bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 05:17   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ?

Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ?


Milli ve Manevi Değerlerimize Sahip Çıkmalıyız
Bir medeniyetin oluşumunda maddi unsurlar kadar milli ve manevi değerlerde önemlidir. Medeniyetleri oluşturan insandır. İnsan ise hem maddi hem manevi özellikleri olan bir varlıktır. Bedeni özelliklerinin yanı sıra manevi özellikleri de insanı insan yapan özelliklerdir. Maddeye önem verip maneviyatını unutan bir insan yaşam bulduğu bu dünyada mutlu bir hayat sürmesi mümkün değilse Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? maddi değerlere önem verilip manevi değerler unutulduğu müddetçe bir medeniyetin uzun sürmesi de aynı şekilde mümkün değildir.
Günümüzde bir yandan şiddet ve terör olayları Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? hırsızlık Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? rüşvet ve yolsuzluk olayları dünyada yaşayan bütün insanların maddi hayatını tehdit ederken Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? diğer yandan da maddiyata önem vermenin Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? inanç değerlerinin arka plana itilmesi gerekliliğini ortaya koymaya çalışan bilimsel izahı olmayan birçok yanlışlıklar ortaya sürülmektedir. Bizleri kurtaracak pek çok model önümüze sürülmek istense de çağımızda ki bu problemlerle başa çıkabilmemizin yolu Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmakla olacaktır. Nitekim bugün birçok toplum kurtuluşu kendi milli ve manevi değerlerine geri dönmekle mümkün olacağını ifade eder hale gelmiştir.
Bir milleti millet yapan temel değerlerin başında milli ve manevi değerler gelmektedir. Vatan Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? bayrak Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? kültür Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? dil Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? marş vb. gibi unsurlar milli değerlerimizi Din ise Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? manevi değerlerimizi ifade etmektedir. Bugünkü konumuzda milli ve manevi değerlerimizin neler olduğunu ve hayatımızın neden vazgeçilmezlerinden olduğunu ifade etmeye çalışacağız.


Kültür
Tarihsel Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları oluşturmada Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? sonraki nesillere iletmede kullanılan Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütününe denir.[2] Kültür Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? toplumların oluşturduğu bütün güzellikleri ifade eden bir kavramdır. Şiir Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? hikaye Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? müzik Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? vb. gibi sözlü veya yazılı edebiyatın ürünü olan ve dili oluşturan bütün eserler Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? bayramlar Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? seyirlik oyular Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? mimari Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? yeme-içme Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? giyim-kuşam ve halk oyunları hep kültürün birer parçasıdır.
Bugün özellikle bozulmamasına yönelik en büyük gayreti kültürümüze göstermeliyiz. Çünük bugün Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? kendi kültürümüzde olmayan birçok şey kendi kültürümüz gibi yansıtılmaktadır. Düğünlerimizde Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? eğlencelerimizde Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? cenazelerimizde toplum yaşantımızın her kesiminde kendi özümüze ait şeylerin yavaş yavaş yıpratılarak hayatımızdan çıkarılmaya çalışıldığına şahit olmaktayız. Mesela yılbaşı eğlenceleri tamamen kendi kültürümüzün mahsulü değildir. Bu tür eğlencelerde hem bedenimizi yıpratan hem de toplumsal bütünlüğümüzü bozan alkollü içecekler çokça alınmakta Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? harcamalar israf boyutunu aşmakta ve kumar gibi aramıza düşmanlık sokan oyunlar oynanmaktadır. Oysaki bu gibi şeyler kültürel mirasımıza ve dini inançlarımıza tamamen ters şeylerdir. Bu sebeple dinimizle bir bütün olarak birleşmiş kültürümüze sokulacak her türlü yanlışlıklar Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? toplumumuzdaki birlik ve beraberliği sekteye uğratacaktır.

Vatan
Üzerinde yaşanılan ve kültürün oluşturulduğu topraklara vatan denilmektedir.[1] Vatan sadece toprak parçası değildir. Vatan üzerinde yaşayan insanlar için hürriyet demektir. Esaret altında olmamak demektir. Bu sebeple yaşadığımız bu topraklara bir toprak parçası olarak bakmamak gerekir. Nitekim Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında vatanımızın önemini şöyle ifade etmektedir.

Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? incitme Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? yazıktır Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? atanı.
Verme Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? dünyaları alsan da bu cennet vatanı.
…
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? şühedâ!
Cânı Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? cânânı Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? bütün varımı alsın da Hudâ Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ?
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

Vatanı sevmek Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? düşmanlara onu terk etmemek Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? kendisine gelecek her türlü zarara karşı gerekli tedbirleri almak ve gerektiği zaman onun için canını vermek kutsal bir vazifedir. Türkiye’miz bizim için en vazgeçilmezlerdendir. Atalarımız bu topraklar için kendilerine düşen bütün vazifeleri layıkıyla yerine getirmişler Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? bu topraklara namahrem elini değdirmektense ölmeyi şeref sayarak şehitliğe sevinçle uçmuşlardır. Bugün Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? vatanımızı muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için bize düşen vazifeleri en güzel şekilde yerine getirmeliyiz. Ayrıca şu husus unutulmamalıdır ki Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? vatan sevgisi imandandır.

Aile
Yüce Rabbimiz yaşadığımız bu alemi ve içinde var etmiş olduğu her şeyi insan için Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? onun mutlu ve huzurlu olması için yaratmıştır. İnsanın en mutlu ve en huzurlu olduğu yer ise ailesinin yanıdır. Aile hayatı sayesinde insan mutluluğa sükûnete erer. Bu hususu Yüce Rabbimiz bizlere şöyle bildirmektedir.
وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
“Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.”[5]
Aile bir toplumun en küçük birimi ve temel taşıdır. İnsanların meydana gelişi Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? olgunlaşması ve sağlıklı nesillerin oluşması aile müessesesi ile mümkündür. Sağlıklı ve sağlam bir toplumun oluşması için birbirlerini seven Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? yardımlaşma ve dayanışma ruhu içerisinde kederleri ve sevinçleri paylaşan aile yapısına ihtiyaç vardır. Aileler ne kadar mutlu ve huzurlu olursa Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? toplumda o kadar güçlü ve kuvvetli olur. Bu sebeple toplumumuzun en önemli yapı taşlarından biri olan aile hayatının korunması hepimize üşen bir vazifedir.

Din

Bizi birbirimize bağlayan manevi unsur Yüce Dinimiz İslam’dır. İslam dini inananları kardeş olarak tanımlar. Kuran-ı Kerimde إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ “Muhakkak ki Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? inananlar kardeştir”[6] buyrularak bu hususa işaret edilmektedir.
İslam Dinini üç ana unsuru vardır: İman Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? ibadet ve ahlak. İman altı iman esasından teşkil etmekte Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? ibadetler ve ahlak Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Yüce Rabbimizin emri ve Peygamber Efendimizin hayatında şekillendirdiği unsurlardır. Dinin aslî unsurlarından olan iman bir bakıma dinin Tanrı’yı tanıma ve bilme (marifetullah) boyutu Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? ibadetler Tanrı'ya itaat boyutunu ve ahlâk ise Tanrı’yı sevme (mâhabbetullah) boyutunu teşkil eder. İmanın akıl ve bilgi Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? ibadetlerin inanç ve kanaat Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? ahlâkın ise gönül ve duygu kaynaklı olması her birinin mahiyeti gereğidir.[7]
İslam Dininin temel kaynağı Kuran-ı Kerimdir. Kutsal Kitabımız bizleri yanlışla doğruyu birbirinden ayırt etmeye yönelten bir kitaptır. Dünya ve ahiret hayatımızın mutluluğu açısından bizlere bir hidayet rehberidir. Kuran-ı Kerimde bizlere bu husus şöyle hatırlatılmaktadır.
ذَلِكَ الْكِتَابُ لاَ رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ
“Bu Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? (Kuran) kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.” [8]
İslam Dininin ikinci kaynağı ise Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Sevgili Peygamberimizin sünnetidir. İslam Dininde Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Kur’an-ı Kerim’den sonra bilgi ve uygulama açısından en büyük kaynak Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Hz. Peygamberin Sünneti kabul edilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de tafsilatlı bir şekilde yer almayan emirlerin ve yasakların uygulama sahasına çıkması hep Sünnetle olmuştur. Bir beşer olarak günlük yaşantımız nasıl şekillenmeli Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? insanca yaşam nasıl olmalı Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? dünya ve ahiret huzurunu nasıl elde edebiliriz? sorularının en güzel cevabını Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Sevgili Peygamberimizin Sünnetinde buluyoruz. Ailevi ilişkilerde mutluluğun anahtarı Hz. Peygamberin Sünnetinde saklıdır. Hz. Peygamberimizin Sünneti Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Kur’an-ı Kerim’in en büyük tefsiridir. Bu sebeple Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Sünnete tabi olmak Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Kur’an’a tabi olmak anlamına gelmektedir. Kuran-ı kerimde bu hususa şeyle işaret edilmektedir.
قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
“(Ey Muhammed) De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? çok merhamet edendir.”[9] Bu iki temel kaynaktan hareketle kıyas ve icma olmak üzere iki temel kaynağın yanı sıra Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? daha birçok kaynak geliştirilmiştir.
Şanlı Ecdadımız Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? İslam dinini benimsemiş Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? tarihten getirmiş olduğu kültürle özümsemiş Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? mimaride Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? sanatta ve daha birçok alanda eserler ortaya çıkarmıştır.
Sonuç itibariyle; Milli ve manevi değerler et ve tırnak gibi bir bütünün iki parçasıdır. Biri diğerinden daha az önemli değildir. Müslüman-Türk milleti olarak bizler Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? hür yaşamış Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? vatanını hiçbir düşmana terk etmemiş ve bu uğurda ölmeyi kendine şeref saymış Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? bayrağını gönderden indirmemiş Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? kendi kültürünü bütün dünyaya bildirmiş ve kendi kültürünü birçok medeniyete aktarmış Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? aile hayatını en sağlam temellere dayandırmış ve dini birikimlerini terk etmemiş bir millettir. İnsan Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? hayatından bir değer kaybolduğu zaman onun yerini dolduracak mutlaka bir şeyler bulmaya meyillidir. Bu sebeple milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmalı Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? tarihten getirdiğimiz güzelliklerimizi benimseyip hayatımıza adapte ettikten sonra bu hususlardan her birini çocuklarımıza aktarmalıyız. Unutmayalım ki Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? gelecek çocuklarımızın ellerinde şekillenecektir.

Bayrak
Bir milletin Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? renk ve biçimle özelleştirilmiş Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? olarak tarif edilen bayrak Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? sadece kumaştan ibaret değildir. Bayrağa değer veren bir milletin kendisidir. Arif Nihat Asya Bayrak şiirinde bu hususu ne güzel ifade etmiştir.
Ey Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ?
Kız kardeşimin gelinliği Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? şehidimin son örtüsü!
Işık ışık Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? dalga dalga bayrağım Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ?
Senin destanını okudum Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? senin destanını yazacağım.
…
Dalgalandığın yerde ne korku Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? ne keder...
Gölgende bana da Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? bana da yer ver !
Sabah olmasın Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? günler doğmasın ne çıkar.
Yurda ay yıldızın ışığı yeter.
Şanlı bayrağımız al kırmızısını Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Yüce Şehitlerimizin kanından ay yıldızını ise Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? şehitlerimizin tertemiz kanına yansımasından almıştır. Bayrağımız her birimizin sevdasıdır. Milletimizin temel nişanesidir. Her nerde görülürse Şanlı tarihimizi hatırlar ve Yüce Milletimizin varlığını yanımızda hissederiz.

Dil
Bizi birbirimize bağlayan aramızdaki iletişimi sağlayan büyük nimetlerden biride “dil” dir. Görünüş itibariyle küçük bir et parçası olan dil Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? yaptığı işler bakımından büyük bir vasıtadır. İyi veya kötü düşünceler dil ile açıklanır. Sevgiler ve nefretler dil ile ifade edilir.
Yüce Kitabımızda dilimizi kötü sözlerden korumamız istenmekte Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? gerçek kurtuluşa erenlerin özelliklerinden biri de dillerini kötü şeylerden koruyanlar olduğu[3] ifade edilmektedir. Sevgili Peygamberimiz de bir hadisinde müminlerin özelliğinden bahsederken sözü güzel söyleyenler olduğunu bildirmiştir. Konumuzla ilgili hadis şöyledir.
« لَيْس المُؤْمِنُ بالطَّعَّانِ ، وَلا اللَّعَّانِ ، وَلا الْفَاحِشِ ، وَلا الْبَذِيء »
“Mümin Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? insanları lanetlemeyen Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? kötü söz ve çirkin davranışlar sergilemeyen kimsedir.”[4]
İnsan olarak bize yakışan konuştuğumuz zaman incitmeden Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? kötü kelimeler kullanmadan ve kendi dilimizin güzelliklerini kullanarak hoş söz söylemek olmaktır.
Bizim en büyük zenginliklerimizden biri Türkçemizdir. Bugün üzülerek görmekteyiz ki Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? güzel dilimiz Türkçe yerine yabancı kelimelerin kullanımı çokça fazlalaşmıştır. İletişimimizi sağlayan dil artık insanlar arasındaki iletişimi tam anlamıyla sağlayamaz hale gelmiştir. Kuşaklar arasında dile bağlı çatışmalar olduğunu görmekteyiz. Bu sebeple bizlere düşen büyük görevler vardır. Öncelikle kendimiz güzel dilimiz Türkçeyi tam anlamıyla öğrenmeli Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? öğrendiğimizi hayata tatbik ederek örnek bir hayat sürmeli ve kendi öz dilimizi gelecek nesillerimize aktarmalıyız.
İstiklal Marşı
Her milletin kendine özgü bir marşı vardır. Bizim marşımız İstiklal Marşı ise Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? toplumsal birlikteliğimizden Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? düşmana esir olmamayı şeref saymaktan Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? bu vatan uğruna can vermekten Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? cennet vatanı kimselere bırakmamayı ahdetmekten ortaya çıkmıştır. Marşımız Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınsa da aslında İstiklal Marşı Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? her birimizin yüreğindeki sevdanın dışa yansımasıdır. Her bir kıtası ayrı bir heyecanın ifadesidir. Nitekim her zaman dile getirdiğimiz ilk iki kıta hepimizin zihinlerine kazınmıştır.
Korkma Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır parlayacak!
O benimdir Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? o benim milletimindir ancak!
…
Çatma Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? kurban olayım Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül... ne bu şiddet Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal.
Hakkıdır Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? Hakk'a tapan milletimin istiklal.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ?

Milli ve Manevi Değerlerimiz Nelerdir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: değerlerimiz nelerdir, milli ve manevi değerlerimiz nelerdir, maddi ve manevi değerlerimiz nelerdir, milli değerlerimiz nelerdir, manevi değerlerimiz nelerdir, milli ve manevi değerler nedir, ahlaki değerlerimiz nelerdir, sahip olduğunuz manevi değerlerimiz nelerdir, degerlerimiz nelerdir, manevi degerler neler, maddi ve manevi değerler nelerdir, öz değerlerimiz nelerdir, milli ve manevi değerlerimiz nelerdir kısaca, milli degerlerimiz nelerdir, milli ve manevi degerlerimiz nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Milli Değerlerimiz ve Hayatla İlişkisi elif Soru Cevap 1 01-03-2014 10:48
Milli Kültür Değerlerimiz Nelerdir elif Soru Cevap 1 11-02-2014 06:53
Milli Ve Evrensel Kültür Değerlerimiz elif Soru Cevap 1 07-01-2014 09:03
Evrensel Değerlerimiz Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:52
Milli Kültürel Değerlerimiz elif Eğitim ve Öğretim 0 03-03-2012 04:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats