bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 05:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar

Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen HaklarKADIN HAKLARI
Türk kadınının toplum hayatındaki yeri her zaman bir olmamıştı. Bizde ve diğer medenî memleketlerde kadının bugünkü yeri uzun bir gelişmenin sonucudur. Hattâ bugün bile Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar dünyanın en medenî memleketlerinde kadın hukuku tartışma ve eleştirme konusudur.

Eski Türk cemiyetlerinde kadınla erkek arasında bir ayrılık yoktu. Türklerde toplumun temelini aile teşkil etmekteydi. Çünkü Türklerde aile kutsal Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar bir topluluktu. Anadolu'da seyahat eden İbni Batuta seyahatnamesinde Türk kadınlarından şöyle sözeder. "Burada acaip bir hal gördüm. Türkler nezdinde kadınlar tazim görmektedir. Kadınların mertebeleri erkeklerden yüksektir."

İslâm hukukuna dayanan Osmanlı İmparatorluğunda Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar kadın birçok haklarını kaybetti. Hukuk bakımından iki kadın bir erkeğe eşitti. Aile de bu eşitlik prensibi üzerine kurulmuştu. Bir erkek dört kadın alabildi. Boşanmada erkeğin hakimdi Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar erkeğin "Seni boşadım demesi ayrılmak için yeterli idi. Kadının aile içinde de bir yeri yoktu. Harem denilen kısımda oturur Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar erkek topluluklarına katılamazdı. Sokağa çıkarken çarşaf giyer Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar yüzlerini de peçe ile örterdi.

Kadınlar hiç bir mesleğe giremezler Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar ev işleriyle uğraşırlardı. Fakat köylerde kadın eski Türk adetlerine bağlı kalmıştı. Yüzünü örtmez Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar dışarda erkeği ile birlikte çalışabilirdi.

Eve kapatılan Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar toplum hayatına katılmasına izin verilmeyen Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar cahil bırakılan Türk kadını üzücü ve ezici hayatını devrime kadar yaşadı. İstiklal Savaşında vatanı kurtarmak Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar erkeğinin yükünü hafifletmek için sırtında çocuğuyla cepheye koşan Türk kadını Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar milli davada kendine düşen vazifeyi büyük bir fedakarlıkla yaptı. Bu Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar aynı zamanda yüzyıllarca bütün haklarından mahrum edilerek Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar kafes arkasına kapatılan Türk kadınının hürriyet mücadelesi oldu.

İstiklal Savaşından sonra girişilen devrim hareketinin en önemlisi Türk kadınının toplum içinde hakkını ve vazifesini alması olmuştur. Atatürk yalnız devlet müesseselerinde yapılan devrimleri yeter görmüyordu. O Türk toplumunun laik esasları üzerine kurulmasını Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar yaşayış şekilleriyle hayat görüşlerinin de değişmesini gerekli buluyordu. Bunun için de her şeyden önce kadına aileden ve toplumda doğal haklarının verilmesi gerekiyordu. Atatürk Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar vatan topraklarının değerlendirilmesinde ve Türk toplumunun kalkınmasında kadının rolünü belirterek demiştir ki:

"Bizi analarımızın adam etmesi lazımdır. Onlar edebildikleri kadar etmişlerdir. Bundan sonra başka zihniyette Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar başka kemalatta adamlara muhtacız. Bunları yetiştirecek olanlar bundan sonraki analardır."

Türk kadınının haklarına kavuşması için yapılan yenilikler şunlardır;

1.Kadın hukuku: Medeni Kanunun kabulü ile kadınlarımız medeni haklarına kavuşmuş ve yeni Türk ailesi kurulmuştur. Modern Türk ailesinde erkekle kadın eşit haklara sahiptir. Evlenmede her iki tarafın isteği esas tutulmuş Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar dini nikah yerine kanuni evlenme usulü konulmuştur. Türk Medeni Kanunu boşanmayı da hakimin kararına bırakmıştır.

Kadına siyasi haklar tanındı. 1930 yılında kabul edilen Belediye Kanunu ile kadına belediye üyesi seçmek ve seçilmek hakkı verildi. 5 Aralık 1934'te çıkarılan bir kanunla vatandaşların kutsal hakkı olan milletvekili seçmek ve seçilmek hakkına da kavuştu.

2-Kadın kıyafetinde değişiklik: Türk kadınının modern Türk toplumundaki yerini tam anlamıyla Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklaralması ve kendisine tanınan hukukî haklardan istifade edebilmesi için kadın kıyafetinde de değişiklik yapmak gerekiyordu. Türk kadınının kimliğini .gizleyen peçe ve çarşafın kaldırılması gereğine inanan Atatürk Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar bu husustaki fikrini şu sözlerle belirtmiştir :

"Seyahatim esnasında köylerde değil Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar bilhassa kasabalarda ve şehirlerde kadın arkadaşlarımızın yüzlerini ve gözlerini çok kesif olarak kapattıklarını gördüm. Erkek arkadaşlar Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar bu biraz bizim bencilliğimizin eseridir.

Onlar da yüzlerini cihana Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar göstersinler ve gözleriyle cihanı dikkatle görebilsinler Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar bunda korkulacak bir şey yoktur."

Atatürk'ün fikirlerindeki isabeti gören ve anlayan kadın evvelâ peçeyi Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar şapka devriminden sonra da çarşafı attı. Kadınlarımıza medeni Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar siyasal Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar sosyal haklarının verilmesi Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar Türk aile ve Türk toplumunu Ortaçağın köhnemiş fikir ve görenek esaretinden kurtarmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar

Cumhuriyetten Önce Kadınlara Verilen Haklar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cumhuriyetten önce kadın,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cumhuriyetten önce ve sonra okulların durumu Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 31-10-2013 05:21
birinci kuşak haklar ve ikinci kuşak haklar nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 06-01-2013 04:46
cumhuriyetten önceki insanların yaşantısı Kayıtsız Üye Soru Cevap 5 06-03-2012 07:40
Bireysel Haklar Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 04:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats