bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 06:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deneme Türlerine Örnekler

Deneme Türlerine ÖrneklerDENEME TÜRÜ


Tanımı


Deneme Deneme Türlerine Örnekler bir yazarın herhangi bir konuda kendi özel görüş ve düşüncelerini anlattığı yazılardır. Denemeler Deneme Türlerine Örnekler öznel (subjektif) Deneme Türlerine Örnekler kesin kuralları olmayan Deneme Türlerine Örnekler iddiasız yazılardır. Belgelere dayanan bilimsel açıklamalara yer verilmez. Yazar Deneme Türlerine Örnekler kesin yargı ve sonuçlardan kaçınır; kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi samimi bir şekilde düşündüklerini yazıya geçirir.

Denemenin konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Genellikle edebiyat Deneme Türlerine Örnekler sanat Deneme Türlerine Örnekler bilim ve felsefe konularında yazılır. Yazarın ele aldığı konuyu iyice kavramış olması ve derinliğine işlemesi gerekir. Şiirimiz Üzerine ‘de Nurullah Ataç’ın Türk şiirini hem dönemler halinde birbirleriyle karşılaştırdığını Deneme Türlerine Örnekler hem de klasik Avrupa şiirinin özellikleriyle aralarında benzerlikler kurduğunu görüyoruz. Deneme niteliğinde yazılmış hikaye ve roman türleri de vardır.

Özellikleri

· Öğretici metinlerdir.

· Denemede konu özgürce seçilir.

· İnsanı ve toplumu ilgilendiren her şey (yaşam Deneme Türlerine Örnekler ölüm Deneme Türlerine Örnekler aşk Deneme Türlerine Örnekler felsefe Deneme Türlerine Örnekler din Deneme Türlerine Örnekler ahlak Deneme Türlerine Örnekler töre Deneme Türlerine Örnekler siyaset Deneme Türlerine Örnekler bilim vb.) denemenin konusu olabilir.

· Deneme yazarı kendisiyle konuşur gibi yazar.

· Yazar dili doğru ve güzel kullanır.

· Düşünce ufku geniş ve kendine özgü bilgi birikimine sahiptir.

· Kendi duygularının dışında başkalarının düşüncelerine de saygı duyar.

· Denemeci ele aldığı konuyu içtenlikle anlatır.

· Denemeci Deneme Türlerine Örnekler bayağı bir anlatıma inmeden terim ve felsefi kavramların ağırlığından uzak bir üslubu tercih eder.

· Denemeci Deneme Türlerine Örnekler denemenin sonunda kesin bir yargıya Deneme Türlerine Örnekler bir sonuca varmak amacında değildir.

· Deneme Deneme Türlerine Örnekler herhangi bir konuda düşündürücü Deneme Türlerine Örnekler öğretici Deneme Türlerine Örnekler inandırıcı ve ufuk açıcıdır.

· Deneme rahat okunan bir düşünce yazısıdır.

· Denemecinin öne sürülen her düşünce ya da savı doğrulama Deneme Türlerine Örnekler kanıtlama gibi bir kaygısı yoktur. Deneme Deneme Türlerine Örnekler makale ve eleştiriden bu yönüyle ayrılır.

· Deneme yazarı birçok kaynaktan beslenir. Felsefi Deneme Türlerine Örnekler sosyolojik Deneme Türlerine Örnekler tarihi tema ve olayların yanında bilimsel veriler ve ünlü kişilerin özdeyişleri olabilir. Yine de denemeci seçtiği konuyu farklı bir yaklaşımla işler.Denemenin Amacı;

· Okuyucuyu düşünmeye yöneltmek

· Hayatın gerçeklerini ortaya koymak

· Kültür alanındaki değişme ve gelişmeleri fark ettirmek

· Birey -toplum ilişkisini dile getirmekDeneme ÖrnekleriDİLİMİZ ÜZERİNE


Dilimiz Deneme Türlerine Örnekler konuşma dilimizden çok yazı dilimiz Deneme Türlerine Örnekler yıllardan beri Deneme Türlerine Örnekler yüzyılı aşkın bir zamandan beri durmadan değişiyor. Değişmesini bir dileyen oldu bir buyuran oldu diye değil Deneme Türlerine Örnekler değişmesi gerektiği için Deneme Türlerine Örnekler değiştirmek zorunda olduğumuzdan Deneme Türlerine Örnekler içimizden duyduğumuz için değişiyor. Elimizdeki dille Deneme Türlerine Örnekler dünden kalan dille Deneme Türlerine Örnekler istediğimizi söyleyemediğimiz Deneme Türlerine Örnekler istediğimiz gibi söyleyemediğimiz için değişiyor. Bu değişme Deneme Türlerine Örnekler bir bakıyorsunuz hızlanıyor Deneme Türlerine Örnekler çok kimseleri şaşırtacak Deneme Türlerine Örnekler başlarını döndürecek kadar hızlanıyor; bir bakıyorsunuz ağırlaşıyor Deneme Türlerine Örnekler artık duracak sanıyorsunuz. Ama durmuyor. Durdurmak kimsenin elinde değil; durdurabilsek Deneme Türlerine Örnekler çoktan durduracaktık. Yazarlarımızın çoğu ta başlangıçtan beri Deneme Türlerine Örnekler bu değişmeye sinirleniyor Deneme Türlerine Örnekler bu değişmeyi istemiyor. Kimi öfkelenip bağırıyor. Sonra öfkeleneni de Deneme Türlerine Örnekler eğlenip alay edeni de değişmeye uyuyor Deneme Türlerine Örnekler dilini değiştiriyor Deneme Türlerine Örnekler bir gün önce istemediği yeni dille yazıyor.

Türkçe’de Deneme Türlerine Örnekler yazı dilimizden Arap dilinin Deneme Türlerine Örnekler Fars dilinin kurallarına göre kurulmuş isim Deneme Türlerine Örnekler sıfat takımlarının Deneme Türlerine Örnekler nasıl kaldırıldığını bir düşünün. Yazarlarımız Deneme Türlerine Örnekler en ünlü yazarlarımız Deneme Türlerine Örnekler karşı koymak için neler yapmadılar! “Terkipler kalkarsa Türkçe yazı yazılamaz… Dilimiz çirkinleşir…” dediler:

Genç Kalemciler’e ters baktılar Deneme Türlerine Örnekler saldırdılar. Genç Kalemciler‘e yenildi Deneme Türlerine Örnekler bozuldu Deneme Türlerine Örnekler ezildi sandık. Bir de baktık ki onların dediği oluvermiş Deneme Türlerine Örnekler terkipler ortadan kalkıvermiş. Dilimize bir güzellik verdikleri söylenen o terkipler bize bir çirkin görünüverdi!

O kelimeleri atacak olursak birbirimizle anlaşamayacakmışız; yeni kelimeler uydurma imiş Deneme Türlerine Örnekler kimse bilmiyormuş. Doğrusu Deneme Türlerine Örnekler biz eski kelimeleri bilmiyoruz da asıl yeni kelimeleri biliyor Deneme Türlerine Örnekler asıl onları anlıyoruz. Bunu görmek istemiyorlar.

Yazarlarımızın çoğunun yeni dile karşı koymaya kalkmalarının dil için de Deneme Türlerine Örnekler o yazarlar için de büyük bir kötülüğü oluyor. Dil için de kötülüğü oluyor Deneme Türlerine Örnekler çünkü yeni dil Deneme Türlerine Örnekler yazarların Deneme Türlerine Örnekler yani kendisini asıl kullanacak kimselerin payı olmadan kuruluyor; bu yüzden birtakım zevksizliklerin önüne geçilemiyor. Yazarlarımız için kötü oluyor Deneme Türlerine Örnekler çünkü yarın onlar küçük düşecekler. Bu dili ister istemez kullanacaklar Deneme Türlerine Örnekler daha doğrusu isteyerek Deneme Türlerine Örnekler ötedenberi istediklerini sanarak kullanacaklar.

Bunun böyle olacağına hiç şüphemiz yok. Çünkü bu iş şunun bunun istemesiyle Deneme Türlerine Örnekler buyurmasıyla olmuyor; bu iş yüz yıldan beri bütün ulusun buyurmasıyla oluyor. Türk topluluğu yeni bir dil arıyor Deneme Türlerine Örnekler istediğini istediği gibi söyleyecek Deneme Türlerine Örnekler kafa dili olabilecek bir dil arıyor. Yazarların buna karşı koymaları değil Deneme Türlerine Örnekler bunu anlayıp o dilin kurulmasına çalışmaları gerekir.

Nurullah ATAÇ
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-03-2014, 01:06   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Daha kısa ve öz lazım :(
 

Alt 07-10-2014, 08:28   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Aynen daha kısa ve öz lazım :(
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deneme Türlerine Örnekler

Deneme Türlerine Örnekler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deneme örnekleri, kısa deneme örnekleri, deneme türüne örnekler, deneme ornekleri, deneme türü örnekleri, deneme örnekleri kısa, deneme türü örnekleri kısa, nurullah ataç deneme örnekleri, denem örnekler, bilimsel deneme örnekleri, deneme türüne örnek, ünlü denemecilerin kısa örnekleri, deneme türüne kısa örnekler, deneme yazısı örnekleri, deneme türü konuları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Anlatım Türlerine Göre Dilin Kullanıldığı İşlevler elif Soru Cevap 0 10-02-2013 04:33
Son deneme nimlahza Karikatürler 0 13-06-2011 10:52
Deneme Mod.. mormavi Komik Resimler 1 05-05-2010 12:26
Deneme Nedir?-Deneme Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 05:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.