bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 04:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur?

Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur?Curie'ler Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? bir atom çekirdeğinin ışınım*lar yayarak kendiliğinden parçalanıp başka bir elementin atomuna dönüşmesi olan radyo*aktiflik konusundaki ilk çalışmaları gerçekleş*tirenler arasında seçkin bir yere sahiptir.
Polonyalı bir fizik ve matematik profesörü*nün kızı olan Marie Sklodowska Varşova'da doğdu. 1891'de Paris'e giderek Sorbonne Üniversitesi'nde fizik ve matematik eğitimi gördü. 1895'te Fransız fiziksel kimyacı Pierre Curie ile evlendi. Pierre Curie 16 yaşındayken Sorbonne'a girmiş Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? iki yılda diploma alarak aynı üniversitede asistan olmuştu. Kristallerin ısıyla elektriklenmesini (piroelektrik) araştı*ran ve kristallerin basınçla elektriklenmesi (piezoelektrik) olgusunu bulan Pierre Curie Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? magnetizma konusundaki teziyle 1895'te dok*tora derecesini almıştı. Pierre Curie'nin bazı kristallerin titreşince elektrik ürettiğini ve elektrik verilince titreştiğini bulması kristalle*rin radyolarda kullanılmasına yol açmıştır.
Marie ve Pierre Curie evlendikten sonra bilimsel araştırmalarını birlikte sürdürdüler; Fransız fizikçi Henri Becquerel'in 1896'da uranyum elementinde varlığını ortaya koydu*ğu ve sonradan radyoaktiflik olarak adlandırı*lan olguyu incelemeye başladılar. Marie Curie toryumun da uranyum gibi radyoaktif*lik özelliği gösterdiğini buldu; çeşitli maddele*rin yaydığı radyasyonu karşılaştırmak için özel bir elektroskop geliştirdi. Uranyum elde etmekte kullanılan pekblend cevherinin uranyumdan daha rad*yoaktif olduğunu görerek Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? bu cevher içinde uranyumdan daha radyoaktif bir madde ol*ması gerektiği sonucuna vardı. Curie'ler Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? uran*yumu ayrılmış tonlarca pekblend artığı üze*rinde araştırma yaparak Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? bu çok radyoaktif maddeyi cevherden ayırmak için çalışmaya giriştiler. Eski bir barakada çok güç koşullar*da yürüttükleri ve sık sık para sıkıntısıyla engellenen çalışmalarında Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? birçok kez yinele*dikleri kimyasal işlemler sonunda 1898'de cevherdeki çok radyoaktif maddeyi ayırmayı başardılar. Tonlarca pekblend kullanarak çok az miktarda elde edebildikleri ve radyoaktifli*ği uranyuma oranla binlerce kez fazla olan bu madde iki elementten oluşuyordu. Bunlardan birine Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? Madam Curie'nin anavatanı Polonya'nın adını yücelt*mek amacıyla polonyum adı verildi; öbürüyse radyum olarak adlandırıldı. Ama Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? Madam Curie saf radyumu ancak 1910'da elde edebil*di.
Bu çalışmanın yanı sıra Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? Curie'ler radyum*dan yayılan radyasyonu incelediler; magnetizmanın radyasyon üzerindeki etkisini ve rad*yasyonun ısıtma gücünü araştırdılar. Curie'lerin çalışmaları daha sonraki nükleer fizik araştırmalarının temelini oluşturdu.
Pierre Curie 1900'de Sorbonne'da öğretim üyesi oldu. Marie Curie Recherches sur les substances radioactives (Radyoaktif Maddeler Üzerine Araştırmalar) adlı teziyle 1903'te doktora derecesi aldı. Aynı yıl Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? Pierre Curie ve Henri Becquerel ile birlikte Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. Üç yıl sonra Pierre Curie bir yük arabasının çarpması sonucu Paris'te ölünce Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? Marie Curie kendini tümüyle araştır*malarına verdi. 1906'da Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? Pierre'in ölümüyle boşalan Sorbonne Üniversitesi fizik kürsüsü*ne atandı ve Sorbonne'da ders veren ilk kadın oldu. 1908'de profesörlüğe yükseldi ve 1911'de Nobel Kimya Ödülü'nü de alarak iki kez Nobel Ödülü alan ilk kişi oldu. Marie Curie I. Dünya Sava*şı sırasında Fransız hastanelerinde radyoloji servisleri kurulması için çalıştı. Daha sonra Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? Paris Üniversitesi'nde kurulmasına öncülük ettiği Radyum Enstitüsü'nün araştırma bölü*mü başkanı oldu. 1922'de Tıp Akademisi üyeliğine seçilen Madam Curie radyoaktif maddelerin tıptaki kullanım olanakları konu*sunu araştırmaya yöneldi.
Bilimle uğraşan çok az kişi Curie'lerden daha güç koşullar altında çalışmıştır. Paraları*nın çoğunu gerekli aygıt ve gereçleri almak amacıyla harcadıkları için Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? yoksul mahalleler*de yaşadılar; çoğu zaman yeterince yiyecek bulamadılar; rüzgâra ve yağmura karşı yete*rince korunmamış bir barakayı laboratuvar olarak kullandılar. O günlerde radyoaktif maddelerin insan sağlığı için yarattığı tehlike*ler hiç bilinmiyordu. Marie Curie radyum bileşikleri ile çalışırken oluşan yanıklar yü*zünden çok acı çekti ve radyoaktif ışınımın neden olduğu kan kanserinden öldü.
Bu iki büyük öncünün anısına Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? bir radyoak*tiflik birimine "curie" adı verilmiştir. Büyük kızları Irene Joliot-Curie de radyoaktiflik konusunda araştırmalar yapmış ve Nobel Kimya Ödülü'nü almıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-02-2017, 07:38   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face26 Azra

Bence çok güzell


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur?

Madam Curie (Madam Küri) De Neyi Bulmuştur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: madam küri neyi buldu, madam kuri neyi buldu, madam curie neyi buldu, madam curie neyi bulmuştur, madam küri neyi bulmuştur, madam küri, madam küri kimdir, madam küri neyi icat etmiştir, madam kuri neyi bulmuştur, piyer kuri, madam curie ne zaman ve neyi buldu, madam curie ne bulmuştur, radyasyonu bulan kişi, marie curie neyi icat etmiştir, madan kuri neyi bulmuşturmadan kuri neyi bulmuşturmadan kuri neyi bulmuştur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Michael Faraday neyi bulmuştur? elif Soru Cevap 0 12-02-2013 02:42
Camı kim bulmuştur? gizem Soru Cevap 0 04-03-2012 10:07
Kalemi kim bulmuştur? Я Soru Cevap 1 13-02-2012 09:48
Madam Bovary Kitap Özeti elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:05
Madam Burcu Gelinlik Modelleri nimlahza Evlilik Hazırlığı 0 20-05-2011 12:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats