bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 06:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir?

Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir?


Demir Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? atom numarası 26 olan kimyasal element. Simgesi Fe dir (Lat. Ferrum dan).
Demir Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? yerkabuğunda en çok bulunan metaldir. Bu gerçekten çok safrifik bir durum olmakla birlikte Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? demir birçok alanda kullanılmaktadır. Yerkürenin merkezindeki sıvı çekirdeğin de tek bir demir kristali olduğu tahmin edilmekle birlikte Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? demir nikel alaşımı olma ihtimali daha yüksektir. Dünyanın merkezindeki bu kadar yüksek miktardaki yoğun demir kütlesinin dünyanın manyetik alanına etki ettiği düşünülmektedir.
Demir metali Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? demir cevherlerinden elde edilir ve doğada nadiren elementel halde bulunur. Metalik demir elde etmek için Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? cevherdeki safsızlıkların kimyasal redüksiyon yoluyla uzaklaştırılmaları gerekir. Demir Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? aslında büyük ölçüde karbonlu bir alaşım olarak kabul edilebilecek olan çelik yapımında kullanılır.
Demir Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? karbonla birlikte 1420–1470K sıcaklığa kadar ısıtıldığında oluşan sıvı ergiyik %96 Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir?5 demir ve %3 Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir?5 karbon içeren bir alaşımdır ve dökme demir veya pik olarak adlandırılır. Bu ürün ince detaylı şekiller halinde dökülebilirse de Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? içerdiği karbonun çoğunu uzaklaştırmak amacıyla dekarbürize edilmediği sürece Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? işlenebilmek için fazlasıyla kırılgandır.

Kullanım alanları
Demir Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? tüm metaller içinde en çok kullanılandır ve tüm dünyada üretilen metallerin ağırlıkça %95'ini oluşturur. Düşük fiyatı ve yüksek mukavemet özellikleri demiri Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? otomotiv Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? gemi gövdesi yapımı Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? ve binaların yapısal bileşeni olarak kullanımında vazgeçilmez kılar. Çelik Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? en çok bilinen demir alaşımı olup Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? demirin diğer kullanım formları şunlardır:
• Pik demir: %4–%5 karbon ve değişen oranlarda safsızlıklar (S Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? Si Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? P gibi) içerir. Demir cevherinden dökme demir ve çeliğe giden yolda bir ara ürün olarak değerlendirilebilir.

• Dökme demir: %2–%4 arasında karbon Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? %1 – %6 silisyum Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? ve az miktarda manganez içerir. Pik demirde bulunan ve malzeme özelliklerini olumsuz etkileyen Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? kükürt ve fosfor gibi empüriteler (safsızlık) Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? kabul edilebilir seviyelere düşürülmüştür. 1420–1470 K arasındaki ergime sıcaklığı Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? her iki bileşeninin ergime sıcaklığından daha düşüktür ve bu özelliği ile demir ve karbon birlikte ısıtılmaları durumunda ilk ergiyen ürün olur. Mekanik özellikleri Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? büyük ölçüde Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? bileşiminde bulunan karbonun aldığı forma bağlıdır. 'Beyaz' dökme demirlerde karbon sementit veya demir karbür şeklindedir. Bu sert ve kırılgan bileşik Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? beyaz dökme demirleri sertleştirir fakat darbelere karşı dayanıksız kılar. Öte yandan Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? 'gri' dökme demirlerde karbon Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? serbest ince grafit pulcukları halindedir ve bu da Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? keskin kenarlı grafit pulcuklarının gerilim arttırma karakterinden dolayı malzemeyi kırılgan yapar. Gri dökme demirin daha yeni bir türü olan 'sünek demir'de ise Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? malzemenin tokluk ve mukavemetini arttırmak için Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? dökme demirin az miktarda magnezyum ile muamele edilip grafit pulcuklarının şeklinin küresel veya nodüler hale dönmesi sağlanır. Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir?

• Karbon çeliği: %0.4–%1.5 arasında karbon ile az miktarlarda manganez Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? kükürt Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? fosfor Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? ve silisyum içerir.

• Dövülebilir dökme demir: %0.2 den daha az karbon içerir Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? tok ve dövülebilir bir üründür.

• Alaşımlı çelik: değişen miktarlarda karbonun yanı sıra Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? krom Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? vanadyum Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? molibden Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? nikel Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? tungsten gibi diğer metalleri de içerir ve daha çok yapısal alanlarda kullanılır. Demirçelik metalurjisindeki son gelişmeler Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? çok çeşitli mikroalaşımlandırılmış çeliklerin ('HSLA' veya 'yüksek mukavemet Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? düşük alaşım' çelikleri) ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çelik alaşımlarının en büyük özeliği Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? çok küçük miktarlardaki alaşım elementi ilavesiyle çok yüksek mukavemet ve tokluğun elde edilebilmesidir.

• Demir(III) oksit: bilgisayarlarda manyetik depolama ünitelerinin yapımında kullanılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir?

Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: demir nasıl işlenir, demir nasıl işleniyor, demir nasıl çıkarılır ve işlenir, demir nasıl çıkartılır, demir nasil işlenir, komur nasil cikarilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Paratoner Nedir? Paratoner Neye Demir? Paratoner Nasıl Kurulur? elif Soru Cevap 0 15-02-2013 02:31
Demir nasıl çıkarılır? Я Soru Cevap 2 28-11-2012 10:58
Demir Nasıl Paslanır? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 06:55
Betül Demir Biyografi - Betül Demir Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 13-02-2010 11:16
Makyaj nasıl çıkarılır ? Bkmlyz Güzellik Önerileri 1 18-05-2009 03:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats