bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2013, 06:52   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri

Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri


Ozon tabakası stratosferde yer alır. Bu tabaka Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri Güneş'den gelen morötesi ışınlarını büyük ölçüde emerek onların yeryüzüne ulaşmasını engelleyen ozon gazından (O3) oluşur. Yani Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri yaşamı korumak açısından çok önemli bir rol oynar. CFC'ler (kloroflorokarbonlar) denilen gazların ozon tabakasını deldiği Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri bilimsel olarak doğrulanmış durumda. Stratosferde Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri CFC moleküllerindeki klor atomları serbest kalır. Klor Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri kendisi hiçbir değişiklik görmeden ozon moleküllerini parçalar. Tek bir klor atomu Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri 100.000 ozon molekülünü parçalayarak Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri daha fazla morötesi ışınların yerküreye ulaşmasına neden olur. İnsanlar Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri koruyucu giysiler ve gözlükler kullanarak kendilerini bu zararlı morötesi ışınlarından koruyabilirler belki. Ya hayvanlar ve bitkiler?

En geniş anlamıyla çevre "ekosistemler" ya da "biyosfer" şeklinde açıklanabilir. Daha açık olarak çevre Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri insanı ve diğer canlı varlıkları doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen fiziksel Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri kimyasal Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri biyolojik ve toplumsal etmenlerin tümüdür.

İnsanları çevre kirliliği konusunda duyarlı hale getirebilmek için 1997 yılı çevre yılı olarak kutlandı.

Çevrenin doğal yapısını ve bileşiminin bozulmasını Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri değişmesini ve böylece insanların olumsuz yönde etkilenmesini çevre kirlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Artık hepimizin bildiği gibi çevreden Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri içindeki varlıklara göre en çok yararlanan bizleriz. Çevreyi en çok kirleten yine bizleriz. Bu nedenle "Çevreyi kirletmek kendi varlığımızı yok etmeye çalışmaktır" denilebilir.

Bilinçsiz kullanılan her şey gibi temiz ve sağlıklı tutulmayan çevre de bizlere zarar verir. Bu nedenle çevre denince aklımıza önce yaşama hakkı gelmelidir. İnsanın en temel hakkı olan yaşama hakkı Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri canlı ya da cansız tüm varlıkları sağlıklı Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri temiz ve güzel tutarak dünyanın ömrünü uzatmak Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri gelecek kuşaklara bırakılacak en değerli mirastır.

1970'li yıllardan sonra bilincine vardığımız çevre kirliliği dayanılmaz boyutlara ulaştı. Çünkü artık temiz hava soluyamaz olduk. Ruhsal rahatlamamızı sağlayacak yeşil alanlara hasret kalmaya başladık. Yüzmek için deniz kıyısında bile yüzme havuzlarına girmek zorunda kaldık.gürültüsüz ve sakin bir uyku uyuyamaz Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri midemiz bulanmadan bir akarsuya bakamaz olduk. Kısaca artık kirleteceğimiz çevre tükenmek üzeredir. 2000-3000 yıl önce bir doğa cenneti ve büyük bir kısmı otlaklarla kaplı olan Anadolu'yu günümüzde bu durumlara düşürdük.

Doğada kirlenmeye neden olan etmenleri Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri doğal etmenler ve insan faaliyetleri ile oluşan etmenler olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz.

Doğal etmenler:depremler Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri volkanik patlamalar Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri seller gibi doğadan kaynaklanan etmenlerdir.

İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan etmenler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Evler Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri iş yerleri ve taşıt araçlarında; petrol Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri kalitesiz kömür gibi fosil yakıtların aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi.

Sanayi atıkları ve evsel atıkların çevreye gelişigüzel bırakılması.

Nükleer silahlar Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri nükleer reaktörler ve nükleer denemeler gibi etmenlerle radyasyon yayılması.

Kimyasal ve biyolojik silahların kullanılması.

Bilinçsiz ve gereksiz tarım ilaçları Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri böcek öldürücüler Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri soğutucu ve spreylerde zararlı gazlar üretilip kullanılması.

Orman yangınları Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri ağaçların kesilmesi Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri bilinçsiz ve zamansız avlanmalardır.

Yukarıda sayılan olumsuzlukların önlenmesiyle çevre kirliliği büyük ölçüde önlenebilir.

Çevre bilimcilere göre genelde Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri aşağıda verilen iki çeşit kirlenme vardır.

Birinci tip kirlenme; biyolojik olarak ya da kendi kendine zararsız hale dönüşebilen maddelerin oluşturduğu kirliliktir. Hayvanların besin artıkları Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri dışkıları Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri ölüleri Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri bitki kalıntıları gibi maddeler birinci tip kirlenmeye neden olur. Kolayca ve kısa zamanda yok olan maddelerin meydana getirdiği kirliliğe geçici kirlilik de denir.

İkinci tip kirlenme: biyolojik olarak veya kendi kendisine yok olmayan ya da çok uzun yıllarda yok olan maddelerin oluşturduğu kirliliktir. Plastik Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri deterjan Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri tarım ilaçları Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri böcek öldürücüler (DDT gibi) Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri radyasyon vb. maddeler ikinci tip kirlenmeye neden olur.

Kalıcı kirlenme de denilen ikinci tip kirlenmeye neden olan maddeler bitki ve hayvanların vücutlarına katılır. Sonra besin zincirinin son halkasını oluşturan insana geçerek insanın yaşamını tehlikeye sokar. Örneğin; Marmara denizine sanayi atıkları ile cıva ve kadminyum iyonları bırakılmaktadır. Zararlı atıklar besin zincirinde alglere Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri balıklara ve sonunda insana geçerek önemli hastalıklara ve ani ölümlere neden olmaktadır.

Köy gibi kırsal yaşama birliklerindeki insanlar genellikle büyük kentlerde yaşayan insanlardan daha sağlıklı ve daha uzun ömürlüdür. Çünkü kırsal ekosistemler Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri çevre kirliliği yönünden kentsel ekosistemlerden daha iyi durumdadır. Bunu bilen kent insanı fırsat buldukça Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri çevre kirliliği en az olan kırlara Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri köylere koşmaktadır.

Günümüzde en yaygın olan kirlilik su Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri hava Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri toprak Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri ses ve radyasyon kirliliğidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri

Atmosferdeki Zararlı Gazların Ekolojik Dengeye Etkileri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ozon tabakasına zarar veren gazlar ve ekolojik dengeye etkisi, ozon tabakasının ekolojik dengeye etkisi, atmosfere zarar veren etkenler, atmosfere zarar veren gazlar, orman yangınlarının ekolojik dengeye verdiği zararlar, ozon tabakasının ekolojik dengeye etkisi nedir, deterjanların ekolojik dengeye olumsuz etkileri, ozonun ekolojik dengeye etkisi, atmosferdeki zararlı gazlar, deterjanların ekolojik dengeye etkileri, zararlı gazların ekolojik dengeye etkisi, deterjanların ekolojik dengeye olumsuz etkileri nelerdir, ozon tabakasına zarar veren gazlar ve etkileri, ozon tabakasına zarar veren gazlar slayt, ozon tabakasına zarar veren gazların ekolojik dengeye etkisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sera gazlarının ekolojik denge üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 30 01-06-2014 08:22
Küresel Isınmanın Ekolojik Dengeye Etkileri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 01:55
atmosferdeki sera gazlarının hayvanlar üzerindeki etkileri klarisa_menda Soru Cevap 2 25-03-2012 02:18
Asit Yağmurlarının Zararlı Etkileri Nedir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-02-2012 09:57
Güneşin İnsanlar Üzerindeki Zararlı Etkileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 01:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats