bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 04:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?


Grip aşısı Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? erken dönemde yaptırıldığı takdirde bağışıklık sistemini daha da güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlıyor.
Grip çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülür. Hastalığı taşıyan kişilerin öksürmesi ya da hapşırması ile havaya yayılan damlacıklarla ve doğrudan temasla bulaşır. Kapı kolları Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? bilgisayar klavyeleri Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? telefonlar gibi ortak kullanılabilecek eşyalar bulaşmaya neden olabilir.

Belirtileri arasında ateş Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? boğaz ağrısı Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? burun akıntısı Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? hapşırık Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? öksürük Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? baş ağrısı Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kaslarda ve eklemlerde ağrı ve halsizlik sayılabilir. Genellikle 1-2 hafta içinde iyileşme görülür. Ancak yaşlılarda Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? diyabetlilerde Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? altta yatan böbreğe Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kalbe ya da solunum sistemine ait kronik hastalığı olan kişilerde daha ağır seyredebilir. Bunun yanında zatürre gibi hastalıklara da zemin hazırlayabilir.

BAĞIŞIKLIK KAZANMAK ÖNEMLİ
Grip Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? bir virüs hastalığı olduğundan antibiyotik tedavisine yanıt vermez. Hastalara bol sıvı almaları Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? yatak istirahati ve belirtilere yönelik ilaçlar önerilir. Virüse yönelik ilaçlar erken dönemde faydalıdır.

Gripten korunmada gripli kişilerle temastan kaçınılması Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? ellerin sık sık yıkanması (örn. tokalaşma sonrası) Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kapalı kalabalık ortamlardan kaçınılması ve grip aşısı önerilebilir. Grip virüsü sürekli tip değiştiren bir virüs olduğundan Dünya Sağlık Örgütü her yıl o sene sık görülen virüs tiplerini belirlemekte ve aşı buna göre hazırlanmaktadır.

Aşı Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? 3 tip ölü virüs içermektedir. Uygulandıktan sonra etkisinin ortaya çıkması 10-15 gün kadar bir süre almaktadır. Bu nedenle sonbahar başlarında yapılması önerilmektedir. Tüm kış boyunca yapılmasının bir sakıncası yoktur Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? erken yapılmasının nedeni Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? bağışıklığın bir an önce başlamasının sağlanmasıdır.

Bu arada Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? çoğunlukla koruyucu olsa da grip aşısı yapılması Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kişinin o yıl asla grip olmayacağı anlamına gelmez. Aşının koruyuculuğu Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? yüzde 60-80 arasında değişmektedir. Ayrıca grip aşısı gribe benzer diğer hastalıklardan (nezle gibi) korumamaktadır.

6 ay-3 yaş arası çocuklara grip aşısı yarım doz Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? 3 yaş üstüne tam doz olarak uygulanır. İlk defa aşılanan 8 yaş altındaki çocuklara 1 ay ara ile 2 kez aşı yapılmalıdır.

YAŞLILAR VE ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

65 yaşın üzerindekiler Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? bazı akciğer hastalığı olanlar (astım Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kronik bronşit gibi) Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kronik kalp ve damar hastaları Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? şeker hastaları Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kan hastalığı olanlar Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? bağışıklığı baskılanmış kişiler (uzun süreli kortizon kullanımı Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? AIDS Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kanser tedavisi görenler gibi) grip aşısı yaptırmalıdır. Ayrıca Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? bakım/huzur evlerinde kalanların Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? burada çalışan personelin ve sağlık çalışanlarının da grip aşısı yaptırması uygun olabilir.

6 AYDAN KÜÇÜK BEBEKLERE UYGUN DEĞİL

Aşı Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? tavuk yumurtasında hazırlandığından yumurta alerjisi olanlara Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? aşının içeriğine alerjisi bulunanlara Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? Guillain-Barré Sendromu adı verilen nörolojik bir hastalığı olanlara ve 6 aydan küçük bebeklere uygulanmamalıdır. Grup aşısı yapılacağı zaman ateşli bir hastalık geçirmekte olanların da Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? rahatsızlıkları düzelene kadar aşıyı ertelemesi önerilmektedir.

AŞININ YAN ETKİLERİ OLABİLİR

Grip aşısı canlı olmayan virüs içerdiğinden aşıya bağlı olarak grip geçirmek mümkün değildir. Ancak Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? aşıya bağlı hafif yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler arasında Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aşı yapılan bölgede ağrı Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kızarıklık ya da şişme Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kas ağrıları Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? kırgınlık hissi Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? hafif ateş sayılabilir.

Nadiren Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? özellikle yumurta alerjisi olanlarda Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? ciddi alerjik reaksiyon görülme riski vardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Grip Aşısı - Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kış Aylarında Kaç Kişi Grip Aşısı Yaptırıyor elif Soru Cevap 0 15-02-2013 03:19
Grip aşısı hakkında doğrular daywest Sağlık Soruları ve Cevapları 0 29-10-2011 07:27
Grip Nedir? - Grip Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 10:34
HPV Aşısı, Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (Gardasil) ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 01:37
Grip Aşısı Bakimli Bayan Sağlığımız 0 04-04-2008 01:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats