bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 02:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler

Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan ŞehirlerSELANİK


Atatürk’ün çocukluğu ve gençliği Osmanlı Devletinin en bunalımlı yıllarına rastlar. Atatürk’ün doğduğu Selanik şehri Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Osmanlı Devletine bağlı Makedonya eyaletinin liman şehriydi. Bu dönemde Osmanlı Devletinin çöküşüne yol açan olaylar Rumeli de yoğunlaşmıştır. Selanik de Rumeli de önemli kentiydi. Bu bölge ekonomik Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler siyasi ve kültürel alanlarda komşu ülkelerde etkilenen bir bölge idi. Hristiyan milletlerin Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanmaları Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler büyük devletlerin yayılma politikaları en çok burada hissediliyordu.

Selanik Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler toplumsal nedeni ile farklı fikirlerin ve birçok siyasi yapının oluştuğu yerdi. Büyük bir kültür merkezi de olan Selanik de Türk okullarından başka diğer devletlerin açtığı yabancı okullar da vardır. Selanik’te Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Tanzimat Fermanı’nın ilanından (1839) itibaren hürriyetçilik ve milliyetçilik taraftarı aydınlar faaliyet göstermekteydi. Bu yönleriyle Selanik Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Osmanlı Devleti’nin siyasal Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler kültürel ve ekonomik açıdan önemli merkezlerinden birisiydi. Selanik’in bu özellikleri Mustafa Kemal’in düşünce yapısının önemli ölçüde etkilemiştir. Mustafa Kemal’in ülkenin geleceği ile ilgili kararlar alırken daha gerçekçi ve sağduyulu davranmıştır.

MANASTIR


Makedonya’nın önemli bir şehri olan Manastır Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler stratejik bir öneme sahipti. Atatürk Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Selanik Askeri Rüştiyesi’ni bitirdikten sonra Manastır Askeri İdadisi’ne girdi. 1896-1898 Manastır Askeri İdadisi’nde okudu. Buradaki eğitimi sırasında şiir ve hitabet sanatı ile ilgilenmeye başladı. Hatta kendisi “Eğer hitabet hocamız Alay Emini Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Mehmet Asım Efendi imdadına yetişmeseydi bende şair olup çıkacaktım Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirlerçünkü hevesim vardı.” Demektedir. Çünkü Mehmet Asım Efendi Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler şiir ve hitabet ile uğraşmasının askerlikte başarılı olmasının engelleyeceğini söylemişti. Mustafa Kemal Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler edebiyat alanın da Namık Kemal ve eserlerinden önemli ölçüde yararlandı.

İdadi de ki Fransızca öğretmeni Yüzbaşı Naküyiddin Yücekök Bey Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirlerbaşarılı bir öğrenci olan Atatürk’le yakından ilgileniyordu. Kurmay Subay olarak mutlaka yabancı bir dil öğrenmesi gerektiğine inandığı için Fransızca öğrenmesinin büyük destek veriyordu.

Tarihe özellikle de Türk tarihine büyük merak duyan Mustafa Kemal’e tarih öğretmeni Kolağası Tevfik Bey yeni ufuklar açmıştır. Atatürk’ün burada başlayan tarih sevgisi hayatı boyunca devam etmiştir.

Mustafa Kemal’i Manastır’ da iken en çok etkileyen olay 1897 yılında başlayan Türk-Yunan savaşıdır. Bu savaş da önemli bir zafer kazanan Türk ordusunun anlaşma masasında zarara uğraması Atatürk’te engin bir vatan sevgisinin oluşmasında etkili oldu. Gönüllü olarak savaşa katılmak istediyse de bunda başarılı olamadı.

Selanik ve Manastır şehirlerinin Avrupa kültüründen çok çabuk etkilenmesi ve Osmanlı yönetiminin bu şehirleri çok sıkı kontrol altında tutamaması Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler yönetime karşı olanların faaliyetlerine artırmalarına neden olmuştur. Mustafa Kemal de çeşitli çevreler ile ilişkiye girerek kendisini her yönden geliştirmiştir.


SOFYA


Mustafa Kemal’in Sofya’daki yaşantısı batılı bir toplum içinde ilk yaşayışı olması açısından yararlı bir deneme olmuştur. Burada ilk kez bir Avrupa başkentindeki toplum hayatının incelikleriyle karşılaşmıştır.

Mustafa Kemal Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Fethi Bey’in arkasından ataşemilliter olarak Sofya’ya geldiği zaman şehirde balkan savaşlarının acısı unutulmaya çalışılıyordu. Mustafa Kemal buradaki görevine ciddi olarak sarılmıştı. Bu görevin askeri olduğu kadar siyasi olduğunu düşünüyordu.

Memleketi yakından tanımak ve özellikle nüfuslu Türk azınlığıyla daha yakın ilişki kurmak çabasına girişti. Türklerin oturduğu bölgeleri dolaştı. Soydaşlarının bu yabancı ülke de çok iyi bir hayat sürdüklerini görerek hayret etti. Bulgaristan Türkleri rahatça ticaret yapıyor Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler bunda da başarı gösteriyorlardı. Türkler Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Plevne’ de ve daha başka yerlerde endüstri kurmuşlardı. Her yerde daha Türkiye’de benzeri görünmeyen güzel okullar açılmıştı. Mustafa Kemal Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler kendi ülkesinde de kendi milletinin nasıl bir yaşam düzeyine erişebileceği ve erişmesi gerektiği üzerinde belirli bir düşünce edinmeye başladı.

Mustafa Kemal Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Sofya’da parlamento rejiminin nasıl işlediğini de gözüyle görüp öğrenmiştir. Arkadaşı Şakır Zümre Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Bulgar meclisinde millet vekiliydi bir sürü partilerden oluşan bu mecliste Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler Türk milletvekillerinden kurulu küçük grup Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler sayısıyla ölçülmeyecek bir önem taşırdı dengeyi korur Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler arada birde oylarıyla bir tarafın da ağır basmasını sağlardı. Mustafa Kemal Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler meclisin balkonun da oturur Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler gelişmeleri dikkatle izler Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler ileride yararlanmak üzere parlamento taktiklerinin derinlemesine incelerdi

İSTANBUL

Atatürk Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler 13 Mart 1899’da İstanbul’daki Harp Okulu’nda eğitime başladı. Atatürk Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirlersiyasal düşüncelerinin burada olgunlaşmaya başladığını söylemektedir. Burada eğitimine devam etmekle birlikte ülke sorunlarıyla da ilgili düşünmeye başlamıştır. Çünkü ülke yönetiminde yanlışlar olduğunu fark etmiştir.

Askerlik hayatı süresinde değişik görevlerde bulunan Mustafa Kemal Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler 13 Kasım 1918 de İstanbul a gelip Harbiye Nezaretinde göreve başladı. Bu dönem de İstanbul Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler itilaf devletlerinin işgali altına girmişti. İstanbul’un dışın da diğer Anadolu şehirleri de işgal altındaydı. Buna karşılık İstanbul hükümeti işgallere karşı tepki göstermemekteydi. Mustafa Kemal Paşa Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler İstanbul’daki zayıf kadro ile vatanın kurtulamayacağının farkındadır. Herkesin umutsuz olduğu bir ortamda O Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler her şeyin bitip kaybolduğunu kabul etmiyordu. İstanbul’da arkadaşlarıyla konuşuyor Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler tartışıyor Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirlerçözüm yolları araştırıyordu. Sonunda kararını verdi. Anadolu’ya geceçekti. Orada bir milli teşkilat kurup mücadeleye başlayacaktı. Tek güvencesi Türk milletinin bağımsızlık ve mücadele aşkıydı. Bu durum karşısında tek çarenin Anadolu’ya geçip Türk halkını örgütlemek olduğunu anladı. 19 mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşını başlattı.bu tarihlerde Karadeniz bölgesindeki Rumlar Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan ŞehirlerTürkleri katlediyorlardı. Türklerinde kendilerini korumak için yaptıkları mücadeleler bölgede karışıklığın yaşanmasını neden oluyordu.

İtilaf Devletleri’nin bölgede ki karışıklıkları gidermek için Osmanlı Devleti’ni uyarması üzerine Mustafa Kemal Paşa Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler9. ordu müfettişi olarak Samsun’a gönderildi. Mustafa Kemal’in asıl amacı Türk milletinin bağımsızlığını sağlamaktı. Karşılaştığı bütün zorluklara rağmen yılmadı. Kurtuluş Savaşını başlattığında yalnız Türk milletine olan güveni vardı. Bu durumu “Benim kuvvet ve kudretim Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirlerhalkın bana gösterdiği emniyet ve itimattan ibarettir.” Sözü ile belirtmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler

Atatürkün Fikir Hayatının Oluşumunda Etkili Olan Şehirler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mustafa kemalin fikir hayati uzerinde etkili olan sehirler ve ozellikler, atatürkün siyasi fikirlerinin oluşmasında etkili olan kişiler, atatürkün fikir hayatında etkili olan ülkeler, atatürkün fikirlerinin oluşmasındaki etken kişiler, mustafa kemal in hayatında etkili olan şehirler ve sebepleri, atatürkün dusunce hayatinda etkili olan yabanci ulkeler, mustafa kemalin fikir hayatini etkileyen yabanci aydinla, mustafa kemalin hayatinda etkili olan yabanci aydinlar, atatürk ün fikir hayatında etkili olan olaylar, selanik in mustafa kemale dusunsel etkisi, atatürkün fikir oluşumunda etkili olan şehirler, ataturkun dusunce yapisinin olusmasinda etkili turk ve yabanci aydinlar, atatürk ün hayatında etkili olan şehirlerin özellikleri, mustafa kemal atatürk fikir hayatı etken olan sehirler, selanik ve manastır sehirlerinin mkemal üzerindeki etkileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün fikir hayatının gelişiminde neler etkili olmuştur? Я Soru Cevap 19 17-11-2016 12:02
Atatürk Fikir Hayatının Oluşumundaki Etkenler elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:05
Nüfusu en fazla olan şehirler Я Soru Cevap 0 23-02-2012 03:21
Akdeniz Bölgesinde Olan Şehirler Hangileridir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 11:56
Kanserle Mücadelede Etkili Olan Cyberknife daywest Kanser 0 27-04-2010 11:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats