bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 03:52   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir?

Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir?Plazmanın bulundurduğu katı maddeler organik ve inorganik maddeler olmak üzere iki kısımda ele alınır.Organik Maddeler

Proteinler: Plazmanın protein miktarı 100 mililitresinde 7 gramdır. Proteinlerin önemlileri Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? albumin Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? globulin ve fibrinojendir. Bu maddeler Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? dokuların besin kaynağı oldukları gibi plazmaya kıvam (viskozite) vererek kanın damarlar içinde akması için belli bir direnç sağlar. Plazma proteinleri Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? ortamı nötralize etmeleri sebebiyle kanın reaksiyonunun değişmez tutulmasında ve kan suyunun ayarlanmasında yardımcı olurlar. Lipidler Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? safra tuzları Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? vitaminler Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? hormonlar Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? elementler ve çeşitli kimyâsal maddelerle bileşikler yaparak onların çözünmelerini ve taşınmalarını sağlar. Lipidlerle birleşmiş proteinlere “lipoprotein” denilmektedir. Fibrinojen kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteindir. Kan hava ile temas ettiği zaman veya bir damarın yaralanması durumunda fibrinojen Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? fibrin ağlarını meydana getirmek sûretiyle çöker Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? kan pulcukları ile birlikte bir küme meydana getirirler. Bu sâyede kanama durdurularak organizmanın kan kaybetmesi önlenmiş olur. Globulinlerin muhtevasına giren antikorlar Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? mikroorganizmalara karşı bedenin savunmasını sağlarlar. Proteinlerin plazmadaki miktarları şöyledir: 100 mililitrede olmak üzere Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? 4 Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir?5 gr albumin Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? 2-3 gr globulin ve 300 miligram fibrinojen.

Lipidler (yağlar): Plazmanın 100 mililitresinde 500-700 mg kadar lipid bulunur. Bunlar nötral yağlar Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? fosfolipidler ve kolesteroldür.

Karbonhidratlar: Plazma glikoz miktarı 100 mililitrede 90-110 mg olup Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? diğer karbonhidratları laktik asit ve pirüvik asittir.

Protein olmayan azotlu maddeler: Bunların önemlileri Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? üre Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? ürik asit Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? ksantin Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? hipoksantin Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? kreatin Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? kreatinin Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? amino asitler ve amonyak tuzlarıdır.

Hormonlar Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? çeşitli enzimler Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? renkli maddeler (pigmentler) ve çeşitli vitaminler plazmada bulunan diğer maddelerdir.

İnorganik maddeler:

Plazmanın katı maddeleri içinde inorganik maddelerin oranı sadece % 1’dir. Bunlar Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Na Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? K Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Ca Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Mg Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Cl Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Fe Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? bikarbonat Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? fosfat Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? sülfatlar olup Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? ayrıca çok az miktarlarda Mn Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Co Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Cu Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Zn Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? I Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Al Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Se Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? Pb de bulunur (Eser elementler). Günlük ihtiyaçları birkaç miligramı geçmeyen bu maddelerin yokluklarında önemli bozukluklar ortaya çıkar.


Lenf Plazması

Akkan denilen lenf de kan gibi şekilli elemanlarla lenf plazmasından meydana gelmiştir. Şekilli elemanların büyük bir bölümü akyuvarların lenfosit ve monosit denilen çeşitleridir. Bâzan alyuvarlar da bulunur. Ayrıca amino asitler Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? karbonhidratlar Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? protein olmayan azotlu maddeler ve metabolizma artığı maddeler de lenf plazmasında yer tutar.

Lenf plazmasının kan plazmasından farkı Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? lenf plazmasında proteinli maddelerin daha az Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? buna karşılık lipid Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? su ve klorun biraz daha fazla bulunmasıdır. Yağ damlacıklarından zengin lenf süt görünümünü alır. Lenfin bileşiminde de Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? pıhtılaşma için gerekli olan maddeler bulunduklarından kan gibi pıhtılaşır. Fakat lenf pıhtılaşması yavaştır ve hâsıl olan pıhtı yumuşaktır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir?

Kan Plazmasında Bulunan Maddeler Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kan plazmasında üre bulunur mu, plazma lipidleri nelerdir, kan plazmasinda amonyak bulunur mu, göze proto plazmasında bulunan fosforlu yağ bulmaca, kan plazmasinda fibrinojen bulunurmu, kan plazmasında ürik asit bulunurmu, kanda bulunan maddeler, kanda ure bulunurmu, kan plazmasında ure bulunurmu, ınsanın kan plazmasında ure veya safra bulunurmu, kanda fibrin bulunurmu, kan plazmasinda ure bulunur mu, kan plazmasında bulunan maddeler, kanda kati madeler bulunurmu, insanin kaninda amonyak bulunur mu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kanın İçinde Bulunan Maddeler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 21-02-2013 03:48
COCO-COLANIN içinde bulunan maddeler sizce nedir kızlarr xrapunzer LakLak Bölümü 9 03-10-2012 08:27
İlaçlarda Bulunan Elementler Nelerdir elif Kimya 0 15-12-2011 05:05
Sigarada Bulunan Zehirli Maddeler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 03:06
Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir? - Bağımlılık Yapan Maddeler Hakkında elif Sağlığımız 0 14-03-2011 08:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats