bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2013, 03:33   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı

Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı


MUTE SAVAŞI

İslâm devletinin Medine'de kurulmasından sonra Müslümanlarla Rumlar arasında yapılan ilk savaş. Mûte Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı Şam bölgesine giren Belka yakınlarında bir yerin adıdır. Hz. Peygamber Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı Ashabtan Hâris b. Umeyr (r.a)'ı Busra (Havran) Emiri Şurahbil b. Amr el-Gassânî'ye İslâm'a davet mektubunu sunmak üzere yollamış Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı ama bu sahabi Gassanile tarafından şehid edilmişti. Halbuki; "elçiye zeval yoktur" anlayışı gereğince düşman ülkeler bile birbirlerinin elçilerine dokunmazlardı. Hz. Peygamber Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı ashabına çok düşkündü Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı onlardan birinin başına bir sıkıntı geldi mi ondan çok rahatsız olurdu. Bu sebeple ashabından birinin küstahça öldürülüşüne seyirci kalamazdı. Hemen 3000 kişilik bir ordu hazırladı. Ordunun kumandanı Zeyd b: Hârise idi. Şayet bu zât şehid düşerse yerine Cafer b. Ebi Talib Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı o da şehid düşerse Abdullah b. Revâha geçecekti. Düşman önce İslâm'a davet edilecekti Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı kabul etmez ve cizyeye de razı olmazsa İslâm elçisini öldüren bu cânilerle savaşılacaktı. Peygamberimiz (s.a.s) orduyu Seniyyetü'l-Veda'ya kadar yürüyüp uğurladı.

Halid b. Velid gibi yüksek askerî bir deha ve üstün strateji bilgisine sahip bir kimse de bu savaşa bir nefer olarak katılmıştır. H.8/M.629 yılında İslâm ordusu Medine'den çıkıp Mûte'ye ulaştığında karşılarında Bizans'ın desteğinde Hristiyan Araplardan oluşan 100.000 kişilik bir ordu bulmuşlardı. İslâm ordusunun kumandanları meseleyi tartıştılar; geri dönmek Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı Hz. Peygamber'e haberci yollamak hususlarını görüştüler. Ancak savaş görüşü ağır basmış ve iki ordu karşılaşmıştı. Zeyd. b. Hârise (r.a) şehit düşünce Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı sancağı Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı Cafer aldı Ca'fer'in sağ eli kesildi; bu sefer sancağı sol eliyle tuttu. Sol eli de kesilince sancağı yine bırakmadı; kesik iki elinin kalan kısımlarıyla sıkıştırarak göğsü arasında tuttu. Nihayet o da şehid düştü. Bundan sonra sevgili Peygamberimizin emrine uyularak sancağı Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı Sahabenin şâirlerinden Abdullah b. Revâha aldı; o da şiirler söyleyerek harbetti ve şehâdet şerbetini içti. İşte bu sırada askerde genel bir çöküntü doğmak üzereydi ki Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı askerin hemen hepsinin isteği üzerine Hâlid b. Velid kumandayı ve sancağı eline aldı. O gün akşama kadar savaş yapıldıktan sonra Halid Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı ertesi sabaha kadar sağ kanatta bulunan müslüman askerleri sol kanada Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı sol kanattakileri sağ kanada Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı arkadakileri öne ve öndekileri arkaya alarak yerlerinde değişiklik yaptı. Böylece düşmana yeni destek kuvvetleri geliyormuş izlenimini vermek istiyordu. Bir yandan da İslâm ordusunu kesin hezimete uğramaktan ve bütünüyle kılıçtan geçirilmekten korumak için yavaş yavaş geriye çekiliyordu. Hatta ric'atten evvelki bir hücumunda Hâlid Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı düşmana bir hayli kayıp verdirmiş ve bol ganimet de elde etmişti. İşte bu şekilde İslâm ordusunu Medine'ye sağ-sağlim geri getirdi. Peygamber Efendimiz bu savaşı Medine'de Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı olduğu gibi görmüş ve her safhasını minberden müslümanlara anlatmıştı. Sıra ile kumandanların şehadetini anlattıktan sonra sıra Hâlid'e gelince "En sonunda sancağı Allah'ın kılıçlarından bir kılıç aldı " buyurmuş ve bundan sonra Halid b. Velid'e "Seyfullah" lakabı verilmişti. Hâlid b. Velid diyor ki: "Mûte Savaşında elimde dokuz kılıç parçalandı." Bu ifadeden Mûte Savaşının ne kadar şiddetli geçtiğini anlıyoruz.

Bu savaşa katılmış bulunan Abdullah b. Ömer diyor ki: "Mute günü ben Ca'fer'i şehid edilmiş olarak gördüm. Onun vücudunda süngü ve kılıç darbesiyle elli yara saydım. Bu elli yaradan hiç biri arkasında değildi. "Bundan Ca'fer b. Ebu Talib'in ne kadar korkusuzca ve sanki arkasına hiç dönmeden düşmanla savaşmış olduğu anlaşılmaktadır. Ca'fer şehit olduktan sonra "Ca'fer-i Tayyar: Uçan Ca'fer" diye anılmıştır. Allah yolunda kesilen iki koluna karşılık Cenab-ı hak ona iki kanat ihsan etmiştir ki Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı bu; onun mânen yüce mertebelere eriştirildiğine işarettir denilmektedir. Hz. Peygamber (s.a.s) Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı bütün ashabını ayırdetmeksizin çok severdi. Bu üç şehid kumandanı ve Habeşistan muhacirlerinden amcasının oğlu Ca'fer'i de çok severdi. Bir süre Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı şehitlerin ardından ağladı. Bu; sevgi Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı şefkat Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı merhametin eseri olan ağlamaktı Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı yoksa feryat değildi. Nitekim feryat tarzındaki ağlama haberleri kendisine ulaşınca böyle ağlamaktan müslümanları yasakladı. Peygamber Efendimiz şehitlerin ve bu arada amcasının oğlu Ca'fer'in ailesini de teselli etmişti


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı

Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mute seferi bakimliyizcom, mute seferi, mute savaşının nedenleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kurtuluş Savaşı Neden Yapılmıştır-Kurtuluş Savaşı Nedenleri elif Soru Cevap 0 19-02-2013 07:11
hendek savaşı Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 26-04-2012 11:35
Mute seferinin nedenleri ve sonucu Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 15-02-2012 09:42
Trablusgarp Savaşı (Osmanlı-İtalya Savaşı) nimlahza Tarih 0 01-02-2009 07:01
Ridaniye Savaşı nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats