bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 04:55   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ?

Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ?


Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Tatvan ilçesi sınırları içerisinde bulunan Nemrutvolkanik dağının patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu varsayılan volkanik bir göldür.
Çok sayıda koyu bulunan Van Gölü'nün yüzölçümü 3.713 km²'dir. Van Gölü hem tatlısu hem de deniz ekosistemlerinden farklı bir sucul ekosistemdir. Suları tuzlu ve sodalıdır. Göl suyu tuzluluk oranı %o19 Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? pH'sı ise 9.8 dir. Göl su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? düşmektedir. Ancak ortalama olarak denizden yüksekliği 1646 metredir. Gölün ortalama derinliği 171 m Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? en derin yeri ise Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? 451 metredir. Gölün doğu bölümünde dört ada vardır. Bunlar; Akdamar Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Çarpanak Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Adır ve Kuş adalarıdır. Adalar tarihi ve turistik özelliğe sahiptir ve 1990 yılında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmişlerdir.
Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür ayrıca Türkiye'de bulunan en büyük göldür. Gölün tuzlu-sodalı suları Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? biyolojik çeşitliliği sınırlamaktadır. Gölde bilinen 103 tür fitoplankton Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? 36 tür zooplankton ve tek bir tür balık inci kefalı Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? (Chalcalburnus tarichi) yaşamaktadır. Göl etrafı karadan 430 km.'dir. Yöre halkına göre gölde bir canavar yaşamaktadır. Söylentiyi çıkaranların amaçlarının bölgeye turist çekmek olduğu söylense de Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? söylentileri araştırmak amacıyla bölgede pek çok bilimsel araştırma ekibi çalışmalar yapmıştır. İstanbul-Tahran demiryolu hatlarını da bağlamaktadır. Türkiye ve İran'a bağlanan demir yolu 1970 lerde yapılmıştır.

Tuz Gölü
yüzölçümü bakımından Türkiye'nin ikinci büyük gölüdür. İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır. Türkiye'nin tuz ihtiyacinin %60'ından fazlası bu gölden sağlanır. Ayrıca Tuz Gölü Türkiye'nin en sığ gölüdür. Tuz Gölü Lut Gölü'nden sonra %32 Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ?9'luk tuz oranıyla Dünyanın en tuzlu ikinci gölü olma özelliğine de sahiptir. Deniz seviyesinden 905 metre yüksekte ve maksimum ölçüleri kuzeyden güneye 80 Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? doğudan batıya ise 50 kilometredir. Çevresinde 3 Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ?000 Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ?000'a yakın nüfus gücü tutar.

Beyşehir Gölü Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Türkiye'nin ücüncü büyük gölü.
İç Anadolu'nun batısına yakın Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Beyşehir Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Isparta arasındadır. Yüzölçümü 651 km² Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? uzunluğu 45 km Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? en geniş yeri 25 kilometredir. Suları tatlı olup Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? derinliği en çok 10 m civarındadır. Çevresi Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? yüksekliği 2.000 metreyi aşan dağlarla çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1.115 metredir. Fazla gelen sular Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? yapılan bir kanalla doğrudan Çarşamba Suyu'na verilir. Konya Ovasının sulanması için Beyşehir kazası yanında büyük bir regülatör yapılmıştır.
Gölün tabanı neojen göl tortularıyla doludur. Gölün bir özelliği de içinde pek çok adanınMada Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Yılanlı Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Külbent adalarıdır. Gölde bol miktarda Sazan Balığı Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Aynalı Sazan Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Turna Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Levrek Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Kadife Balığı vardır. Beyşehir Gölü Milli Parkı kapsamında koruma altındadır. Göl cıvarında çok miktarda Yaban Domuzu bulunmasıdır. Bunlardan bazıları; İğdeli Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Akburun Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Kızkulesi Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? sürüler halide bulunur.

Eğirdir Gölü
Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? Isparta ili sınırları içinde yer almakta ve Göller Bölgesinin en büyük doğal zenginliklerinin başında gelmektedir. Kuzey – güney uzanımlı büyük bir çöküntü alanının kuzey sınırında oluşmuş tektonik bir göl olan eğirdir Gölü Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? 482 Km2 yüzölçümü ile Türkiye’nin 4. büyük gölüdür. Deniz seviyesinden yaklaşık 917 metre yükseklikte bulunan göl Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? ortalama 14 metre derinliğe sahip olup en derin noktası 16 Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ?5 metre cıvarındadır. Kuzey – güney uzunluğu 50 km olan gölün Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? doğu – batı genişliği 3 – 15 kilometre arasında değişmektedir. Gölün kuzey tarafına doğru hoyran boğazıyla ayrılan ve daha küçük bir alanı kaplayan bölümüne Hoyran Gölü Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? güneyde kalan büyük bölüme ise Eğirdir Gölü denilmektedir. Genelde camgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılmaktadır.
Zengin balıkçılık ve kerevit potansiyelinin yanı sıra Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? sulama ve enerji üretimi bakımından da büyük önem taşıyan gölden Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? çevredeki tarım alanlarının sulanmasında yararlanıldığı gibi Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? ortalama 25 km uzunluğundaki bir kanalla bağlandığı ve Eğirdir'in güneyinde küçük bir göl olan Kovada Gölü nü de beslemekte ve dolayısıyla Kovada l ve ll hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacı da bu gölden karşılanmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? 1994 yılı sonlarında tamamlanan tesislerle Isparta’nın içme suyu ihtiyacının bir bölümü de Eğirdir Gölü’nden sağlanmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ?

Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiyenin en büyük gölü hangisi, türkiyenin en büyük gölü hangisidir, türkiye nin en büyük gölü hangisidir, turkiyenin en buyuk golu hangisi, büyük ancak derinliği 3 metre olan göl, derinliği 3 metre olan göl, büyük ancak en derin noktası 3 metre olan göl 7 harfli, en büyük gölümüz hangisidir, büyük ancak en derin noktasının derinliği 3 metre olan göl, turkiyenin en buyuk golu neresidir, en büyük göl hangisidir, 7 harfli göller, büyük ancak en derin noktasının derinliği 3 metre olan göl 7 harf, büyük ancak en derin noktası derinliği 3 metre olan göl, 3 metre olan göl 7 harfli,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Trigonometri Nedir Kullanım Alanları elif Matematik 2 25-03-2015 06:48
Türkiye'nin en büyük barajı hangisidir? Я Coğrafya 0 26-11-2011 05:37
Türkiye'nin En Büyük Gölü Hangisidir? Я Coğrafya 0 26-11-2011 05:27
Türkiye'nin En Büyük Camisi Hangisidir? Я Dini Bilgiler 0 26-11-2011 05:24
Arkeolojinin Araştırma Alanları Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats