bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 03:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tasavvuf - Tasavvuf Nedir?

Tasavvuf - Tasavvuf Nedir?TASAVVUF NEDİR?

İslam şeriatı dört bölümden ibarettir.

1- Fıkıh.

2- Kelam.

3- Ahlak.

4- Tasavvuf.

Fıkıh; helal ile haramı Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? sahih ile batılı açıklayan ilimdir Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? konusu namaz Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? zekat Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? oruç Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? hacc Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? alış-veriş Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? icare Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? vakıf Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? vasiyyet Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? feraiz Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? nikah Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? talak Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? hudud Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? hilafet gibi mükelleflerin fiil ve sözlerdir.

Kelam Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? dini inaçlara isbatlamak için belgeleri serdederek varid olan şüpheleri izale eden ilimdir. Konusu Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? Allah'ın zat ile sıfatları ve ahiret ahvalıdır.

Ahlak Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? iyi meziyetler edinmek Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? kötülerden korunmak için iyi ve çirkin davranmış ve hususiyetleri inceleyen ilimdir. Konusu; cömertlik Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? cimrilik Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? müsamaha Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? intikam Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? isar – başkasını kendinden üstün tutma – ve hodğamlık. Güler yüzlülük ve suratın asık olmaması...

Tasavvuf; kemale ermek için ruhu Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? ibadet Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? zikir ve fikir gibi şeylerle terbiye ettirip nefsi kalb hastalıklarından tezkiye etme yolunu gösteren ilimdir. Konusu Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? zikir Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? fikir Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? ahlak Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? riya Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? muhabbet Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? buğz Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? tevazu ve kibir Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? hırs Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? mürakabe Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? mücahede ve tevekkül gibi şeylerdir. Yukarda yapılan açıklamadan anlaşıldığına göre şeriat dört dallı bir ağaç gibidir.

Şeriaata –İslama- inanan herkesin mutlaka onun muhtevası olan bu dört dala da inanması gerekir. Çünkü ilm-i kelama ait olan Allah ve sıfatlarına ve fıkha ait olan namaz ve oruca iman etmek gerektiği gibi tasavvufa ait olan zikir Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? fikir ve ihlas gibi şeylere iman etmek de gerektir. Demek kelam ve fıkhı ilahi olduğu kadar tasavvuf da ilahidir. Zira Kur'an-ı Kerim kelam ve fıkıh meselelerinden söz ettiği gibi zikir Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? fikir ve ihlas gibi tasavvuf meselelerinden de söz etmiştir. Tasavvufu Hz. Ebubekir veya Hz. Ali'ye isnad etmek doğru değildir. Ayrıca "Herkesin mutlaka bir şeyhe intisab etmesi gerekir” diye bir şart yoktur. Böyle olsaydı mutlaka Kur'an veya sünnet bunu kesin olarak açıklayacak ve İslam'ın farzlarından biri kabul edecekti. Mesela kelam ve fıkhı için bir kelamcıya veya bir fakihe intisab etmek icab eder mi? Etmez. Etmediğine göre tasavvuf için de bir mutasavvıfa intisab etmek de icab etmez. Ve bunun için delil yoktur. İslam'ın kaynakları meydandadır. Ancak herkes için bilinmesi gereken kelam ve fıkhı meseleleri öğrenmek zorunlu olduğu kadar tasavvufi meseleleri öğrenmek de zorunludur. Yani kelamdan Allah'ı ve sıfatlarını bilip O'na iman etmek Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? fıkhıtan namaz Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? zekat Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? oruç ve hacc gibi meseleleri öğrenmek ve uygulamak vacib olduğu kadar zikri Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? fikri Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? ihlası Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? muhabbeti Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? öğrenmek ve onu uygulamak Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? riyakarlığı ve müslümanlara karşı buğzun haram olduğu bilmek ve ondan uzaklaşmak da vacibtir. Ancak bir kimse kelamcı veya fakih olmak isterse bir kelamcıdan veya fakihten mutlaka ders almak ve derse devam etmek mecburiyetindedir. Yoksa ne kelamcı ne fakih olur. Kezalık bir kimse mutasavvıf olmak istiyorsa mutlaka bir tasavvuf mürşidine devam etmesi lazımdır.

Yalnız bugün mutasavvıf denilen kimselerin yüzde doksan sekizi mutasavvıf olmaktan ziyade birer tüccar Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? birer siyasidir. Gaye servet Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? şan Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? şeref ve makamdır. Bir mevlidhan veya bir duahan veya sanatkarın gayesi ne ise piyasada mevcut ehli tasavvufun çoğuda aynı gayeyi taşıyor. Dikkat edilsin hepsini kasd etmiyorum. Çoğu diyorum. Bakınız Cüneyd-i Bağdadi ne diyor: Tasavvuf Hakkın sendeki seni öldürmesi ve kendisiyle yaşatmasıdır. Yani İnsanın nefsini yok etmesi ve yalnız Hakk'ın irade ve ihtiyarıyla hareket etmesidir. Ma'ruf Kerhi de şöyle diyor: Tasavvuf Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? hakikatları almak ve yaratılmışların elinde her ne varsa hepsinden ümidi kesmektir. Tasavvuf iddiasında bulunan kimse bunların sözleriyle kendini ölçsün. Böyle olursa zaten ona sözümüz yoktur. Yoksa onun da söylemeye hakkı olamaz. Tasavvuf Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? ilmi fıkhı ve kelam ilminden sonra ortaya çıkmıştır. Çünkü Peygamberin (sav) irtihalinden sonra ilk önce Kur'an-ı Kerim bir araya getirildi. Bilahare uydurmacı ve yalancılardan korunmak gayesiyle hadislerin derlemesine başlandı. Sonra gün geçtikçe genişleyen İslam aleminde vaki olan hadis ve olaylara cevap vermek için ehli ilim Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? fıkıh ve kelamla meşgul olup bu sahada çok eser verdiler. Ve uzun zaman ulema sadece bununla iktifa ettiler. Fakat Gazali'nin dediği gibi sadece alış-veriş Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? icare Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? selam Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? nikah ve talak gibi meselelerle uğraşmak kalbe kasavet veriyor. Bunun için ulema ve mutasavvıflar islam''n bir bütünü olan zikir Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? fikir Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? mücahede Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? riyazet Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? ihlas muhabbet ve Allah korkusu gibi mefhumların üzerine durup zıdlarıyla birlikte açıklayıp hakkında eser yazdılar. Ve böylece tasavvuf ilmi de metodlu bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Tasavvuf şahsında yazılmış eserlerin en güzeli Gazali'nin kitaplarıyla Ebu Talib al-Mekki'nin Kutü'l-Kulub ismindeki kitabıdır. Bu hususta İhyaül-Ulum kafi ve vafidir. Hülasa her müslüman – yani İslam'ı bilen ve onunla amel eden- hem kelamcı Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? hem fakih Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? hem ahlakcı Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? hem mütesavvıfdır. Çünkü İslam bunlardan ibarettir. Başka bir şekilde tasavvufu izah etmek doğru değildir. Avamın hurafe vehikayelerine ehemmiyet verilmemesi lazımdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tasavvuf - Tasavvuf Nedir?

Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tasavvuf nedir özellikleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tasavvuf Edebiyatının Genel Özellikleri ve Nazım Türleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 3 03-01-2015 03:14
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 09:43
Tekke Ve Tasavvuf Edebiyatı Hakkında Bilgi elif Türkçe ve Edebiyat 0 19-04-2012 06:57
Tasavvuf Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 12:51
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 01:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats