bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 07:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?

Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?


Rüzgâr Enerjisi nasıl bir yerden gelir?

Tüm yenilenebilir enerji türleri (gelgit enerjisi ve jeotermal hariç) ve fosil yakıt enerjisi dahi sonuç olarak güneşten kaynaklanır. Güneş yeryüzüne saatte 100.000.000.000.000 kW enerji gönderir. Başka deyişle yeryüzü Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? 10 üzeri 18 watt kadar güç kazanır.
Güneşten gelen enerjinin %1-2'si rüzgâr enerjisine dönüşür. Bu Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? yeryüzündeki tüm bitkilerin biyolojik kütleye dönüştürdüğü enerjinin 50 - 100 katıdır.
Sıcaklık farkları hava akımını oluşturur.
Ekvator çizgisi yakınındaki bölgeler dünyanın diğer bölgelerine göre daha fazla ısınır. Bu sıcak bölgeler Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? kızıl ötesi fotoğraflarda sıcak renklerle (karalarda kırmızı Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? turuncu ve deniz yüzeyinde sarı) görünür.
Sıcak hava soğuk havadan hafiftir ve yaklaşık 10km'ye ulaşıncaya kadar gökyüzüne yükselir. Bu sıcak hava kütlesi hareket ederek Kuzey ve Güney Kutbuna yaklaşınca aşağı çöker ve ekvatora geri döner.

Coriolis Kuvveti


Dünya döndüğü için kuzey yarıküre üzerindeki her hareket Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? kendi konumumuza göre sağa doğru (güney yarıküre için sola) yönelir. Bu belirgin bükücü kuvvet Coriolis Kuvveti (Coriolis Force) olarak bilinir. Bu kuvveti keşfeden Fransız Matematikçi Gustave Gaspard Coriolis'in ismiyle anılmaktadır (1792 - 1843).
Kuzey yarıküre üzerinde hareket edenbir parçacığın sağa doğru döneceği pek açık görünmeyebilir. Bu olayı şöyle canlandırabiliriz:
Uç kısmı güneye doğru hareket eden bir koni düşünün ve dünyanın döndüğü gerçeğini de eklersek Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? koninin sanki sağa doğru kaydığını görürüz.
Coriolis Kuvveti gözle görülebilir bir olaydır. Tren yolu hatlarının bir tarafı diğerinden daha hızlı aşınır. Nehir yataklarının bir tarafı diğerinden daha derine iner (hangi taraf olduğu bulunduğumuz yarıküreye bağlıdır ve kuzey yarıkürede hareket eden bir parçacıklar sağa yönelir).
Kuzey yarıkürede rüzgâr Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? bir alçak basınç alanına yaklaştıkça saat yönüne ters yön alır. Güney yarıkürede ise rüzgâr Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? alçak basınç alanları etrafında saat yönünde döner.

Rüzgârın Gücü


Rüzgâr hızı Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? bir rüzgâr türbininin elektriğe çevirebileceği enerji miktarı açısından önemlidir. Rüzgârın enerji içeriği Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? ortalama rüzgâr hızının küpü oranında değişir. Yani rüzgâr hızı 2 katına çıkarsa Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? 8 kat enerji içerir.
Öyleyse Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? rüzgârın enerji içeriği rüzgâr hızının kübü oranında değişir. Günlük yaşamdan Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? bir otomobilin hızı 2 katına çıkarsa frenlemesi ve durdurulması için 4 kat enerji gerektiğini farkedebilirsiniz (Aslında bu Newton'un 2. hareket yasasıdır).
Rüzgâr türbini örneğinde Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? rüzgârın hızını 2 katına çıkarırsak her saniye pervaneden geçen dilim sayısını da 2 kat artar ve bu dilimlerin her biri otomobilin frenlemesi örneğinden anlaşıldığı gibi 4 kat enerji içerir.


Neden Rüzgâr Enerjisi


Rüzgâr enerjisi günümüzde Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? 21. yüzyılda ve onların ötesinde ençok gelecek vadeden teknolojilerden bir tanesidir. Burada rüzgâr enerjisi üzerinde en çok sorulan sorular hakkında bazı kısa cevaplar bulacaksınız:

Rüzgâr Enerjisi Temizdir


Rüzgâr türbinlerinden herhangi bir çevre kirliliği olmaz. Modern bir 600 kW gücündeki rüzgâr türbini ortalama bir yerde Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? bir yılda genellikle kömürle iletilen diğer elektrik santrallarının 1.200 ton karbondioksidinin yerine geçecektir.
20 yıllık bir işletme süresi içinde (ortalama bir yerde) bir rüzgâr türbini tarafından üretilen enerji imâlatı Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? bakımı Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? faaliyeti Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? demontajı ve parçalanması için gerekli olan enerjinin sekiz misli fazladır.
Başka bir deyişle Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? genellikle bir rüzgâr türbinini imâl etmek ve çalıştırmak için gerekli olan enerjiyi geri kazanmak için sadece iki ya da üç ay yeterli olacaktır.
Rüzgâr Enerjisi Yoğundur
Rüzgârdaki enerji gerçekten de sürdürülebilir bir kaynaktır. Rüzgâr hiç bitmeyen bir şeydir.
Halihazırda Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? rüzgâr enerjisi Danimarka elektrik tüketiminin %31.1'ini karşılamakta ve bu rakkamın 2008 yılında yüzde 40 mertebesine yükselmesi beklenmektedir.
Avrupayı çevreleyen sığ denizlerin üzerindeki rüzgâr kaynakları Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? teori olarak Avrupa'nın kullandığı tüm elektriği birçok misli ile karşılar niteliktedir.

Rüzgâr Enerjisi Farklıdır

Rüzgâr türbinleri boyutlar ve üretim kapasiteleri açısından çok büyümüşlerdir.
1980'lerden kalma tipik bir Danimarka malı rüzgâr türbini Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? 26 kW gücünde bir generatöre ve 10 Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?5 metrelik bir pervane çapına sahiptir. Modern bir rüzgâr türbini 43 metrelik bir pervane çapına ve 600 kW gücünde bir generatöre ulaşmaktadır. Yılda 1 ile 2 milyon kW/saat enerji üretmektedir. Bu da Avrupa'da 300 ile 500 konutun yıllık elektrik tüketimine eşit bulunmaktadır. Son nesil rüzgâr türbinlerinin 1.000 - 1.500 kW generatörü ve 50 - 60 metrelik pervane çapı bulunmaktadır. Galler'in Carno bölgesinde bulunan Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? Avrupa'nın geniş rüzgâr türbini parkı Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? 20.000 konutun ihtiyacına eşit bir enerji üretmektedir.
Avrupa'da 1997 itibariyle Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? 3.000 MW'dan fazla rüzgâr enerjisi Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? beş milyon kadar kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde devrede bulunmaktadır.

Rüzgâr enerjisi Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerjinin bir bölümü yararlı olan mekanik veya elektrik enerjisine dönüştürülebilir.
Rüzgârın gücünden yararlanılmaya başlanması çok eski dönemlere dayanır. Rüzgâr gücünden ilk yararlanma şekli olarak yelkenli gemiler ve yel değirmenleri gösterilebilir. Daha sonra tahıl öğütme Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? su pompalama Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? ağaç kesme işleri için de rüzgâr gücünden yararlanılmıştır. Günümüzde daha çok elektrik üretmek amacıyla kullanılmaktadır.
Fosil Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? nükleer ve diğer yöntemlerde atmosfere zararlı gazlar salınmakta Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? bu gazlar havayı ve suyu kirletmektedir. Rüzgârdan enerji elde edilmesi sırasında ise bu zararlı gazların hiçbiri atmosfere salınmaz Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? dolayısıyla rüzgâr enerjisi temiz bir enerjidir Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? yarattığı tek kirlilik gürültüdür. Pervanelerin dönerken çıkardığı sesler günümüzde büyük ölçüde azaltılmıştır.

Üstünlükleri


* Atmosferi kirletici etkiye sahip gazların salınmaması Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?
* Temiz bir enerji kaynağı olması Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?
* Kaynağının tükenmemesi (güneş Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? dünya ve atmosfer olduğu sürece) Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?
* Rüzgâr tesislerinin kurulumu ve işletilmesinin diğer tesislere göre daha kolay olması Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?
* Enerji üretim maliyetlerinin düşük olması Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?
* Güvenilirliğinin artması Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?
* Bölgesel olması ve dolayısıyla kişilerin kendi elektriğini üretebilmesi


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-02-2015, 09:16   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler işime çok yaradı


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır?

Rüzgar Enerjisinden Nerelerde ve Nasıl Yararlanılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: rüzgar enerjisinden nasıl yararlanılır, rüzgar enerjisinden nasıl yararlanilir, havadan nasıl yararlanırız, temiz havadan nasıl yararlanırız, isimleri nasıl görürüz rüz rüz rüz, rüzgardan nasıl yararlanırız, rüzgar enerjisinden nasıl yararlanırız, rüzgardan nasıl yararlanilir, gunluk hayatta ruzgar ve duyun itme gucunden nasil yararlaniriz, rüzgar ve suyun itme gücünden günlük hayatta hangi alanlarda nasıl yararlanıldığı açıklayınızğ, rüzgardan nasıl yararlanılır, havadan nasil yararlanırız, ruzgar enerjisiyle nasil yararlaniriz, havadan nasıl yararlanılır, rüzgar enerjisinde nerelerde yararlanır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Maddelerin yoğunluk farkından nerelerde yararlanılır ? Я Soru Cevap 2 01-11-2013 09:14
Güneş Enerjisinden Nasıl Yararlanırız? elif Soru Cevap 0 15-02-2013 04:37
Haritalardan Nasıl Yararlanılır elif Soru Cevap 0 13-02-2013 04:13
Dünya Güneş Enerjisinden Nasıl Yararlanıyor elif Eğitim ve Öğretim 0 27-02-2012 10:58
Rüzgar Nedir? Nasıl Oluşur? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 17-10-2010 10:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats