bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 06:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar

Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar


Kalp Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar göğüs boşluğunda sağ ve sol akciğerlerin ortasındadır. Ağırlığı yaklaşık 250 gram olan kalbin içinde 200-300 mililitre kan bulunur. Kalp çizgili bir kas tabakasından yapılmıştır ve bu kas tabakasının üzerinde kan damarları vardır. Asıl kalbi oluşturan kas tabakası kalp kası (miyokard) adını alır. Kas tabakasının kalınlığı kalbin her tarafında aynı değildir. Fazla basınçlı bölgelerde (karıncıklarda) kalın Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar bazı bölgelerde ise (kulakçıklarda) incedir. Kalbin iç yüzeyi endokardit adını alan ince bir zarla kaplıdır ve bu zar kalp kasına yapışıktır. Kalp kasının yeteri kadar kanlanmaması sonucu anjin dö puatrin (angına pectoris) adı verilen hastalık ortaya çıkar.

Kalp odaları: Kalbin boyuna kesiti alınacak olursa Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar kalp boşluğunun dört göze ayrılmış olduğu görülür. Bu gözlerden yukardakilere kulakçık Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar alt taraftakilere ise karıncık adı verilir.

Kalp Kapakçığı Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar Kalp Kapakçıklar: Kalbin sağ kulakçığı ile sağ karıncığı arasında üçlü kapakçık (sigma kapakçığı) Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında ikili kapakçık vardır. Bu kapakçıklar Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar kanın kulakçıklardan karıncıklara geçişine izin verdikleri halde karıncıklardan kulakçıklara geri geçmesini engelleyecek şekilde çalışırlar. Kapakçıklarda görülen hastalıklara kalp kapakçığı hastalıkları denir.

Kalp torbası: Kalbin dış yüzeyinde Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar kalbi koruyan zardan bir torba vardır (perikard). Zardan torbayla kalp kası arasında çok az miktarda bir sıvı vardır ve bu sıvı kalbin hareketlerini kolaylaştırır. Kalp dış zarının iltihaplanması Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar perikardit hastalığını oluşturur.

Kalpte görülen hastalıklar genellikle ikiye ayrılırlar:

1. Dogmatik kalp bozuklukları: Bu tür bozuklukların nedeni fetüs ya da embriyonun gelişim döneminde yapıdaki bir gecikmeden ötürü oluşan hatalı yapı ve doğumdan sonra dolaşım sistemindeki bozukluklar olabilir. Bu bozukluklar da kendi aralarında üç bölüme ayrılırlar: a) Kalbin sağ. ve sol bölümlerindeki bozukluklar olarak doğmalık kalp kapakçıkları darlığı (stenoz) ve akciğer atardamarında görülen darlık sayılabilir Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar b) Kalbin sağ ve sol bölümleri arasında ya da aort ile akciğer atardamarı arasında doğmalık bir kısa devre bağlantısı vardır. Kan Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar anormal bağlantı nedeniyle sol atardamar tarafından sağ toplardamar tarafına yönelik bir akım izler. Bu kısa devre Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar kalbe yakın toplardamarlar arasında Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar kalbin kulakçıklarında ya da karıncıklar bölümünde olabilir. Kalbin bu doğmalık bozukluğu çoğunlukla sağ kalpte ve dolayısıyla akciğere giden duvarlarda fazla kan birikimine neden olur. c) Kalbin sol ve sağ bölümleri arasında kısa devre bağlantısı olan ve yarı yarıya karmaşık bir yapı hatası olan doğmalık kalp bozukluklarında kanın akım yönü sağdan sola doğru olur. Sağ kalpteki (kalbin sağ bölümü) sağ toplardamar kanının Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar sol kalpteki (kalbin sol bölümü) atardamar kanına ve aort'a geçişi nedeniyle deri ve mukoza dokusu mavimsi bir renk alır. Genellikle bu bozukluk halk arasında «mavi hastalık» olarak adlandırılır.

2. Sonradan oluşan kalp bozuklukları: Kalp kapakçıklarının iyi görev yapamamasından ötürü kalp kapakçıkları hastalıkları Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar romatizmal hastalık nedeniyle kalp kasının yeteri kadar kanlanmamasından oluşan göğüs anjini (anjin dö puatrin / angina pectoris) Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar Kalp iç zarının iltihabı (endokardit) Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar kalp kasının iltihaplanması (miyokardit) Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar kalp dış zarının iltihabı (perikardit) Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar kalp genişlemesi Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar kalp yetmezliği gibi hastalıklar sonradan oluşan kalp bozukluklarıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar

Kalbin İç Yapısı İle Dış Yapısındaki Farklılıklar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kalbin ic kesiti, kalbin iç yapısı ile dış yapısı arasındaki farklılıklar nelerdir, kalbin iç resmi, kalbin iç yapisi, kalbin iç yapısı nasıldır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kalp Hakkında Bilgiler Kalbin Yapısı ve Özellikleri Nelerdir? elif Kalp Sağlığı 1 21-11-2015 06:54
hücre zarının yapısındaki molekülleri yazınız şemsican ürük Soru Cevap 1 31-01-2013 07:43
Kalbin iç yapısı hakkında bilgi Я Soru Cevap 1 22-03-2012 02:03
Kalbin Yapısı Ve Görevleri Nelerdir? elif Biyoloji 0 11-12-2011 07:01
Kalbin Yapısı Vücudumuzdaki İşleyişi ve Görevi Nasıldır? elif Kalp Sağlığı 0 27-04-2011 01:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats