bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 05:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar

17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar


17. Yüzyılda Osmanlı Mimari Eserleri

Osmanlı Devleti'nin 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Balkanlar'daki hakimiyeti yaklaşık 500 yıl sürmüştür. Bu uzun dönem boyunca Müslüman-Türk kültürüne ait önemli eserler inşa edilmiş 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bölgenin gayrimüslim halkları da bu zengin kültürden faydalanmıştır.


Osmanlı Devleti imar çalışmalarına büyük önem vermiş; yollar 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar köprüler 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar camiler 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar medreseler inşa etmiş 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar ardında sayısız eser bırakmıştır. Ancak kültür mirası 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar mimari eserlerle sınırlı değildir; Balkan topraklarında yerleşen Müslüman-Türk gruplar 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar beraberlerinde halk ve tasavvuf edebiyatını 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar çeşitli sanat kollarını 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar yeme-içme kültürünü 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar daha doğrusu Müslüman-Türk medeniyetinin bütün unsurlarını bu bölgeye taşımış 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar yaygınlaştırmış ve günümüze kadar yaşamasını sağlamışlardır.

Örnek olarak Türk yemek kültürüne ait birçok unsur bugün Balkanlar'da gelenek haline gelmiştir; bu çerçevede pide 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar börek 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar kebap 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar dolma 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar somun 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar gevrek 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar sarma 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar helva 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar boza 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar salep 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar kahve 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar şerbet 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar kadayıf 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar baklava 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar fincan 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bardak 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar tas 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar cezve gibi sayısız kavram Balkan kültürüne geçmiştir. Bugün Balkan ülkelerinde gezen bir turist 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar hemen her adımında Osmanlı'dan kalma bir eserle karşılaşmakta 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar o kültürün izlerini takip edebilmektedir. Uzun yıllar boyunca ihmal edilen ve ancak son zamanlarda yeni yeni ilgi görmeye başlayan bu eserler 500 yıl boyunca kök salmış bir kültürü temsil etmektedir.


Mimari EserlerBalkanlar'da 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Osmanlı dönemine ait Türk şehir mimarisinin en güzel örnekleri verilmiştir. Bu çerçevede şehir merkezlerine cami-mescit 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar tekke-zaviye ve türbe gibi dini yapılar; han 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bedesten 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar kervansaray 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar arasta ve çarşı gibi ticari yapılar; imaret 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar hamam 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar köprü 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar su kemeri 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar çeşme ve saat kulesi gibi sosyal yapılar; mektep 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar medrese ve kütüphane gibi eğitim merkezleri; kale 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar kule-ocak 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar burç ve tabyalar gibi askeri yapılar inşa edilmiştir.


Mimari zenginliğin de İslam ahlakının uluslara kazandırdığı bir vasıf olduğunu belirtmek gerekir. İslam öncesinde Ortadoğu ve Orta Asya halkları mimari yönden oldukça geri bir düzeyde olmalarına karşın 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar İslam ahlakıyla şereflenmelerinin ardından 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar diğer pek çok kültürel alanda olduğu gibi mimari alanında da büyük bir yükseliş yaşamışlardır. Kuran'da Hz. Süleyman'ın estetik zevkini ve yaptırdığı büyük mimari eserleri bildiren ayetler tüm Müslümanlar için yol gösterici olmuştur:17. Yüzyılda Osmanlı Mimari Eserleri

Süleyman için de 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar sabah gidişi bir ay 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar akşam dönüşü bir ay (mesafe) olan rüzgara (boyun eğdirdik); erimiş bakır madenini ona sel gibi akıttık... Ona dilediği şekilde kaleler 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar heykeller 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar havuz büyüklüğünde çanaklar ve yerinden sökülmeyen kazanlar yaparlardı... (Sebe Suresi 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 12-13)

Bu şuurla yapılan mimari eserleri 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar İslam tarihinin her döneminde görmek mümkündür. Osmanlı ise bu alandaki zirveyi temsil etmektedir. Türk mimari tarihinin ünlü isimlerinden Ekrem Hakkı Ayverdi 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar uzun araştırmalar sonucunda yayınladığı Avrupa'da Osmanlı Mimarisi adlı eserinde 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Osmanlı'nın sadece Balkanlar'da 15.787 adet mimari yapı inşa ettiğini ortaya koymuştur.Sadece Bulgaristan'daki mimari eserlerin sayısı 3399 adettir; bu sayı 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 2356 adet cami-mescit 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 142 medrese 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 273 mektep 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 174 tekke-zaviye 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 42 imaret 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 116 han 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 113 hamam-ılıca-kaplıca 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 27 türbe 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 24 köprü 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 16 kervansaray 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 74 çeşme 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar saat kuleleri 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar hastaneler 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bedestenler 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar kütüphaneler ve çeşitli sanat eserlerinden meydana gelmiştir. Günümüzde bu eserlerin büyük bir kısmı yok olmuştur; orijinal halini koruyan eser sayısı ise çok azdır

Vardar Nehri üzerinde 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Fatih Sultan Mehmed Han tarafından yaptırılan Taş Köprü (Fatih Köprüsü) ve Samokov'da bir Türk çeşmesi.

Bu mimari yapılardan Romanya Babadağ'daki Sarı Saltuk Türbesi; Arnavutluk Kruya'da Sarı Saltuk Türbesi; Bosna-Hersek Blagay'da Sarı Saltuk Türbesi; Bulgaristan Obroçişte-Balçık'ta Akyazılı Tekkesi ve İmareti; Köstendil'de Koca İsnak Paşa Köprüsü 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Uludere Harmanlı Köprüsü; Budapeşte'de Gül Baba Türbesi; Kosova Priştine'de Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi; Üsküp'te Sultan Murat Camii 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Kurşunlu Han; Filibe'de Sultan Murat Hüdavendigar Camii 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Karagöz Paşa Medresesi 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Hünkar Hamamı 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Şahabeddin Paşa Hamamı; Saraybosna'da Gazi Hüsrev Bey Camii; Sofya'da Mahmut Paşa Camii ve Kervansarayı 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Şumnu'da Şerif Halil Paşa Camii 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar saat kulesi; Yunanistan Kavala'da Mehmet Ali Paşa Medresesi 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar yeniden inşa edilen Mostar Köprüsü; Manastır-Bitola 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Pirlepe'de saat kuleleri; Peç'te Kazım Paşa Camii gibi çeşitli örnekler günümüze kadar ulaşmıştır.. Ancak ne var ki 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bu yapıların bazıları bakımsız ve ihmal edilmiş durumdadırlar.

Özellikle Bulgaristan 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Romanya 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Sırbistan 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Macaristan gibi ülkelerdeki eserler 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Eski Yugoslavya'da bulunanlara göre çok daha kötü durumdadır. Türk kültür mirasının bir parçası olan bu önemli eserler 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. İhmal ve bakımsızlığın yanı sıra yıkılmayan bazı önemli tarihi binaların farklı amaçlarla kullanılması 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bilinçsiz bir şekilde tadilat çalışmalarında bulunulması 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar eserlerin ideolojik olarak tahrip edilmesi bu mimari yapıların tükenmesine yol açmaktadır. Türkiye'nin bu eserlerin restorasyonu ve korunması için girişimde bulunması 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Balkan ülkeleriyle bu konuda iş birliği imkanları araması son derece isabetli bir politika olacaktır.

Macaristan'da Osmanlı'dan kalan en büyük mimari eser olan Gazi Kasım Paşa Camii şu anda kilise olarak kullanılıyor. can kubbesi 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Hunyadi Yanoş heykeliyle yüz yüze Peç'in en kalabalık meydanına bakıyor.17. Yüzyılda Osmanlı Mimari Eserleri

Macaristan'ın her yerinde Osmanlı'nın izlerine rastlamak mümkün. İşte 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Kanuni döneminde kuşatılmasına rağmen 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar kışın bastırması sebebiyle alınamayan 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar 1596 yılında III. Mehmed tarafından fethedilen Eğri Kalesi'nden bir görünüm. III. Mehmed 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bu zaferden dolayı 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Osmanlı tarihinde "Eğri Fatihi" olarak anılır.


Edebiyat Mirası


Balkanlar'da 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Osmanlı yönetimi tarafından sürdürülen imar faaliyetleri 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bilim 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar kültür ve sanat konusunda önemli ilerlemelere yol açmıştır. Özellikle bu dönemde inşa edilen medrese 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar mektep 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar tekke ve zaviyeler 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar yeni bilim ve sanat insanlarının yetişmesini sağlamıştır. Nitekim II. Beyazıd döneminden itibaren yazılı metinler üreten sanatçılara rastlanmaya başlanmıştır. Balkanlar 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Osmanlı İmparatorluğu içinde 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar sanatçı 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bilim ve devlet adamı üreten bir merkez haline gelmiştir. 16.-17. yüzyıllar arasında 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar devlet içinde görev alan 22 sadrazam Bosnalı'dır. 16. yüzyıla gelindiğinde 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Osmanlı edebiyat eserlerinin büyük bir kısmı da Balkanlar'da üretilir olmuştur.

Bu konuda önemli eserler veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen yaptığı araştırmalara dayanarak bu konuyu şöyle açıklamaktadır:

"Osmanlı sarayından başlanarak taşrada şehzade sancakları ve beyler 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar kendi konumlarına uygun bir sanatçı kadrosunu maiyetlerinde bulunduruyorlardı. Böyle bir kadro 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar yöneticiliğin şartlarından sayılıyordu. Osmanlı Rumelisi özel konumu nedeniyle çok sayıda akıncı ailesinin de barınma yeriydi. Bu yüzdendir ki akıncı beyleri 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar çevrelerinde maiyetlerindeki serdengeçtileri sürekli istim üzerinde tutacak derviş-meşrep şairlere ihtiyaç duyarlar ve onları himaye ederlerdi. Bu ve buna eklenecek başka sebepler yüzünden Rumeli adeta şairler ocağıdır.."

Ayrıca İsen'in araştırmasında 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar şair tezkirelerine dayanarak Bulgaristan 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Yunanistan 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Makedonya 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Yugoslavya gibi Balkan ülkelerinde yaşamış çok sayıda Osmanlı şair ve edebiyatçısını da tanıtılmaktadır.

Balkanlar'da Türk edebiyatının tasavvuftan halk edebiyatına kadar her türünde önemli eserler verilmiş 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bu edebi anlayış 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar bölgede kök salmış ve yerel halkların kültürüyle kaynaşmıştır. Balkan ve Türk grupların arasındaki kültür alışverişi 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar ortak bir kültürün temelini oluşturmuştur. Bölgede konuşulan Slav ve Türk dilleri alışverişe girmiş 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar sayısız Türkçe kökenli kelime 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar çok sayıda atasözü 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar deyim 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar fıkra Balkan kültüründe yerini almıştır. Bunun en güzel örneklerinden biri Nasrettin Hoca'dır. Anadolu'dan göç eden Türkmenlerle Balkanlar'a ulaşan Nasrettin Hoca fıkraları yerel halk tarafından benimsenmiş ve kendi halk kültürlerine maledilerek sahiplenilmiştir:

Sırpça-Hırvatça'da Türkçe kökenli kelimelerin sayısının 7000 dolayında olduğu yıllar önce tespit edilmiştir. Bulgarca'da bunların sayısının 5000 dolayında olduğu B.Tsonev tarafından ortaya atılmıştı. Ancak yapılan en yeni araştırmalar Bulgarca'daki Türkçe kökenli kelimelerin 6500'ün üzerinde olduğunu göstermektedir .

Ünlü Bulgar mizah yazarı Radoy Ralin 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Bulgarca'da kullanılmakta olan Türkçe kökenli atasözlerinin sayısının 500 olduğunu söylüyor. Bulgarlar arasında bilinen Nasrettin Hoca fıkralarının 900 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar çeşitleriyle birlikte 2000 dolayında olduğunu yazıyor Sava Popov.
Türk edebiyatının Balkanlar'da geniş olarak özümsenmiş olduğunu gösteren örnekleri artırmak mümkündür. Bu konuda yapılmış çok sayıda bilimsel araştırma 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Slav ve Türk kültürünün kaynaşarak ortak ve zengin bir edebi kültür oluşturduğunu 17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar Balkan kültüründe Türk izlerini takip etmenin kolay olduğunu ortaya koymaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar

17. Yüzyılda Osmanlı Devletinin Yaptığı Mimari Çalışmalar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: osmanlı devletinde mimari alandaki calısmalar, 17 yy osmanlı mimari eserlerinin isimleri, 17yüzyılda osmanlı mimarisi araştırma, 17 yüzyılda osmanlıda yapılan mimari eserler, osmanlı devleti 17 yüzyıl camiler medreseler, 17yy osmanlı devleti mimari eserleri, 17 yüzyılın eserlerinin adları, osmanlının balkanlardaki medrese isimleri, islami alanda yaptıkları mimari çalışmalar, 17 yuzyilda osmanli da sanatci bilim insanlarina ornek veriniz, 17yy mimari köprüler, 17yy da osmanlinin yaptigi mimari eserlerin isimleri, 17 yüzyıl osmanlı mimarisi eserleri, osmanlı devletinde sanat eserleri ve çalışmaları, 17 yüzyılda osmanlının sanat alanında yaptığı çalışmalar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ali Kuşçunun yaptığı çalışmalar elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 27 25-02-2017 03:30
20.Yüzyılda Osmanlı Devletinin Durumu elif Tarih 12 25-09-2016 09:03
Osmanlı Devletinin Yaşamı Nasıldı - Osmanlı Devletinin Yaşam Tarzı Nasıldı elif Soru Cevap 0 13-02-2013 09:26
Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats