bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 03:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek?

Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek?


Evrensel değerler konusuna girmeden önce değer kelimesi üzerinde duralım:“Değer” kelimesinin sözlük anlamı “Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bir şeyin değdiği karşılık Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kıymet Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bir şeyin ya da şahsın taşıdığı yüksek ve yararlı nitelik ya da kıymet “ olarak verilmiştir.

Değer kelimesini Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? psikolojik açıdan ele aldığımızda Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? düşünce Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? eylem işlem yada nesnenin insan için taşıdığı önemi belirleyen Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? niteliğe ve niceliğe ilişkin inançlardır şeklinde tanımlayabiliriz.

Bir insan Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? diğer insanların Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? onlara ait özellikleri Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? niyetleri ve istekleri Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? davranışları hakkında hüküm verirken Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kendisine ait olan değerler penceresinden bakar. Bu pencereden gördükleri Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? çerçeve içerisinde kalıyorsa onaylar aksi taktirde yadırgar ve reddeder.

Değer kelimesine toplumsal açıdan baktığımızda Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? çeşitli olaylar Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? olgular ve fikirler karşısında bireylerin tepki ve fikir birliği olarak tanımlayabiliriz.
Anlaşılacağı üzere Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kişi Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? çevresini sahip olduğu değerlere göre yargılar. Aynı zamanda Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kişi çevre tarafından Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? toplum değerlerine göre yargılanır. Bu karşılıklı yargılamaların Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? toplum bireyleri arasında bir istikrara kavuşması noktasında Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? toplumsal bir kültür değerleri bütününün oluştuğu görülür.
Fakat oluşan her kültür Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? sahip olunması gereken değerleri ihtiva etmeyebilir. Psikolojik olarak sağlıksız insanlar mevcudiyeti nasıl doğal ise Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? sosyolojik olarak hasta toplumlar bulunabilir.

Kişisel ve toplumsal Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? yani kültürel değerlerin ne olduğunu netletleştirdikten sonra Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? “Evrensel Değerler” ifadesi ile neyin işaret edildiğini anlamaya çalışalım.

Doğaya baktığımızda Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? onun her bir parçasının kusursuzluğunu ve sayılamayacak kadar çok parçanın Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? inanılmayacak kadar mükemmel uyumunu görürüz. Bunu Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? keşfedilmiş en büyük astronomik sistemlerden Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? gözümüzle görebildiğimiz en küçük parçasına kadar gözlemlemek mümkündür.
Bunun sonucunda ise Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? söyleyebiliriz ki; doğa belli doğrular Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? gerçekler Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kurallara göre işler ve bu kurallar Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? gerçekler ve doğrular tüm evren için geçerli olacaktır.

İnsan oğlunun da Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bu evrenin içerisinde Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? onun bir parçası olarak varlığını sürdüğünü Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? düşündüğümüzde Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? insanoğlu için de Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? evrende değişmez doğrular Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? gerçekler ve kurallar olması gerektiği sonucuna varırız.

Evrensel değerler kavramı da Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bu düşünce ışığında ortaya çıkmıştır. Evrensel değer olarak nitelendirilen bir olgunun Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? uluslararası bir nitelik kazanmış olduğu bütün insanlığı ilgilendirdiği insanın doğasında mevcut olduğu varsayılır.

Günümüzde Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? evrensel değerler denilince genel olarak Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? insanın doğuştan sahip olduğu hak ve özgürlükler Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? belli kriterlere bağlı olarak yaşamasını garanti altına almayı hedefleyen fikri Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? ahlaki ve sosyal değer yargıları anlaşılmaktadır. Kültürleşme sürecinde tüm dünya milletlerinin paylaşmaları gereken ortak kültür öğeleridir.

Uluslar arası düzeyde insan hakları Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? hayvan hakları Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? çocuk hakları Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kadın hakları Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? işçi hakları Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? hasta hakları ve azınlık hakları olarak algılanmakta ve uygulama alanı bulmaktadır.

Evrensel değerleri Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? doğanın içinde kendiğilinden var olan değerler olarak tanımlamıştık. Öte yandan Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? doğa kanunları ile uyumlu olan canlıların güçlendiği Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? uyumu yakalayamayanların zayıfladığı ve zayıf olanların yine tabiat tarafından elendiği Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kanıtlanmış bir gerçektir. Bu gerçek “Doğal Seleksiyon” olarak adlandırılmaktadır.

Kültürün de toplumsal ve canlı bir olgu olduğunu göz önüne alarak Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? sahip olduğu değerlerin evrensel değerlerle taban tabana zıt olduğu bir kültür düşündüğümüzde bu kültürün dolayısıyla toplumun doğal seleksiyona tabi tutularak Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? doğa tarafından yok edileceği sonucuna varmak yanlış olmaz ki; bu konu Antropolog Robert Edgerton tarafından yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Robert Edgerton Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? tarihte yaşamış üç yüz kadar uygarlığı incelemiş bu uygarlıklar içerisinde kültürleri evrensel değerlerden yoksun olanların zaman içinde yok olduğu sonucuna varmıştır. Kültürel değerler ve evresel değerler arasındaki ilişkinin ne kadar önemli olduğu görülmektedir.
Bütün bunların ışığında Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? tarih öncesi çağlardan beri varlığını sürdürmekte olan Türk Milletinin Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? sahip olduğu kültürel değerlerin evrensel değerler ile büyük oranda örtüştüğü Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? değişimini ve gelişimini evrensel değerler doğrultusunda devam ettirdiği sonucuna varabiliriz. Binlerce yıllık sağlam kültürel kökümüze rağmen Türk Milletinin kültürü de çağımızdaki baş döndürücü bilimsel ve teknolojik gelişmelerle Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? tüm dünyanın yaşadığı değişim atağı içerisinde payına düşen değişimi yaşamaktadır. Bu hızlı değişimin Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? tarihimizde yaşanmış olan üstün değerleri kayba uğratmadan Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bir gelişim şeklinde yaşatmak ise Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? değişim istikametinin evrensel değerler doğrultusunda gerçekleşmesiyle mümkün olacaktır.

Halkımızın düşük eğitim seviyesi göz önüne alındığında Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? evrensel değerlerin Silahlı Kuvvetlerde görev yapan rütbeli personel tarafından anlaşılmasının Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? ve vatani görevini yapan erbaş ve erlerin bu bakış açısı ile yönlendirilmesinin Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? yaşanan kültürel değişimin Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bir gelişim olarak yaşanmasına büyük katkısı olacağına inanıyorum.

Her birimiz düşünerek ya da hislerimize başvurarak pek çok değerin evrensel olduğuna hükmedebiliriz. Bu değerlerin insan ve toplum için zararlı olduğu ispatlanmadıkça Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bunun yanlışlığı da iddia edilemez.

Ben Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bu günkü takdimimde Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? Robert Edgerton’ın üç yüz uygarlığı inceleyerek tespit ettiği ve genel olarak altı maddede ifade ettiği evrensel değerlerden bahsedeceğim.

a. Gerçeğe Saygı
Saygı Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kısaca Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? benliğimiz dışındaki bir olgunun mevcudiyetinin kabulüne verilen onaydır. Kelimenin kökü de varlığını kabul ettiğimiz şeylere uyguladığımız bir fiilden gelmektedir: “Saymak”

Gerçeğe saygı. Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? “gerçeğin bizim isteğimize göre değiştirilemeyeceği inancı” ve “davranışlarımızı gerçeği düşünerek yapmak” demektir.
Gerçeğe saygı dendiğinde akla gelen bilimdir. Bilimin özünde gerçeğe saygı vardır. Bilimin gücü ve gerçeğe saygının önemi Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? insanoğlunun karşılaştığı büyük zorlukları bu yaklaşımla çözmüş olmasında yatar.

Yalanı teşvik eden bir toplumda yaşayan bir kişiye Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? “ülkemizde erozyon var” derseniz ; ondan da “Yok efendim erozyon merezyon Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? nereden uyduruyorsunuz bunları Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bir daha konuşturmayın bu adamı.” gibi bir cevap alma ihtimalimiz yüksektir. Çünkü gerçekle yüzleşme ve üzerine gitme cesaretini göstermek zordur.

Gerçeğin örtbas edildiği veya çarpıtıldığı yerde aklın ve sağ duyunun yerini korku almaktadır. Sağ duyunun yerini alan korku sayesinde Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kötü niyetli pek çok kimse insanları maddi ve manevi yönden sömürebilmekte Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? topluma istedikleri amaçlar peşinde koşturabilmektedir.
Bu gerçeği çok iyi bilen Atatürk Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? “Dünyada her şey için medeniyet için Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? hayat için Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? başarı için en gerçek yol gösterici yol ilimdir Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? fendir. İlmin fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? cehalettir Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? doğru yoldan sapmaktır” özdeyişiyle ifade etmektedir.

b. Kişisel Bütünlük
Kişisel bütünlük insanın özünün Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? sözünün ve davranışının bir bütün içinde olmasıdır.
Kişisel bütünlüğün özünde gerçeğe saygı vardır. İnsanın her şeyden çok Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kendisi ile ilgili bilgiye ihtiyacı vardır. Ahlaklı ve erdemli insan Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kendisini tanıyan Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? tanımaya gayret eden Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? özellikle Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? farkına vardığında kendisine acı veren eksiklikleri ile yüzleşme cesaretini gösterebilen insandır.
İnsan ilişkilerinin temelinde güven yatar. İnsanların Mevlana’nın deyişiyle “ Ya olduğun gibi görün Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? yada göründüğün gibi ol.” şeklinde ifadesini bulan Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kişisel bütünlüğe sahip bir insana güvenmemeleri mümkün değildir. Karşılıklı güven ve anlayış toplumun istikrarını da sağlayan önemli bir dayanak noktasıdır.

Kişisel bütünlüğe değer verilmeyen bir toplumda insanlar “-mış gibi” davranırlar. Bu tarz ilişkilerin hakim olduğu toplumlarda verilen sözler tutulmamakta ve ağzından çıkan sözlerin ikna ve yaptırım gücü olmamaktadır.
Daha geniş anlamıyla yeniden tanımlarsak Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kişisel bütünlük kişinin kendi kendini aldatmaması Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? inandığı değerler çerçevesinde yaşamını oluşturmasıdır.


Hakkaniyet

Hak ve hakkaniyet Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bütün kültürlerde yer alan değerlerdir. Adalet kavramının ve hukuk sistemlerinin özünde bu değerler vardır.
Hakkaniyet Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? haklı olana hakkını vermek demektir. Bunu Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? “Emek mukabili olmayan hak mevcut değildir.” özdeyişiyle Atatürk çok güzel ifade etmiştir. Kültürü hakkaniyete değer veren bir toplumda haklı olan güçlü Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? hakkaniyete değer verilmeyen toplumda ise güçlü olan haklı konumunda olmaktadır. Hakkaniyete değer vermeyen toplumlarda zamanla yalan Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? hırsızlık Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? görevi kötüye kullanma gibi kötü davranışlar artmakta Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? dürüst insanlar ezilmekte Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? korku kültürü gelişmekte Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? yolsuzluk artmaktadır.

Son olarak “Yiğidi öldür Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? hakkını yeme” atasözümüz Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? hakkaniyet kavramının önemine işaret etmektedir.

d. İnsan Onuruna Saygı
İnsan onuru “can”ın bir parçasıdır ve doğuştan gelir. Her insan ister yeni doğmuş bir bebek Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? ister fakir Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? ister zengin olsun onurları yönünden eşit bulunmaktadır.

Kültürü Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? insan onuruna değer veren bir toplumda çocuğa da değer verilir. Çocuğa gösterilen dikkat ve saygı aslında o toplumun geleceğine yapılan yatırımdır.

Bireyin en değerli varlığı onurudur. Birey onuruyla yükselir. Bir’in değeri olmadan Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? çoğun değeri olamayacağına göre Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? toplumdaki insana değer verilmeden bir ailenin Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bir kurumun Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bir ulusun değeri oluşturulamaz.

İnsan onuruna değer verilmeyen toplumda baskı ve korku kültürü gelişmekte ve insanların özgürce yeni şeyler üretmeleri de mümkün olamamaktadır.

Lider personel olarak bizlerin Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? yönetirken kullanmak mecburiyetinde olduğumuz vasıtaların en ön önemlisi insandır. İnsan faktörünün iştirak etmediği hiçbir faaliyet söz konusu değildir. Personelini objektif Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? vicdani ve insani niteliklerde yöneten bir amir veya idarecinin mutlaka başarılı olacağı kabul edilmelidir. Böyle bir idarecinin mutlaka sevilip sayıldığı ve nihayet personelinin en yakın desteğine sahip olduğu tecrübelerle sabittir.
Liderlerin bunu uygularken Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? personeline uygun davranışlar sergilerken uygulaması gereken genel kurallar Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? nizamlar ve disiplin sağlayıcı davranışlardan ödün vermesi gerekli değildir. Özellikle silahlı kuvvetler yapısı içinde disiplini bozucu davranışlara göz yummak hakkaniyetli davranmak demek değildir. Disiplinli olmak da despot bir yönetim uygulamak değildir. Çünkü disiplinin tanımı içinde ''Astın ve üstün hukukuna riayet’ vardır.

Türk tarihinde yöneticilerin halka insan onuruna saygılı ve hakkaniyetli davranmalarını buyuran pek çok eser vardır. Atilla'nın liderlik sırlarında şöyle der:

“Komutanlar başkalarının değerlerini anlayıp takdir edebilmeli Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? başka kültürlere Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? inanç ve geleneklere karşı saygılı ve duyarlı olmalıdır.”
İnsanlara eşit adaletli ve insan onuruna saygılı davranmak bu kadar önemli olduğuna göre bizler astlarımıza nasıl davranmalıyız? Bu sorunun cevabını tarih boyunca bütün komutanlar aramış ve çeşitli sonuçlara varmışlardır. Bunların ışığında Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? kabul gören bazı tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz:

Astlarınızı inançlarıyla alay etmeyin saygı duyun.
Astlarınıza kötü söz sarf etmeyin.
Astlarınıza onları küçük düşürücü işler vermeyin.
Aynı işi yapan kişiler arasında işini daha iyi yapanları bir teşekkürle de olsa ödüllendirin.
Haklarını koruyun.
Cezalandırmak gerektiğinde cezanın şiddetini iyi ayarlayın.
Astlarınıza güvendiğinizi hissettirin.
Astlarınızı gerektiği zamanlarda bilgilendirin.

e. Hizmet
Kısaca “biz yaşadığımızdan dolayı birbirimize hizmet etmekle yükümlüyüz.” İfadesi hizmet değerini özetlemektedir.
Dünyadaki canlı cansız bütün varlıklar Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? aslında farkında olmadan birbirlerinin yaşamlarını devam ettirebilmelerine yardımcı olmaktadır.
Hizmet değerini yitiren toplumlar ulusal birlik kavramını da kaybettiğinden yok olmaya mahkum olmaktadırlar. Nitekim tarih böyle örneklerle doludur.

Türk Kurtuluş Savaşı Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? yurttaşların Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? şahsi çıkarlarını bir yana bırakarak Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? yurdu ve milleti kurtarma gayesiyle kenetlendiği Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? başarılı bir mücadele ve ulusal birlik örneğidir. Kıt imkanlara rağmen insanlar yurda hizmeti onurla bir ödev sayarak mücadeleden yılmamış ve zafere ulaşmıştır.

f. Sevgi
Sevgi Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? insanın en temel ihtiyaçlarından birisidir. Sevgi Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? duygu ve düşüncelerin paylaşılması Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? incelmesi ve böylece tutarlı ve zengin hale gelmesidir.
18. yüzyılda yaşamış Alman filozof Arthur Shopenhauer Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? ahlak üzerine yaptığı fikri çalışmaları ile felsefe dünyasına ahlak konusunda yeni bir çığır açmış Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? yeni bir felsefe dalının Ahlak Felsefesinin oluşmasına öncülük etmiştir. Shopenhauer’a göre Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bencil bir varlık olan insanı Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? doğada var olan gerçek ahlak doğrultusunda davranışa sevk edebilecek tek bir kök vardır. Bu kök ise Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? insanın benliği dışındaki bir varlığın ızdırabını kendi benliğine dahil ederek acıyı kendi acısıymış gibi algılaması ve bu acıyı ortadan kaldırmak için somut bir kazanım amacı gütmeksizin Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? çaba sarf etmesidir.
Sevgi de bunu gerektirir. Buna göre ahlaklı davranışın tek ve gerçek temelinin sevgi olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Benliğimiz dışındaki bir varlığa sevgi ile yaklaşabilmek Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? o varlığın gerçeklerini anlayabilmek ve kabul etmekten ve devamında bir çıkar amacı gütmeksizin harekete geçebilmekten geçer.

Yurt sevgisi de Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? tek başına yalın bir sevgi değildir Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? bir takım değerlerle doğrularla ilişkilidir. Yurt sevgisi bir insanın kendisinden başlayarak ailesini Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? dostlarını Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? çalıştığı kurumu Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? ülkesini ve insanlarını Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? doğasını ve bütün dünyayı fark etmesi anlamlı bulması Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? devamında değerli bulması ve sonuçta sevmesinden başka bir şey değildir.

“Bir ülkenin geleceğinin teminatı Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? o ülkenin yurttaşlarının bilincinde yatar. Bilinçli yurttaş ülkesini gerçekten seven yurttaştır. Bu yurdu sevdiği zaman nasıl bir gelecek yarattığının farkındadır. İnsan Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? ancak yanlışlardan arınmış bir bilinçle kendisine Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? ailesine Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? çocuklarına Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? topluma ve ülkesinin sorunlarına eğilerek doğru yaklaşımlar ve doğru tepkiler geliştirebilir.”


- Alıntıdır -


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek?

Evrensel Değerler Nelerdir? Evrensel Değer Ne Demek? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Evrensel Değerlerimiz Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 15 21-04-2016 05:39
Evrensel Değerler Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 8 02-04-2014 06:43
Milli Ve Evrensel Değerler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 21-02-2013 02:47
Evrensel Kültür Değerlerimiz-Evrensel Kültür Değerlerimiz Nelerdir elif Soru Cevap 0 15-02-2013 03:36
evrensel değerlerimiz nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 22 20-04-2012 05:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats