bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 04:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir

Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir

Yayaların gece yürürken dikkat etmesi gerekenler Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yayaların geceleri dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir

Yaya Geçidinden Geçmek (Işıksız Kavşak - Geçitler)
Yaya geçitlerinden geçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bu günkü konumuz hemen her gün yaptığımız bu hareketin ne tür tehlikeler içerebileceğini sizinle paylaşmak.
Yaya geçitlerinden geçen insanları hiç izlediniz mi? Daha çok bir düzen mi gördünüz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yoksa karışıklık mı?

Yaya Geçidinden Geçmek
Yapılması gereken en uygun davranış yaya geçidinin kullanılmasıdır. Ancak Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bazen yaya geçidinin işaretlerle belirlenmediği bir kesimden karşıya geçmek gerekebilir. Eğer yakında trafik ışıklarıyla kontrollü yaya geçidi ya da alt-üst geçitler bulunmuyorsa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir herhangi bir yer yerine yaya geçidinden geçmek daha güvenlidir. Unutulmamalıdır ki Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir geçişe başlamadan önce trafik sağ ve sola bakılarak kontrol edilmeli Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir geçişin güvenli olacağına kanaat getirilirse yola çıkılmalıdır. Bu durumda; yaklaşan araçların uzaklıkları ve hızları doğru tahmin edilerek Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir hızlı (ancak acele ederek ve koşarak değil) adımlarla karşıya geçilmelidir. Özellikle 07-12 yaş öğrencilerinin bu tahmin Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir değerlendirme becerisinin yeterince gelişmemiş olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.
Kavşaklardaki yaya geçitleri kullanılırken Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir çapraz bir geçiş yapacaksanız mutlaka iki aşamada geçişinizi yapınız. Trafik şeritleri üzerinde bulunacağız mesafe ve zamanı Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yaya geçitlerini kullanmak şartıyla Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir çok kısa tutunuz.

Eğer siz kaldırımdayken yaya geçidinin önünde Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdiraraç sürücü ya da sürücülerinin sizin geçişiniz için durakladıklarına kanaat getirmişseniz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yine de onlarla bir göz kontağı kurmayı ihmal etmeyiniz. Eğer tamamen durduklarına emin olursanız Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yola çıkınız. Size yakın olan aracın durmuş olması Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdirbütün tehlikelerin bitmiş olduğu anlamına gelmez. Yol genişse Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu aracı sollayacak ya da Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yol iki yönlüyse karşıdan gelebilecek bir aracın varlığını aklınızdan çıkarmayınız. Eğer trafiğin geliş ve gidiş yönü Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yol ortasında bir adacıkla bölünmüş ise Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir mutlaka bu adacıkta durup Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir diğer yönü kontrol ederek geçişinize devam edip etmeyeceğinize tekrar karar veriniz.

Üst Geçitleri Kullanmalıyız ! Alt Geçitleri Kullanmalıyız !
Bu konuda alt ve üst geçitleri kullanmanın gerekliliği ve kullanılmadığında neler olabileceği açıklanacaktır. Ayrıca geçitleri kullanmada istekli olmanın önemi vurgulanacaktır.
Alt ve üst geçitleri kullanmadığımızda bizi ne gibi tehlikeler bekliyor? İşte bu konuyu işlediğimizde geçitleri kullanmada daha duyarlı olabileceğiz.

2- Alt ve Üst Geçitleri Kullanma
Yaya olarak trafikte güvenle karşıdan karşıya geçmek istiyorsak ve eğer bulunuyorlarsa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir mutlaka alt ve üst geçitleri kullanmamız gereklidir. Trafik ışıklarıyla kontrol edilen kavşaklar ve geçitler yakınınızda olsa bile Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir alt ve üst geçitler varsa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bunları tercih ediniz. Çoğu kez Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir hemen hepimize bu geçitleri kullanmak biraz zahmetli ve zaman kaybettirici gelir. Bu doğrudur. Biraz zahmet çekersiniz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir biraz zaman kaybedersiniz. Ancak güvende olursunuz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir size ve yakınlarınıza onulmaz acılar verecek Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yeri doldurulamaz can kayıplarınızdan ya da sizleri sakat bırakacak yaralanmalardan kurtulmuş olursunuz. Sizin Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir aileniz ve ülke için en değerli şey yaşamınızı sağlıklı sürdürmenizdir. Bu nedenle Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir hiçbir zaman alt ve üst geçitlerde geçecek birkaç fazla dakikayı Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir birkaç fazla merdiveni ya da yürünecek birkaç metre fazla mesafeyi sorun yapmayınız.
Unutmamanız gereken bir başka gerçekte şudur: Alt ve üst geçitler Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir normal yaya geçitlerine göre çok pahalı yapılardır. Bunları yerleştirenler Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir mutlaka yol üzerinden karşıya geçişlerde çok fazla kazalar olduğu için bu kararı almışlardır. Seçilen yerler Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir çok fazla aracın yüksek hızlarda seyrettikleri cadde ve yol kesimleridir. Çoğu kez bu geçitler yerleştirildiği için Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir idareciler normal yaya geçitlerini kaldırırlar ve hatta bu tür karşıya geçişlerin yapılmaması için engeller yerleştirirler. Dahası alt ve özellikle üst geçitlerin varlığını gören sürücüler Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir birde yol üzerinden direkt geçişlerin engellendiğini de fark ederlerse Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir daha hızlı araç kullanmak için kendilerini mazur görürler. Buradan çıkarılacak sonuç şudur: Eğer cadde üzerinde Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir alt ya da üst geçit bulunuyorsa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir karşıya geçişlerde mutlaka ve mutlaka bu geçitleri kullanmamız gereklidir.

Bölünmemiş Cadde Kesimin-den Geçiş
Niçin bölünmemiş cadde kesimlerinden karşıya geçmek tehlikelidir? Eğer böyle bir caddeden geçmek zorundaysak nelere dikkat etmeliyiz.
Bölünmemiş cadde kesimlerinden geçtiğimizde karşılaşacağmız tehlikeler en az iki kat daha fazladır. Eğer bunun yaratacağı tehlikeleri bilirsek can güvenliğimizi korumuş oluruz.

Bölünmemiş (orta refüjsüz-geniş cadde) Cadde Kesiminden Geçiş
Mümkünse böyle bir geçiş yapmayınız. Gerekiyorsa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir biraz daha kaldırım üzerinde yürüyerek trafik ışıklarıyla kontrollü ya da bölünmüş bir kesime gelerek geçişinizi yapınız. Sevgili çocuklar Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir böyle bir kesim Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir sizlerin okul yolu üzerindeyse Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir anne ve babanızla birlikte Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir daha güvenli yeni bir güzergahı birlikte belirleyiniz. Bu seçiminiz daha uzun bir yolculuğu gerekli kılabilir. Ancak unutmayınız Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir birinci öncelik her zaman sizlerin güvenliğidir. Trafikte en açık tehlikeye maruz kesim “korunmasız yol kullanıcıları” yani yayalardır. Eğer kaçınılmaz bir şekilde Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir böyle bir geçiş yapılacaksa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir mümkünse anne ya da babanız size eşlik etsin ya da okul servisleri servis kullanın.
Bölünmemiş bir yol kesiminden karşıya geçmeniz kaçınılmaz ise daha da fazla dikkatli olmanız gerekmektedir. Burada bölünmemiş yol olarak Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir gidiş ve geliş şeritleri yayaların kısa süre güvenle bekleyebilecekleri orta adacıkla ayrılmamış genişliği 7 metreden fazla yollar kast edilmektedir. Özellikle trafik ışıklarıyla kontrol edilmeyen kesimlerde Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir öncelikle şu kontrolleri yapmanız gerekmektedir:

1. Her koşulda güvenle karşıya geçebileceğinizden emin olmanız gerekmektedir. Birçok kez 10 metre civarında ya da üstünde bir uzaklığı bir seferde geçmeniz olasıdır. Bu hareket için geçerli zamanı doğru kestirmeniz gereklidir. Bu kestirim sırasında Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir aynı zamanda bir ya da iki yönden yaklaşan araçların hız ve bulunduğunuz noktaya uzaklıkları üzerine de gerçekçi bir tahmin de bulunmanız çok önemlidir.

2. Eğer karşıya geçeceğiniz yol Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir “tek yönlü”trafiğe hizmet veriyorsa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu takdirde yalnız sağa ya da yalnız sola bakmanız gereklidir. Ancak burada sıklıkla karşılaşılan tehlike Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir karşıdan gelen trafik olmadığı için aynı yolda ilerleyen araçların daha hızlı ve sürücülerinin birbirini geçme telaşı içinde seyretmeleridir. Bu durumda yalnız Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir kaldırıma yakın şeridi değil Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir diğer trafik şeritlerindeki araçların uzaklık ve hızlarını da dikkatlice değerlendirmeniz gereklidir.
3. Eğer karşıya geçeceğiniz yol bölünmemiş ve “iki yönlü” trafiğe hizmet veriyorsa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir durum biraz daha karmaşıklaşır. Geçişe başlamadan önce Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir her iki yönde yaklaşan araçların hareketlerinin Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir uzaklık ve hızlarının doğru kestirilmesi gereklidir.

Yukarıda belirtilen tehlikelerden ötürü 07-14 yaş öğrenciler böyle bir geçişi yapmaktan kesinlikle kaçınmalıdırlar.

Eğer karşıya geçeceğiniz bölünmemiş yol kesimi Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir trafik ışıklı bir kavşak ya da yaya geçidiyse daha güvenli bir ortam söz konusudur. Bu durumda “yayaya yayan yeşil ışık” yanarken karşıya tamamen geçmeye çalışınız. Hiç bir zaman yaya yeşil ışığına geç girmeyiniz.
Karşıdan Karşıya Geçişte Yetersiz Oryantasyon
Bu konu karşıdan karşıya geçerken eğer yeterince dikkatimizi toplamazsak karşılaşabileceğimiz riskleri içermektedir. Ayrıca karşıya geçerken neleri yapmamamız gerektiği vurgulanmaktadır.
Cadde üzerinde her seferinde bir saniye daha fazla dursak başımıza neler gelebilir? Karşıdan karşıya geçmeyi yeterince önemsiyor muyuz?

2. Karşıdan Karşıya Geçişte Yetersiz Oryantasyon
Bu metinde sıklıkla söz edileceği gibi trafikte bulunmak Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir herkes ancak özelikle siz çocuklar ve gençler için oldukça tehlikelidir. Bu tehlike Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yaya olarak trafikte bulunulduğunda ve caddelerden karşıdan karşıya geçişlerde daha da artar. Bu nedenle “karşıdan karşıya geçişlerin” neredeyse bir sınav ciddiyeti ve özeni içerisinde başlaması Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir sürmesi ve tamamlanması gerekmektedir. Oysa ki Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ilköğretim öğrencileri yaşları gereği Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ortaöğretim öğrencileri ise çevre ve arkadaşlarıyla diyalogları gereği bu yoğun konsantrasyonu sıklıkla sağlayamazlar. Sizlere bu özel uyarı ve bilgilendirmenin Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bir alışkanlık kazandırılana kadar sürekli yapılması gereklidir.

Karşıdan karşıya geçişte Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir tüm dikkatin trafik ortamına yoğunlaştırılması gereklidir. Karşıya geçişin güvenli olduğu kararı verilirken ve geçiş sırasında hiç bir zaman dikkati dağıtıcı şeylerle uğraşılmamalı ve bu şekilde düşünülmemelidir. Gazete Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir dergi karıştırılmamalı Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir arkadaşlarla şaka yapılmamalı ve trafikte uyarıcı sözler dışında özel sohbet konuları açılmamalıdır. Geçiş kararı alınması ve geçiş eylemi çok hızlı Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir aceleci ve dağınık yapılmamalıdır. Özellikle Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir geçiş sırasında hızlı olunmalı Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ancak koşulmamalıdır. Trafik dışı çevreye bakarak dikkat dağıtılmamalıdır. Eğer varsa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yaya geçidi işaretleri üstünden ve bulunuyorsa sinyalizasyon- durma çizgileri yönünden yürünmelidir. Trafik ortamında dikkatin dağıtılmasında bir saniye bile çok önemlidir. Bir saniye bile Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir kararınızı ya da geçişinizi olumsuz etkileyecek dikkat dağıtıcı işler ve düşünceler içinde olmayınız.

Araçlara Olan Mesafenin ve Araç Hızlarının Yanlış Değerlendirilmesi
Şimdi araçların hızlarını ve bize olan mesafesini nasıl kestirebiliriz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir eğer kestiremezsek ne tür tehlikelerle karşılaşabiliriz konusunu birlikte işleyeceğiz.

Kazalardan sonra “anlamadım nereden çıktı Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir birdenbire arabayı yanı başımda gördüm” gibi ifadeler kullanan kişilerle karşılaştınız mı? Sizce neden bu tür ifadeleri kullanmış olabilirler?
3. Araçlara Olan Mesafenin ve Araç Hızlarının Yanlış Değerlendirilmesi

Karşıdan karşıya geçişlerde sıklıkla tereddüde düşülen konu Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yaklaşan araçların hız ve mesafeleridir. Şehir içlerinde izin verilen maksimum hız 50 km/sa.’dir. Bu hızda Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir 1 saniyede katedilecek mesafe yaklaşık 14 metredir. Oysa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir çoğu kez sürücülerin bu hız limitlerinin üzerinde seyrettikleri ve bazı büyük şehirlerimizde varolan kent içi çevre yollarında Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdirbu hızların 100 km/saatler seviyesine çıkabildiği gözlenmektedir. Bu durumda aynı aracın 1 saniyede katedebileceği mesafe yaklaşık 28 metre olmaktadır.
Bu nedenlerle Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir karşıya geçişte yaklaşan trafikle ilgili doğru bir hız ve mesafe tahmini yapmak yaşamsal önemdedir. Bu yeteneğinizi geliştirmeye çalışınız. Güvenli alanlarda Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir örneğin evinizde Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir caddedeki trafiği Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir önceden saptadığınız mesafeler ve bir saat yardımıyla gözleyerek Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir hızlar ve mesafeler üzerine uygulamadan dersler çıkarmaya gayret ediniz.

Geçişe Başlarken Araç Sürücülerince Gördüklerini Garantilememek Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir Park Edilmiş Araçların arasından Geçiş

Biz araç sürücülerini gördüğümüz halde onlar bizi görmüyorsa ne tür riskler ortaya çıkabilir konusunu ele alacağız. Ayrıca park edilmiş araçların arasından geçildiğinde neler olabilir konusu üzerinde duracağız.
Sizce sürücüler her zaman yayalara yeterince dikkat ediyorlar mı? Bu konuda başınıza bir olay geldi mi?
6- Geçişe Başlarken Araç Sürücülerince Görüldüklerinib Garantilememek; Park Edilmiş Araçların Arasından Geçiş

Karşıdan karşıya geçişte; eğer yaya geçidi trafik ışıklarıyla kontrol edilmiyorsa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir araç sürücülerinin sizi gördüğünden emin olmanız gerekir. Bu durumda durmuş Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ya da durmak üzere olan araç sürücüleriyle bir göz kontağının sağlanması gereklidir. Bunun çoğu kez Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir el ve baş hareketleriyle desteklenmesine gerek yoktur.

Türkiye koşullarında sinyalize olmuş yaya geçitlerinde de Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir göz kontağı sağlanması yararlı olabilir. Sürücülerin Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu tür yerlerde bile Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yaya güvenliğine yererince ve kurallar çerçevesinde özen gösterdikleri söylenemez. Bu nedenle Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir sürücülere kendinizi göstermeniz ve niyetinizi belli etmeniz olumludur. Bütün bunların kaldırım üzerinde size ve sürücüye özel dikkat dağıtıcı ortamlardan yaratmadan yapılması gerekir.

Sıklıkla yapılan bir yanlış Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir park eden ya da durmuş araçların arasından Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir çevreyi kontrol etmeden yola fırlamanızdır. Bu son derece tehlikelidir. Bunun yerine Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir mutlaka çevreyi geçiş öncesinde kontrol edebileceğiniz ve çevrenin de sizi izleyebileceği kesim ve ortamlardan karşıya geçiniz.

Viraj/Kavşak Nedeniyle Yetersiz Görüş Olan Kesimden Geçiş
Konumuz yetersiz görüş olan kesimler nasıl anlaşılabileceği ve bu tür caddelerden niçin geçiş yapmamamız gerektiğidir?
Gözlerinizi kapatarak karşıya geçmeniz mümkün mü? Yetersiz görüş olan kesimler bunun gibidir. Bu kesimlerin nasıl anlaşılabileceğini öğrenirsek hem kendimizi hem başkalarını korumuş ve uyarmış oluruz.

2. Viraj / Kavşak Nedeniyle Yetersiz Görüş Olan Kesimden Geçiş

Karşıdan karşıya geçeceğiniz kesim Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir hemen yakınınızdaki viraj ya da kontrolsüz bir kavşak nedeniyle yetersiz görüşe sahip olabilir. Bu tür durumlarda Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yaklaşan araçların hız Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir mesafe ve manevralarını izlemek ve tahminde bulunmak güçleşir. Sonucu ise Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir çoğu kez trafik kazalarıyla sonuçlanabilecek tehlikelerdir. Önemli olan Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir geçiş yapmak istediğiniz bölümün bu tür özelliklere sahip olduğunun öncelikle sizler tarafından ayırtedilmesidir. İzlediğiniz resimler Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir böyle bir fikrin sizde oluşmasına yardımcı olacaktır. Sizlere bazı uzaklıklar vererek karışıklıklara neden olmak istemiyoruz. Ancak Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir araçları ve manevralarını bulunduğunuz noktadan görememek yararlı bir ölçüt olabilir.
Bu tür yerlerden geçiş yapmamaya gayret ediniz Görüşü uygun Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yaya geçitli ya da trafik ışıklarıyla kontrol edilen bir kavşağa veya geçide ulaşmaya çalışınız. Bu bölgelerde güvenli bir geçiş tarifi vermek olanaklı değildir.

Kaldırımda Yeşil Işığı Bekleme Yeri
Bu konu kaldırımda yeşil ışığı nerede beklemek gerektiğini ile ilgilidir.

Çok basit gibi görünmesine rağmen yeşil ışığı bekleme yeri konusunda bir çok kişi hata yapmaktadır. Bu konuyu işlediğimizde güvenli bir şekilde yeşil ışığı beklemeyi öğrenmiş olacağız.

2. Kaldırımda Yeşil Işığı Bekleme Yeri

Trafik ışıklarıyla yönetilen bir kavşakta Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yaya geçişi için ayrılmış bandı kullanmamız gerektiğini Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yayalara yanacak yeşil ışıkta karşıya geçmemiz gerektiğini biliyorsunuz. Peki bize yanacak yeşil ışığı nerede beklememiz gerektiğini biliyor musunuz? "Elbette biliyoruz" diyeceksiniz. "Kaldırımda"! Bu doğru Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir kaldırımda bekleyeceksiniz. Asla taşıt trafiğine ayrılmış yol üzerinde beklemeyeceğiz. Ancak sıklıkla yaptığımız yanlış şudur: Yine kaldırımdayızdır. Ancak farkında bile olmadan bir ayağımızı yol üzerine atmış olabiliriz. Ya da kaldırımın o kadar yola yakın kenarına gelmişizdir ki Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yanımızdaki bir arkadaşımızın ya da herhangi birinin bilerek ya da bilmeyerek ufak bir dokunmasıyla kendimizi yol üstünde bulabiliriz. Bunun ne kadar tehlikeli olabileceğini düşünebiliyor musunuz? O halde ne yapmamız gerekiyor?

Yanıtı çok basit. Yeşil ışığı öncelikle mutlaka kaldırım üzerinde ancak araç trafiği şeritlerinden uzak Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir güvenli bir köşesinde beklememiz gerekiyor

Trafik Işığının Yeşil Sürecine Çok Geç Girmek
Yayalara yeşil ışığın yanma süresi geçilen yolun uzunluğu dikkate alınarak saptanmıştır. Bu nedenle yeşil yandıktan çok sonra karşıya geçmeye çalışıldığında nelerle karşılaşabileceğimizi işleyeceğiz.
Siz daha yolun ortasındayken kırmızı yanarsa acele edersiniz. Peki aynı zamanda sürücüler de acele eder mi? Ederse ne olur?

2- Trafik Işığının Yeşil Sürecine Çok Geç Girmek
Karşıdan karşıya geçmek için Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir trafik ışıklarını göreceğiniz kaldırım başına geldiniz. Size yeşil ışık yanmasını beklediniz ve yanınca karşıya geçtiniz. Peki Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bazen şu anlatacağım durumlarla karşılaşmıyor muyuz? Yaya geçidinin başına geldiniz yeşil ışık yanıyor Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ancak onun ilk yandığı anı görmemişiniz. Ya da Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu noktaya yaklaşırken Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir görüşünüz öylesine açık ki Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir çok önceden yeşil ışık yandığını fark ettiniz hatta onlarca kişide sizden önce geçişini tamamladı ve karşıya geçti. Siz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bütün bu olanlardan sonra yol kenarına geldiniz. Size şunu öğütlüyoruz. Karşıya geçmek için çok kısacıkta olsa bir kez daha düşününüz. Eğer Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir geçişinizi o an yanmakta olan yeşil ışık süresince bitiremeyeceğinize karar verirseniz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir lütfen geçişinizi bir sonraki yeşil ışığa erteleyiniz. Kendinizi olası tehlikeli bir duruma atmak yerine ( siz yolun ortasındayken Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir size kırmızı yanması ve bazı aceleci sürücülerin hareket etmesi gibi) bir kaç dakika gecikmiş olun Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bir şey yitirmezsiniz.

Bazen de şöyle olur. Kaldırımın başında size yeşil ışık yanmasını bekliyorsunuz. Bu arada Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir arkadaşlarınızla sohbet ediyorsunuz. Bir bakıyorsunuz ki Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yeşil ışık çoktan yanmış Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yanınızdaki kalabalık karşıya geçmiş bile. Haydi aceleyle caddeye atıyorsunuz kendinizi çocuklar. Sözün özü şu: Size yanacak yeşil ışığı bekleyiniz ve bizlere tanınan bu güvenli geçiş aralığını doğru kullanınız Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu aralığın ortasında geçişe başlamamaya özen gösteriniz.

Trafik Işıkları Çalışırken de Araçlara Dikkat
Burada işleyeceğimiz konu trafik ışıkları çalışırken de bazı risklerin mevcut olup olmadığıdır.
Araçlara kırmızı ışık yanarken bazı sürücüler yinede geçiş yapabilirler mi? Buna kesinlikle evet diyebiliriz. O halde trafik ışıkları çalışırken de tetikte olmamız başımıza istenmeyen kazaların gelmesini engelleyecektir. .

3-Trafik Işıkları Çalışırken de Araçlara Dikkat!
Bir başka dikkat göstereceğiniz konu ise Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir trafik ışıklı kavşaklarda Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yayalara yeşil ışık yanarken Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir aynı zamanda sola ya da sağa dönen bazı araç hareketlerine de yeşil ışık yanmış olabileceğidir. Bu çok yanlış bir düzenlemedir ancak ne yazık ki bazen uygulanmaktadır. Bu koşullarda dahi Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir önceliğin yaya geçişlerinde olduğu doğrudur. Ancak Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir siz yine de tedbirli olup Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu tür kavşaklarda çok daha dikkatli bir biçimde geçişinize başlayıp Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir tamamlayınız.

Trafik Işıkları Çalışırken Polisin Kavşağı Yönetmesi
Şimdi işleyeceğimiz konu trafik ışıkları çalışırken ışıkları değil trafik polisinin işaretlerinin takip edilmesi gerektiği hakkındadır.
Özellikle akşamları geniş bulvarlarda polislerin hareketlerini izlemek oldukça zordur. Hele birden fazla polis varsa işimiz iyice zorlaşabilir. Ancak ışıkları dikkate almayıp polislerin işaretlerini izlemek işimizi çok kolaylaştıracaktır.

2. Trafik Işıkları Çalışırken Polisin Kavşağı Yönetmesi

Bazı kentlerimizde Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir değişik zamanlarda çeşitli gerekçelerle trafik ışıkları çalışırken Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir trafik polisi kavşağı yönetmektedir. Size öğretilen trafik kurallarından anımsayacağınız gibi Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu durumda uymanız gereken trafik polisinin işaretleridir. Keşke bu durumlarda Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir polisimiz sinyalizasyonu çalıştırmasa ve siz ve sürücüler karışıklığa düşmese. Çünkü biliyoruz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bazı kavşaklar bir noktadan yönetilmeyecek ve yöneten kişinin her köşeden görülemeyeceği kadar büyük. Ancak Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir polis işaretini izlemeyi unutmayın Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu işaretin sürücülerce algılandığından emin olun. Bu şartlarda eğer geçişiniz güvenli ise Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir hareket edin.

Kaldırımın Olmadığı Ya da Kısıtlandığı Alanlarda Yürüme
Bu konuda kaldırımın olmadığı ya da kısıtlandığı yerlerde yürürken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve ortaya çıkabilecek riskler açıklanacaktır. Ayrıca gündüz ya da gece bu tür durumlarda alınabilecek önlemler vurgulanacaktır.
Kaldırımda yürümekte zorlandığı için araç sürücüleriyle kavga eden insanlarla karşılaşmışsınızdır. Bu tür durumlarda siz ne yapıyorsunuz. Almanız gereken önlemleri öğrenmek size yardımcı olacaktır.

Konu 1.2: Diğer Yaya Hareketleri

2. Kaldırımın Olmadığı Ya da Kısıtlandığı Alanlarda Yürüm

Özelikle iki küçük yerleşim yeri arasındaki taşıt yollarında bazen kaldırım olmaz ve yolun hemen yanlarında dar banketler bulunabilir. Şaşırtıcıdır ve ne yazık ki bazen şehir ya da kasabanız içinde de böyle caddeler bulunabilir. Bazen de ağabey ve ablalarınız araçlarını kaldırım üzerine park etmişler ve sizlere yürümek için çok sınırlı bir yer bırakmışlar Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bazen onu bile unutmuşlardır. Ne yapacaksınız? Öncelikle bu tür yolları kullanmamanızı söyleyeceğiz. Mutlaka kullanacaksanız ya da birden böyle bir durumla karşılaştınız? Yolunuz her iki tarafında da siz yayalara ayrılan imkanlar birbirinin aynı. Yani sağ Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir soldan daha güvenli değil. Hemen yolun soluna geçin ve yolun sol tarafındaki Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir kaldırım ya da banketleri kullanın. Böylelikle yürürken karşıdan gelen trafiği görme ve olası tehlikelere biraz önlem alma şansınız olacaktır. Düşünün sağda yürürseniz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir arkanızda gözünüz yok ki Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir gelen araçları fark edebilesiniz! Çocuklar Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir gençler. Biliyoruz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ülkemizde yaygın değil ve şimdilik bulunmuyor. Ancak bakarsınız yakında satılabilir. Yaya reflektörlerinden söz ediyoruz. Bunlar üzerlerine gelecek ışıkları yansıtacak özellikte Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir giysinize takılabileceğiniz küçük parçalardır. Hani bazen Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bisikletlerimizin tekerlerine taktığınız şeyler gibi. Özellikle alacakaranlıkta ve gece yürürken bu tür reflektörlerin Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir sürücülerce fark edilmenizde çok etkili oldukları bilinmektedir. Uygulayabileceğiniz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bir diğer basit önlemde yine karanlıkta Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ışığı daha fazla yansıtan sarı vb. renkli giysi ya da ceketleri giymektir.

Kaldırımda Yalnız ve Ebeveynle Yürüme
Kaldırımda yürürken trafik şeridinden uzak bölgeyi seçmemiz niçin önemlidir? Bu konuda duyarlı olmak gerektiği vurgulanacaktır.
Etrafınızda hız kurullarına uymayan yüzlerce sürücü varken kaldırım yerine yolda yürümek çok kötü kazalarla karşılaşmamıza yol açabilir. Peki kaldırımlar da doluysa ne yapılabilir?

2. Kaldırımda Yalnız ve Ebeveynle Yürüme Biraz önce Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yeşil ışığı beklerken Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yolun kenarına çok yaklaşmamanız gerektiğini belirtmiştik. Kaldırımda yürürken de benzer bir tedbir gerekli ve elbette yararlı olabilir. İster yalnız olalım Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir isterse anne ve babamızla birlikte; kaldırımda yürürken trafik şeridinden uzak bölgeyi seçmeliyiz. Özellikle küçük kardeşlerimiz aileleri ile birlikteyken Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir mutlaka kaldırımın binalara yakın bölümünden yürümeliler. Bazen büyükler bunu unutursa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir lütfen siz hatırlatınız.

Yol Üstünde ya da Yolla Teması Olacak Yerlerde Oynama
Şimdi yolda ya da yola yakın yerlerde oyun oynamanın yol açabileceği tehlikeler üzerinde duracağız.
Yolda oyun oynayan bir tanıdığınızın başına bir kaza geldi mi? Oyun oynamak mı? Kaza geçirmek mi? Hangisi tercih edilir sizce?

3. Yol üstünde ya da Yolla Teması Olacak Yerlerde Oynama

Oturduğumuz mahallede Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir sokak aralarında özellikle futbol maçı yapmış ve değişik oyunlar oynamışızdır. Bunu sizlerde yapıyorsunuz Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir çünkü hepimize oyun oynayacak bahçe ve alanlar giderek azalıyor. Ancak Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bugünün gençleriyle farkımız belki de bizlerin zamanında bu kadar fazla taşıt trafiği bulunmuyordu. Oysa şimdi Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir mahalle aralarındaki yollarda bile hızla giden birçok araç görüyoruz. Bu nedenle Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir sokak Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir cadde üzerlerinde top oynamayalım. Biraz daha yürüyerek Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir eğer varsa semt sahaları ya da daha güvenli alanlara ulaşalım. Top oynadığınız alanın güvenli olması Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ancak topunuzun sık sık caddeye kaçmasının ne kadar büyük tehlikeler yarattığını sizler de biliyorsunuz. O zaman Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu tür yerlerinde uygun olmadığını görüyoruz. Büyüklerinizden yardım isteyerek mahallenizde en uygun olan bir ya da birkaç sokağın Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir “taşıt trafiğine kapalı olan yol” haline getirilmesi için ilgililere dilek ve önerilerinizi de götürebilirsiniz. Bunu unutmayın.

Okulla Ev Arasında Güvenli Yürüme Güzergahının Seçilmesi
Okula yürüyerek gidenler için en güvenli güzergah seçimi nasıl yapılmalıdır?

Sizce öğrenciler evden okula giderken en kısa yolu mu yoksa en güvenli yolu mu seçerler? Niçin?

4. Okulla-Ev Arasında Güvenli Yürüme Güzergahının Seçilmesi

Şimdiye kadar ki konuşmalarımızda birkaç kez söz ettik. Belki de konumuza buradan başlamalıydık. Arkadaşlar Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir özellikle ilköğretim öğrencisi kardeşlerimiz için karşıdan- karşıya geçişlerin ve yaya olarak trafikte bulundukları yerlerin çok ama çok önemli olduğunu bir kez daha söylemeliyiz. Sizlerin trafikte bulunma nedeniniz genellikle ev ile okullarınız arasındaki yolculuklarınızdır. Bu yürüme güzergahını belki de farkında olmadan seçiveririz. Çoğunlukla yaptığımız şudur. En kısa yoldan gitmek ve dönmek. İlk bakışta yanlış bir seçim de değildir. En azından trafikte az zaman geçiriyorsunuz demektir. Ancak bu kısacık yolda Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir sizin için büyük tehlikeler taşıyan bir ya da birkaç kez caddeden karşıya geçiş bulunabilir. Belki de Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir hep kaldırımlar üzerine parklar yapılmış bir sokaktan yürüyorsunuzdur. O zaman Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bu tehlikelerin yer almadığı ya da daha az olduğu Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir belki biraz daha uzun ancak daha güvenli bir yeni yolu bulamaz mıyız. Belki de bulabiliriz. Yapacağınız şey şudur: Ailenizle Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir varsa bir küçük şehir planı da kullanarak yeni yolları konuşmak ve en güvenli olanına karar vermek.

Bu yoldan öncelikle bir kez de ailenizle yürüyerek Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir seçiminizin doğru ya da daha güvenli olduğunu kontrol ediniz. Sonra da Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir çok önemli bir neden olmadıkça (kaza Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir yol kapanması gibi.) bir daha güzergahınızı değiştirmeyiniz. Eğer herhangi bir nedenle Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir sonraki günlerde Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir kullandığınız yolda tehlikeler yaratacak gelişmeler olursa o zaman ailenizle bir daha düşünebilirsiniz. Belki de vazgeçtiğiniz kısa yolda ya da bir diğerinde bu kez de güvenliğinizi artıracak bazı olumlu değişimler olmuştur. Örneğin daha önce trafik ışıklarıyla kontrol edilmeyen bir kavşağa Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir trafiği yöneten ışıklar konmuştur. Belki Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir kaldırımda araç parkları önlenmiştir. Belirli bir kesim de olmayan kaldırımlar Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir eklenmiş olabilir. Bütün bunlar sizin güvenliğinizi artıracak gelişmelerdir. Bazen tersi de olabilir. Uzun bir süreyle Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir karşıdan karşıya geçtiğiniz kavşaktaki trafik ışıkları çalışmayabilir. Ya da Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir bir nedenle sizin yolunuzdaki trafik çok artmıştır. İşte bu saydıklarımızda Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir sizin güvenliğinizi olumsuz etkiler ve ilk seçiminizi tekrar değerlendirme zamanınız gelmiştir.

Servise Binmek İçin ya da İndikten Sonra Karşıya Geçiş
Servislere güvenli biniş ve inişler için neler yapabiliriz? Şimdi hep birlikte bu konuyu ele alacağız.

Öğrenciler servise hep geç kalırlar nedense. Böyle durumlarda çok acele ettiğimizde başımıza gelecekleri düşünmek bile istemeyiz. Ancak bu tür kazalar çok sık oluyor ve bundan kurtulmak için yapılabilecek şeyler olmalı.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir

Yayaların Gece Yürürken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yayalarin yururken kullanmasi gereken yollar, yaya geçidi de nelere dikkat etmemiz daha doru olur, yayaların gece uyması gereken kurallar, gece yolda yürürken dikkat edeceğimiz 3 önemli kural nedir, hangileri yaya geçididir, yaya gecidini kullanmamizin nedeni dikkat etmemiz gerekenler, yayaların trafikte dikkat etmesi gereken kurallar, okul yolunda trafik kurallarina dikkat etmemiz gerekenler, yaya geçidide trafik ışıkların önüne geldiğinizde ne yapmanız gerekir, yayaların karşıdan karşıya geçerken dikkat etmesi gereken kurallar, yayaların gece sürücülere kendilerini belli etmesi için neler yapmalıyız, gece yolda yürürken dikkat edilmelidir, araçların gece yayaları fark etmesi için nelere dikkat edilmeli, gece yolda yürürken dikkat edilecek noktalar, gece yolda yürürken dikkat,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yayaların Gece Ve Gündüz Uyması Gereken Kurallar elif Soru Cevap 0 20-02-2013 02:35
hamile bir kadının dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 21-10-2011 06:18
Pedagog Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 02:55
Reflüsü Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 17-03-2011 03:55
Evlat Edinmek İsteyen Kişinin İbraz Etmesi Gerekenler Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 05-03-2011 10:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats