Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Teraziyi Kim Bulmuştur? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/113344-teraziyi-kim-bulmustur.html)

elif 21-02-2013 04:13

Teraziyi Kim Bulmuştur?
 
Teraziyi Kim Bulmuştur?


İ.Ö. 3500 dolaylarında Mısırlılar bulmustur.

Terazi Bir cismin veya maddenin kütlesini ölçmeye yarayan alet. En yaygın kullanılanı eşit kollu terazidir.

Teraziyle kütle ölçme işlerine tartma denir. Eşit kollu terazide tartmahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ölçülecek kütlehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bilinen kütlelerle mukayese edilerek yapılır. Bunlar dahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg orta noktasında bir bıçaksırtı bulunan terazi kolu ve bu kolun uçlarına asılı duran iki kefe vardır. Bir kefeye kütlesi ölçülecek cisim diğer kefeye bilinen standart kütleler konularak denge tesis edilir. Bu tartı sisteminde yerçekimi kuvveti her iki kefeye de aynı şiddette etkidiğinden tartı yerçekimi ivmesinden bağımsızdır. Yani eşit kollu teraziyle tartı dünyahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ay ve diğer gezegenlerde yapılsa aynı sonuçlar alınır.

Günümüzde kullanılan hassas teraziler kihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bunlar laboratuvarlardahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ilaç ve kimya sanayiiylehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kuyumcularda kullanılırhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg iki kefeli eşit kollu veya tek kefeli olabilir. Tek kefeli olanlarda kütleyi doğrudan doğruya ibre üzerinden okumak mümkündür. Işıklı rakamlar bu kütleyi belirterek okumada kolaylık sağlar.

Çeşitli maksatlarla yapılmış teraziler mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır:

Coulomb terazisi veya burulma terazisihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg mıknatısların meydana getirdiği manyetik ve elektrostatik kuvvetleri ölçmek için Coulomb tarafından yapılmıştır. Bu alet bakır veya gümüş telin burulmasına dayanır. Mohr terazisihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg elektromanyetik terazi olup belli bir devreye etki eder. Laplace kuvvetlerini ölçmeye yarar. Cotton terazisihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg on binde bir amperle bir amper arasındaki şiddetleri ölçebilir. Eötyös terazisihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yerçekimi kuvvetinin küçük değişimlerini ölçmek maksadıyla özellikle jeofizikçilerin kullandığı bir alettir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:41 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.