bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 06:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır

Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda YayılırSESİN MADDE İLE ETKİLEŞİMİ :
Ses kaynağından çıkan ses dalgaları bir engele çarptığında yani madde ile karşılaştığında ışıkta olduğu gibi maddeden yansıyabilir Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır madde tarafından soğrulabilir veya maddeden geçebilir.

1- Sesin Yansıması :
Seste ışık gibi yansıma özelliğine sahiptir. Ses kaynağından çıkan ses dalgalarının bir yüzeye çarpıp geldiği ortama geri dönmesine sesin yansıması denir. Sesin yansıması için kullanılan yüzeyin ışıkta olduğu gibi düzgün ve pürüzsüz olması gerekir. Fakat yansımanın olabilmesi için yüzeyin parlak olmasına gerek yoktur.
Sesin yansıması olayında Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır ışığın yansıması olayında olduğu gibi yansıma kanunları geçerlidir. Yani yansıtıcı yüzeye gelen ses dalgası Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır yüzeyin normali ile eşit açı yapacak şekilde yansır. Yansıma olayında daima gelme açısı yansıma açısına eşittir.
Yansıma olayında ses kaynağından çıkan ses dalgalarının çarptığı yüzeyin düzgün veya pürüzlü olması Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır yüzeyden yansıyan ses dalgasının miktarını değiştirmez. Yüzey düzgün ve pürüzsüz ise yansıma düzgün olacağı için ses dalgaları aynı doğrultuya gönderilir ve o doğrultuda ses şiddeti artar ve ses daha net duyulur. Yüzey pürüzlü ise yansıma dağınık olacağı için ses dalgaları farklı doğrultulara gönderilir ve (bir doğrultudaki örneğin kulak doğrultusundaki) ses şiddeti azalır.
(Yansıtıcı yüzey olarak düzgün ve pürüzsüz yüzey kullanıldığında sesin daha net duyulmasının nedeni Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır sesin o yüzeyde düzgün yansımaya uğramasıdır).

NOT :

1- Metrodaki trenin sesinin uzaktan duyulması sesin yansıması ile ilgilidir. Trenin sesi
trenden daha hızlıdır ve trenin sesi metronun duvarlarından yansımıştır.
2- Sınıfta iken koridordaki ses dalgaları havada ilerlerken koridorun duvarlarına çarpar. Bu ses dalgalarının bir kısmı duvara girer ve onun içinde yol alır. Duvarda ilerleyen ses Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır duvardan çıkar ve tekrar sınıftaki havada ilerleyerek kulağa gelir. Duvar sesin bir kısmını soğurduğu için sesin şiddeti sınıf içerisinde azalır.
3- Koridorda bağıran bir kişinin sesinin hem kendisi doğrudan hem de duvarlarda yansıması yayılır.
4- Boş odada çıkarılan ses şiddetlenmiş olarak duyulur. Şiddetli duyulan sesler Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır odaya eşya yerleştirildiğinde aynı şiddetle duyulmaz. Çünkü boş odada ses dalgalarının bir kısmı odanın duvarlarına çarpar ve tekrar odanın içindeki havada yansır. Bu yansıma tıpkı bir lastik topun duvara çarpıp geri dönmesi gibidir.
5- Yansıma olayında kullanılan yansıtıcı yüzey konumu değiştirilerek;
• Ses istenilen yöne yönlendirilebilir.
• Sesin daha uzaktan duyulması sağlanabilir.
• Sesin yansıma yönü değiştirilince duyulma mesafesi değiştirilir.
6- Banyo gibi bölümlerde yansıtma özelliği fazla olan malzemeler kullanıldığı için ses daha fazla yansır.
7- Spor salonlarında ses yansıması fazla olur. Salondaki sert ve düz yüzey ses enerjisinin büyük bir kısmını yansıtır.
8- Ses 340 m/sn hızla yayılır. Bir binanın önünde oluşan sesin binanın arkasında duyulmasının nedeni Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır sesin yan binalardan yansımasıdır.
9- Sesin yayılma özelliğinden yararlanılarak okyanusların derinliği ölçülebilir.
10- Tahta Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır üzerine düşen ses dalgalarının tamamına yakınını yansıtabilme özelliğine sahiptir.


2- Yankı Olayı :
Ses dalgalarının sert bir yüzeye çarpıp kaynağına geri dönmesine yankı denir. Yankı olayının gerçekleştiğinin anlaşılabilmesi için ses kaynağı ile sesin çarptığı engel arasındaki uzaklık hava ortamında en az 17 m olmalıdır.
Ses kaynağından yayılan ses dalgaları hem doğrudan hem de bir yüzeyde yansıma yani yankılanma sonucu kulağa gelir. Ses kaynağı ile yüzey arasındaki uzaklık 17 m’ den daha az olursa kaynaktan yayılıp kulağa gelen ses ile yankılanma yani yansıma sonucu kulağa gelen ses birbirinden ayırt edilemez.

NOT :

1- Yankı olayı genellikle büyük duvarlar ve vadilerde gerçekleşir.
2- Yankı olayının gerçekleşmesi için kullanılan yüzeyin sert yüzey olması gerekir.
2- • İnsan kulağı 20 hertz lik frekanstaki sesleri algılayabilir.
• x = V.t = 340 . 1/20 = 17 m

SORU : 1- Ses yankılanmasında cisimlerin uzaklıkları nasıl ölçülür? (Uzaklık ölçen
cihaz engele ses dalgası gönderir. Engelden yansıyan sesin tekrar cihaza dönmesi arasında geçen süreden engelin uzaklığı belirlenir.)

3- Sesin Soğrulması :
Ses kaynağından çıkan ses dalgaları katı bir yüzeye (engele) çarptığında ses dalgalarının bir kısmı yüzey tarafından soğrulur Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır bir kısmı iletilir Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır bir kısmı da yüzey tarafından yansıtılır. Ses dalgaları katı yüzeye çarptığında bir kısmı soğrulduğu için yüzeyin diğer tarafına iletilen ses dalgalarının şiddeti azalır.
Maddelerin sesi soğurma özellikleri farklıdır. Sert yüzeyli katı cisimlerin sesi soğurma özelliği olmayıp bu cisimler sesi yansıtırlar. Yumuşak ve pürüzlü yüzeyler sesi daha fazla soğurabilirler.

NOT : 1- Yan odadaki TV sesinin duyulması Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır sesin soğrulup iletilmesi nedeniyledir.

4- Ses Yalıtımı :
Ses dalgalarının maddeler tarafından (maddelerin ses dalgalarını) iletilme özelliği sayesinde çevremizdeki sesler duyulabilir. Ancak aşırı gürültülü ortamlarda ses dalgalarının şiddeti fazla olduğu için bu ortamlar sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle aşırı gürültülü ortamlarda ses yalıtımına ihtiyaç duyulur.
Sesin yayılmasının önlenmesine ses yalıtımı denir. Gürültü Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır şiddetli ses olduğu için sesi geçirmeyen veya daha az geçiren yani sesi fazla soğuran yalıtım malzemelerinin kullanılması gürültüyü önler yani ses yalıtımı sağlar.

NOT : 1- Kar yağdığında ortam daha sessiz olur. Bunun nedeni sesin kar tarafından
soğrulmasıdır. Kar sayesinde sesin yansıması azalır. (Kar yokken asfalttan yansıyan ses etrafa yayılır. Kar varken kar sesi soğurduğu için yansıma azalır).
2- Sesin kontrol edilebilmesi için yansımasının Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır iletiminin ve soğrulmasının nasıl gerçekleştiğinin bilinmesi gerekir.
3- Binalar yapılırken ses yalıtımının sağlanması için duvarlar sıvanır ve duvarların arasına sesin soğrulmasını sağlayan ses yalıtım malzemeleri (köpük) konur.
4- Araba egzozlarındaki susturucular motor sesinin şiddetini azaltmak için kullanılır. Susturucularda art arda odacıklar yapılır veya sesi soğurcu maddeler kullanılır.
5- Ağaçlar Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır ortamdaki sesin soğrulmasını sağlar.
6- Odadaki eşyaların yumuşak ve pürüzlü yüzeye sahip olması sesi dağınık yansımaya uğrattığı için sesin daha fazla soğrulmasını sağlar.

SORU : 1- Ses kayıt stüdyolarında tavan niçin pürüzlü şekilde yalıtım malzemeleri “ kullanılarak yapılmıştır?

ÖRNEKLER :

1- Aralarında 850 m uzaklık bulunan iki noktadan birinden gönderilen ses diğer noktaya kaç saniye sonra ulaşır?

x = 850 m
V = 340 m/sn
t = ? sn

2- Dağın önünde duran kişi bağırdığında 4 saniye sonra kendi sesini tekrar duyuyorsa kişi ile dağ arasındaki uzaklık kaç m dir?

t = 4 sn
V = 340 m/sn
x = ? m

• Kişi kendi sesinin yankısını duyduğu için sesin aldığı yol kişi ile dağ arasındaki uzaklığın iki katı olur.

F- SESİN MADDESEL ORTAMLARDA YAYILMASI :

1- Ses Dalgalarının Maddesel Ortamlarda Yayılma Nedeni :
Ses bir enerji türüdür ve dalgalar halinde yayılır. Ses dalgalarının yayılabilmesi için ses dalgalarının kaynağından çıktığı ortamda maddeyi oluşturan taneciklerin (moleküllerin veya atomların) olması gerekir. Bu nedenle ses dalgaları katı Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır sıvı ve gaz gibi maddesel ortamlarda yayılabilir.
Boşlukta Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır maddesel ortam yani tanecikler olmadığı için ses boşlukta yayılmaz. Bunun nedeni de ses kaynaklarının titreşimleri sonucu yaydıkları titreşim enerjilerinin yayılabilmesi için taneciklere ihtiyaç vardır. Boşlukta tanecik olmadığı için ses kaynağının titreşim sonucu yaydığı titreşim enerjisi taşınamaz ve ses yayılamaz.
Bir kaynaktan çıkan ses dalgaları Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır etrafımızdaki hava moleküllerinin titreşmesi sonucu kulağımıza gelir.

ÖRNEKLER :

1- Sesin yayılması yan yana dizili madeni paralara benzetilebilir. Baştaki paraya kuvvet uygulanınca bu paranın enerjisi sırasıyla diğer paralar tarafından en sondaki paraya iletilir.
2- İki pet bardak ve bunları birbirine bağlayan iple sesin yayılması sağlanabilir. Ses bu olayda katı ve gaz halindeki maddelerde yayılmıştır.
• Ses Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır 1. kişinin ağzından çıkar ve hava tarafından 1. pet bardağa ulaşır.
• Ses Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır 1. pet bardaktan ipe ve ikinci pet bardağa ulaşır.
• 2. pet bardaktan havaya yayılır ve 2. kişiye ulaşır.
3- Bir yüzücünün su altında çıkardığı ses Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır su altındaki diğer kişiler tarafından duyulabilir.
4- Diyapazona lastik tokmağı ile vurulunca Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır tokmağın enerjisi diyapazona aktarılır. Diyapazonun titreşen kolu Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır kendisine değen hava moleküllerini titreştirir. Bu hava molekülleri titreşirken (ileri – geri hareket ederken) etrafındaki diğer hava moleküllerini de titreştirir ve havada görünmez bir dalga hareketi oluşur.
5- Bir hoparlörden ses yayılırken hoparlördeki kağıt (koni) ileri – geri titreşir. Bu kağıt ileri (dışa) doğru hareket ettiğinde önündeki hava moleküllerini iterek sıkıştırır. Hoparlördeki kağıt geriye (içeri) doğru hareket ettiğinde önündeki hava moleküllerinin arasını açar. Bu şekilde sürekli sıkışan ve ayrılan hava molekülleri ses dalgalarını oluşturur.

2- Ses Dalgalarının Yayılmasına Maddenin (Katı–Sıvı–Gaz) Halinin Etkisi :
Çevreden gelen ses dalgaları genellikle hava molekülleri sayesinde kulağa taşınır. Sesin iletilmesinde ortamdaki molekül ve atomların arasındaki boşluk önemlidir.
Katı maddeyi oluşturan molekül ve atomlar arasındaki boşluk sıvılardan Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır sıvı maddeyi oluşturan molekül ve atomlar arasındaki boşluk ta gazlardan daha azdır. Bu nedenle katı haldeki maddeler sıvı haldeki maddelere göre Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır sıvı haldeki maddeler de gaz halindeki maddelere göre sesi daha iyi iletirler.
Sesin yayılmasında yani iletilmesinde olduğu gibi sesin soğrulmasında ve yansımasında da katı haldeki maddeler Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır sıvı ve gaz halindeki maddelere göre sesi daha iyi soğururlar ve yansıtırlar.
Ses dalgaları maddesel ortamla karşılaştığında maddeden geçme Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır madde tarafından soğrulma ve maddeden yansıma olaylarını gerçekleştirebilir ve sesin madde ile etkileşim oranı maddenin cinsine bağlı olarak değişir.


3- Akustik ve Önemi :
Sesin özelliklerini inceleyen ses bilimine akustik denir. Akustik Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır gürültünün azaltılmasını Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır yankılanmanın önlenmesini Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır sesin yansıması ve soğrulması arasındaki uyumsuzluğun ortadan kaldırılmasını yani sesin kontrol altında tutulmasını sağlar. Akustik biliminin kullanılabilir olması için farklı cisimlerin sesle nasıl etkileştiğinin bilinmesi gerekir.
Akustik düzenlemeler sayesinde gürültü azaltılabilir yani gürültüye neden olan ses titreşimleri kontrol altında tutulabilir. (Gürültü nüfus artışı sonucu ortaya çıkar ve insanları rahatsız eder. Bunun için binalar inşa edilirken akustik özelliklerinin iyi olmasına dikkat edilir). Akustik özelliğin olmadığı veya zayıf olduğu ortamlarda gürültü kirliliği olur ve bu da insan sağlığına zarar verir.

ÖRNEKLER :

1- Antalya’da ki Aspendos Antik Tiyatrosunun akustik özelliği vardır.
2- Mimar Sinan tarafından yapılan Süleymaniye Camisinin akustik özelliği vardır.
3- Sinema Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır tiyatro ve konser salonlarının akustik özelliği vardır.

4- Ultrasonik Ses :
Saniyedeki titreşim sayısı 20.000 den fazla olan ses titreşimlerine ultrasonik (ses üstü) ses denir. Ultrasonik ses Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır günlük hayatta ve teknolojide kullanılır. Ultrasonik ses insan kulağı tarafından duyulamaz.
• Ultrasonik sesler Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır bazı hayvanlar tarafından (kedi Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır köpek Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır yunus) duyulabilir. Bu hayvanların eğitiminde ultrasonik ses çıkartan düdükler kullanılır.
• Ultrasonik seslerin yan etkisi bulunmadığı için hamile bayanların bazı hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılır. (Kalp problemi Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır tümör Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır böbrek taşı Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır safra kesesi taşı tespitinde ve böbrek ve safra taşlarının kırılmasında kullanılır).
• Ultrasonik ses Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır titreşim sayısı fazla olduğu için duyulabilen sese göre 100 bin kat daha fazla enerjiye sahiptir. Bu sesler duyulabilen seslere göre daha kolay yönlendirilir ve bu nedenle de teknolojide kullanılır. (Borunun kalınlığı veya çatlak olup olmadığı kontrol edilebilir).
• Ultrasonik ses Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır dezenfekte işlemi için kullanılır. (Gözlük ve takıların temizlenmesi için kullanılır).
• Heterojen karışımların karıştırılması için kullanılır.
• Beton blokların delinmesi için kullanılır.
• Katı maddelere şekil vermek için kullanılır.
• Anne filin çıkardığı ultrasonik ses Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır yavru filleri bulmak için Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır erkek filin çıkardığı ultrasonik ses diğer filleri uzaklaştırmak için kullanılır.
• Karanlık ortamlarda uçabilen yarasalar ultrasonik sesler çıkartarak bu seslerin yansıması sonucu yönlerini bulurlar veya avlanırlar.
• Ultrason cihazı Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır ultrasonik sesin üretilmesi prensibine göre çalışır. Ultrason cihazı sayesinde iç organlara ultrasonik sesler gönderilir ve bu ses dalgaları iç organlara tarafından yansıtılarak bilgisayarlar sayesinde görüntü halinde ekrana düşürülür.

NOT :

1- Kapalı mekânlarda yankı oluşumunun engellenmesi için sesi yalıtan yalıtım
malzemeleri kullanılmalıdır.
2- Sesin yansıma özelliğinden yararlanılarak maden yataklarının yeri belirlenebilir Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır deprem fayları belirlenebilir Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır deniz derinliği ölçülebilir.
3- Ses dalgaları kullanarak sudaki cisimlerin yerini ve derinliğini ayrıca denizlerin derinliklerini ölçmek için kullanılan cihaza sonar denir. Sonar cihazı ses dalgalarını gönderir ve ses dalgaları engele çarpıp yansıyarak tekrar cihaza ulaşır. Ses dalgalarının gönderildikten sonra tekrar geri gelmesi süresi hesaplanarak uzaklık ölçülebilir.
4- İnsan kulağı saniyede 20 – 20.000 titreşim arasındaki sesleri duyabilir.

Yankının Engellenmesi - Yankının Önlenmesi


Bir sinema veya radyo stüdyosunda dışarıdaki sesin içeri girmesi istenmediği gibi Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır içerideki sesinde duvarlardan yansıma yapıp dönmesi ve ses kalitesinin düşmesi arzu edilemez. Bu nedenle bu gibi ortamlar sesi soğurabilen şekildeki gibi malzemelerle kaplanır.

Yapı içinde konuşmanın ya da müziğin anlaşılabilir olması ve iyi bir kalitede işitilmesini sağlamak için bazı önlemlere başvurmak Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır mimari planlamada ve yapısal anlamda araştırmalar yapmak gerekmektedir.

Bunun için yapılması gerekenler:

1- Çevresel faktörleri göz önüne alarak doğru yer seçimi Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır

2- Sirkülasyon alanlarının ana mekanlar ile doğru ilişkilendirilmesi ve rezonans uyumlarının araştırılması Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır

3- Döşeme Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır tavan ve duvarlarda seçilen malzeme ve sistemlerin gürültü oluşturucu ve iletici olmamasının sağlanması.

4- Gerektiğinde Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır darbe sesi ve hava sesine karşı askılı yüzey Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır elastik veya yüzer döşeme ve dilatasyonlu inşaat sistemleri kullanılması Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır

5- Ses emici malzemelerin seçimi ve uygulanması Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır

6- Dış gürültünün izolasyonu Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır

7- Mekan için gerekli rezonans karakteristiğinin belirlenmesi Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır

8- Gerekli ses yüksekliğinin belirlenmesi ve korunması Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır

9- Ve bütün bunlara bağlı olarak mekan formunun düzgün bir ses dağılımı sağlayacak şekilde belirlenmesi önem taşır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır

Ses Dalgaları Neden Maddesel Ortamda Yayılır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ses dalgaları soruları, ses dalgaları soru ve çözümleri, ses dalgalarinin dagilimi, isik ve sesin maddesel ortamda dagilimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Deprem Dalgaları Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 15-08-2012 01:53
Clematis nasıl bir ortamda yetişir? elif Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 22-06-2011 12:26
Clematis Cicegi Nasil BIr Ortamda Yetisir? mormavi Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 06-04-2011 04:56
Manyetik Dalgaları Engelleyen Kapşonlu Sweat Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 21-04-2010 12:59
Deniz Dalgaları SÜKÛT Doğa, Manzara Resimleri 12 06-10-2009 12:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats