bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 07:52   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu

Işık Çevre Kirliliğine Neden OlurmuEvet aşırı ışık çevre kirliliğine neden olmaktadır bunların neler olduğu konu içerisinde anlatılmaktadır...

Tanımı
Yanlış yerde Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu miktarda Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu yönde ve zamanda kullanılan ışığın neden olduğu geniş Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu ışıldayan ışık kubbesine Işık Kirliliği denir.

Kaynakları
Işık kirliliğinin 4 ana kaynağı vardır:

1. Kamaşan Işık :
Kamaştırıcı ışığa yatay doğrultuda yayımlanan ışık neden olur. Bu tür yayımlanan yatay ışık Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu kilometrelerce öteden görülebilir ve bizim karanlığa karşı adaptasyonumuzu azaltır. Kamaştırıcı ışık görüş mesafesini azaltarak sürücü ve yaya güvenliğini de tehlikeye sokar.
Kamaştırıcı ışığı Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu yüzeyi aydınlatan ışık kaynağının şiddetini azaltarak hafifletebiliriz. Aydınlatılan yüzeyle ışık kaynağı arasındaki açı da bir diğer önemli faktördür. Yatay doğrultuda yayımlanan ışık yere yakın Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu havanın yoğun olduğu yerlerde Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu toz parçalarının ve geniş hava moleküllerinin etkisiyle ışığın saçılmasına neden olarak havayı ışıldatır. Bu durumda şehir gözlemcisinin Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu gökyüzüyle yıldızlar arasındaki karşıtlık azaldığından Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu yıldızları görmek için hayal gücü kuvvetli olmalıdır!

2. Işık Taşması:
Işığın istenmeyen yere düşmesine ışık taşması denir. Tipik bir örnek olarak evlerimizin önünü ve arka bahçemizi aydınlatmakla yetinmeyerek Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu yatak odalarımızı bile aydınlatan cadde ışıkları verilebilir. Her ne kadar bazı ev sahiplerinin kendi mülklerini aydınlatma gereksinimleri azaldığı için bu iş hoşlarına gitse de Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu rahatsız edicidir.

3. Gökyüzü Işıldamaları :
Atmosferdeki atom ve diğer taneciklerin bir sonucudur Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu fakat bu zayıf Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu doğal ışık atmosferdeki toz parçacıklarının ve gaz moleküllerinin ışığı saçmasıyla güçlenmektedir.
Kar Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu gökyüzü ışıldamalarının %80'ini doğrudan gökyüzüne yansıttığı için bu olay mevsimlik bir olay olarak nitelendirilebilir. Şehirlerde doğrudan gökyüzüne yönlendirilmiş ışık kaynakları ile gökyüzü ışıldamaları birleşince Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu ışık kubbesinin parlaklığı ve menzili büyük oranda artar.

4. Aşırı Miktarda Işık:
Belli bir işin yapılması için gereken aydınlatma miktarını aşan ışıktır. Fazla ışık her zaman iyi aydınlatma demek değildir.
Işık Kirliliğinin Hızlı Büyümesinin Sebepleri
· Park Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu bahçe ve spor alanlarının aydınlatılmasında Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu estetik olduğu düşüncesiyle küresel lambaların kullanılması.
· Işığın suçu engellediğine dair inanış.
· Güçlü ışığın iyi aydınlattığına dair inanış.
· Sosyal yaşamın geceye kayması.
· Binaların iç aydınlatmasından taşan ışıklar.
· Turistlik tesislerin ve binaların dış cephe aydınlatmaları.
· Işıklı reklam ve ilan panoları.

Umursamazlık ve Gereksiz Aydınlatmanın Kurbanları
Yapılan bir araştırmaya göre kötü aydınlatmadan dolayı enerji kaybının neden olduğu zarar ABD'de her yıl 1-2 milyar dolardır. Bu değer Türkiye için yaklaşık 10 milyon dolardır.
Ayrıca kötü aydınlatma yüzünden bilimsel yönden de nitelikli gözlemler yapılamamaktadır. Hatta bir çok gözlemevi bu nedenle kapatılmaktadır.
Doğal hayat da kötü aydınlatmadan kendi payını almaktadır. Özellikle göçmen kuşlar Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu kötü hava koşullarında alçaktan uçarlarken Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu gökdelen ve deniz fenerleri gibi yüksek yapıların çekici ışıklarına kapılarak Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu etraflarında yorulup düşene kadar dönerler ya da doğrudan bu yapılara çarparak can verirler.
Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar da ışık kirliliği sayesinde denize bir daha dönemeyerek hayatlarından olmaktadırlar.
Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre de mercanlar Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu beyazlaşmaktadırlar.

Doğru Aydınlatma
Gökbiliminde Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu gece gökyüzünün karanlık olması bir zorunluluktur. Yapay ışıklandırma gece gökyüzünün arka alanını parlatma eğilimindedir. Bu yapay parlaklık gökyüzünün görünümünü bozar. Birçok insan ilginç gökcisimleri bir yana Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu Samanyolu'nu bile görememiştir. Gece dış aydınlatmada kullanılacak lambalar bu bakımdan çok önemlidir.
Çevreye en az zararla işini iyi yapan aydınlatmaya doğru aydınlatma denir. İyi aydınlatmada göz kamaştırıcı lambayı göremezsiniz; yalnızca aydınlatılan alanı görürsünüz. Gereksiz ve aşırı güç kaynakları kullanılmadığından iyi aydınlatmada gözü alan bir parlaklık oluşmaz. Böylece kentlerde ışık kirliliği de mümkün olan en az seviyede yaşanır.

Alınabilecek Önlemler

· Park ve bahçelerde dekoratif amaçlı kullanılan küre tipi armatürler yerine Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu bulundukları yatay düzlemin üst tarafına ışık saçmayan Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu perdeli aydınlatma lambaları kullanmalıyız.
· Bina dış cephe Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu reklam ve ilan panolarının aydınlatılması yukarıdan aşağıya doğru yapılmalı.
· Bazı park alanlarında çok kısa direklerin üzerinde çok yoğun ışıklı projektörler kullanılmaktadır. Bu tip projektörler en az 15 m yükseklikteki direkler üzerinde uygun açılarla yönlendirilerek kullanılmalı.
· İki yanında binaların bulunduğu cadde ve sokaklarda enine çelik halat askı sistemine takılan ve sadece yola ışık gönderen armatürler kullanılmalı.
· Güvenlik amaçlı aydınlatmalarda harekete duyarlı Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu kendini otomatik olarak açan sistemler kullanmalıyız. Bu sistemler elle de kullanılabilmektedir. Böylece enerji giderimizi azalttığımız gibi ışığın caydırıcı etkisinden yararlanabiliriz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki göğü aydınlatma Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu suç işlemeyi engellemiyor. Suçun nedeni ışık ya da karanlık değildir. Suçlular gökte aranmamalıdır!
· TSE standartlarını yeniden belirleyerek üretilecek yeni lamba ve armatürlere uygulamalıyız.
· Hangi çeşit lambaların nerelerde kullanılacağını kurallara bağlayarak Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu yasal önlemler almalıyız.
· Vitrin aydınlatmalarında zamanlayıcılar kullanmalıyız Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu ışık kaynakları gece 11'den sonra otomatik olarak kapanabilmeli.
· Gözlemevlerimizin bulunduğu bölgelerde ışık kirliliğine karşı belli bir koruma alanı belirleyerek bu bölgeler için daha sıkı yasa ve yönetmelikler uygulamalıyız. Örneğin Arizona'daki Kitt Peak Ulusal Gözlemevi'nin ise 35 millik yarıçapa sahip bir çember koruma alanı bulunmakta.
· Renk ayrımının önemsiz olduğu yerlerde düşük basınçlı sodyum lambalarını tercih etmeliyiz.

Neden Düşük Basınçlı Sodyum Lambası ?

Çünkü;
· En verimli ışık kaynakları düşük basınçlı sodyum lambalarıdır.
· Harcanan enerji başına en az 3 kat daha fazla ışık üretirler. Böylece %30'un üzerinde enerji tasarrufu mümkündür.
· Yüksek basınçlı sodyum lambaları gibi soluk ve bulanık ışık vermezler.
· Düşük basınçlı sodyum buharlı lambanın ışık rengi altın sarısı olup Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu tek renkli bir ışınlamadır. Bu nedenle saçılan ışıklar tek bir filtre ile elimine edilebildiğinden Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu astronomik gözlem koşulları açısından da en iyi lamba grubu düşük basınçlı sodyum lambalardır.

Kayıplarımız

Amatör gökbilimciler dahil çoğu kişi gece gökyüzünün doğal halinin ve neler kaybettiğimizin farkındadırlar.

Işık kirliliği kentleşmenin kaçınılmaz bir sonucu değildir. Elbette caddeleri Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu sokakları Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu evlerimizin çevresini aydınlatacağız. Gökbilimciler de herkes gibi nitelikli aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar. Sorun aydınlatmada değil Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu kötü ve savurgan aydınlatmadadır. Savurgan aydınlatma boşa giden enerji Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu boşa giden yakıt kaynakları Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu boşa giden vergiler ve boşa giden karanlık gökyüzüdür. Ayrıca boşa giden enerji üretilirken çevre kirliliği de yaratmaktadır.

Oysa kötü aydınlatmadan dolayı israf edilen paranın yüzde biri bile toplumu ışık kirliliğine karşı bilinçlendirmeye ayrılsa sorunun büyük bir kısmı çözülmüş olacaktır. Toplumu bilinçlendirmenin önemini fark eden Yunanistan ve Macaristan'da ilk ve orta öğretim öğrencilerine ve öğretmenlerine konunun önemini öğretmek Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu bilinçli ve duyarlı bir toplum yetiştirmek amaçlı çalışmalar devam etmektedir.

Günümüzde birçok ülke ışık kirliliğini sınırlandırmak için yasal düzenlemeler yapma yoluna gitmektedir. Bu amaçla büyük gözlemevlerinin bulunduğu Kanarya adaları Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu ABD'deki Arizona Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu Maine ve Texas eyaletleri özel yasalarla koruma altına alınmıştır. Bunların amacı Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu ışığın nerede lazımsa orada kullanılması Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu gece güvenliğinin ve iyi görme koşullarının sağlanması Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu gökyüzünün karanlık kalması ve böylece enerjiden tasarruf edilmesidir.

Türkiye'de ışık kirliliğine karşı böyle bir uygulama şimdilik yok. Ama 1988 yılında kurulan Işık Kirliliği Çalışma Grubu çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir. Çalışmaların özellikle yoğunlaştığı kent Antalya'dır.
Türkiye'nin en büyük gözlemevi Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) için 1979-1986 yıllarını kapsayan yer seçimi çalışması sonunda Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu 2500 m yüksekliğindeki Antalya- Bakırlıtepe'de karar kılındığı zaman ışık kirliliğinden etkilenmeyen TUG Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu bugün genişleyen Antalya'nın ışıklarını doğrudan görmektedir. Bunun sonucu olarak da Bakılıtepe'den bakıldığında gök parlaklığı Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu doğal gök parlaklığına göre %27 daha fazladır.

Doğru aydınlatmayla ışık kirliliğinin üstesinden gelinebilir. Fakat bir önlem alınmaz ve yerel yönetimler bu konuda duyarsız kalırlarsa Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu şehir çocuklarının çoğunun gece gökyüzünde ufuktan ufka uzanan Samanyolu'nu görme şansı olmayacaktır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu

Işık Çevre Kirliliğine Neden Olurmu konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ışık çevre kirliliğine neden olurmu, ışık ve ses çevre kirliliğine neden olurmu, ışık da çevre kirliliğine neden olurmu, ışık ve ses çevre kirliliğine sebep olur mu, ışık çevre kirliliğine sebep olur mu, ışık çevre kirliliğine sebep olabilir mi neden, ışık cevre kirliliğine neden olurmu, ışık çevre kirliliğine sebep olabilir mi, ses çevre kirliliğine neden olurmu, ışık ve ses çevre kirliliğine sebep olurmu, elektrik ışık kirliliğine neden olurmu neden, ışık çevre kirliliğine neden olabilir mi, ışık da çevre kirliliğine sebep olurmu, ışıkda çevre kirliliğine neden olurmu, ışık da çevre kirliliğine sebep,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Toprak kirliliğine neden olan etkenler nelerdir? Я Soru Cevap 3 15-05-2017 05:53
Ses kirliliğine neden olan etmenler - Ses kirliliğinde evde alınacak önlemler Я Soru Cevap 11 14-02-2017 11:15
Işık Neden Yansır elif Soru Cevap 0 17-02-2013 07:33
Su kirliliğine neden olan etmenler - Su kirliliğinde evde alınacak önlemler Я Soru Cevap 0 24-11-2012 01:48
Işık Neden Yansır? gizem Soru Cevap 0 29-04-2012 04:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats