Muğla Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Denizli çevresi). 2. Marmara Bölgesi-Güney Marmara kıyıları (en kaliteli sofralık zeytin bu bölgeden Gemlik çevresinden elde edilir). 3. Akdeniz Bölgesi (Antalya çevresi en fazla).

Ayrıca Doğu Karadeniz’de Çoruh vadi oluğunda (Artvin) ve G:Doğu Anadolu Bölgesi’nde G.Antep çevresinde tarımı yapılır.

Zeytinin devirli üretim özelliğinden dolayı; üretim bir yıl fazla Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? bir yıl azdır. Dünya zeytin üretiminde İtalya Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İspanya ve Yunanistan'dan sonra 4. sıradayız.

SOYA FASULYESİ

Önceleri daha çok Doğu Karadeniz’de Ordu-Giresun çevresinde tarımı yapılırdı. 1982 yılından sonra yağ sanayisinde kullanılmaya başlanılınca tarımı Akdeniz Bölgesinde hızla gelişmiştir. Kısa sürede geliştiği için bölgede ikinci ürün olarak yetiştirilir. Adana başta olmak üzere İçel Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Hatay çevresinde tarımı gelişmiştir. Türkiye üretiminin % 92 ‘sini Akdeniz Bölgesi karşılar.

YER FISTIĞI


Akdeniz iklim şartlarında iyi yetişmektedir. En fazla tarımı bu bölgede Adana çevresinde gelişmiştir(%91). Ayrıca G.Doğu Anadolu Bölgesinin batısında Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Ege Bölgesi’nde Muğla Manisa ve Aydın çevresi Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? G. Marmara Bölümü’nde Balıkesir Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Çanakkale çevresinde tarımı yapılır. Çerez olarak tüketildiği gibi yağ da elde edilir.

SUSAM


Sıcak iklim bitkisidir. Yurdumuzda başta G.Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Akdeniz ve Ege Bölgelerinde tarımı yapılır. Yağ elde edilir. Ayrıca helva yapımında kullanılır.

ÜZÜM

Kışın –40ºC ye kadar dayanabilir. Bundan dolayı meyveler içinde yetişme alanı en geniş olanıdır. Üzüm üretiminde başta Ege Bölgesi (Manisa Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İzmir Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Denizli ) gelir. 2. G.Doğu Anadolu Bölgesidir. 3. İç Anadolu Bölgesidir.

Dünya kuru üzüm üretimde birinciyiz ve ihracat yapmaktayız.

ELMA

Üzümden sonra yetişme alanı en geniş olan meyvedir. Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. Niğde Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Nevşehir Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Amasya Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Tokat Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Kastamonu Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Bursa Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Burdur Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Isparta Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Antalya önemli elma üretim merkezlerimizdir.

İNCİR

Akdeniz iklim bitkisidir. Kış ılıklığı ister ve yaz kuraklığı ister. En fazla tarımı Ege Bölgesi’nde gelişmiştir (Başta Aydın gelir.) Üretimin %80 i bu bölgeden karşılanır. Ayrıca Akdeniz Bölgesi Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? G. Marmara ve G.Doğu Anadolu Bölgesinin batısı ile Karadeniz kıyılarında (Doğu Karadeniz kıyıları hariç) tarımı yapılabilir. Türkiye Dünya kuru incir üretiminde ilk sırada yer alır ve önemli ihracat ürünümüzdür.

FINDIK

Anavatanı Türkiye’dir. En iyi yetişme şartları Karadeniz iklim bölgesidir. Yurdumuz üretiminin %90 ‘ını Karadeniz bölgesi karşılar. En fazla Ordu- Giresun olmak üzere Karadeniz kıyılarında tarımı yapılmaktadır. Ayrıca Marmara Bölgesinde Sakarya çevresinde tarımı yapılır.

Türkiye dünya fındık üretiminde ve ihracatında ilk sırada yer alır (%60-70).

ANTEP FISTIĞI

En iyi yetişme şartlarını G.Doğu Anadolu Bölgesinde bulmuştur (% 90). Başta Ş.Urfa ve G.Antep gelir. Ayrıca Akdeniz ve Ege Bölgelerinde çitlembik ağaçlarının aşılanması ile de tarımı yapılabilmektedir. Önemli ihracat ürünümüzdür.

TURUNÇGİLLER (Narenciye)


Tropikal iklim bitkisidir. Yurdumuzda tarımı en fazla Akdeniz Bölgesinde gelişmiştir (%88) Antalya başta olmak üzere bütün Akdeniz kıyılarında tarımı yapılabilmektedir. Ayrıca Ege Bölgesinde İzmir’e kadar olan güney kıyılarında Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? G.Marmara Bölümünün soğuktan korunmuş kıyılarında Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Doğu Karadeniz Bölümünde Rize çevresinde ve G.Doğu Anadolu Bölgesinin batısında tarımı yapılmaktadır.

Ege Bölgesinde kıyıdan 200 km içerilere kadar tarımı yapılabilmektedir. Sebebi bölgede dağların kıyıya dik uzanması sonucu deniz etkisinin iç kesimlere kadar sokulabilmesidir.

Doğu Karadeniz Bölümünde yetiştirilebilmesi kış ılıklığı ile ilgilidir.

MUZ

Tropikal iklim bitkisidir. Yurdumuzda Akdeniz Kıyılarında tarımı yapılabilmektedir. Bugün tarımı daha çok Alanya – Anamur arasında gelişmiştir.

KAYISI

Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. En fazla tarımı D.Anadolu Bölgesi’nde Malatya-Elazığ çevresinde gelişmiştir.

BADEM

Kıraç arazilerde yetişebilmektedir. Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilmektedir. En fazla İç Anadolu Bölgesinde Niğde –Nevşehir çevresinde gelişmiştir.

SEBZECİLİK


Sebzeler çok fazla su isterler. Yurdumuzda sebze yetiştiriciliği en fazla Akdeniz Bölgesinde gelişmiştir. Bu bölgeyi Ege ve Marmara Bölgeleri takip eder. En az geliştiği bölgemiz D.Anadolu bölgesidir. Sebebi yaz mevsiminin çok kısa sürmesidir. Ayrıca İç Anadolu Bölgesinde de sulama yetersizliğinden dolayı sebze tarımı gelişmemiştir.

Sebze tarımı seracılık faaliyetleri ile Akdeniz ve Ege Bölgelerinde bütün yıl yapılabilmektedir. Seracılığın buralarda gelişme sebepleri; kışların ılık geçmesi ve güneşli gün sayısının fazla olmasıdır.

PATATES


Alüvyal ve kumlu topraklarda iyi yetişir. Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. En fazla tarımı İç Anadolu Bölgesinde gelişmiştir ( Nevşehir). Ayrıca Ödemiş-İzmir Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Sakarya Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Trabzon Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Erzurum diğer önemli patates üretim merkezlerimizdir.

SOĞAN-SARMISAK


Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. Bursa –Karacabey önemli soğan üretim merkezi iken Kastamonu da sarmısakta önemli merkezimizdir. Soğan-sarmısak tarımı bütün bölgelerimizde yapılabilir.

İthalat - İhracat'a konu olan Ziraat Ürünleri

İTHAL ETTİĞİMİZ TARIM ÜRÜNLERİ: Pirinç Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? kahve Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? kakao Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? muz Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? kivi Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? ananas Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? hindistan cevizi Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? hurmadır.

ÖNEMLİ İHRACAT ÜRÜNLERİMİZ: Fındık Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Antep fıstığı Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? pamuk Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? tütün Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? K.Üzüm Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? K.İncir Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? K.Kayısı Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? haşhaş gibi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-02-2014, 09:50   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face6 site

ben bu siteyi çok sevdim iyiki var hep ödev yapıyorum bana ödevlerimde çok yardımcı oluyo.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Bölgelerdeki Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hindistanda yetişen sebzeler, ege bölgesinde yetişen tarım ürünleri, manisa yetişen tarım ürünleri, manisa tarım ürünleri nelerdir, antalya ürünleri nelerdir, akdeniz ve ege bölgesinde yetişen tarım ürünleri, manisanin en cok uretilen tarim urunleri, balikesir yetisen urun grafigi, karadenız ıklımınde yetısen tarım urunlerı, bursada yetişen tarım ürünlerinin isimleri, uşak yetisen uruer, akdeniz bölgesinde tarım alanları nelerdir, bölgelerimizde yetişen tarım ürünleri, gıresunun tarım ürünleri nelerdir, karadeniz bölgesinde yetişen ürünlerin grafigi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Я Coğrafya 159 02-05-2017 05:41
Karadeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? Я Coğrafya 31 25-03-2017 09:07
Marmara Bölgesi'nde yetişen tarım ürünleri nelerdir ? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 23 30-12-2016 09:47
Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 08-02-2014 04:48
İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? elif Soru Cevap 1 28-12-2013 05:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats