bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 02:37   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?

Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?


Hentbolda Pas Çeşitleri

Pas yaparken el Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?topun arkasında olup parmaklar topu kavrar. Kollar açılarak Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? kol omuzdan geriye alınır. Ayaklar adım durumunda Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?ayak uçları pas yönünü göstermez. Pas Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?sağ elle atılıyorsa; sol ayak önde Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?sol elle atılıyorsa sağ ayak öndedir.3 Temel Pas


1.2.1 - Pas Çeşitleri


1.Temel Pas: Oyunun en önemli ve en emniyetli pası olup aynı zamanda kale atışı olarak da kullanılır. İkiye ayrılır:


a. Dayanma adımı: Bu pas şekli uzun mesafelerde kullanılır. Atış Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? vücudun temel hentbol duruşunda yapılır.


b. Dayanma adımsız: Bu pas koşu durumunda ve her oyun pozisyonunda uygulanır. Hareket daha hızlı ancak daha yumuşaktır.


2. Çift El Baş Üstünden İtme Pas: Uygulamada; ayaklar paralel veya adım durumunda olup top Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? her iki elle baş üzerinde geriye alınır (vücut yay şeklinde) ve kuvvetli bir şekilde elden çıkartılır.


3. Bilekten Pas: Kalça yüksekliğinde tutulan topların en hızlı şekilde takım arkadaşlarına aktarılmasıdır. Top açılmış parmaklarla kavranır Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?kol yumuşak olarak aşağıya uzatılarak geriye doğru alınır Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? bir sarkaç gibi öne veya yana uzatılarak pozisyona göre elden çıkartılır. Bu pas şeklinde Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağını öne alması hareketi kolaylaştırır.


4. Arkadan Pas: Vücudu döndürmeden ve ayaklar yön değiştirmeden topu Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? pozisyon değiştirerek boş sahalara ani dalan oyunculara aktarabilmek için kullanılır. Pas verirken Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? zamanlama Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? topun sertliği ve yüksekliği iyi ayarlanmalıdır. Bu pası Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? çoğunlukla pivot ve oyun kurucular kullanılır.


5. Ense Pas: Az kullanılan bir pas şeklidir. Çoğunlukla yakın atış bölgesinde pivota pas vermek için kullanılır.Top yukarıya kaldırılarak Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?baş arkasında bileğin içe döndürülmesi ile atış kolunun tersine doğru yapılır.


6. Tek El Yerden Pas: Genellikle Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? kale çizgisi oyuncularına uygun pozisyonlara göre top aktarabilmek için kullanılan etkili bir pastır.


7. Çift El Göğüsten Pas: Top çift elle göğüs hizasında temel duruşta tutulur Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? kol ve bilek hareketi ile top elleri terk eder.Pas sonrası kollar gergin Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? bilekler bükülü olarak yan-yön gösterir ve topu takip eder.


8. Sıçrayarak Pas: Topun tutuluşu ve aktarılışı temel pas ile aynıdır Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? ancak harekete sıçrama eklenir.Sıçrayarak atış uygulamak mümkün olmadığı zaman top pas şeklinde eş oyuncuya aktarılır.


9. Alttan Pas: Tek yada çift elle uygulanır. Çoğunlukla hızlı hücum ve çapraz geçişlerde kullanılır.


1. İkişerli gruplarda top tutma ve pas çalışması: Pas yüksekliği Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? sertliği Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? pas çeşitleri ve eşler arasındaki mesafeler değiştirilerek çalışılır.


2. Üçgen oluşturularak paslaşma


3. Topu attıktan sonra karşı paslaşma çalışması


4. Karşılıklı gruplar bir koridor içerisinde iki topla paslaşırlar. Son oyuncu top ile beraber koridorun ön kısmına koşar


5. Karşılıklı gruplarda pozisyon değiştirmeden durarak top tutma ve paslaşma


6. Top tutma pas çalışması. Pas veren oyuncu topu verdiği grubun arkasına geçer Dörtgen dizilişte ise çapraz pas ve yana koşu çalışması iki topla yapılır.


7. A Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?B Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?C ve D oyuncuları bir dörtgenin köşelerini doldururlar. Pas çapraz ve paralel verilir.


8. Pozisyon değiştirerek top tutma ve pas çalışması


9. Tam saha boyunca ikili paslaşma. Alıştırma iki topla yapılır.


10. Ense pas yerden pas ve arkadan pas çalışması.Karşılıklı iki grup yapılır ve gruplar arası mesafe 20 mt’dir.


11. İki top ile dörtgen dizilişte paslaşma


Guruplar arası mesafe 20 mt.’dir.


12. İki top ile üçgen dizilişte paslaşma


13. Dörtlü grupta hareketli paslaşma. 1 nolu oyuncu pasını 5 nolu oyuncuya verir ve tekrar bu oyuncudan pas alarak 3 nolu oyuncuya verir ve sonra bu oyuncunun yerini doldurur. 3 nolu oyuncuda pasını 4’e verir ve alıştırma devam eder.(6)


2 - Kale Atışları ve Alıştırmaları


Hentbol oyununda kale atışları Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? uzaktan Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? yakından Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? 7 mt. atışı ve serbest atış şeklinde (6)


2.1 - Kale Atış Çeşitleri


2.1.1 - Temel Atış


Tüm atış çeşitlerinin temeli olup Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? durarak ve koşu içerisinde kısa ve uzun mesafelerden kale atışı olarak uygulanır.


a.Yüksek Temel Atış: Oyuncunun içeri dalma yolu kapatılmışsa bu atış kullanılır. Sağ el kullananlar için; top iki elle geriye alınır Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? vücut ağırlığı sağ ayak üzerinde Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? atış omuzu hafif bükülü kolla geriye alınır Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? aynı anda sol ayakla öne adım alınarak vücut gerilir. Top Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? tüm bu hareketlerin uyumu ile kuvvetli olarak el ve parmakları terk ederken vücut ağırlığı sol bacağa aktarılır.


b. Kalça Yüksekliğinde Temel Atış: Yüksek temel atış tekniği ile aynıdır. Kol ve el durumu omuz değil Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? kalça seviyesinde ve bükülüdürTemel Atış


c. Alçak Temel Atış: Kalça yüksekliğinde temel atış ile aynıdır. Ancak vücudun üst kısmı yana daha fazla bükülmüştür ve kolun alt kısmı dirsekten aşağısı yere daha yakındır.


2.1.2 - Sıçrayarak Atış


Sıçrayarak atış hentbol oyununun en çok kullanılan ve en geçerli Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? atışı olup hücumda savunma oyuncusu üzerinden Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? orta ve kenar geri saha pozisyonlarından Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? savunma boşluğundan faydalanarak kısa ve alçak sıçrayarak uygulanır. Pası iyi uygulayabilmek için şu üç safhanın yapılması gerekirSıçrayarak atış


Hazırlık Safhası: Sağ elini iyi kullanan oyuncu Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? atış yönüne doğru üçlü ritim içinde ( sol-sağ-sol ) koşar. Sıçrama sol ayakla başlar. Bu anda vücut ağırlık merkezi sıçrama ayağının üzerinde olup vücudun üst kısmı öne doğru bükülü ve atış kolun omzu hafif geriye döndürülmüştür.


Sıçrama Safhası: Kuvvetli sıçrama sonrası vücudun üst kısmı doğrultulur. Önceden bükülmüş olan bacak dengeyi korumak için açılır. Sıçramanın en yüksek noktasında kuvvetli savurma hareketi ile top hedefe gönderilir.


Düşüş Safhası: Atışını yapan oyuncu sıçrama ayağının üstüne düşer.


2.1.3 - Düşerek Atış


Hentbolde yakın atış bölgelerinden Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? daha çok pivot ve kanat oyuncuları tarafından kullanılan bir kale atışıdır. Genellikle öne ve yana düşerek uygulanır. Oyuncuya şu üstünlükleri sağlar.Öne Düşerek Atış


a. Savunma oyuncusunun müdahalesinden kurtulmayı Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?


b. Savunma oyuncusu ve kaleciyi aldatmalarla bağlantılı sürprizler yaratmayı Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?


c. Kalecinin tepkilerini göz önüne almayı Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?


d. Oyuncunun atış açısını büyütmeyi ve kaleciye olan mesafeyi kısaltmayı.


Düşerek üç safhadan oluşur.


Yana Düşerek Atış


Hazırlık Safhası: Temel duruş formundan başlayarak Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? dizlerin ve kalçanın öne doğru getirilmesi anında ve aynı anda atış omzunun geriye alınmasıyla beraber düşme hareketi başlar.


Uygulanış Safhası: Düşme hareketi sırasında vücudun üst kısmı yukarıya doğru gerginleştirilir. Bu gerilemede omzun öne doğru çok hızlı alınması ve atış kolunun savurma şeklindeki hareketleriyle top Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?kuvvetlice elden çıkartılır.


Düşme Safhası: Sağ elini kullananlar Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? sol elin yada atış omzunun üzerine yuvarlanmasıyla yapar. Düşerek atışta şu hususlara dikkat edilmelidir.


1- Öne düşerken atılmalı.


2- Bacaklar gergin olmalı.


3- Bakışlar kale yönünde olmalı.


4- Dayanma eli içe doğru olmalı.


5- Gerekirse omuzlar üzerinde yuvarlanılmalıdır.


2.1.4 - Yana Bükülü Atış


Savunma oyuncusu kaleyi kapattığı anda Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? hücum oyuncusunun kullanabileceği en etkili kale atışlarından biridir. Genellikle kanat pozisyonlarından uygulanır.Sağ elini kullanan oyuncu;savunma yapan rakibin sağından atar gibi yapar vücudunu sol dayanma ayağının üzerinde yana büker.Top Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?kolun baş arkasından iyice bükülmesiyle atış kolunun aksi yönünden (sol yandan ) elle atış yapılır düşme ile bağlanır.


2.1.5 - Arkadan Atış


Arkadan atış ;durarak Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?koşarak veya düşerek uygulanabilir.Kale sahası çizgisi bölgesinde uygulanan yakın bir atış türüdür.Garantili bir yöntem olmamasına rağmen Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?kaleci için sürpriz bir atıştır.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ?

Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hentbol pas çeşitleri, hentbolda pas çeşitleri, hentbol pas cesitleri, hentbol da pas çeşitleri, hentbolda pas çeşitleri resimli, hentbol temel pas çeşitleri, hentbolda pas cesitleri, hentbolda kaç çeşit pas vardır, hentbolde pas çeşitleri, hentbolda dayanma adımlı pas, hentbol atış çeşitleri, hentbolda paslaşma, http wwwbakimliyizcom soru cevap 113286 hentbolda kac cesit pas vardirhtml, sorucevap com hentbol, hentbol pas şekilleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dünyada Kaç Çeşit Köpek Türü Vardır elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:08
Kaç Çeşit Aile Vardır? elif Soru Cevap 0 07-02-2013 05:35
Kaç çeşit enerji dönüşümü vardır? Я Soru Cevap 2 05-12-2012 05:28
Evde Yapabileceğiniz Diş Beyazlatma Yöntemleri Çeşit çeşit..! ´ λŋтiьioтiף ´ Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 2 05-09-2011 08:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats