bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 06:01   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir?

Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir?


Güneş'te 247.2 N
Merkür'de 3.70 N
Venüs'te 8.87 N
Dünya'da 9.81 N
Ay'da 1.62 N(Ay'daki ağırlık Dünya'daki ağırlığın 6'da 1'idir.)
Mars'ta 3.77 N
Jüpiter'de 23.30 N
Satürn'de 9.2 N
Uranüs'de 8.69 N
Neptün'de 11 N
Plüton'da 0.06 N'dur.
Gezegenler
Gezegenlerin yıldızların etrafında dönen gökcisimleri olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu bölümde Dünyamız'ın da içinde bulunduğu Güneş Sistemi'ndeki gezegenleri inceleyeceğiz. Güneş Sistemi'ni bir daire olarak düşünürsek Güneş bu dairenin tam ortasında yani merkezindedir.

Dairenin en dışındaki gezegen Plüton'dur. Plüton aynı zamanda Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Güneş'e en uzak ve en küçük olan gezegendir. Bu gezegenin gözlemlenmesi oldukça zordur Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Hubble uzay teleskobu bile Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? ancak bunun yüzeyinde bulunan bazı kaba ayrıntıları ortaya çıkartabilmiştir. Bu küçük gök cismi Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? oldukça "soğuk"tur. Yaklaşık eksi 238 derece kadar! Kışın karlı havalarda eksi 2-3 dereceye kadar düşen ısı dondurucu bir soğuktur. Plütondaki eksi 238 derecelik ısı ise bizim dayanamadığımız kış günlerindeki soğuğun yaklaşık 100 katıdır. Bu da hayatımızı sona erdirecek derecede bir soğuk demektir. Plüton gezegeni bu kadar soğuk olması nedeniyle dışarıdan bir buz yığını gibi görünür.
Güneş Sistemi'nin merkezine Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? yani dairenin iç kısmına doğru biraz daha ilerlediğinizde Neptün'le karşılaşırız. Bu gezegen de oldukça "soğuk"tur: Yüzey sıcaklığı eksi 218 derece civarındadır. Gazlardan oluşan atmosferi insan için zehirlidir. Dahası gezegenin yüzeyinde Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? hızları saatte 2000 kilometreye varan korkunç fırtınalar eser.

Merkeze yani dairenin ortasına doğru biraz daha ilerleyince Uranüs'le karşılaşırız. Uranüs Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Güneş Sistemi'ndeki üçüncü büyük gezegendir. Atmosfer sıcaklığı eksi 214 derece civarındadır yani bu gezegen de bizi bir saniyede donduracak kadar soğuktur. Zehirli gazlardan oluşan atmosferi Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? yaşama kesinlikle uygun değildir.

Güneş'e doğru yolculuğumuza devam edersek Satürn'le karşılaşırız. Güneş Sistemi'nin bu ikinci büyük gezegeni Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? etrafındaki halkalarla tanınır. Bu halkalar gaz Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? buz ve kaya parçalarından oluşmaktadır. Bu gezegende ısı yine yaşama izin vermeyecek derecede düşüktür: Eksi 178 derece.

Güneş'e doğru biraz daha ilerlediğimizde Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni olan Jüpiter'le karşılaşırız. Jüpiter Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Dünya'nın çapının 11 katı büyüklükte (Bu büyüklüğü daha iyi anlamak için 11 tane Dünya büyüklüğünde gezegenin birleştiğini düşünün!) olan bir gezegendir. Bu gezegende de şartlar yaşamaya elverişli değilir. Çünkü Jüpiter'in Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? üzerinde hiç kara parçası bulunmaz ve çok soğuk bir gezegendir.

Jüpiter'den sonra Mars gelir. Mars Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Dünya ile karşılaştırılamayacak kadar ölü bir gezegendir. Mars'ta herhangi bir canlının yaşaması mümkün değildir. Bunun çok önemli nedenleri vardır: Birincisi Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Mars'ın atmosferi yoğun karbondioksit içeren zehirli bir karışımdır. İkincisi Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? gezegenin üzerinde hiç su yoktur. Üçüncüsü Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Mars'ta sıcaklık yaklaşık eksi 53 derecedir. Ve dördüncüsü Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Mars'ta çok kuvvetli rüzgarlar ve aylarca devam eden kum fırtınaları vardır.

Mars'tan sonra karşımıza çıkan mavi gezegen Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Dünyamız'dır. Dünyamız'ın özelliklerini en son bölümde size detaylı bir şekilde anlatacağız. Ancak şimdiden şunu hatırlatalım: Dünyamız Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? üzerinde canlıların yaşamasına izin veren tek gezegendir.

Güneş'e doğru bir sonra karşılaşacağımız gezegen Venüs'tür. Venüs gökyüzünde Güneş ve Ay'dan sonraki en parlak cisimdir. Bu nedenle Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? en eski çağlardan bu yana insanlar tarafından bilinir. Venüs'te Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? dondurucu soğukların aksine Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? yakıcı bir sıcaklık hüküm sürer. Isı yüzeyde yaklaşık artı 450°C'ye kadar ulaşır. Bu Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? kurşunu bile eritmeye yetecek bir ısıdır. Venüs'ün bir diğer özelliği de Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? yoğun bir karbondioksit tabakasından oluşan ağır atmosferidir. Ayrıca Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Venüs'ün atmosferinde kilometrelerce kalınlıkta asit katmanları bulunmaktadır. Bu yüzden gezegende sürekli öldürücü asit yağmurları yağar. Böyle bir ortamda Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? hiçbir canlı yaşayamaz.

Güneş'e doğru ilerlemeye devam edersek Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür'e ulaşırız. Merkür'ün en ilginç özelliği Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? kendi etrafında çok yavaş dönmesidir. Kendi etrafındaki dönüş hızı Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? neredeyse Güneş'in etrafında yaptığı dönüş kadar yavaştır. Öyle ki Merkür Güneş etrafında iki kez döndüğünde Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? kendi etrafında sadece üç kez dönmüş olur. Gece ile gündüzün bu kadar uzun sürmesi Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? gezegenin bir yüzünü kavururken Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? öteki yüzünü ise dondurur. Bu nedenle gece ile gündüz arasındaki ısı farkı yaklaşık 1000 derecedir. Elbette böyle bir ortam Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? hiçbir canlının yaşamasına imkan vermez.

Buraya kadar öğrendiklerimizin sonucunda ortaya çıkan gerçek Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Dünya hariç Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin hiçbirinin yaşamaya uygun olmadığıdır. Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin her biri ölü ve sessiz dev cisimlerdir. Dünyamız ise yaşam için gerekli olan herşeyin var olduğu Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? yüzeyi rengarenk bir gezegendir. Yemyeşil ormanları ve masmavi denizleriyle uzaydan çok güzel görünmektedir. Ay'a ilk giden astronotlar Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? Dünya'nın renkli ve parlak görünümü karşısında hayrete düşmüşlerdir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir?

Gezegenler Ve Çekim Kuvvetleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çekim Eki Nedir - Çekim Ekleri Nelerdir? gizem Soru Cevap 2 30-12-2013 04:55
Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Sistemi ve Kurumları Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 04-02-2013 04:13
Einstein Kütle Çekim Kuvveti Nedir? - Einstein Kütle Çekim Kuvveti Hakkında elif Eğitim ve Öğretim 0 17-12-2011 01:45
Uzaylıların Yaşayabileceği Gezegenler elif Haberler 0 01-12-2011 03:27
Çekim ekleri elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats