bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 04:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli

Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli


ENERJİ NEDİR?

Enerji kısaca iş yapabilme yeteneğidir. Tıpkı uzunluklar gibi skaler büyüklüktür. Toplamda 8 ana enerji çeşidi verdır. Bunlar potansiyel Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli kinetik Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli ısı Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli ışık Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli elektrik Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli kimyasal Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli nükleer ve ses enerjisidir. Unutmamamız gereken ise hiçbir enerjinin kaybolmadığıdır. Olsa olsa başka bir enerji türü olmuştur.
POTANSİYEL ENERJİ

Bir cismin konumu ve durumu yüzünden sahip olduğu enerjidir. Gerilmiş bir yayda Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli havada duran bir cisimde ve iple tavandan asılı bir modelde potansiyel enerji vardır. Kısaca yüksekliği olan ya da gerilmiş/sıkıştırılmış tüm cisimlerde potansiyel enerji mevcuttur.KİNETİK ENERJİ

Kinetik enerjiye sahip olmak için bir cismin hareket ediyor olması lâzımdır. Yani kinetik enerji hızı olan cisimlerin sahip olduğu enerji çeşididir. Bunlara örnek olarak koşan çocuk Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli dönen tekerlek ya da yüksekten düşen bir top gösterilebilir.
ISI ENERJİSİ

Cisimlerin sıcaklıkları yüzünden sahip olduğu enerjidir. Sıcaklığı yüksek ya da düşük bütün maddelerin ısı enerjisi vardır. Örnek verecek olursak: ampul Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli elektrik sobası Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli jeotermal enerji Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli ısıtıcılarELEKTRİK ENERJİSİ


Bu enerji türü bu sitedeki ana başlıklardan birini oluşturur. Cisimlerin elektrik yükleri sebebiyle sahip oldukları enerjidir. Eğer bu konu hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız buraya basın.IŞIK ENERJİSİ

Bu enerji türü karanlık bir odayı aydınlatabilecek bir enerji türüdür. Zaten adı üstünde. Yanan odun Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli ampul Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli Güneş Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli lamba vb. şeyler bir şekilde sahip oldukları enerjinin bir kısmını ışık enerjisine çevirir.

KİMYASAL ENERJİ

Maddelerin kimyasal reaksiyonlarda bulunması sonucu ortaya çıkar. Yanma Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli Yakma ve benzeri olaylar bir enerji sonucu olur ve onlar da bir enerji açığa cıkartır.NÜKLEER ENERJİ


Fisyon veya füzyon sonucu meydana gelir. Nükleer santrallerden bu şekilde elektrik elde eder. (Bir şemasını görmek için buraya tıklayın.)SES ENERJİSİ


Sesin enerjisi olduğunu nasıl anlayabiliriz? Şu örnekle açılanabilir: Camın kırılması. Hani o yüksek şiddetteki çığlıkların kırdığı camları anımsayın. Bunlar sesin enerjisi yüzündendir. Zilin kinetik enerjisi ses ve biraz da ısı enerjisine dönüşür. Yani kol zile vurdukça sesin çıkması enerji dönüşümüdür.

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ


Daha önce de bahsettiğimiz gibi hiçbir enerji kaybolmaz. Sadece dönüşüm sonucu başka bir enerji türü olur. Yani Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli evrendeki enerji toplamı değişmez. Buna enerjinin korunumu denir. Bu kısmı daha çok şekiller vasıtasıyla anlatmak istiyorum. Şekilleri görmek için başlıklara basın.İlk örneğimiz hidroelektrik santrali. Kademe kademe anlatmakta yarar görüyorum.

Nehirlerden gelen suyun kinetik enerjisi barajda potansiyel enerjiye dönüşür.
Bu potansiyel enerji kapaklardan akarak doğrusal hareketle bir kinetik enerjiye dönüşür.
Buradan da türbin görevi devralır. O doğrusal hareketi dairesel harekete çevirir; ama hâlen kinetik enerjidir.
Jeneratör türbinden aldığı bu enerjiyi elektrik enerjisine çevirir ve trafolara gönderir.
Bundan sonra uzun bir yolculuk sonrası evinize gelen elektrik fırınlarda ısı enerjisine Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli saç kurutma makinelerinde ısı enerjisine ve kinetik enerjiye Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli ampulde ise ışık enerjisine dönüşür.
Böylece 5 kademe atlatmış olan kinetik enerji sonunda bizim yararımıza çalışmış olur.

ARABANIN ANİ FREN YAPMASI


Bu hidroelektrik santralinin işleyişinden daha basittir; ama sonuç olarak enerji dönüşümü olduğu için yazmak istedim.

Arabadaki yakıtın yanması (kimyasal enerji) basınç yaratarak pistonu aşağı iter ve bu enerjisini (kinetik Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli doğrusal) krank miline iletir.
Krank mili alığı bu enerjiyi doğrusaldan dairesele çevirir ve tekerleklere iletir.
Tekerlek aldığı bu dairesel hareketi doğrusal harekete çevirir ve araba hareket etmeye başlar.
Hızlandıktan sonra sürücü önüne bir şey çıkınca durmaya kalarsa arabanın hareketi yavaşlar Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli yani kinetik enerjisi de azalır.
Bu enerji kaybolmaz Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli sadece ses ve ısı enerjisine dönüşür. Fren balatalarının disklere sürtmesi sonucu ses ile ısı ve lastiğin sürtünmesi sonucu da yine ısı ortaya çıkar.

POTANSİYEL ENERJİ


Potansiyel enerji belli bir yükseklik ya da gerginliği olancisimlerin sahip olduğu enerji türüdür. Biz aşağıda sadece yükseklik bahsini işleyeceğiz.
Yüksekliği olan her şeyin potansiyel enerjisi de vardır. Bu enerji gerektiğinde kullanılarak başka enerjilere dönüşebilir (örneğin bir kitabı yüksekte tutarken bırakırsak potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür.)


POTANSİYEL ENERJİYİ HESAPLAMA

Potansiyel enerji 3 şeye bağlıdır: cismin kütlesi Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli cismin yerden yüksekliği ve yerçekimi. Bunların hepsiyle doğru orantılıdır Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli yani biri arttığında potansiyel enerji de artar.
Yukarıda verilen bilgilere de dayanarak potansiyel enerjinin fomülünü vermek istiyorum. Hatırlarsanız Enerjiyi “E” Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli potansiyel enerjiyi de “EP" olarak gösteriyorduk.EP=kütle x yerçekimi x yükseklik yani EP=m x g x hÖrnek

Kütlesi 10 kg olan bir taş yerden 5 m yüksekte duruyor. Bu taşın sahip olduğu potansiyel enerji kaç Joule’dür? (g=10N/s2)EP=m.g.h

EP=10kg . 10 m/s2 . 5 m

EP=10kg m2/s2

EP=10 J

KİNETİK ENERJİ


Bir cismin kinetik enerjisinin 0’dan büyük olması bize o cismin hareket ettiğini anlatır. Yani kinetik enerji sadece hareketlilerde mevcuttur ve bu enerjiyi “cismin hereket ettiği için sahip olduğu enerji” diye tanımlarız. Bu enerji elektrik üretmede kullanılabilir.


KİNETİK ENERJİYİ HESAPLAMA
Kinetik enerji Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli potansiyel enerjiden farklı olarak 2 şeye bağlıdır: cismin kütlesi ve cismin hızı. Bunların ikisiyle de doğru orantılıdır.
Kinetik enerjinin fomülü şu şekildedir. Hatırlarsanız Enerjiyi "E" Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli kinetik enerjiyi de "EK" olarak gösteriyorduk.EK=½ x m x v2Örnek2 saniyede 520 m yol alan ve 300 000 kg kütleye sahip olan bir Boeing 747’nin sahip olduğu kinetik enerji tam hız giderken kaç Joule’dür?EK = ½ . 260 .260 . 300 000

EK = 2602. 150 000

EK =10 140 000 000 J


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli

Elektrik Enerjisinin Ampulde Dönüştügü Enerji Şekli konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: elektrik enerjisi ampulde dönüştüğü enerji şekli, sesin dönüştüğü enerji türleri, elektrik enerjisinin ampülde dönüştüğü enerji şekli, ampule gelen elektrik hangi enerji çeşidine dönüşür, elektrik enerjisinin ampullerde dönüştüğü enerji çeşidi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Elektrik Enerjisinin Olumlu Etkileri Nelerdir? elif Soru Cevap 3 03-05-2016 11:13
Neden kuşlar elektrik tellerine konunca elektrik çarpmaz? elif Soru Cevap 0 16-02-2013 03:10
Isıtılan Teldeki Isı Enerjisinin Telde Yayılması Olayı elif Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2012 05:58
Isı Enerjisinin Işıma (Radyasyon) Yoluyla Yayılması elif Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2012 05:55
Ses ve Gürültü Enerjisinin Ölçülmesi Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-04-2010 02:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats