bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 02:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir


Atatürk'ün hayatında ilk olağanüstü başarısı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir 1893 yılında Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir çocukluk çağında Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir orta öğrenimi döneminde matematik dersinde olmuş ve bunun sonucu olarak dersin öğretmeni O'nun adına "Kemal" ismini eklemiştir. Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Selanik Askeri Rüştiyesinde" geçen bu olayla ilgili anısını şöyle anlatıyor:
"... Rüştiyede en çok matematiğe merak sardım. Az zamanda bize bu dersi veren öğretmen kadar belki de daha fazla bilgi edindim. Derslerin üstündeki sorularla uğraşıyordum Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yazılı sorular düzenliyordum. Matematik öğretmeni de yazılı olarak cevap veriyordu. Öğretmenimin ismi Mustafa idi Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bir gün bana dedi ki:
-"Oğlum senin de ismin Mustafa benim de. Bu Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir böyle olmayacak Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir arada bir fark bulunmalı. Bundan sonra adın Mustafa Kemal olsun."
O zamandan beri ismim gerçekten Mustafa Kemal oldu.
Öğretmen sert bir adamdı. Sınıfta birinci Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ikinci tanımıyordu. Bir gün bize:
"Aramızda kendine kimler güveniyor kalksınlar Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir onları müzakereci (çalıştırıcı) yapacağım" dedi.
Önce duraksadım. Ayağa öyleleri kalktı ki ben kalkmamayı tercih ettim. Bunlardan birinin çalıştırıcılığı altına girdim Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir çalışmanın ortasında daha fazla dayanamadım. Ayağa kalkarak:
-"Ben bundan daha iyi yaparım" dedim Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bunun üzerine öğretmen beni çalıştırıcı yaptı. Eski çalıştırıcıyı benim müzakerem altına verdi.
Askeri Rüştiyeyi bitirdiğimde matematik merakım epeyce ilerlemişti. Manastır Askeri İdadisinde matematik pek kolay değildi. Bununla uğraşımı sürdürdüm... İdadide iken bıkmaksızın çalışıyorduk. Sınıfta birinci Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ikinci olmak için hepimizde şiddetli bir gayret vardı. Sonunda idadiyi bitirdim. Harbiyeye geçtim Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir burada da matematik merakı sürüyordu..."(1)
Mustafa Kemal Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Selanik Askeri Rüştiyesindeyken Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir matematik öğretmeni yüzbaşı Mustafa efendi sınıfa gelmediğinde Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir onun yerine birçok kez bu dersi vermiştir(2).
Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yaşamının askeri öğrenim sonrası dönemlerini Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ulusal ve uluslar arası büyük savaş ve devrim olayları içinde Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir aklın ve bilimin kılavuzluğunu izleyen Büyük Asker Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Ulusal ve Çağdaş Devlet kurucusu Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "Yirminci Yüzyılın Gerçek Önderi" olarak geçirdi. O'nun bu dönemlerde Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ölümünden yaklaşık birbuçuk yıl öncesine değin matematikle ne ölçüde uğraştığını bilmiyoruz. Bu konuda Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Türk Dil Kurum Başuzmanı A.Dilaçar'ın 10.11.1971 tarihli bir yazısı(1) çok ilginç bilgiler vermektedir. Bu yazıdan öğrendiğimize göre Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir
"Atatürk ölümünden birbuçuk yıl kadar önce Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir üçüncü Türk Dil Kurultayından (24-31 Ağustos 1936) hemen sonra 1936-1937 yılı kış aylarında kendi eliyle Geometri adlı bir kitap yazmıştır".
Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bunu Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir birtakım Fransızca geometri kitaplarını okuduktan sonra hazırlamış ve yapıt ilk kez 1937 yılında "Geometri öğretenlerle Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bu konuda kitap yazacaklara kılavuz olarak Kültür Bakanlığınca yayınlanmıştır"(3).
Bu 44 sayfalık yapıttaki boyut Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir uzay Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yüzey Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir düzey Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir çap Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yarıçap Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir kesek kesit Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yay Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir çember Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir teğet Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir açı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir açıortay Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir içters açı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir dışters açı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir taban Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir eğik Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir kırık Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir çekül Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yatay Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir düşey Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yöndeş Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir konum Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir üçgen Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir dörtgen Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir beşgen Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir köşegen Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir eşkenar Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ikizkenar Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir paralelkenar Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yanal Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yamuk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir artı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir eksi Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir çarp Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bölü Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir eşit Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir toplam Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir oran Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir orantı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir türev Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir alan Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir varsayı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir gerekçe gibi terimler Atatürk tarafından türetilmiştir (3).
Yapıttaki tanımların tümünü Atatürk yazmıştır. Her tanım Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ilgi kavramı tüm öğeleriyle eksiksiz ve açık biçimde anlatmakta Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir özel ve temelli nitelikleri içermektedir. Gerekli ve yeterli örnekler de verilmiştir. Tanınmış bilim tarihçisi Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir tam bir yetkiyle Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bu Geometri kitabını Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "küçük fakat anıtsal bir yapıt" diye nitelendirmiştir(4).
Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yaşamının önemli bir kesimini tarihin en büyük savaşlarından birinin içinde Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ulusal ve evrensel sorumluluklar yüklenerek geçirdikten yıllarca sonra Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir düzenli bir mantık ve bilgi disiplini kesinlikle gerektiren matematik alanında Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yeni türettiği terimlerle böylesine özlü bir yapıtı yazmakla Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir dil ve matematikteki üstün yeteneğini kanıtlamıştır. Atatürk'ün yaşamında çok belirgin bir örneğini izlediğimiz gibi Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir aslında dil ile matematiksel kültür arasında sıkı bağıntı vardır. Atatürk'ün dehasında Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir dil ve matematik gibi aklın değişik disiplinleri birbirini karşılıklı olarak hep olumlu yönde etkilemiş ve geliştirmiştir. Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "Fen terimleri o suretle yapılmalı ki anlamları ancak istenilen şeyi ifade edebilsin"(5) demiş ve bunu Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Osmanlıca çok sayıda terimin yerine öz Türkçe karşılıklarını türetirken üstün bir başarıyla gerçekleştirmiştir.
Atatürk'ü Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "Geometri" adlı yapıtını yazmaya zorlayan nedenleri Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir O'nun dil çalışmalarını yakından izlemek olanağını bulabilen tanınmış dil uzmanı A. Dilaçar şöyle açıklıyor:
" ... Atatürk hep matematikle uğraşırdı. Eski geometri terimleri çok ağdalı idi. Gen bile Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir uzun uzun bu terimleri okuduğum halde Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir şimdikiler Imışısında güçlüğünü daha iyi anlıyorum. Pedagojide bir gerçek var: Fıkır yolunun açık olması Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bir ip ucunun bulunması lazımdır. Yoksa bir külçe gibi çöker. Müselles kelimesini ele alalım. Arapça okullarımızdan kaldırılmıştır. Sülüs'ten müştak (türetilmiş) bir kelime olduğunu öğrenin nasıl bilsin? Arapça soğurucu bir dildir. Örneğin "müsteşrik" "şark" kelimesinden gelmiş bir kelimedir. Önüne Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ortasına Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir arkasına birtakım heceler eklenmiş. Bunun aslını bulmak bir Arapça gramer meselesidir Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Okullarımızdan Arapça Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Farsça kaldırılmış olduğundan Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir öğren id "müselles"i küde kelime olarak karşısında görecektir. "Uç" aklına gelmeyecektir. Ama müselles yerine "üçgen" dersek Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir hır üç var. "Gen". Atatürk'e göre "genişlikten" alınmıştır. Bir ipucu var. "Dörtgen" dörtten gelmiştir. Bir ipucu vardır. "Eşit" Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir denk anlamında olan "eş"ten gelmiştir. Ama müsavi Arapça bir kelimedir. Bu sebeple Atatürk'ün prensipleri burada da doğru idi. On im için bu en ağdalı olan bu bilim dalını ele aldı ve kitabı örnek olarak bıraktı..."
Atatürk'ün matematik terimlerini türetme ve bunları öğretime yerleştirme çalışmaları konusunda Prof. Dr. Vecibe Latıpoğlu Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir şu bilgilen veriyor:
" ... Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir matematiği iyi bildiği ve sevdiği için Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir terim devrimine matematikten başlamıştır Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir denilebilir. Çünkü Türk Dili (Belleten)'in Şubat 1937 tarihli yayınından bir ay sonra Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ceyb (sinüs) ve tece^b (koşmuş)'m Türkçe karşılıklarının bulunması için 29 Mart 1937 tarihli Ulus Gazetesine ilan verdirerek bir yarışma açtırmıştır... Sonunda hazırlanan bütün terimler Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Türk Dili (Belleten) dergisinin Ekim 1937 tarihli sayısında yer almıştır. Terimler Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Türkçe-Osmanlıca Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Osmanlıca-Türkçe Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Fransızca-Türkçe olmak üzere sıralanmış ve ön sırayı matematik terimleri almıştır...
Atatürk terim çalışmalarının ülkedeki etkisini öğrenmek için Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir 1937 yılı sonbaharında Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Sivas'a giderek Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir vaktiyle Sivas Kongresini topladığı lise binasında Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir dokuzuncu sınıfın geometri dersine girmiştir'"1'. Bu derste eski terimlerle öğrenimin zorluğunu birkez daha saptayan Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "Bu anlaşılmaz terimlerle Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir öğrencilere bilgi verilemez" diyerek kitabı atmış ve sonra tahta başına geçip "dili" yerine "kenar" Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "müselles" yerine "üçgen" Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "müselles mütesaviyül adla" yerine "eşkenar üçgen" Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "zaviye" yerine "açı" terimlerini kullanarak ünlü Pısagor teoremini öğrencilere anlatmıştır"'. Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bu inceleme gezisinde yanında bulunan Kültür Bakanı Saffet Arıkan'a tüm okul kitaplarının yeni terimlerle Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir hemen yarılması emrini vermiş ve Türkçeleştirilmiş terimlerle iki ayda hazırlanan kitaplar bütün okullara Kültür Bakanlığınca gönderilmiştir' .
Atatürk'ün türettiği matematik terimleri ve yaptığı geometri tanımlarının hemen hemen tümü bugüne değin değişmeksizin kullanıla gelmiştir. O'nun türettiklerinden sadece birkaç terim sonradan küçük ölçüde değiştirilmiştir. Örneğin Fransızca "hypothese'in karşılığı olan Osmanlıcıdaki" faraziye'nin yerine Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Türkçe "varsayı" terimini türetmiş ve sonradan bu terim varsayım" biçimini almıştır. Aynı şekilde O'nun "tümey açı" Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "bütey açı" terimlerinin yerini "tümler açı" Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir "bütünler açı" terimleri almıştır. Çok az sayıda ve sınırlı olan bu terim değişikliklerini Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Atatürk'ün dildeki temel ilkesinin doğruluğunun birer kanıtı saymak gerekir.
Prof. Dr. Afet İnan Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Atatürk'ün çalışmalarını yıllarca yakından izleyebilmiş insanlardan biri olarak Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir O'nun bilime ve matematiğe verdiği önemi şöyle belirtiyor:
" ... Atatürk Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir kendi yetiştiği devrin müspet ilimlerini mesleki uzmanlığı bakımından bellediği vakit Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir berrak ve müspet bir görüşe sahip olabileceğini ve her hangi bir meseleyi matematiksel bir kesinlikle çözümlemeyi hedef tuttuğunu söylerdi."
ı Prof. Dr. A. İnan Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir 25.1.1982 tarihli özel bir yazısında' ' Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bu konuyla ilgili olarak şöyle diyor:
" Bilindiği gibi ilim konusu iki büyük bölümde işlenir ve bunlardan faydalanılır: Müspet ilimler Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Sosyal ilimler.
Atatürk gerek öğrencilik devirlerinde gerekse ömrü boyunca bu her iki ilimden çok faydalanmıştır. Mesela tarih onun için bir geçmişin hikayesi değil Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir günümüzde bu olanlardan ders almanın önemli olduğuna inanmıştır.
Diğer taraftan asıl müspet ilimlerin başında gelen matematik bilgisi Atatürk için başlıca bir konudur. Çünkü matematik insan topluluklarına müspet yol gösteren re uygulamasında yarar sağlayan müspet bir ılım dalıdır. İşte Atatürk bu ilime çok değer verdiği için hem nazarı kısımları çok iyi bellemiş Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir hem de bunların uygulamasına her bakımdan önem vermiştir. Hatta matematik terimlerinin bugün kullandığımı; deyimleri tamamen kendi buluşları ile saptamıştır.
Atatürk bu konuda konuşurken özellikle söylediklerinden şunları anımsıyorum: "Ben öğrenim devrimde matematik konusuna çok önem ı'ermiş ini dır ve bundan hayatımın çeşitli safhalarında başarı elde etmek için faydalanmış olduğumu söyleyebilirim. Onun için herkes matematik bilgisinin çok gerekli olduğuna inanmalıdır."
Matematiksel kühüre böylesine önem veren Atatürk'ün bu konudaki çalışmaları Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir tarihte çok az sayıda örneklerine rastlayabildiğimiz Büyük Eğitimci niteliği de olan devlet adamlarından bin olarak kendisine seçkin bir yer sağutmada etken olmuştu. O'nun olağanüstü başarılı yaşamı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir akademisinin girişine "Matematik bilmeyen buruya girmesin" diye yazan Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir antik çağın ünlü filazofu Platon (Eflatun) (M.Ö. 427-347.)'ün bu dileğinin yararını modern çağda kanıtlamıştır Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir denilebilir.

M.KEMAL ATATÜRK’ÜN TÜRKÇEMİZE KAZANDIRDIĞI MATEMATİKSEL TERİMLER

Maksumunaleyh BÖLEN
Taksim BÖLME
Haric-i Kısmet BÖLÜM
Kabiliyet-i Taksim BÖLÜNEBİLME
Zarb ÇARPI Mazrup ÇARPAN
Mazrubata Tefrik ÇARPANLARA AYIRMA
Muhit-i daire ÇEMBER
Tarh ÇIKARMA
Amudi DİKEY
Gaye LİMİT
Aşa’ri ONDALIK
Kat’ı Mükafti PARABOL
EHRAM PİRAMİD
Menşur PRİZMA
İhtisar SADELEŞTİRME
Suret PAY
Mahrec PAYDA
Hatt-ı Mümas TEĞET

…Atatürk’ün bulduğu terimlerin hemen hemen çoğu bugüne dek hiç değiştirilmeden kullanılmıştır. O’nun sadece birkaç terimi sonradan biraz değişikliğe uğramıştır.Mesela varsayı-varsayım Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir tümey açı-tümler açı Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bütey açı-bütünler açı haline gelmiştir.Atatürk ayrıca bu kitabı eğitim sisteminde uygulanmasını sağlamış ve 13 Kasım 1937 tarihinde Sivas’ta geometri dersine girmiş Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdirkendisi ders anlatmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar, atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir, atatürkün geometri ile ilgili çalışmaları nelerdir, wwwbakimliyizcom ataturkun geometri ile ilgili yenilikleri, ataturk un geometri alaninda yaptigi calismalar, atatürkün en çok sevdiği ders, ataturkun matematikle ilgili calismalari, atatürkün geometri alanında yaptıgı çalışmalar, atatürkün dörtgenler ile yaptigi calisma, atatürkü geometri alanında yaptığı çalışmalar, atatürkün geometriye yaptığı çalışmalar, ataturk geometri alaninda yptigi cli351mlr, atatürk geometri alanında yaptığı çalışmalar, prof dr vecibe latıpoglu, atatürk ve geometri çalışmaları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün müzik alanında yaptığı çalışmalar nelerdir ? Bkmlyz Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk 95 10-05-2017 08:16
Robert Hooke'un yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 5 02-10-2016 05:41
Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir elif Soru Cevap 13 17-02-2015 02:54
Atatürk'ün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 12 24-12-2013 07:05
Atatürk'ün Türk Müziğinin Gelişmesi İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? TheEnd Soru Cevap 6 16-05-2012 06:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats