bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2013, 09:25   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta

Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta


DÜNYA NÜFUSUNUN ALANSAL DEĞİŞİMİ

Nüfus Dağılışı: Belirli bir yerdeki nüfusun sık veya seyrek olma durumudur. Nüfusun sayısı ve özellikleri yanında dağılışının da iyi bilinmesi gerekir. Çünkü dünya genelinde veya dünyanın herhangi bir alanında ekonomik ve sosyal özelliklerin ve sorunların tespit edilmesi Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta çözülmesi açısından nüfusun mekânsal dağılışını iyi bilmek gereklidir.

Nüfusun dağılışında kullanılan kavramlar.

Nüfusu fazla olan yerler için—Yoğun nüfuslu ( Sık nüfuslu)

Nüfusu fazla olmayan yerler için – Orta nüfuslu ( Orta yoğunlukta veya sıklıkta)

Nüfusu az olan yerler için -- Seyrek nüfuslu ifadeleri kullanılır.( Tenha)Dünyada nüfusunda geçmişten bu güne doğru sürekli bir değişim yaşanmıştır. Bu değişimlerden bir de dünyada nüfusun alansal dağılışıdır.

Veriler eski kaynaklıdır Şu anki nüfus miktarları
Kuzey Amerika:328.387.059 Güney Amerika:546.723.509
Afrika:896.721.874 Asya:3.810.252.136
Avrupa:804.574.696 Okyanusya:33.443.448

Dünya nüfusu yeryüzünde eşit ve dengeli bir şekilde dağılmamıştır. Nüfus kıtalara Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta ülkelere Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta ülkeler içerisinde bölgelere ve illere göre de farklılıklar gösterir. Dünya nüfusunun yeryüzündeki dağılımı çok dengesiz bir şekilde olup Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta İnsanların üçte ikisi karaların onda birinden daha az topraklar üzerinde toplanmıştır. Diğer taraftan kuzey yarı küre insanların 90’nını Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta eski dünya karaları da %85 ini barındırmaktadır.Dünya nüfusunda tarih boyunca sürekli artış yaşanırken Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta bu artışlar kıtalara göre aynı olmamıştır.

Nüfus dağılışını etkileyen etmenler


A) Yer şekilleri (Topografik özellikler):

1 -Yükselti: Genel olarak yükselti arttıkça nüfus yoğunluğu azalır. Dağlık alanlarda nüfus az ve dağınıktır. Yüksek dağ ve platolarda 1500 m ‘den sonrası yaklaşık olarak boştur. Bunun nedeni Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta kışların uzun yazların kısa sürmesi Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta tarımsal etkinliklerin kısıtlanmasıdır. Ulaşım güçlükleri de nüfuslanmanın az olmasında etkilidir.

Ekvatoral bölgede alçak kesimler çok yağışlı Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta nemli ve sıcak olmasından dolayı bu bölgelerde nüfus Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta iklim koşullarının elverişli olduğu yüksek kesimlerde toplanmıştır.

2 -Eğim ve Bakı: Dünyada eğimi az olan ve düz alanları sık nüfusludur. Çünkü buralardaki iklim ve arazi şartları Tarıma müsait Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta ulaşım imkânları da gelişmiştir. Eğimin fazla olduğu engebeli sahalar seyrek nüfusludur. Kuzey Yarımkürede dağların güneye bakan yamaçları daha fazla ısınır. Güney yarım kürede ise dağların Kuzeye bakan yamaçları daha fazla ısınır Bu yüzden dünyada Kuzey Yarımkürede dağların güneye bakan yamaçlar Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta kuzeye bakan yamaçlara göre daha sık nüfuslanmıştır.

3-Dağların Uzanış doğrultusu: Kıyı paralel uzanan dağların denize bakan yamaçları deniz etkisi ile daha nemli Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta ılıman şartlara sahiptir. Genel olarak sıcaklık yüksektir. Bu yüzden dağların denize bakan yamaçları sık nüfuslu iken Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta içlere bakan yamaçları seyrek nüfusludur.

B-)İklim şartları: İklim elemanlarından SICAKLIK ve YAĞIŞ nüfus dağılışında en etkili olanlardır. Ilıman ve yeterli yağış alan yerler sık nüfusludur. Dünya nüfusunun zaten çoğu ılıman iklim kuşağında yaşar. İklim koşullarının insan yaşamına uygun olmadığı soğuk iklim Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta çöl iklimi Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta karasal iklim Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta çok aşırı sıcak ve yağışlı ekvatoral iklimle kutup altı iklim bölgeleri seyrek nüfusludur.

C)Bitki örtüsü: Bitki örtüsünün Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta özellikle ormanların sık ve gür olduğu alanlarda nüfus az ve seyrektir. Çünkü ormanlık alanlarda tarıma ve yerleşmeye elverişli alanlar sınırlıdır.

D)Toprak verimliliği: Kıyılardaki verimli düzlükler Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta delta ovaları ve verimli iç ovalar nüfusun yoğun olduğu alanlardır. Kalkerli arazinin yaygın olduğu alanlar Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta tuzlu Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta çorak Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta jipsli ve aşırı yıkanmış verimi az topraklar tarıma uygun olmadığı için seyrek nüfusludur.

E)-Su kaynakları: İçme ve kullanma suyu temini Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta tarım ve sanayide suya ihtiyaç duyulması nedeniyle nüfusun çoğu Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta akarsu Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta göl vb. su kaynakları çevresinde yoğunlaşmıştır.

F)- Enlem: Dünyada insanlar çok sıcak şartların yaşandığı ekvatoral iklim bölgesi ( Sıcak kuşak) ta Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta çok soğuk şartların yaşandığı kutup bölgeleri insan yaşamına uygun olmadığı seyrek nüfusludur.

Buna karşın insanların çoğu ılıman kuşakta yaşar. Sıcak ve soğuk kuşakların az Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta ılıman kuşağın sık nüfuslu olmasının temel nedeni iklimdir.

Nüfus Dağılışını Etkileyen Beşeri ve Ekonomik faktörlerin başlıcaları şunlardır:

A- Tarihi Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta İdari faktörler ve Askeri Faktörler: Dünyada eskiden beri yerleşme alanı olan ve çok eski dönemlerden beri ticaret yollarının kavşak noktası yerler ve buralarda kurulan yerleşmeler daha sık bir nüfusa sahiptir.

Dünyada bazı kentler başkentlik yapmış olmaları sayesinde Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta bazı kentler de tarihten günümüze gelen askeri önemi ile yoğun nüfuslanmıştır.

B-Ekonomik faktörler: Dünyada bazı alanlar da sanayi Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta madencilik Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta tarım Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta turizm Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta ticaret Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta hizmet ve ulaşım şartlarının iyi olması veya önemli kara Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta demir Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta deniz yolları Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta önemli havaalanları ve limanları ile insanları kendine çok çekmiş ve yoğun nüfuslanmıştır.

1. Dünyada sık nüfuslu alanların ortak özellikleri:

2. Arazisi düz ve verimli alanlardır.

3. İklim şartlarının uygun olduğu alanlardır.

4. Endüstrinin geliştiği alanlardır.

5. Ulaşımın kolay olduğu alanlardır.

6. Yeraltı ve yer üstü kaynakları bol olan alanlardır.

7. Tarım Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta hayvancılık Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta ticaret Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta turizm etkinliklerinin yoğunlaştığı alanlar.

Dünyada seyrek nüfuslu alanların ortak özellikleri:

1-Arazinin yüksek Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta engebeli ve eğimli alanlar ile toprağı verimsiz alanlar.

2-Ulaşımın zor yapıldığı yerler.

3-İklimin sert Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta yağışın az Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta kuraklığın fazla olduğu yerler.

4-Sanayi Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta ticaret Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta turizm ve bayındırlık çalışmalarının gelişmediği alanlar.

5-Sık ve gür ormanların olduğu alanlarda nüfus seyrektir.

6-Kurak karakterli çöl alanları Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta

7-Buzullarla kaplı kutup bölgeleri.

Dünya üzerinde en sık ve seyrek nüfuslanmış yerler ve nedenleri:A- Sık Nüfuslanmış Yerler: Dünya nüfusunun büyük bir bölümü uygun yasama koşulları taşıyan ılıman iklim kuşağında toplanmıştır.


Muson Asyası Nil Deltası Güneybatı Avrupa
Muson Asyası: Asya kıtasının güney ve güneydoğusundaki ülkeleri kapsayan bu bölgede Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta bol yağışlı iklim nedeniyle pirinç ve çay tarımı önem taşır. Dünya’nın en kalabalık ülkeleri olan Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan bu bölgede bulunmaktadır. ( tarım) Japonya: Sanayileşmenin ve kısmen madenciliğin etkisiyle sık nüfuslanmıştır.

Akarsu Havzaları: Tarım koşullarının elverişli olduğu Ganj Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta İndus Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Fırat Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Nil gibi akarsu havzaları sık nüfuslanmıştır. Akarsu boyları enleme göre farklı nüfus yo*ğunluğuna sahiptir. Örneğin sıcak kuşakta Amazon Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Kongo nehirlerinin havzası seyrek nüfuslu iken Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta orta kuşakta Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Tuna Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Ren Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Fırat nehirlerinin havzası yoğun nüfusludur.

Güney ve Batı Avrupa: Madencilik Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta endüstri ve ticaretin çok geliştiği Avrupa’nın bütünü sık nüfuslanmıştır.
Amerika: Kuzey Amerika’nın kuzeydoğu kıyıları; Sanayi Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta tarım imkânları Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta deniz etkisi Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta uygun iklim şartları ve ulaşım kolaylığı.

B- Seyrek Nüfuslanmış Yerler

İklim şartlarının olumsuzluğuna bağlı olarak nüfusun çok az olduğu Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta tenha yerlerdir.


Alaska Himalayalar Amazon
Soğuk Bölgeler: Kuzey Kutup Dairesi içinde bulunan Gröndland Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Alaska Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Kanada’nın Kuzeyi Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta İskandinav Yarımadası ve Sibirya’nın kuzey bölgeleri düşük sıcaklık nedeniyle seyrek nüfuslanmıştır.

Yüksek Dağlar: İklim koşullarının her türlü ekonomik faaliyeti Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta özellikle tarımı sınırlamasına bağlı olarakseyrek nüfuslanmıştır. ( Himalayalar)

Sıcak ve Nemli Ekvatoral Bölgeler: Tropikal kuşakta Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Amazon Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Kongo havzaları gibi alçak yerler Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta yüksek sıcaklık Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta aşırı nemlilik Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta sık ormanlar ve geniş alan kaplayan bataklıklar nedeniyle az nüfuslanmıştır.

C-Nüfuslanmamış Yerler

İklim ve zemin koşulları nedeniyle insanlarin yerleşmesine elverişli olmayan Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta nüfuslanmamış yerlerdir.


Kutup Çöl Bataklık
Kutup Bölgeleri: Güney Kutup Bölgesi’nde bulunan Antarktika Kıtası 14 milyon km2 genişliktedir. Kalın buzullarla kaplı bir kıta olduğu için nüfuslanmamıştır.

Bataklıklar: Bataklık Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta yağış miktarının fazlalığı nedeniyle Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta toprağın çok ıslak olduğu Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta yer yer suların yüzeyde biriktiği yerlerdir. Yerleşmeyi ve ekonomik faaliyeti sınırlandırdıkları için nüfuslanmamıştır.
Çöller: Dönenceler çevresindeki Meksika Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Büyük Sahra Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Arabistan Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Kalahari Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Avusturalya çölleri ile Asya’nın iç kesimlerindeki Iran Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Kızıllkum Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Kara kum Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta Taklamakan ve Gobi çölleri Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta insanlarin yaşamasına ve yerleşmesine uygun değildir. Bu nedenle nüfuslanmamıştır. Ancak vaha adi verilen sulak yerlerde az da olsa nüfuslanma görülür.

Konu ile ilgili tavsiyeler:Dünyada nüfusun alansal dağılışı ile ilgili olarak yukarıda haritalarda verilen sık ve seyrek nüfuslu bölgelerin sık ve seyrek nüfuslanmasındaki sebeler soru olarak tercih edilebilir.Yine Dünya haritası üzerinde işaretli yerlerden hangisi seyrek yada sık nüfusludur şeklinde sorular sorulabilir.Nüfus dağılışı etkileyen doğal ve beşeri etkenler soru olarak sorulabilir.Son olarak dünya haritasında sorulan bir yerin nüfusunun az yada çok olması hangi doğal yada beşeri sebebe bağlıdır şeklinde sorular gelebilir...Yine kitabınızda sayfa 66 daki tablonun yorumlanmasında kullanılan ifadeler soru şekline dönüştürülebilir önemli bilgilerdir...


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta

Dünyada En Fazla İnsan Hangi Ülke Yada Hangi Şehirde Yaşamakta konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: en çok insan hangi ülkede, dünyanın en verimli toprakları hangi ülkededir, dünya geneli hangi topraklarda hangi insanlar yaşıyor, dünyada en çok insan hangi ülkede yaşar, hangi kentte yağış miktarı fazladır, dünyada en çok insan hangi ülkede, insanlar daha çok dünyanın hangi bölgelerinde yaşarlar, dünya geneli hangi topraklarda hangi insanlar yaşıyor haritası, dünya geneli hangi topraklarda hangi insanlar yaşıyor haritasının, dunyada hangi insanlar yasamaktadır, http wwwbakimliyizcom soru cevap 113549 dunyada en fazla insan hangi ulke yada hangi sehirde yasamaktahtml, dünyada ençok hangi ülkede insanlar çok yaşar, insanlarençokhangiülkelerdeyaşarlar, hangi bolgede daha cok insan yasar bunun nedeni ne olabilir, dünyada hangi insanlaryaşiyor,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk Hangi Şehirde Ölmüştür? elif Soru Cevap 4 08-12-2015 03:36
Hangi Ülke Ne İle Meşhurdur CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 33 25-05-2015 10:34
İnsan Hangi Sesi Duyar, Hangi Sesi Duymaz? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 02:20
Dünyada İlk Aydınlatılan Cadde Hangi Şehirdedir? elif Soru Cevap 0 15-02-2013 03:14
Hangi Ülke Neyi İle Ünlüdür? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-01-2012 09:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats