bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 06:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti

Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti


Uçurtma Avcısı / The Kite Runner - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini)
Çeviren: Püren Özgören
Sayfa Sayısı : 375
13 Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti5x19 Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti5 cm
Karton Kapak
ISBN:9752891456


Uçurtma Avcısı Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni'nin (Khaled Hosseini) ilk romanı. 2003 yılında yayınlanan kitap bir Afgan tarafından İngilizce yazılmış ilk romandır. New York Times'ın en çok satanlar listesinde bir numaraya kadar yükseldi. Uluslararası çok satar listesine girmiş ve 8 milyonu aşkın kişi tarafından okunmuş olan Uçurtma Avcısı Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti hem 2006 hem de 2007'de Penguin/Orange Reader's Group ödülü'nü kazandı.

Konu
Emir ve Hasan Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı büyüyüp Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: emir Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti ünlü ve zengin bir işadamının Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Hasan ise onun hizmetkarının oğludur. Üstelik Hasan Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Hazaralara mensuptur. Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderler Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır.

Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip Kalifornia'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Herşeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti babaların oğullarına etkileri Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti sevgileri Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti fedakarlıkları ve yalanları... Daha hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edlişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı'nda olğanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...

Karakterler

Emir: Hikayeyi anlatan baş karakterdir. Söylediğine göre 1963 yılında Kabil'de doğan Emir annesini doğarken kaybetmiştir. Hikaye boyunca Emir'in monarşik Afganistan'dan ABD'ye geçişi Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti uyumu Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti hizmetkarın oğlu Hasan ile çocukken aralarında geçenler ve bunun Emir üzerindeki sosyal Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti psikolojik ve etnik etkileri detaylı bir biçimde anlatılmaktadır.
Hasan: Baş karakter Emir'in çocukluk arkadaşı ve hizmetkarın oğludur. Emir'i gördüğü dönem boyunca ona hep sadık ve bağlı kalmıştır. Hazara olduğu için tıpkı diğer Hazaralar gibi hor görülür ve dışlanırdı. Yine bu sebepten dolayı kaynaklanan bir olayda Emir Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Hasan'ı korumadığı ve onun hayatının en büyük darbesini yemesine göz yumduğu ve daha sonra ona yaptığı kötülüklerden dolayı Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti kendini affetmemiştir. Kitabın ilerleyen bölümlerinde Hasan ve Emir arasındaki trajik gerçek ortaya çıkmıştır. Bu olay ve sonrasında yaşananlar Emir'in kendisini biraz da olsa affetmesine olanak sağlamıştır.
Assef: Kitabın içindeki sadist ve pedofilik tecavüzcü karakterdir. Emir'in oturduğu mahallede çocukluğunu geçirmiş olan Assef Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Alman bir anne ile Peştun bir babanın çocuğudur. Gençken Hasan'a ve diğer çocuklara yaptığı kötülükler Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti yetişkinken de Taliban yetkilisi olarak yaptığı zulümler Assef'i kitabın en gaddar karakteri yapmıştır.
Baba: Emir'in babasıdır. Çevresi tarafından güçlü Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti yardımsever ve nüfuzlu bir olarak bilinir. Geçmişte hizmetkarı Ali'nin eşinden gayrimeşru bir oğlu Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Hasan olmuştur. Ancak bu gerçeği yalnızca Hasan'ın annesi Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Baba ve Baba'nın arkadaşı Rahim Han bilmektedir. Bu gerçeği Emir Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Rahim Han'dan 38 yaşındayken Peşaver Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) ÖzetiPakistan'da öğrenmiştir. Hasan ise hiçbir zaman öğrenememiştir.
Ali: Baba'nın hizmetlisidir. Hazara'dır Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti bu sebeple diğer etnik kökene mensup kişiler tarafından hor görülmektedir. Ali Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti kısırdır ve çocuğu olduğunda bunun kendi öz çocuğu olduğunu sanmaktadır; ancak bu çocuk Baba'nın gayrimeşru çocuğudur. Ali Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti oğlu Hasan'la birlikte Emir yüzünden yaşanan bazı olaylardan sonra Baba'nın evini terketmiştir. Daha sonra Hazaracat'ta mayına basıp ölmüştür.
Rahim Khan: Baba'nın en yakın arkadaşı ve iş ortağıdır. Emir'e Baba hakkındaki gerçeği o söylemiştir.
Süreyya: Emir'in eşidir. Babası Afganistan ordusunda önemli biri olan General Taheri'dir.
Sohrab: Hasan'ın oğludur. Babası ve annesi Taliban militanları tarafından kurşunlanıp öldürülünce derme çatma bir yetimhaneye konuldu. Daha sonra Emir onu Talib Assef'in elinden kurtararak kendi yanına almıştır.
Ferit: Emir'e zorlu Afganistan yolculuğunda yardımcılık yapan fakir ve 5 çocuk babası Afgan.

Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti

Afgan yazar Khaled Hosseini’nin (Halit Hüseyni) aynı adlı çok satan romanından uyarlanan “Uçurtma Avcısı / The Kite Runner”da Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti uzun yıllardır Kaliforniya’da yaşayan Amir adlı bir Afgan göçmeninin Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti çocukluk arkadaşı Hasan’ın oğlunun başının dertte olduğunu öğrendikten sonra ona yardımcı olmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki anavatanına geri dönüşünün çarpıcı öyküsü anlatılır.

Kaliforniya’da yaşayan Amir Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Afganistan’a Taliban rejiminin hakim olmasından sonra Amerika’ya göç eden Kabil’li zengin bir tüccar ailenin oğludur. Kabil’de geçen çocukluk yılları sırasında evin hizmetçisinin oğlu Hasan ile çok sağlam dostluk bağları kurmuştur. Ancak bir uçurtma yarışı sırasında Hasan’ın başına gelen olayda ona yardım edebileceği halde ona sırtını dönerek en sevdiği arkadaşına ihanet etmiştir. Aradan geçen uzun yıllar boyunca bu ihaneti ve suçluluk duygusu hiç aklından çıkmaz. Yıllar sonra Hasan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğü haberini alır. Bunun üzerine bir zamanlar ihanet ettiği çocukluk arkadaşının başı dertte olan oğlunu bulmak ve onun hayatını kurtarmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki Afganistan’a geri döner. DreamWorks Pictures’ın sunduğu “The Kite Runner”ın yönetmenliğini “Finding Neverland”den tanıdığımız Marc Forster üstlendi. Yapımcılığını Sam Mendes Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti Walter F. Parkes ve Laurie MacDonald’ın gerçekleştirdiği filmin senaryosunu “25th Hour”daki çalışmasından tanıdığımız David Benioff ile Khaled Hosseini beraber yazdılar. 2007 yılında gösterime girmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-05-2014, 06:50   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bu kitap mükemmelll ötesi bişey tavsiye ederm filimini de izledim harika


 

Alt 02-11-2014, 09:26   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kitabı okudum ve çok beğendim tavsiye ederim


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti

Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni (Khaled Hosseini) Özeti konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: uçurtma avcısı özeti, uçurtma avcısı özet, uçurtma avcısı kitap özeti, uçurtma avcısı geniş özeti, uçurtma avcısı roman özeti, uçurtma avcısı kitabının özeti, uçurtma avcısı özet uzun, ucurtma avcisi ozet, ucurtma avcisi ozeti, uçurtma avcısı ozet, uçurtma avcısının özeti, uçurtma avcısı roman tahlili, uçurtma avcısı kitap geniş özeti, khaled hosseini uçurtma avcısı özeti, uçurtma avcısı özeti uzun,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Refik Halit Karay Memleket Hikayeleri Kitap Özeti elif Türkçe ve Edebiyat 0 19-04-2012 07:49
Uçurtma Avcısı - Khaled HOSSEINI nimlahza Kütüphanemiz 0 11-10-2010 01:42
Uçurtma Avcısı - Halit HÜSEYNİ nimlahza Kütüphanemiz 0 27-06-2010 09:48
Uçurtma Avcısı Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 21-03-2008 02:34
Uçurtma Avcısı (The Kite Runner) Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 12-03-2008 11:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats