bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 03:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları

Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları


Bilinen en eski sayma sistemlerinden biri Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları Eski Mısırlılara ait olanıdır. Eski Mısırlıların kullandıkları resim yazısının (hiyeroglif) başlangıç tarihi Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları M.Ö. 3300 yılına kadar geri gider. Eski Mısırlılara ait sayma sistemi Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları ilkçağ mağara Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları insanının önceleri kullandığı sayma sisteminin gelişmiş şeklidir.
Eski Mısır aritmetiği hakkındaki bilgilerimiz Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları papirüs tomarlarından elde edilmektedir. Bugün bu papirüsler; bilim tarihinde Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları M.Ö. 1900-1800 yılları için adlandırılan Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları Kahun ve Berlin papirüsleri ile Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları M.Ö. 1700 ile 1600 yılları için adlandırılan Hiksoslar Devrinden M.Ö. 1788-1580 kalma Rhind ve Moskova matematik papirüsleridir. Mısır matematiği hakkındaki diğer kaynaklar Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları birkaç parşömen tomarı ile kil ve tahta tabletlere dayanmaktadır.
Eski Mısır’da rakam ve sayılar bazı sembollerin (şekillerin) yan yana gelmesiyle ortaya çıkıyordu. Bütün rakamlar Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları 7 değişik şeklin bir araya gelmesiyle ve yazım biçimi de Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları sağdan sola doğru ifade ediliyordu
Bugün Kullanılan sembollerle ifade

Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları

Sayıları da Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları bu sembollerle göstererek bir sayı sistemi geliştirmişlerdir. Eski Mısırlıların Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları 1 den 1.000.000 a kadar olan sayıları göstermek ve yazmak için kullandıkları semboller (şekiller) yukarıda gösterilmiştir.

Babil Sayma Sistemi

M.Ö. 2000 yıllarında Mezopotamya’da yaşayan Babillilerin Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları bilimin çoğu dalında Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları oldukça ileri bir seviyeye ulaşmış oldukları bilinmektedir. Öyle ki; Babil şehrini zamanın bilim merkezi haline getirmişlerdir. Özellikle matematik ve astronomide çok ilerlemişlerdir.Babilliler Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları 59′dan büyük sayıları da Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları basamak düşüncesinden yararlanarak yazdılar. 60 sayısını taban olarak kullandılar. Gruplamalarını 60′lık olarak Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları yani 60×2 = 120 Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları … şeklinde yaptılar. Böylece ilk kez sayılarda basamak fikrini gösterdiler. Babiller Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları sayıları yazarken iki tane sembol ve bulunmayan basamaklar yerini doldurmak için de Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları (( : )) işaretini kullanmışlardır.

Roma sayıları
Romalılar Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları Eski Mısırlıların yıllarca önce yaptıkları gibi Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları önceleri Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları bazı sembolleri tekrarlayarak sayıları yazarlardı. Sonraları da Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları çıkarmadan yararlanarak Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları daha kısa yazma yollarını ortaya koydular.
Örnek l :
XXXXX = 50
MDCLXVI = 1000 + 500 + 100 + 50 + 10 + 1 = 1666
DLXIII = 500 + 50 + 10 + 1 + 1 + 1 = 563
Örnek II :
XC = 100 -10 = 90
IX = 10 -1 = 9
Başlangıçta değişik bazı sembol ve harfleri Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları rakam olarak kullanmışlardır. Bu rakamları Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları ilk olarak Romalılar kullandıkları için Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları aritmetikte “Roma Rakamları” ya da “Romen Rakamları” olarak adlandırılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları

Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri, eski uygarlıkların kullandıkları sayılar, eski sayılar vikipedi, eski uygarlıklarda kullanılan sayılar, eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemler, eski uygarlıkların kullandığı sayılar, eski uygarlıkların sayı sistemleri, eski sayılar eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemler vikipedi, eski uygarlıklarda kullanılan matematik sayıları, eski uygarlıkların kullandıkları sayılar ve sistemler, eski uygarlıkların sayıları, eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemleri, eski uygarlıklarda matematik, eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri nelerdir vikipedi, eski uygarlıkların kullandıkları matematik sistemleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Matematik tarihi eski sayi sistemi nasıldır elif Soru Cevap 1 17-02-2015 03:27
eski masallarda kullanılan tekerlemeler Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 05-04-2012 08:15
eski uygarlıkların sayıları Kayıtsız Üye Soru Cevap 5 02-04-2012 10:48
eski uygarlıkların kullandığı matematik sembolleri nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 27-02-2012 07:19
Anadoluda Kurulan Uygarlıklarda Kültür ve Medeniyet Nasıldı? elif Tarih 0 07-02-2011 03:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats