bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 06:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar

Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel SorunlarHAVA KİRLİLİĞİ

Günümüzde Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar her geçen gün artan çevre sorunlarının başında gelen hava kirliliği Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar geleceğin dünyasını ciddi bir şekilde tehdit etmekte Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar ekolojik tehlikelerle karşı karşıya bırakmaktadır. Dünya nüfusunun hızla artmasına paralel olarak Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar artan enerji kullanımı Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar endüstrinin gelişimi ve şehirleşmeyle ortaya çıkan hava kirliliği insan sağlığı ve diğer canlılar üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.
Hava kirlenmesi Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar insan ve diğer canlılara zarar verecek miktar ve süredeki kirleticilerin Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar atmosfere karışması olarak tanımlanabilir. Kirleticiler doğal veya insan aktiviteleri sonucu atmosfere karışabilirler.

HAVA VE KİRLETİCİLER


Saf hava Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar başta azot ve oksijen olmak üzere argon Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar karbondioksit Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar su buharı Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar neon Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar helyum Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar metan Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar kripton Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar hidrojen Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar azot monoksit Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar karbon monoksit Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar ksenon Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar ozon Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar amonyak ve azot dioksit gazlarının karışımından meydana gelmiştir.

Atmosferin %78'ini oluşturan azot orman yangınları Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar şimşek gibi doğal atmosfer olayları ve yanma sonucunda meydana gelir. Atmosferin hacim olarak %21'ini ve ağırlık olarak %23'ünü oluşturan oksijen ise oldukça reaktif* bir gazdır. Diğer gazlar ise atmosfer hacminin** %1'ini oluştururlar.
Atmosferi oluşturan bu gazların Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar en kararsız olanları su buharı ve karbondioksittir. Atmosferdeki su buharı miktarı Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar denizler Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar göller Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar nehirler ve bitkilerden buharlaşma ile artar ve bulutlardan sis Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar çiğ Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar yağmur oluşumu ile de azalır. Su buharının bu değişkenliği Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar uzun sürede Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar bu olaylarla birbirini öyle dengeler ki Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar su buharının atmosferdeki miktarı değişmez. Karbondioksit ise normalde çok küçük yer teşkil eden bir bileşendir. İnsan ve hayvanların teneffüsü ve bitkilerin fotosentez olayı ile atmosferdeki miktarı dengede tutulur.

Doğal olarak saf atmosfer az veya çok miktarda Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar büyük bölümü suni olan yabancı maddelerin üretimi ile kirletilir. Bunların başında petrol ürünleri ve endüstriyel kirleticiler gelmektedir. Özellikle son yıllarda Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar endüstriyel aktivitenin Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar şehirleşmenin ve nüfusun artması ile kirletici maddelerin kullanımı ve miktarıda hızla artmaktadır.

Atmosfere dağılarak Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar onu kirleten kirleticiler katı Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar sıvı ve gaz halindedirler. Çeşitli kaynaklardan meydana gelen kirlilik maddeleri toz Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar is Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar sis Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar buhar Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar kül Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar duman vb. olarak havaya geçerler. Atmosferdeki bu* kirleticiler Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar kirletici kaynaklarından atmosfere doğrudan verilen kirleticiler ve bu kirleticilerle Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar atmosferik özellikler arasındaki kimyasal olaylar sonucu oluşan kirleticiler olmak üzere iki şekilde bulunurlar. Atmosfere kirletici kaynaklarından yayılan kirleticiler Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar kükürtdioksit Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar azot oksitler Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar karbon monoksit Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar hidrokarbonlar asılı vaziyette bulunan katı partüküllerdir. Bu kirleticilerle Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar atmosferik özelliklerin oluşturduğu kimyasal reaksiyonların en önemlileri ise fotokimyasal olaylardır ki Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar bunlardan özellikle floroklorokarbonlar Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar güneşten gelen zararlı UV (ultraviole) ışınlarına karşı yeryüzüne koruyan ozon tabakasında büyük tahribata yol açmaktadır.

Doğal veya insan yapısı sonucu atmosfere karışan kirleticiler Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar her iki halde de atmosfere yayıldıkları anda hızla kimyasal reaksiyonlar oluştururlar ve hava akımları ile karışır Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar dağılır Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar yayılır ve taşınırlar. Böylece kirleticiler Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar kaynaktan çıkıp Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar alıcılara ulaştığında karakterleri değişebilir.
Genel olarak kirlilik Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar havadaki katı parçacıklar ve kükürtdioksit miktarına göre belirlenir. Oysa atmosferde oluşan kimyasal olaylarda Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar organik maddeler büyük rol oynar. Çünkü organik maddeler Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar* atmosferde* ister reaksiyona girsinler Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar ister girmesinler kimyasal reaksiyonların çekirdeğini oluştururlar. Hava kirliliği denildiğinde Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar kirleticiler ve bunların bulunduğu atmosfer ortamı aynı derecede rol oynar. Herhangi bir yerde hava kirliliği çalışması yapıldığında Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar ilk olarak o bölgenin meteorolojik koşulları ve havanın kimyasal yapısı incelenmelidir.

HAVA KİRLİLİĞİ KAYNAK VE NEDENLERİ


Bugün çok önemli bir çevre problemi olan ve özellikle insan sağlığını etkileyen hava kirliliği ilk olarak Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar atmosfer bileşiklerinin değişmesiyle başlamaktadır. Atmosfer Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar genellikle içerisine karışan toksinli maddeleri* eriterek etkisiz hale getirmesine rağmen meteorolojik ve topoğrafik şartlara bağlı olarak devamlı bir şekilde kirlenmektedir. Çeşitli amaçlarla yakılan ateşler Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar fabrika ve ev bacalarının dumanları Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar araçların egzost gazları havaya zehirli gazlardan olan karbon monoksit Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar kükürt dioksit ve nitrik asit gibi gazların bol miktarda karışmasına neden olur.

Hava kirliliğine neden olan kirleticilerin Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar kaynaklarına göre hava kirliliği Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar* tabii kaynaklardan meydana gelen kirlilik ve insan faaliyetleri sonucu suni kaynaklardan meydana gelen kirlilik olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Tabii kirliliği oluşturan Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar doğada bulunan kirletici kaynaklarından: tozlar Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar meteorlardan Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar yer yüzeyindeki büyük çöl alanlarından ve kumluk alanlardan rüzgarlarla atmosfere taşınırlar; orman yangınlari ile atmosfere önemli miktarlarda duman ve zehirli gazlar karışır; foto kimyasal olaylarla azot dioksit; yanardağlardaki volkanik faaliyetler sonucunda kükürt dioksit Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar hidrojen klorur Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar hidrojen flörür; deniz çalkalanmasından sodyum klorür sayılabilir.
Hava kirliliğinde Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar tabii kirlilik kaynaklarından çok suni kaynaklardan meydan gelen kirlilik önemlidir. Çünkü günümüzde insanları en çok ilgilendiren Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar özellikle büyük yerleşim merkezleri ve sanayi alanlarındaki hava kirliliğidir. Bu kirlilikte daha çok insan faaliyetleri sonucu meydana gelir.

İnsan yapımı kirlilik kaynaklarını ise kabaca :

Ulaşım
Katı yakıtlar
Elektrik santralleri
Endüstri ve ısınma için kullanılan yakıtlar
Endüstriyel işlemler olarak sıralanabilir.

İnsan tarafından oluşturulan kaynaklardan oluşan bu kirlilik Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar bulunan bölgenin endüstriyel gelişimi Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar nüfusu Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar şehirleşme durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişim gösterir.

HAVA KİRLİLİĞİNİN ZARARLI ETKİLERİ

Hava kirliliğinin Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar başta insan sağlığı olmak üzere görüş mesafesi Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar materyaller Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar bitkiler ve hayvan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır.
Katı yakıtlar ve akaryakıt gibi karbonlu maddelerin tam yanmamasından meydana gelen katı ve sıvı parçacıkların bir gaz karışımı olan duman Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar hava kirliliğinin bir çeşididir ve görüş uzaklığını azaltıcı bir etkiye sahiptir. Hava kirliliğinin Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar sanatsal ve mimari yapılar üzerinde tahrip edici ve bozucu etkisi vardır. Bitkiler üzerinde ise öldürücü ve büyümelerini engelleyici olabilmektedir. Bu nedenle hava kirliliği hem canlıların sağlığı açısından Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar hem de ekonomik yönden zarar vericidir.
Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar atmosferde yüksek miktardaki zararlı maddelerin solunması sonucu ortaya çıkar. İnsanların sağlıklı ve rahat yaşayabilmesi için teneffüs edilen havanın mutlaka temiz olması gerekir. Havanın doğal yapısını bozan ve kirleten maddelerin başka bir deyişle kirli havanın solunması Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar özellikle akciğer dokularını tahrip edici ve öldürücü olabilmektedir. Solunum yolu ile alınan hava içerisindeki parçacıklar ve duman Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar teneffüs esnasında yutulur ve akciğerlere kadar ulaşır. Solunum sisteminin derinliklerinde depolanan bu parçacıklar Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar akciğer kanserlerine kadar varan hasarlar yapabilmektedir. Diğer taraftan kömür ve diğer yakıtların yanmasından oluşan duman ve isin astım Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar çeşitli burun ve boğaz hastalıkları hatta mide hastalıkları gibi özellikle solunum yolları ile ilgili hastalıklara belirli ölçüde sebep olabileceği öne sürülmektedir. Şiddetli hava kirliliğine maruz kalınması durumunda Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar bunun insan sağlığına olan etkisi ile hava kirliliğinin düşük miktarlarına Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar uzun zaman maruz kalmanın etkileri farklı olmaktadır.

ÖNLEMLER

Özellikle sanayi merkezleri ve büyük yerleşim alanları üzerinde daha çok hissedilen hava kirliliğinin azaltılması amacıyla birtakım önlemlerin alınması gerekir. Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Sanayi ve iş merkezlerinin mümkün olduğu kadar yerleşim merkezleri dışına alınması
Kişisel vasıta kullanımı yerine toplu taşımacılığın yaygınlaştırılması ve elektrikli taşıma araçlarının geliştirilmesi ve kullanımının artırılması
Konutlarda yakıt yakma tekniklerinin geliştirilmesi ve özellikle sanayi alanlarındaki bacalara Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar hava filtrelerinin takılması ayrıca yakıt olarak doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması
Şehir merkezlerindeki yoğun trafiğin çevre yollara aktarılması
Ağaçlandırma çalışmalarının artırılması Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde yeşil alanların artırılması
Şehir yerleşim planlarında meteorolojik faktörlerin özellikle rüzgar durumunun göz önünde bulundurulması
Halkın Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar hava kirliliği konusunda bilinçlendirilmesi için ilköğretimden başlamak üzere tüm okullarda ve sivil toplum örgütlerince bu amaca yönelik eğitim programlarının hazırlanması.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar

Hava Kirliliğinin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hava kirliligine neden olan ekolojik sorunlar, hava kirliliğinin neden olduğu ekolojik sorunlar, hava kirliliğinin neden oldugu ekolojik sorunlar, insanlarin sebep o ldugu cevresel sorunlar, hava kirliliğinin neden olan olan ekolojik sorunlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hava Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 14-04-2016 02:52
Hava Kirliliğinin Nedenleri ve Çözümleri Nedir elif Soru Cevap 1 15-04-2014 10:53
Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri elif Soru Cevap 1 14-04-2013 02:26
Parazitlerin sebep olduğu hastalıklar nelerdir? gizem Soru Cevap 0 04-03-2012 09:38
Küf Mantarının Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 09:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats