bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2013, 02:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı

Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük SavaşıTEBÜK SEFERİ

Hz. Peygamber'in Hicretin dokuzuncu yılında Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Şam'da toplanan kırkbin kişilik Bizans ordusuna karşı çarpışmak üzere Medine'den Tebük'e kadar sevkettiği en son ve en güçlü askerî hareket.

Tebük arap yarımadasının kuzeyinde Medine ile Şam'ın ortasında bir yerin adıdır. Suyu ve hurmalığı olan bir yerdir. Bu savaş yolculuğunun son ucu burası olduğu için "Tebük Gazası" adı ile anılmıştır. Bu seferde savaş olmamış fakat en güçlü bir İslâm ordusu techiz edilmiş Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı böylece askerî ve siyasî açıdan önemli bir zafer kazanılmıştır.

Seferin nedeni: Bizans İmparatoru Heraklius'a bir mektup yazan Suriye'li hristiyanlar Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Muhammed'in öldüğünü Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı müslümanların da kıtlık ve yokluk içinde perişan olduklarını Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı üzerlerine asker gönderilirse Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı onları kendi dinine katmanın tam zamanı bulunduğunu bildirdiler (Heysemî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Mecmau'z-Zevâid Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı VI Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 191). Bunun üzerine Heraklius silahlandırdığı kırk bin kişilik askeri bir gücü Kubad'ın komutası altında yola çıkardı. Cüzam Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Lahm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Gassân ve Âmile adını taşıyan arap kabilelerinin de Rumlarla birlikte hareket edecek!eri haberi Medine'ye ulaştı. Zaten Allah'ın elçisi kuzey sınırından güvende değildi. Böyle bir askerî harekât hazırlığını öğrenince genel seferberlik ilân etti. Allah'ın Resulu diğer gazvelerde genellikle seferin nereye olacağını gizli tutarken bu defa Bizans ordusuna karşı bir sefer düzenleneceğini açıklamıştı. Çünkü gidilecek yer uzak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı havalar sıcak ve kurak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı düşman güçlü idi. Ordunun buna göre hazırlık yapması gerekiyordu. Mekke'den ve diğer arap kabilelerinden asker toplamak için de görevliler çıkarılmıştı.

Sıcak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı kuraklık Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı kıtlık Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı uzaklık ve güçlü düşman unsurları bu seferi "güç ve zor bir sefer" haline getirmişti. Bu yüzden seferin rastladığı zamana Kur'an-ı Kerim'de "Sâatü'l-usre" (güçlük zamanı) denilmiş Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bu sefere de Kur'an dilinden alınarak "Gazvetü'l usre (zorluk gazâsı)" adı verilmiştir. Bu sefere katılan orduya da "Ceyşü'l-usre (Güçlük ordusu)" denilmiştir (bk. et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/117; ez-Zebîdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tecrîd-i Sarih Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Terc ve Şerh Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Kamil Miras Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 6. Baskı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Ankara 1983 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı X Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 408 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 409; İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişam Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı es-Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 161; Ahmed b. Hanbel Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Müsned Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 75; Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Meğâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 991).

Hz. Peygamber savaş için hazırlık yapılmasını emrettiği zaman mevsimin olumsuzlukları Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ürünün hasat zamanı oluşu ve insanların yazın sıcağında ağaç gölgesinde oturmayı sevmesi yüzünden Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı böyle sıkıntılı bir yolculuğa isteksizlik vardı. Ashab-ı kiramın ağır davranması dikkati çekmişti. Bu yüzden Allah'u Teâlâ müminleri şöyle uyardı:

"Ey iman edenler! Size ne oluyor da: Allah yolunda cihata çıkın Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı denildiğinde Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bazılarınız ağırdan alarak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bulunduğunuz yerden kımıldamak istemiyorsunuz? Yoksa siz ahireti bırakıp Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı sadeœ dünya hayatına mı razı oldunuz? Halbuki dünya hayatının geçici zevki ahiret saadeti yanında pek az ve değersizdir" (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/38). Devamı ayetlerde Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı eğer bu cihata çıkmazlarsa can yakıcı bir azapla karşılaşacakları Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bunun zararının Allah'a değil kendilerine olacağı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah'ın Resulune yardım etmeseler bile Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah'ın O'na yardım edeceğini Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı nitekim Mekke'den hicret ederken de Resulullah'a yardım edildiği Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı mağarada da o Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı arkadaşına; "üzülme Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah bizimle beraberdir" diyordu Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı böylece Allah'ın Resulune emniyet ve güven verdiği Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı şimdi de aynı yardımı yapabileceğini bildirdi (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/39 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 40).

İİslâm toplumu su ayetle topluca cihata çağrıldı: "Ey müminler! Güçlünüz zayıfınız hep birlikte savaşa koşun. Allah yolunda mallarınızla canlarınızla cihat edin. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır" (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/41).

SAHABENIN ORDUYA YARDIMLARI:

Hz. Peygamber her gün minberine oturur ve "Allahım! Sen şu bir avuç İslâm toplumunun yok olmasına fırsat verirsen Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı artık yeryüzünde sana ibadet olunmaz" diyerek yalvarır ve müminleri mallarıyla ve canlarıyla cihata teşvik ederdi. Bunun üzerine servet sahibi müminler orduya yardım getirmeye başladılar.

Hz. Ömer bu sefere dörtbin dirhem gümüş para (beş dirhem yaklaşık bir koyun bedeli) getirmiş ve Hz. Peygamber'in "Geride ne bıraktın?" sorusuna "malımın yarısını" diye cevap vermiştir (İbn Esîr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Üsdü'l-Gâbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 326-327; M. Asım Köksal Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İslâm Tarihi Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 2. baskı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İstanbul Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı t.y. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IX Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 156 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 157). Hz. Ebû Bekir de dörtbin dirhem getirince Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah elçisinin "Aile fertleri için ne bıraktın?" sorusuna; "Onlara Allah ve Resulunü bıraktım" diye cevap verince Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bunu işiten Hz. Ömer hayır yarışında Ebû Bekir'i geçemeyeceğini belirterek ağlamıştır (Vakıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Meğâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 991; İbnü'l-Esîr a.g.e. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 327).

Abdurrahman b. Avf da sekizbin dirhem sermayesinin yarısını getirince Allah elçisi; "Allah senin getirip verdiğini de Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ev halkın için ayırdığını da bereketlendirsin" (Vâkîdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Meğâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 991; Taberî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tefsir Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı X Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 197) diye dua etmiştir.

Hz. Osman ise ordunun techizinde en büyük yardımı yapmıştı. O Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı üçyüz deve Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı yüz at bağışlamış Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ayrıca bin altın lirayı Resulullah'ın kucağına dökünce Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah elçisi; "Ey Allah'ım! Ben Osman'dan râzıyım Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı sen de razı ol” diye dua etmiş ve Osman'ın bundan sonra olmuş olacak şeylerden bir sorumluluğunun bulunmayacağını bildirmiştir (bk. Ahmed b. Hanbel Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 75; Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı a.g.e. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 991; İbn Ishak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 161). Ayrıca Hz. Osman'ın birer altın sarfı ile onbin askeri techiz ettiği Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı su içtikleri kapların ağız bağlarına ve askı iplerine kadar sağlanmadık ihtiyaçlarının bırakmadığı nakledilmiştir. (Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 991; Belâzurî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Ensâbü'l-Eşraf Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 368).

Malî durumu zayıf olanlar da ellerinden gelen yardımı yapıyorlardı. Hz. Peygamber; "Kim bugün bir sadaka verirse sadakası kıyamet günü Allah katında onun lehine şahitlikte bulunacaktır" buyurunca Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bir adam başına sardığı sarığı vermiş Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı siyah Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı hor görünüşlü bir yoksul da çok güzel bir deveyi bağışlayıp gitmişti. Ebû Ukayl iki ölçek hurma karşılığında sabaha kadar su çekmiş Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bir ölçeğini ev ihtiyacı için ayırmış Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bir ölçeğini de orduya bağışlamıştı. Hz. Peygamber onun için de hayır ve bereketle dua etti (Taberî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tefsir Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı X Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 194 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 195). Başka bir yoksul Ulbe b. Zeyd ise malı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı mülkü Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı biniti olmadığı için cihata hiçbir katkısı olamayışından çok üzgündü. Gece namazından sonra Allah'a niyazda bulundu Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı imkânlarının olmayışından yakındı. Ertesi gün sıkılarak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı alay edilmeyi göze alarak çok az bir meta'ı Hz. Peygamber'e getirdi. Bu da sadakalara karıştırıldı. Ertesi gün Hz. Peygamber az bir sadaka veren bu yoksulu davet etti ve şöyle buyurdu: "Muhammed'in varlığı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı kudreti elinde bulunan Allah 'a yemin ederim ki Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı sen sadakası kabul olunanların Divan'ına yazıldın" (İbn Kayyim Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Zâdu'l-Meâd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Mısır 1390/1970 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 4; Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı a.g.e. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 994; İbn Hacer Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı el-İsâbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı II Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 500).

Kadınlar da ellerinden gelen yardımı yapmaktan geri durmuyorlardı. Ümmü Sinan el-Eslemiyye şöyle anlatır: "Hz. Âîşe'nin evinde Resulullah (s.a.s)'ın önüne serilmiş bir örtü gördüm ki üzerinde bilezikler Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bazubentler Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı halhallar Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı yüzükler Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı küpeler Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı develerin ayaklarını bağlayacak bir takım kayışlarla Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı kadınlar tarafından gönderilen ve savaşta işe yarayabilecek bir takım şeyler bulunuyordu" (Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Meğâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 991 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 992).

Tebük Seferi ve Münafıklar:

Münafıklar müminleri başarıya götürebilecek her önemli işte olduğu gibi gerek Tebük gazvesi hazırlıkları ve gerekse yolculuk sırasında bozgunculuk yapmaktan geri durmadılar.

Münafıkların başı Abdullah b. Ubey b. Selül; "Muhammed Roma devletini oyuncak mı sanıyor? Onun ashabıyla birlikte yakalanıp esir olacaklarını gözümle görmüş gibi biliyorum" diyerek halka korku ve ümitsizlik vermeye çalışıyordu (Ahmet Cevdet Paşa Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Peygamberlerin Kıssaları ve Halifelerin Tarihleri Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İstanbul 1977 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı I Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 206).

Münafıklardan bir topluluk hiçbir özürleri olmadığı halde Tebük seferine katılmamak için Hz. Peygamber'den izin istediler. Allah'ın Resulu seksenden fazla münafığa izin verdi. Kimi münafıklar da ganimet almak için Tebük ordusuna katılmış ve gittikleri yerlerde bozgunculuk yapmaktan geri durmamışlardır (İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişam Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 160 vd.; Taberî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tarih Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 142 vd.; Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 995; et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/66).

Orduya özürsüz katılmayan münafıklarla ilgili çeşitli ayetler indi. Bazıları şunlardır: "Onlardan bazısı peygambere: "Bana izin ver Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı beni fitneye düşürme" diyordu. Bilin ki onlar zaten fitne içine düşmüşlerdir. Şüphesiz cehennem Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı kâfirleri çepeçevre kuşatıcıdır" (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/49). "Cihatdan geri kalanlar Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah'ın Resulune muhalefet ederek oturup kalmalarına sevindiler. Allah yolunda mallarıyla canlarıyla cihat etmeyi hoş görmediler. "Bu sıcakta savaşa çıkmayın " dediler. De ki: "Cehennem ateşi daha sıcaktır". Keşke bilseydiler. Yaptıklarının cezası olarak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı artık az gülsünler çok ağlasınlar" (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/81 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 82; ayrıca bk. 9/42-48 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 63-64 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 79 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 83 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 86 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 87 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 90 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 93-96).

YAHUDI SÜVEYLIM 'IN EVININ YAKILMASI:

Münafıklardan bazı kişilerin Yahudi Süheylim'in Casum mevkiindeki evinde toplanıp Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tebük gazasına çıkacak halkı Hz. Peygamber'in etrafından dağıtmak üzere toplandıkları haber alındı.

Bunun üzerine Allah elçisi Talha b. Ubeydullah'ı (ö. 36/656) bazı sahabelerle birlikte onlara gönderip Süveylim'in evini ateşe vererek üzerlerine yıkmasını emretti. Emir yerine getirildi. Dahhâk b. Halîfe evin damından atlayınca ayağı kırıldı. İbn Übeyrık ve arkadaşları ise damdan atlayıp kaçtılar (İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 160; Diyarbekri Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Hâmis Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı II Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 124).

İHMALCILIK YÜZÜNDEN SEFERE KATILMAYAN MÜSLÜMANLAR:

Mümin oldukları halde ihmalcilik yüzünden sefere katılamayanlar da olmuştu. Bunlar: Kâ'b b. Mâlik Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Mirâre b. Rabî' ve Hilâl b. Ümeyye (r. anhüm) idi.

Kâ'b b. Mâlik; Akabe'de Hz. Peygamber'e bey'at etmiş Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Bedir dışında tüm gazalara katılmıştı. Tebük seferine katılmak için her türlü imkâna sahip olduğu halde sırf ihmalciliği nedeniyle bu gazaya katılamadığını şöyle belirtmiştir: "Hz. Peygamber bu gaza için hazırlanmaya başladılar. Ben de onlarla birlikte yol hazırlığını görmek üzere sabahleyin evden çıkıp dolaşır Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı hiç bir iş görmeden akşam üzeri döner Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı gelirdim. Kendi kendime; hazırlanmak için çok vaktim var Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı derdim. Bu ihmalcilik bende sürdü gitti. Sonunda Resulullah ve ashabı birden yola çıkıverdiler" (Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Meğazî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 997 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 998).

Diğer iki sahabe de benzer ihmal içinde olup gecikmişler ve sefere katılmamışlardı. Ancak daha sonra bu üç sahabe ruhen çok daraldı ve dünya kendilerine dar geldi. Onların bu sıkıntısı Kur'an-ı Kerîm'de şöyle açıklanır: "Ve savaştan geri kalan o üç kişinin tövbesini de kabul etti. Bütün genişliğine rağmen yeryüzünün kendilerine dar geldiği Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ruhları son derece sıkıldığı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah'tan başka bir sığınak olmadığını anladıkları zaman tövbe etsinler diye Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah onları bağışlamıştı. Şüphesiz ki Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı tövbeleri çok kabul eden ve çok merhametli olandır" (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/118).

ÖZÜR NEDENIYLE SEFERE KATILAMAYANLARIN ECRE ORTAK OLUŞU:

Ashab-ı kiramdan meşrû özürleri yüzünden Tebük gazvesine katılamayanların Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı katılan askerlerin kazandığı tüm ecre ortak oldukları hadis-i şerifle sabittir.

Enes b. Mâlik (r.a)'den rivayete göre Hz. Peygamber Tebük seferi sırasında şöyle buyurmuştur: "Medine'de bir topluluk kalmıştır ki Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı biz bir dağ yolunda Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bir vadide her yürüyüşümüzde Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı onlar da bizimle birliktedirler. Ashap: Yâ Resulullah Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı onlar nasıl bizimle birlikte olur?" diye sorunca da; "Onları burada bulunmaktan (hastalık Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı gücü yetmemek gibi) meşrû özürleri menetmiştir" (Buhârî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Cihâd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 140 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Temennî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Menâkıbu'l-Ensâr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 3 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 56; Müslim Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Zekât Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 133 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 136136; Tirmizî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Menâkıb Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 65; Kâmil Miras Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tecrid-i Sarîh Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı VIII Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 299 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 300)

TEBÜK'E BÜYÜK YOLCULUĞA İMKÂN BULAMAYANLARIN AĞLAYIŞI:

Varlıklı sahabelerin yardımı ile ihtiyaçlı gaziler techiz ediliyor Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı fakat sayı çok fazla olduğu için bu yardım da yetişmiyordu. İslâm tarihinde "ağlayanlar" diye anılan yedi kişi Resulullah (s.a.s)'a gelerek Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bu gazveye katılmak istediklerini Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı fakat binit ve yiyeceklerinin bulunmadığını bildirdiler. Hz. Peygamber'in kendilerine binit kalmadığını söylemesi üzerine bu yedi kahraman ağlayarak geri dönmüşlerdi. Bunlar Salim b. Umeyr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Ulbe b. Zeyd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Ebû Leylâ el-Mâzinî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Seleme b. Sahr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Irbâd b. Sâriye; bir rivâyete Abdullah b. Muğaffel ve Ma'kıl b. Yesâr veya Amr b. Gunme (r. anhüm)'dür. Onların bu hali Kur'an-ı Kerim'de şöyle haber verilir: "Cihada çıkabilmek için binek vermen için sana geldikleri vakit: "Size verecek bir binit bulamıyorum" dediğinde Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı savaş araç ve gereçleri bulamadıklarını üzülüp gözleri yaşla dolu olarak geri dönenlere de bir sorumluluk yoktur" (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/92).

Bunun üzerine bu yedi mücahidden ikisine İbn Yamin Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ikisine Hz. Abbas b. Abdilmuttalib Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı üçüne de Hz. Osman binit sağlamıştır (İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Elisâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 161 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 162; Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzi Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 994; Taberî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tarih Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 143).

TEBÜK YOLCULUĞUNUN BAŞLAMASI:

Hz. Peygamber (s.a.s) Tebük gazasını Medîne'den Hicretin 9. yılı Recep ayında perşembe günü çıkmıştı. Çünkü O Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı cihada perşembe günü çıkmayı severdi. Bu Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Resulullah (s.a.s)'ın sonuncu gazası oldu.

Medine'de vekil bırakılan Hz. Ali için münafıkların "Muhammed Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Ali'yi onda görüp hoşlanmadığı bir şey için geri bırakmıştır" gibi dedikodular yapması üzerine Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Hz. Ali silahlanıp Cürf mevkiinde Hz. Peygamber'e yetişti. Resulullah'ın geliş nedenini sorması üzerine hakkındaki dedikodudan söz etti. Hz. Peygamber; "Onlar yalan söylemişlerdir. Ben seni arkamda bıraktıklarıma vekil tayin ettim. Hemen geri dön Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı gerek benim ev halkım ve gerekse senin ev halkın içinde vekilim ol. Sen bana göre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Musa'ya göre Harun'un durumunda olmak istemez misin? Ancak benden sonra Peygamber gelmeyecektir" dedi. Hz. Ali; "Ey Allah'ın elçisi öyledir" diye cevap verdi ve Medîne'ye geri döndü" (İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 163 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Sa'd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tabakât Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 24 25 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Taberî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tarih Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 144 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbnü'lEsîr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı el-Kâmil Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Beyrut 1385/1965 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı II Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 278).

Hz. Peygamber'in komutasındaki onbin kişilik İslâm ordusu Medine'den Tebük'e kadar onsekiz yerde konakladı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ondokuzuncu konaklama yeri Tebük oldu. Bu konaklama yerlerinde namaz kılınan yerler günümüzde de adlarıyla mescit olarak bilinmektedir. Zülhuşub Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Feyfâ Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Zülmerve Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Rak'a ve Vâdilkurâ mescidleri gibi .

Yolculuk sırasında ve konaklama yerlerinde pek çok ibretli ve hikmetli olaylar vuku buldu. Allah'ın elçisi yol boyunca öğütlerini sürdürdü. Bunlardan bazıları şunlardır:

1) Sekizinci konaklama yeri olan Hicr'da olanlar:

Hicr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Semûd kavminin yaşayıp helâk olduğu yerdir. Salih Peygambere isyan eden bu topluluğu Yüce Allah korkunç bir haykırışla helâk etmişti (bk. el-A'râf Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 7/73-9; el-Hicr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 15/80-84; eş-Şuarâ Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 26/141-159; Hûd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 11/61-68; en-Neml Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 27/45-53). Hz. Peygamber bu kavmin mucizeleri gördükleri halde peygamberlerine karşı gelmelerini açıkladı ve bu yerden hızlı geçilmesini emir buyurdu.

Hicr kuyularından alınan suları döktürdü ve bununla hazırlanan ekmek hamurlarının develere yedirilmesini emir buyurdu (Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1008; Ahmed b. Hanbel Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı II Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9: Asım Köksal Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı a.g.e. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IX Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 185 vd.). Böyle hüzünlü bir beldeye neş'eyle girilmesini Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Hıcr'da oturan halkla temas etmemelerini emir buyurdu (Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Meğâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1008; Ahmed b. Hanbel Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı V Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 231).

Allah elçisi Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Hicr'da gece şiddetli kasırganın kopacağını Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bu yüzden kimsenin yanında arkadaşı olmaksızın dışarı çıkmamasını ve develerin dizlerinin bağlanmasını bildirdi. Kasırga çıktı ve uyarıya uymayan iki kişiden birisi nefes darlığına uğradı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı diğerini fırtına sürükledi.

Mücahitler Hicr'da sabahlayınca şiddetli susuzlukla karşılaştılar. Allah elçisi özellikle Hz. Ebû Bekir'in yağmur duası yapmasını istemesi üzerine Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ellerini kaldırıp yağmur için dua etti. Daha ellerini indirmeden yağmur yağmaya başlamıştı (İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 165; Taberî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tefsîr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı XI Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 55; Tarih Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 144). Bunun üzerine daha önce; "Muhammed hak peygamber olsaydı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Musa peygamber'in Allah'tan yağmur istediği ve yağdırdığı gibi Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı O da yağmur ister ve yağdırırdı" diyerek dedikodu yapan münâfıklar seslerini kesmişlerdi.

Hz. Peygamber'in devesi "Kasvâ"ın kaybolması:

Bir konaklama yerinde Resulullah (s.a.s)'in devesi Kasvâ kaybolmuş ve aramalara rağmen bulunamamıştı. Benî Kaynuka Yahudilerinden müslüman olan Zeyd b. Lusayt adlı münafık; "Kendisinin peygamber olduğunu söyleyen ve size göklerden haberler veren Muhammed bugün kaybolan devesinin yerini bile bilmiyor" diyerek müminlerin kalbine şüphe sokmaya çalışıyordu. Bunu haber alan Resulullah (s.a.s) Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Cebrail (a.s) haber vermesi üzerine devenin bulunduğu yeri ve ipinin bir dala takılı bulunduğunu bildirdi ve "Allah'a yemin olsun ki Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı gerçekten ben Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bir şeyi Allah bana bildirmedikçe bilemem" buyurdu. Gerçekten o yana giden sahabiler deveyi bulup getirdiler (İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 166 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 167; Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı a.g.e. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1010).

Zeyd b. Lusayt bu olaydan sonra Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ertesi sabah kalbindeki Hz. Muhammed'in peygamberliği konusundaki şüphelerinin yok olduğunu söylemiştir (Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1010). Bazıları onun tövbe ettiğini söylerken Hârice b. Zeyd gibi bazı sahabiler de onun tövbe ettiğini kabul etmemişlerdir (İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 167;Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı a.g.e. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1010).

Abdurrahman b. Avf'ın imam oluşu:

Hicr'le Tebük arasında bir konaklama yerinde tan yeri ağardıktan sonra Allah elçisi ihtiyacını gidermek için uzak bir yere gitmişti. Cemaat güneşin doğmasından korkarak Abdurrahman b. Avf (r.a)'ı öne geçirdiler. Hz. Peygamber abdest alıp dönünce Abdurrahman rukû'da idi. Cemaat Resulullah'ın geldiğini anlayınca neredeyse namazı bozacaklardı. Abdurrahman da imamlıktan çekilmek istedi. Fakat Resulullah (s.a.s)'in işareti ile namaza devam etti. Allah elçisi bir rekâtı imamla Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bir rekâtı da selãmdan sonra ayağa kalkarak tek başına kıldı. Namaz bitince de; "Güzel yaptınız" buyurdu (Ahmed b. Hanbel Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 247; Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1011).

Abdestte tek yıkama ve mestlere meshetme:

Avf b. Mâlik'ten rivayete göre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Hz. Peygamber Tebük seferi sırasında yolcular için mestler üzerine üç gün üç gece Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı mukîm olanlar için bir gün bir gece süreyle meshedilmesini emir buyurmuştur (Ahmed b. Hanbel Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Müsned Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı VI Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 27). Hz. Ömer'in bildirdiğine göre abdest alınırken abdest azaları birer defa yıkanmakla yetinilmiştir (Ahmed b. Hanbel Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 23).

Vaktinde kılınamayıp kaza edilen sabah namazı:

Yolculukta Allah elçisi uykuda iken kaldırılmamış ve sabah namazı vakti çıkıp güneş bir mızrak boyu yükselmişti. Resulullah (a.s) Bilâl'e: "Ben sana bu gece bizi bekle ve sabah olunca uyandır" demedim mi?" buyurdu. Bilâl: "Seni uyutan beni de uyuttu" dedi. Hz. Peygamber o yerden kalkıp biraz gittikten sonra Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı önce sünneti sonra da farzı kaza etti (Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1015 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1016).

Hz. Peygamber'in Tebük'te ashabı ile istişare etmesi:

Tebük'e geldikten sonra Şam üzerine yürünüp yürünmemesi konusunda Allah elçisi ashabı ile istişare etti. Hz. Ömer: "Eğer gitmekle emrolundun ise git" dedi. Hz. Peygamber: "Eğer bu konuda Allah tarafından emrolunmuş bulunsaydım Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı size danışmazdım" buyurdu. Bunun üzerine Hz. Ömer: "Ey Allah'ın Resulu orada Rumlar çok fazladır Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı müslümanlardan tek kişi bile yoktur Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı senin bu derece yakına gelmen onları korkutmuştur. Uygun bulursanız bu yıl buradan geri dönülsün veya yüce Allah bu konudaki buyruğunu bildirir" Bunun üzerine Hz. Peygamber Tebük'ten ileri geçmedi (İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre; IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 170; İbn Sa'd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tabakâl Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı II Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 166; Vâkidî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı a.g.e. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1019).

Diğer peygamberlere verilmeyip yalnız Hz. Muhammed'e verilen beş haslet:

Hz. Peygamber Tebük'te gece namazını (teheccud) çadırının önünde kıldığı bir gece Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı yanına gelen sahabilerle sohbet ederken şöyle buyurmuştur: "Benden önceki peygamberlerden hiç birisine verilmeyen şu beş şey bana verilmişti:

a- Önceki peygamberler yalnız bir kavme gönderilmişken Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ben bütün insanlara gönderildim.

b- Yeryüzü bana mescit ve temizlik aracı kılındı. Bu yüzden namaz vakti nerede olursa teyemmüm edip namazımı kılarım. Önceki ümmetler ise ibadetlerini ancak Kilise ve Havralarda yapabilirdi.

c- Savaş ganimetleri bana helal kılındı. Halbuki önceki peygamberlere helâl kılınmamıştı.

d- Bana şefaat makamı verildi.

e- Ben bir aylık uzak yerdeki düşmanın kalbine korku salmakla yardım olundum" (bk. Buhârî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Teyemmüm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Salât Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 56; Müslim Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Mesâcid Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 3 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 4 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 5; Ebû Dâvud Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Salât Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 24; Tirmizî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Mevâkît Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 119 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Siyer Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 5; Nesâî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Cusl Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 26; İbn Mâce Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tahâre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 90; Dârimî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Salât Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 111 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Siyer Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 28; Ahmed b. Hanbel Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı I Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 250 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 301 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı II Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 222 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 240 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 250 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 312; Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1021 vd .).

Hz. Peygambere ve ümmetine ayrıcalık sağlayan bu niteliklerin Bizans'a karşı yapılan böyle büyük bir harekât sırasında açıklanması şu noktaları akla getirmektedir.

Çevrede en güçlü olarak bilinen Doğu Roma imparatorluğuna karşı durabilecek bir güce sahip olan İslâm topluluğu Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı yakında bu yöreleri ele geçirecek ve rum diyarı İslâm'a girecek Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı böylece arap toplumları dışına çıkan İslâm evrensellik özelliğine kavuşacaktır .

İslâm ordusu yolculuk sırasında günlerce çeşitli yer ve mevkilerde Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı arz üzerinde farz ve nafile namazları kılmış ve böylece ibadetin yalnız mescidlerde yapılabileceği imajı yerine namaza evrensel bir mescid anlayışı kazandırılmıştır. Abdest ve gusülde de su yerine Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı gerektiğinde teyemmümle yetinmenin uygulamaları yapılmıştır.

Bu gibi askeri hareketlerde zafer sonrası elde edilecek ganimetlerin beşte biri beytülmalin Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı beşte dördü de gazilerin hakkı olmak üzere meşrû kılınmıştır. Bu da savaşlarda ayrı bir teşvik unsurudur (bk. "Ganimet" mad .).

Çevrede bir aylık uzak yerde bulunan düşman o gün için Doğu Roma İmparatorluğu ve bunların başkanı Heraklius olmalıdır. İmparatorun ve askerlerinin kalbine korku düştüğü için Hicaz'a saldırıp yakıp yıkmak üzere yola çıktıkları halde bu cesareti gösterememişlerdir. Güçlü İslâm ordusunun hazırlıklı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı düzenli ve her çeşit savaş rizikosunu göze alarak Tebük'e kadar gelmesi Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı güç dengesini psikolojik bakımdan Müslümanların lehine çevirmiştir. Böylece düşman için Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı savaş olmasa bile güç hazırlamayı emreden ayetin hükmü gerçekleşmiştir .

Ayette şöyle buyrulur: "Onlara karşı gücünüzün yettiği kadar kuvvet ve savaş atları hazırlayın ki Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bununla Allah'ın düşmanı ve sizin düşmanınızı ve daha bundan başka sizin bilmediğiniz Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı fakat Allah'ın bildiği diğer düşmanları korkutasınız. Allah yolunda ne harcarsanız Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı karşılığı size eksiksiz ödenir Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı asla haksızlığa uğratılmazsınız" (el-Enfâl Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 8/60).

Hz. Peygamber Tebük'te bulunduğu sırada Halid b. Velid'i dört yüz atlı ile bir hristiyan topluluk olan Dûmetülcendel'in kralı Ükeydir b. Abdilmelik üzerine gönderdi. Dûmetülcendel Şam yolu üzerinde Tebük'e yakın Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı sulu Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı hurma ve ekinleri bol Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı büyük bir ticaret merkezi idi. Halid b. Velid az sayıda bir askerle bilmedikleri bir yörede kralı nasıl bulacaklarını sorunca Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah elçisi onu "yabanî sığır avlarken bulup yakalayacağını" haber verdi.

Gerçekten Halid ve arkadaşları kaleye yaklaştıkları sırada normal kırsal kesimde az rastlanan bir yaban sığırının kale kapısına yaklaşmakta olduğunu gördüler. Yukarıdan Ükeydir ve ailesi de bu semiz hayvanı görmüşlerdi. Ükeydir silahlanıp birkaç adamı ile birlikte sığırı avlamak üzere kaleden dışarı çıkınca da onu yakaladılar ve elleri bağlı olarak kalenin önüne getirdiler .

Orada Halid'le Ükeydir arasında yapılan anlaşmaya göre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Ükeydir Müslümanlara: İki bin deve Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı sekiz yüz at Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı dört yüz zırh gömlek Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı dört yüz mızrak vermek ve Ükeydir ile kardeşi Mudad Hz. Peygamber'e kadar götürülüp haklarında Allah elçisi hüküm vermek üzere sulh oldular. Bundan sonra kaleye girilerek belirlenen ganimet malları teslim alındı (bk. Vâkıdî a.g.e. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1027 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1034; İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişam Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sire Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 169 vd; İbn Sa'd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tabakât Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı II Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 62 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 166).

Eyle Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Ezruh ve Cerba Melikleri ile Sulh Anlaşması Yapılması:

Hz. Peygamber Tebük'te bulunduğu sırada Kızıldeniz'in kuzeyinde ve Akabe körfezinin sonunda deniz sahilindeki Eyle hükümdarı Yuhanna b. Ru'be Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı gelerek yıllık belirli miktarda cizye vermek üzere kendisi ile sulh anlaşması yaptı. Hz. Peygamber Yuhanna'ya şu ahitnameyi yazılı olarak verdi.

"Bismillahirrahmânirrahîm . Bu Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah ve Peygamberi Muhammed'den Yuhanna b. Ru'be ile Eyle halkından denizdeki gemilerde bulunanları ve karadaki gezen Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı dolaşanları için eman yazısıdır: Gerek bunlar ve gerek Şam Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Yemen ve deniz sahili halkından Eylelilerle birlikte bulunanlar Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah'ın ve Resulunün himayesindedirler. Onlardan bir kötülük işleyeni yanındaki malı koruyamayacak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bu mal Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı alana da helâl olacaktır. Denizde Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı karada herkes dilediği tarafa yolculuk yapma hakkına sahiptir” (Ebu Ubeyd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı el-Emvâl Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Mısır 1388/1968 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı s. 287 vd; İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı VI Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 169).

Eyle kralı Yuhanna ile birlikte Ezruh ve Cerba halkı temsilcileri de Tebük'e gelip Hz. Peygamber'le cizye vermek üzere anlaşma yaptılar. Bunlar her yıl Recep ayında saf altından yüz dinar cizye ödemeyi kabul ettiler ve buna karşılık onlara birer emannâme (güven mektubu) verildi. Bu iki topluluk da Eyleliler gibi Yahudi toplumudur (İbn Sa'd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tabakât Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 289 vd; İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı IV Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 169; Vâkıdî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Megâzî Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 1031).

MESCID-I DIRÂR OLAYI:

Hz. Peygamber Tebük'te yirmi gün kadar kaldıktan sonra Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ashab-ı kiramın ileri gelenleri ile istişare ederek geri dönmeye karar verdi. Çünkü Bizans ordusu saldırmaya cesaret edememiş ve amaca ulaşılmıştı. O gün için daha fazla ileri gidip kan dökmeye ihtiyaç yoktu. Çünkü Şam yöresini fetih gibi bir amaçla yola çıkılmamıştı. Üstelik Şam yöresinde bulaşıcı bir hastalık (tâun) olduğu da haber alınmıştı. Geri dönüş için yola çıkan ordu Ramazan'ın ilk günlerinde Medîne'ye ulaştı. Hz. Peygamber Tebük'e giderken Medine'ye bir saat uzaklıktaki Ziyevan köyüne geliniğinde münâfıklardan bir heyet gelerek: "Ey Allah'ın Resulu! Biz hastalar ve Kuba mescidine gelemeyenler için özellikle yağmurlu gecelerde namaz kılmak üzere bir mescid bina ettik. Teşrif edip burada namaz kıldırsanız Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı hayır ve bereketle dua buyursanız" dediler. Hz. Peygamber bunun dönüşte olabileceğini söylemişlerdi. Bunun üzerine Tebük dönüşü bu sözü Allah elçisine hatırlatıp yeni yapılan mescide gelmesini rica ettiler.

Bu mescid Ebû Âmir Fâsık adlı bozguncu münafık ve fasığın teşviki ile münafıklarca Kuba Mescidinin cemaatını bölmek niyetiyle yapılmış ve Hz. Peygamber'e suikast düzenlemek üzere içi silâhla doldurulmuştu. Hz. Peygamber bu mescide gitmeye hazırlanırken Cebrail (a.s) gelerek durumu haber verdi.

Kur'an-ı Kerîm'de bu mescidden şöyle söz edilir:

Zarar vermek Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı inkâr etmek Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı müminlerin arasını ayırmak ve daha önce Allah ve Resulune karşı savaşanlara gözetleme yeri hazırlamak üzere bir mescid yapanlar; "Biz sadece iyilik yapmak istiyorduk" diye yemin ederler. Allah da şahittir ki bunlar yalancıdırlar" (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/107). "Ey Muhammed! Bu mescidde asla namaz kılma. Şüphesiz ki Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı başlangıcından itibaren takva üzere kurulan mescidde (Kuba mescidi) namaz kılman daha hayırlıdır. O mescidde kendilerini maddî ve manevi kirlerden temizlemeyi seven adamlar vardır. Allah temizlenmek isteyenleri sever" (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/108; bk. 109 Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 110).

Bunun üzerine Hz. Peygamber ashab-ı kiramdan Mâlik b. Dehsan ile Ma'n b. Adiyy (r. anhümâ)'yi Mescid-i Dırar'ı yıkmak üzere gönderdi. Bu sahabeler mescidi yakıp yıktılar. Böylece kötü amaç için bina edilen bir mescid ortadan kaldırılmış oldu (bk. İbn İshak Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı İbn Hişâm Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Sîre Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 71; İbn Sa'd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tabakât Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı III Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 540 vd; İbn Kesîr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Muhtasar Tefsîr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı II Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 169; Kâmil Miras Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tecrîd-i Sarih Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı X Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 422).

Özürsüz cihada katılmayan üç kişinin çilesi:

Resulullah (s.a.s) Tebük'ten dönüşte Medîne'ye girişte doğrudan Mescidi Nebevî'ye girip iki rekat namaz kıldı. Çünkü seferden dönüşte bu Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Resulullah (s.a.s)'ın âdeti idi. Sonra mescitte oturdu. Tebük gazvesine katılamayıp Medine'de kalanlar tek tek gelip özürlerini yeminle teyit ettiler. Hz. Peygamber dış görünüşlerine bakarak özürlerini kabul edip Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı iç yüzlerini Allah'a havale etti ve haklarında istiğfarda bulundu. Bunların sayısı seksen kadar idi.

Ancak Kâ'b b. Mâlik Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Mirare b. Rabî ve Hilâl b. Ümeyye meşrû bir özürleri bulunmadığı halde cihada katılmamışlardı. Hz. Peygamber'in huzuruna girince mazeret uydurma yoluna gitmeden doğruyu söylediler.

Resulullah (s.a.s) halkı bu üç sahabe ile görüşüp konuşmaktan menetti. Üçü de bir köşeye çekilerek elli gün süreyle yalnızlığa itildiler. Dünya başlarına zindan oldu. Kırk gün geçince Hz. Peygamber bunlara Hüzeyme b. Sâbit (r.a)'i göndererek kadınlarından da ayrı durmalarını bildirdi. Böylece eşlerinin cihaddan geri kalan bu sahabelere hizmeti de men edilmiş oluyordu. Yalnız Hilâl b. Ümeyye'nin eşi Allah elçisine gelerek; "Hilâl yaşlıdır Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı hizmetçisi de yoktur. Yalnız mutfak işlerine yardımcı olsam" diye izin istedi. Kendisine yalnız ev hizmeti için izin verildi.


Elli gün tamamlanınca bu üç sahabenin mağfiret edildiğini bildirilen ayet indi. Bunu müjdeleyen sahabeye Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Ka'b b. Mâlik sevincinden bir kat elbise giydirmişti. Mescide geldiklerinde Allah'ın Resulu Ka'b b. Mâlik'e şöyle buyurdu: "Annen seni doğurduğu günden beri yaşadığın günlerin en hayırlısını sana müjdeliyorum". Ka'b; "Bu müjde tarafınızdan mı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı yoksa Allah tarafından mı?" diye sorunca Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Hz. Peygamber; "Doğrudan Yüce Allah tarafından" buyurdu. Bunun üzerine Ka'b Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bütün servetini Allah yolunda tasadduk etmek istediğini bildirdi. Hz. Peygamber Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı bir bölümünü kendisine ayırmasının daha hayırlı olacağını söyledi (Kâmil Miras Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Tecrîd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı X Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 424 vd Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Hadis No: 1659; İbn Kesîr Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı a.g.e. Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı II Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 175 vd.).

Allah Teâlâ bu üç sahabenin halini ve affedilmelerini şöyle bildirir: "Ve savaştan geri kalan o üç kişinin tövbesini de kabul etti. Bütün genişliğine rağmen yeryüzünün kendilerine dar geldiği Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı ruhları son derece sıkıldığı Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah 'tan başka bir sığınak olmadığını anladıkları zaman tövbe etsinler diye Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı Allah onları bağışlamıştı. Şüphesiz ki Allah Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı tövbeleri çok kabul eden ve çok merhametli olandır" (et-Tevbe Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı 9/118).

Ka'b b. Mâlik ve arkadaşları bu ilâhî iltifata Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı doğru sözlülükleri ve samimi davranmaları sayesinde kavuştular. Ka'b bu olay üzerine Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı artık ömrü boyunca doğrudan başka bir söz söylemeyeceğine dair Allah elçisine söz verdi. Diğer münâfıklar uydurdukları yalan mazeretler yüzünden helâk olurken onlar selâmete çıktılar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı

Tebük Savaşı - İslam Tarihi Tebük Savaşı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tebuk savasinin ozeti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mute Savaşı - İslam Tarihi Mute Savaşı elif Soru Cevap 0 23-02-2013 02:33
Kurtuluş Savaşı Neden Yapılmıştır-Kurtuluş Savaşı Nedenleri elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:11
Tebük Seferi Ne Zaman yapılmıştır? Sonuçları Nelerdir? Я Tarih 1 04-01-2013 09:14
I. Balkan Savaşı nimlahza Tarih 0 31-10-2012 08:25
Trablusgarp Savaşı (Osmanlı-İtalya Savaşı) nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats