bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 01:59   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir?

Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir?İnsanların veya üretilen mal ve hizmetlerin bir yerden başka bir yere taşınmasına ulaşım veya ulaştırma denir. Bir ülkede ulaşım yollarının sıklığı Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? uzunluğu Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? niteliği Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? taşıtların çokluğu o ülkenin ekonomik gelişmişliğini ortaya koyar. Ülkemizde 1950′den sonra ulaşım yollarının sıklaşması ve ulaşım araçlarının yaygınlaşmasıyla sanayi ve ticarette büyük gelişmeler meydana gelmiştir.

Ulaşımı Etkileyen Faktörler

1. Yerşekilleri
Dağların geniş yer kaplaması Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? sıradağların doğu-batı yönünde uzanması Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? ortalama yükselti ve engebenin fazla olması ulaşımı zorlaştıran ana etkenlerdir. Ayrıca yerşekillerinin karmaşık olması köprü ve tünel yapımını zorunlu kılmaktadır.

2. İklim
Don olayı Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? kar Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? sis ve seller ulaşımı olumsuz etkiler. Çığ ve heyelan olayları da ulaşımı zorlaştırmaktadır.

3. Beşeri ve Ekonomik Faktörler
Yol Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? köprü Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? tünel yapımı ve bakımı Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? gerekli sermaye Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? teknik iş gücü ve inşaat makinaları ulaşımı etkileyen beşeri ve ekonomik faktörlerdir.
Başlıca Ulaşım Yolları

A) Karayolları
En yaygın ulaşım türüdür. Yük taşımacılığının % 70′i Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? yolcu taşımacılığının % 90′ı karayolu ile yapılmaktadır. 1950′den sonra karayolu yapımı artmış Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? ulaşım araçları çoğalmıştır. Şu anda karayolları Türkiye’nin hemen her yerine ulaşabilmektedir. Ülkemizde karayolu uzunluğu toplam 65 bin km’yi aşmıştır. Ancak Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? petrol ihtiyacının büyük çoğunluğunun ithalatla sağlanması Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? yol yapım ve bakım masraflarının çok olması karayollarının pahalı ulaşım yolu olmasına neden olmuştur. Akdeniz Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerimiz dışında diğer bölgelerimiz karayolu yapımına daha elverişlidir. Akdeniz Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yerşekillerinin engebeli olması Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? yol yapımını zorlaştırmış bu bölgelerde ulaşımda geçitlerin kullanımını zorunlu kılmıştır. Akdeniz Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerimizde ulaşımı kolaylaştıran geçitler şunlardır:

Akdeniz Bölgesinde;
Çukurova’yı Hatay’a bağlayan Belen Geçidi. Çukurova’yı İç Anadolu’ya bağlayan Gülek Boğazı. Taşeli platosunu İç Anadolu’ya bağlayan Sertavul Geçidi. Antalya’yı Göller yöresine bağlayan Çubuk Geçidi.

Doğu Karadeniz Bölümünde;
Kop ve Zigana geçitleriyle Çoruh Vadisi kıyı ile iç kesimleri birbirine bağlamaktadır. (Özellikle Trabzon’u Erzurum’a bağlar.)

Doğu Anadolu’da;
Pülümür Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Karlıova Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Sakaltutan geçitleri bu bölgede kuzey-güney yönünde ulaşımı kolaylaştırmaktadır.
Türkiye’de karayollarının dağılışı

Ülkemizde en işlek karayolları;
Edirne Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? istanbul Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Ankara ve Adana arası ile İstanbul Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? İzmit Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Bursa ve İzmir Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Aydın Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Denizli arasındadır.
Otoyollar ise; Edirne Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? İstanbul Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Bolu ve Ankara arasında Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Mersin Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Adana Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Gaziantep Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Hatay çevresinde ve İzmir Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Aydın Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Denizli arasında bulunur.

B) Demiryolları
Türkiye’de ilk demiryolu hattı 1866 yılında İzmir – Aydın arasında yapılmıştır. Demiryolu taşımacılığı karayolu taşımacılığına göre daha ekonomiktir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında demir yollarına önem verilmiştir. 1950′den sonra demiryolu yapımı azalmıştır. Şu anda ülkemizde demiryollarının uzunluğu 8607 km’si anahat olmak üzere 10.300 km’yi geçmiştir. Ülkemizde yerşekillerinin engebeli ve ortalama yükseltinin fazla olması demiryolu yapımını zorlaştırmıştır.

Doğu Karadeniz Bölümü Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Antalya Bölümü Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Hakkari Bölümü ve Menteşe yöresi demiryolu ulaşımının olmadığı alanlardır. Yolcu ve yük taşımacılığında demiryolunun payı yaklaşık % 10 ile % 15 arasındadır. Demiryolları kara içinde en ucuz taşıma sistemidir.

C) Denizyolları
En ekonomik ulaşım türüdür. Çünkü deniz taşıtlarının yük ve yolcu kapasitesi fazladır. Yol yapımı ve yenileme giderleri yoktur. Liman yapımı giderleri fazladır Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? fakat bir kere yapılır Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? uzun yıllar kullanılır. Kıtalar arasında ithalat ve İhracat deniz yolu ile daha kolay ve ucuzdur.
Ülkemizde coğrafi konum bakımından deniz ulaşımına elverişlidir. Çünkü;
1. Üç tarafı denizlerle çevrilidir.
2. Karadeniz; İstanbul ve Çanakkale Boğazı ile diğer denizlere açılır.
3. Akdeniz Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Süveyş Kanalı ve Cebelitarık Boğazı’yla diğer deniz ve okyanuslara bağlanır.
4. Kıyılarımızda doğal limanlar çoktur.
Ancak Dünya deniz ulaşımı ticaretinde ülkemizin önemli yeri yoktur.

Önemli Limanlarımız

İstanbul Limanı: Yük ve yolcu trafiği bakımından en büyük limanımızdır. İhraç ürünlerinin çoğu bu limana boşaltılmakta daha sonra yurdun diğer kesimlerine gönderilmektedir. Ayrıca yolcu gemileri için transit limanıdır.

İzmir Limanı: İstanbul limanından sonra en işlek limandır. Güney Marmara ve Ege Bölgesi’nin ürünleri bu limandan ihraç edilir.

Mersin Limanı: Yükleme ve boşaltma yönünde İstanbul’dan sonra en kapasiteli limandır. İhracat limanı ve Ortadoğu’ya yönelik transit liman özelliğindedir.

Antalya Limanı: Özellikle yaş meyve ve sebze ihracatında ve turizm amaçlı kullanılmaktadır. Demiryolu bağlantısı olmadığından hinterlandı geniş değildir.

Samsun Limanı: Orta Karadeniz’in en önemli limanıdır.

Trabzon Limanı: Doğu Karadeniz’in en önemli limanıdır. Zigana Geçidi Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? limanın gelişmesine katkıda bulunmuştur. İran transit limanı özelliğindedir. Buraya gelen mallar karayolu ile İran’a taşınır. Demiryolu bağlantısı yoktur. Ayrıca Bandırma Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? İzmit Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Zonguldak gelişme gösteren limanlarımızdır. Kuşadası Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Çeşme-Bodrum Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Marmaris Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Antalya turizm amaçlı yat limanlarımızdır.

Bir limanın iç bölgelerle olan ulaşım bağlantısı özelliğine Hinterland (artülke-artbölge) denir. Hinterlandın büyüklüğü ve genişliği; ulaşım kolaylığı ve çokluğu Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? liman çevresindeki ekonomik etkinliklerin kapasitesi ve niteliğine bağlıdır. Hinterlandı geniş limanlar gelişmeye elverişli limanlardır.

Deniz Ticaret Filomuz
Günümüzde uluslararası ticaretin önemli bir kısmı denizyolu ile gerçekleştirilir. Bu yüzden ülkelerin kalkınmasında güçlü bir deniz ticareti filosuna sahip olması etkili olmaktadır.

Deniz ticaret filosu;
- Yeni iş alanları oluşması
- Döviz kazandırması
- iç ve dış ticareti canlandırması
- Yerli üretime yeni pazarlar sağlaması açısından büyük önem taşır.
Deniz ticaretinde en çok taşınan yükler Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? petrol Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? sıvı gaz Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? kuru yük ve konteynerdir.

Ülkemizin ticari mallarının %80′i deniz yolu ile taşınır. Ancak gemilerimizin yük taşıma kapasiteleri yeterli olmadığı için malların önemli bir kısmı yabancı bayraklı gemilerle taşınmaktadır.

D) Havayolları
En hızlı ulaşım şeklidir. Ülkemiz ulaşımında payı en az olan ulaşım sektörüdür. Çünkü hava ulaşımı yüksek teknoloji ve büyük sermaye istemektedir. Son yıllarda hava ulaşımında önemli artışlar meydana gelmektedir. Ülkemizde havayolu Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? yolcu taşıma Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? ithalat ve haberleşme alanlarında kullanılmaktadır.

Önemli hava alanlarımız şu illerdedir:
İstanbul (Atatürk ve Sabiha Gökçen havaalanı) Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Ankara (Esenboğa havaalanı) Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? İzmir (Adnan Menderes havaalanı) Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Antalya Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Adana Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Erzurum Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Diyarbakır Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Bodrum Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Malatya Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Elazığ Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Van Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Samsun Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Muğla (Dalaman) Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Konya Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? İsparta Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Eskişehir Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Trabzon Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? Samsun ve Kayseri’dedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir?

Ülkemizdeki Ulaşım Şekilleri Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ulaşım Teknolojileri Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 6 25-02-2016 12:01
Komşuluk ilişkilerinin ülkemizdeki önemi nedir? Я Soru Cevap 44 19-05-2014 11:20
Ülkemizdeki dağların deniz seviyesinden yükseklikleri Я Soru Cevap 0 23-02-2012 08:13
Ülkemizdeki Doğal Kaynakların Verimli Kullanılması elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 09-12-2010 02:02
Kompozisyon Anlatım Şekilleri Nelerdir?-Kompozisyonda Anlatım Şekilleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats