bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 01:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri

İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri


1- Uzay :
İçinde galaksilerin İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yıldızların İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gezegenlerin İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri meteorların İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri asteroitlerin bulunduğu sonsuz boşluğa (hacimli ve kütleli gök cisimlerinin tamamına) uzay veya evren denir. Uzayda basınç ve hava yoktur (kozmik ışınlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri röntgen ışınları İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri mor ötesi ışınlar ve magnetik alan vardır).

2- Gök Cismi :
Uzayda bulunan cisimlerin her birine gök cismi denir. Uzayda yıldız İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gezegen İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri meteor İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri kuyruklu yıldız İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri asteroit gibi çok sayıda gök cismi bulunur. Gök cisimlerinin milyarlarcası toplanıp bir araya gelerek dev yıldız kümelerini oluşturur. Yıldız kümelerinden bazıları çıplak gözle İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri bazıları da teleskoplarla gözlemlenebilir (incelenebilir).

NOT : 1- İnsanlar yüzyıllar boyunca gökyüzünü izlediler İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yaptıkları çalışmalarla Ay İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri diğer yıldızlar ve gezegenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkardılar. Yüzyıllar boyunca Dünya’nın sabit olup İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri diğer gök cisimlerinin onun etrafında döndüğünü düşündüler. Zamanla bu düşüncelerin yanlış olduğu gözlemle sonucunda belirlendi.

SORU : 1- Uzayda hangi gök cisimleri vardır?
2- Gök cisimleri neden başımıza düşmüyor?
3- Gök cisimleri nasıl hareket ederler?
4- Bilim insanlarının uzayla ilgili araştırmaları hayatımızda neleri değiştirmiş olabilir?
5- Bulutsuz bir gecede gökyüzü incelendiğinde gökyüzünde parlayan nesneler neler olabilir?
6- Tüm gök cisimleri aynı parlaklıkta mıdır?
7- Gök cisimlerinden renkleri birbirinden farklı olanlar var mıdır?
8- Gök cisimleri İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yaydıkları ışıkların renklerine bakılarak ayırt edilebilir mi?
9- Gözlemlenen bir alandaki gök cisimleri sayılabilir mi?

3- Yıldızlar :
Uzaydaki bulutsu denilen sıcak gaz ve toz yığınlarının bir araya gelip sıkışmasıyla oluşan İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş gibi ısı ve ışık yayan İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri küre şeklindeki (plazma halindeki) sıcak ve parlak gök cisimlerine yıldız denir. Güneş’te bir yıldızdır ve Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gündüz görülebilen tek yıldızdır.
Yıldızlar canlı değildir ama onlar da canlılar gibi doğar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yaşar ve ölürler. Ömrü biten dev yıldızlar şiddetli bir patlama ile parçalanır ve ortaya çıkan parçalar uzay boşluğuna dağılır. Yıldızların ortalama ömrü 10 milyar yıldır.

a) Sıcaklıklarına Göre Yıldızlar :
Uzayda bulunan yıldızların büyüklükleri ve sıcaklıkları birbirinden farklıdır. Yıldızlar sıcaklıklarına bağlı olarak mavi İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri beyaz İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri sarı ve kırmızı görünürler. En sıcak yıldızlar mavi veya beyaz İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri orta sıcaklıktaki yıldızlar sarı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri soğuk yıldızlar da kırmızı renkli yıldızlardır.
Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri sarı – turuncu renkli bir yıldızdır.

b) Büyüklüklerine Göre Yıldızlar :
Yıldızlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri küçük ve büyük yıldızlar olarak iki gruba ayrılırlar. Yıldızlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri oluşumundan sönmesine kadar çeşitli büyüklüklerde olurlar. Yıldızlar yaşamları süresinde ana kol yıldızları İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri devler İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri süper devler İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri beyaz cüceler ve kara cüceler olarak adlandırılırlar.
Uzayda İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş’ten 50 kat daha küçük ya da 1000 kat daha büyük yıldızlar vardır. Bu yıldızlar Dünya’ya çok uzak oldukları için (titreyen) nokta şeklinde görünürler. Bu nedenle ısı ve ışıklarından faydalanılmazlar.

c) Yıldızların Isı ve Işık Yayması :
Yıldızlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri toz ve gaz bulutlarından oluşmuştur. Yıldızları oluşturan gazların yaklaşık % 90’ı Hidrojen gazı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri % 10’u Helyum gazıdır. Yıldızlar oluştuktan sonra hidrojen gazı helyum gazına dönüşür ve bu sayede ısı ve ışık yayar. Yıldızlar ışık yayarken hidrojen gazını kullanır ve bu nedenle de büyürler. Yıldızların yaydığı ısı ve ışık miktarı büyüklükleri ile doğru orantılıdır. Kütlesi büyük olan yıldız daha çok ısı ve ışık yayar.

d) Yıldızların Oluşumu :
Yıldızlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri toz ve gaz bulutlarından oluşmuştur. Büyüklükleri farklı olan küçük ve büyük yıldızlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri farklı şekilde oluşmuşlardır.
Küçük yıldızlar oluşurken uzaydaki gaz ve toz bulutları (kütle çekimi ile) toplanarak büzülür ve yoğun bir çekirdek oluşur. Hidrojen gazları (termo nükleer tepkimeler sonucu) helyum gazına dönüşürken büyük bir enerji açığa çıkar ve yıldız büyüyerek kırmızı dev adını alır. Yıldızdaki hidrojen gazı tükenince dıştan soğumaya başlar ve beyaz cüce olur. Beyaz cüce soğuyarak kara cüce adını alır. Bu dönemde yıldız tamamen soğuyarak demir topu halinde kalır.
Büyük yıldızlar oluşurken ana kol yıldızının büyümesiyle kırmızı süper dev oluşur. Kırmızı süper dev halindeki yıldız kendi içine çökerek süpernova patlaması meydana gelir. Patlama sırasında sadece yıldızın çekirdeği kalır. Bu çekirdek Güneş’ten küçükse soğumuş haldeki nötron yıldızı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş’ten büyükse kara delik oluşur.

NOT :

1- Botelgüs İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş’ten 400 kat büyük bir yıldızdır.
2- Küçükayı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri büyükayı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri ülker İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yengeç yıldız topluluklarıdır.
3- Her gök cismi yıldız değildir. Yıldızların ışığı titrek ve parlak görünür. Titrek görünmesinin nedeni İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri ışığın atmosferde kırılmaya uğramasıdır.
4- Güneş dışında İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Dünya’ya en yakın yıldızların ışığı Dünya’ya 4 yılda gelir ve 40 trilyon km uzaklıktadır.
5- En yaşlı yıldız 515 milyar yıl yaşındadır.
6- Bilinen en büyük yıldız kırmızı dev aşamasında olup Güneş’ten 290 kat büyüktür. (Antares)
7- Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri sarı ana kol yıldızıdır.
8- En soğuk yıldızların sıcaklığı 30000C İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri en sıcak yıldızın yüzey sıcaklığı 500000C İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri merkez sıcaklığı 20 milyon0C dir.

SORU :

1- Gündüz görülebilen tek yıldız hangisidir?
2- Güneş’te bir yıldız mıdır?


4- Güneş :
Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gündüz görülebilen tek yıldızdır. Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri 4 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri6 milyar yıl yaşındadır ve yaklaşık 5 milyar yıl sonra tamamen sönecektir. Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri sarı – turuncu renkli bir yıldızdır.
a) Güneş’in Oluşumu :
Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri canlılığın temel enerji kaynağıdır. Güneş’in ısı ve ışık enerjisi olmadan yaşam sürdürülemez.
Güneş başlangıçta gaz ve toz bulutu idi. Bu gaz ve toz bulutu kendi etrafında dönerken (kütle çekimi nedeniyle) büzüldü ve bir çekirdek oluştu. Çekirdekteki yüksek sıcaklık ve basınç nedeniyle hidrojen gazları helyum gazlarına dönüştü. Bu dönüşme sırasında çok yüksek enerji açığa çıktı. Bu enerji de etrafa ısı ve ışık enerjisi olarak yayıldı.
Güneş oluşurken arta kalan toz ve gaz bulutlarından gezegenler İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri kuyruklu yıldızlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gök taşları İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri meteorlar oluşmuştur.

b) Güneş’in Katmanları :
Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri sıcak gaz ve toz bulutlarından oluşmuştur. Güneş’i oluşturan gazların büyük bir kısmını (% 81 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri76) hidrojen gazı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri bir kısmını (% 18 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri17) helyum gazı oluştururken az kısmını da (% 0 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri07) diğer gazlar (oksijen İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri karbon İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri azot İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri sodyum İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri kalsiyum İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri kükürt İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri silisyum İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri demir İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri magnezyum İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri alüminyum) oluştururlar.
Güneş’in çekirdeğinde hidrojen gazları parçalanarak helyum gazına dönüşür ve bu sırada büyük bir enerji açığa çıkar.
Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri dıştan içe doğru taç küre (korona) İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri renk küre (kromosfer) İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri ışık küre (fotosfer) ve çekirdek olmak üzere 4 tabakadan oluşur.

1- Çekirdek :
Güneş’in merkezidir. Hidrojen gazı helyuma dönüşerek büyük miktarda enerji üretilir. Üretilen enerji ışınım bölgesine İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri kaynaşım bölgesine İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri buradan da dağıtıcı bölgeye verilir. Sıcaklığı 20 milyon 0C civarındadır ve Dünya’dan 27 kat daha büyüktür.

2- Işık Küre (Fotosfer) :
Çekirdekten (dalgalar halinde) gelen ışınlar nedeniyle parlak görünen tabakadır. Sıcaklık 5500 – 6000 0C civarındadır.

3- Renk Küre (Kromosfer) :
Işık küreden sonraki tabakadır. Ancak Güneş tutulmasında görülür. Sıcaklık 10.000 – 500.000 0C civarındadır.

4- Taç Küre (Korona) :
Renk kürenin üstünde bulunan tabakadır. Ancak Güneş tutulmasında görülür ve sıcaklık 2 milyon 0C civarındadır.

c) Güneş Lekeleri :
Güneş’in yüzeyinde patlamalar sonucu oluşan karanlık lekelerdir. Güneş’te yüksek basınç ve magnetik çekim kuvveti etkisiyle güneş patlamaları oluşur. Patlamalar sonucu gaz bulutları fışkırır ve bu gaz bulutları Dünya’da ki frekanslara etki eder.
5- Takım Yıldızlar :
Gökyüzünde bir arada bulunan yıldız gruplarına takımyıldızı denir. Takımyıldızlara görünümleri nedeniyle hayvanların İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri çeşitli nesnelerin ve ünlü kişilerin isimleri verilmiştir. (Eski Yunan ve Romalılar tarafından). Takımyıldızlar farklı özellikte olmalarına rağmen kümeymiş gibi görünen yıldızlardan oluşurlar. (Takımyıldızlar hayali çizgiyle birleştirilerek masalsı ve mitolojik isimler almıştır).
Büyükayı (yedi yıldızdan oluşur) İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri küçük ayı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri ejderha İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri çoban İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri kuzey tacı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Orion (avcı) bilinen takımyıldızlarına örnektir. Günlük hayatta burç isimleri olarak bilinen koç İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri boğa İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri ikizler İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yengeç İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri aslan İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri başak İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri terazi İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri akrep İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yay İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri oğlak İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri kova İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri balık birer takımyıldız isimleridir. (Burç fallarının bilimsellikle ilgisi yoktur).

SORU : 1- Takım yıldızı nedir?
2- Takım yıldızı nasıl oluşur?
3- Bilinen takım yıldızları nelerdir?
4- burçlar gazete ve dergilerde okunduğu gibi hayatı etkiler mi?

NOT : 1- İnsanlarda burcu oluşturan yıldızların ve burç içinden geçen gezegenlerin

yaptığı etkilerden kaynaklanan bazı ortak özelliklerin olduğu öne sürülür. Oysa bize en yakını 40 trilyon km uzaklıkta olan yıldızların dışında İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yörüngesi Dünya’mıza en yakın olan gezegenler insan üzerinde en ufak bir etki yapamaz.

6- Kuyruklu Yıldızlar :
Kuyruklu yıldızlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yıldız değildir İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş’ten aldıkları ışığı yansıtırlar. Kuyruklu yıldızların yapısında donmuş halde buzlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gazlar ve tozlar bulunur. Bu yüzden kirli kartopu olarak da adlandırılırlar.
Kuyruklu yıldızlar İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş’in çevresindeki uzun ve geniş elips şeklindeki yörüngelerde dolanır. Güneşe yaklaştıklarında içerdikleri buz bir miktar erir. Buzla karışmış toz ve taş parçaları serbest kalır. Serbest kalan gaz İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri su buharı ve ince tozlar güneş rüzgarıyla itilir. Böylece kuyruklu yıldızın kuyruk kısmı oluşur.
Kuyruklu yıldızda İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri baş bölümü kuyruk bölümüne göre daha parlaktır. En önemli kuyruklu yıldız Halley Kuyruklu Yıldızıdır ve 76 yılda bir Dünya’nın yakınından geçer İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gözlenir.

NOT : 1- Dünya’da en son izlenen kuyruklu yıldız 2002 yılında gözlenen İkaye–Zhang
kuyruklu yıldızıdır.
2- Kuyruklu yıldızlardan kopan toz tanecikleri İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri kaya parçaları veya gök taşları ile meteorlar ve asteroitler Dünya atmosferine girdiklerinde atmosferdeki hava moleküllerine sürtünmenin etkisiyle ısınır ve kor haline gelerek ince bir ışık çizgisi bırakır. Bu doğa olayı halk arasında yıldız kayması olarak bilinir. Gerçekte yıldız kayması diye bir olay yoktur.

SORU : 1- Kuyruklu yıldızlar birer yıldız olmadıkları halde niçin parlak
görünürler?

7- Meteorlar ve Gök Taşları :
Gökyüzünde birden görünüp kaybolan İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri evrenin oluşumu esnasında ve ya kuyruklu yıldızlardan koparak uzaya saçılan İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yapılarında çeşitli maddelerin bulunduğu kayalara İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gök cisimlerine meteor denir. Meteorlar atmosfere hızla girdiklerinde atmosferdeki hava moleküllerine sürtünmenin etkisiyle ısınır ve kor haline gelerek ince bir ışık çizgisi bırakır. Atmosferden çıkan meteorlar soğur ve kaybolur.
Bazı meteorların tamamı atmosferde yanmaz ve yeryüzüne düşen parçaları olur. Atmosfere girerek yeryüzüne ulaşabilen bu meteorlara gök taşı (meteorit) denir.
Gök taşları (meteorlar) İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri düştükleri yerlerde hasarlara yol açabilir İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri çukurlar oluşturabilir. Oluşan çukurlara gök taşı çukuru denir.

NOT : 1- Ağrı Dağı’nın doğusunda 35 m çapında 60 m derinliğinde bir gök taşı çukuru yer
alır. Bu çukur 1920 yılında düştüğü tahmin edilen gök taşı tarafından oluşturulmuştur.

8- Asteroitler :
Güneş etrafında dönerken kendi ekseni etrafında da dönebilen gezegenlere benzeyen gök cisimlerine asteroit denir.
Asteroitler İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş sistemi’nde İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri çoğunlukla Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında bulunur. (bazıları örneğin Apollo asteroitleri Dünya’nın yörüngesiyle kesişen yörüngelerde ilerler).
• (Asteroitler İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri birkaç yüz metreden birkaç yüz kilometre genişliğe kadar olabilen gök cisimleridir. Bunların İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş Sisteminin oluşumundan arda kalmış döküntüler olduğu düşünülmektedir. Büyük bölümü İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Mars ve Jüpiter arasında yer alır).
• (Turlarını 3–6 dünya yılı içinde çeşitli sürelerde tamamlarlar).
• Asteroitler hareketleri sırasında yaklaştıkları gezegenlerin çekim etkisiyle yörüngelerinden çıkabilir. Bunun sonucunda o gezegenin çevresinde yeni bir yörüngeye oturarak onun uydusu haline gelebilir veya gezegen yüzeyine düşerek büyük bir enerji patlamasına ve meteor krateri oluşumuna yol açabilir).

9- Gezegenler :
Güneşin etrafında elips şeklindeki yörüngelerde (saatin dönme yönüne ters yönde) dolanan gökcisimlerine gezegen denir. Güneş Sistemi’nde bulunan gezegenler İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Güneş’e olan uzaklıklarına göre sırayla Merkür İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Venüs İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Dünya İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Mars İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Jüpiter İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Satürn İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Uranüs ve Neptün olmak üzere 8 tanedir.
Gezegenlerin özellikleri İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yıldızların özelliklerinden farklıdır.

a) Gezegenler ve Yıldızlar Arasındaki Farklar :

1- Yıldızlar ısı ve ışık kaynağı oldukları halde İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gezegenler yıldızlardan aldıkları ışığı yansıtır.
2- Yıldızların konumları birbirine göre değişmezken İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gezegenlerin konumları birbirine göre değişir. (Gezegenlerin Güneş çevresindeki hareketlerinden dolayı gökyüzünde bulundukları konumları zamanla değişir).
3- Gezegenler yıldızlardan daha soğuk ve daha küçüktür.
4- Yıldızlar nokta şeklinde görünür İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gezegenler yüzeysel şekilde görünür. (Yıldızlar çok uzak oldukları için gece gökyüzünde yanıp sönen saçılmış yapıdaki ışıklarıyla küçük nokta kaynaklar halinde görünürler. Gezegenlerin ışıkları İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yanıp sönmeden sürekli kesintisiz olarak görünür).
5- Yıldızların sıcaklığı çok yüksektir İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri gezegenler ise soğuyup katılaşmıştır.10- Uydu :
Kütlesi daha büyük bir gök cisminin İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri özellikle bir gezegenin çevresinde dönen gök cismine uydu denir. Ay İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Dünya'nın tek doğal uydusudur ve Güneş Sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur. Ay İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri insanların üzerine iniş yaparak yürüdükleri tek gökcismidir.

NOT :

1- Dünya ile Ay arasında ortalama merkezden merkeze uzaklık 384.403 km İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri yani
Dünya’nın çapının yaklaşık otuz katı kadardır.
2- Ay’ın çapı 3.474 km’dir İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri bu da Dünya çapının dörtte birinden biraz fazladır. Dolayısıyla Ay’ın hacmi Dünya’nın hacminin % 2’si kadardır.
3- Ay’ın kütlesi Dünya kütlesinden 81 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri3 kat daha düşüktür.
4- Ay yüzeyinde kütle çekim etkisi yerçekiminin yaklaşık %17’sidir.
5- Ay İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Dünya’nın yörüngesinde bir turunu 27 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri3 günde tamamlar.
6- Dünya İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Ay ve Güneş geometrisinde görülen periyodik değişimler sonucunda her 29 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri5 günde tekrar eden Ay'ın evreleri oluşur.
7- Yerçekiminden kurtulup uzaya çıkan ve Ay'ın yakınından geçen ilk yapay nesne Sovyetler Birliği’nin Luna 1 uydusudur. Ay yüzeyine çarpan ilk insan yapısı nesne Luna 2 uydusudur. Normalde görünmeyen Ay'ın öteki yüzünün ilk fotoğraflarını ise Luna 3 uydusu çekmiştir. Bu üç uydu da 1959 yılında uzaya fırlatılmıştır.
8- Ay yüzeyine ilk yumuşak iniş yapabilen uzay aracı Luna 9 ve Ay yörüngesine giren ilk insansız uzay aracı da Luna 10’dur. Bu iki uydu da 1966'da uzaya fırlatılmıştır.
9- ABD’nin Apollo Programı 1969 ve 1972 yılları arasında 6 başarılı inişle İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri günümüze kadar insanlı görevleri başaran tek uzay programıdır. Ay'ın doğrudan insanlar tarafından incelenmesine Apollo programının bitişiyle son verilmiştir.

11- Işık Yılı :
Uzayda uzaklıklar çok büyük olduğu için iki gök cismi arasındaki uzaklığın metre veya kilometre birimleri ile ifade edilmesi zor olur ve uzunluk birimi olarak ışık yılı birimi kullanılır. Bir ışık yılı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri ışığın boşlukta bir yılda aldığı yol kadardır.
1 Işık Yılı = 9 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri4608. 1012 km ≈ 1.1013 km. Işık yılı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri zaman birimi değil İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri uzaklık ölçüsü birimidir.

NOT :

1- Güneş’e en yakın yıldız olan Proxima’nın uzaklığı İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri 4 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri2 ışık yılı uzaklıktadır.
Bu uzaklık; 4 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri2 Işık Yılı = 4 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri2 . 9 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri46 x 1012 km = 39 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri732 x 1012 km’dir.
2- Güneş İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri Dünya’ya çok uzak olduğu için Dünya’dan daha küçük görünür.
3- Dünya ile Güneş arasındaki uzaklık 149 İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri6 milyon km dir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri

İçinde Çeşitli Nesnelerin Bulunduğu Uzay Örnekleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çeşitli nesnelerin içinde bulunduğu, çeşitli nesnelerin içinde bulunduğu uzaya örnekler, uzaya örnekler, çeşitli nesnelerin içinde bulunduğu uzaya örnek veriniz, ay ışık kaynagımıdır, 2002 havlu kenar örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çeşitli Ev Dekor Örnekleri nimlahza Ev Dekorasyon 0 05-12-2011 02:24
Çeşitli Takı Örnekleri nimlahza Takı ve Aksesuar Modası 0 22-03-2011 12:29
Çeşitli Lif Örnekleri nimlahza Örgü Lif Modelleri 0 06-03-2011 10:23
Çeşitli Havlu Kenarı Örnekleri sahranil Havlu Kenarı Örnekleri - Modelleri 2 09-11-2010 12:14
Çeşitli Fiyonk - Kurdela Örnekleri Bkmlyz El İşi Teknikleri 0 04-01-2009 01:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats