bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2013, 02:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ailenin Sorumlulukları Nelerdir?

Ailenin Sorumlulukları Nelerdir?Ailenin Tarifi Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? Fertleri ve Önemi Aile: Anne Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? baba ve çocuklardan meydana gelen en küçük insan topluluğudur. Çoğu zaman büyük anne Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? büyük baba Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? amca Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hala Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? dayı gibi yakın akrabaları da aileden kabul ederiz ve aile kavramına girenleri artırırız. Aileler milletlerin temelini oluştururlar.

Ailenin Tarifi Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? Fertleri ve Önemi

Aile: Anne Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? baba ve çocuklardan meydana gelen en küçük insan topluluğudur. Çoğu zaman büyük anne Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? büyük baba Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? amca Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hala Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? dayı gibi yakın akrabaları da aileden kabul ederiz ve aile kavramına girenleri artırırız.

Aileler milletlerin temelini oluştururlar. Tıpkı bir binanın temeli gibi. Temel sağlam olursa binanın bütünü de sağlam Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? temel çürük olursa binanın bütünü de çürük olur. Aileler sağlam olursa toplum ve millet hayatı da ona oranla kuvvetli ve sağlam olur. Ailenin temeli de evliliğe dayanır. Evlilik bir erkekle bir kadının nikah bağı ile meşru bir şekilde yuva kurmasıdır. Dinimiz aileye çok önem verir Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? anne baba ve çocukların karşılıklı vazife Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? sorumluluk ve haklarını bildirir. Bunları öğrenerek uymaya özen göstermemiz gerekir.

Aile ve aile fertlerinin karşılıklı görevleri pedagoji Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? sosyoloji Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hukuk vb. bilimlerin alanına giren önemli konulardan biridir. Bu bilimlerin her biri Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? farklı bir açıdan bu konuya yaklaşmıştır. Biz burada bu yaklaşımların tümüne değinecek durumda değiliz. Sadece konuya bir eğitimci gözüyle bakıp neşeli ve huzurlu bir hayat için gerekli olan hususları açıklamak istiyoruz. Bu amaçla karı kocanın görevlerini üç bölümde ele alıyoruz:

1. Karı kocanın karşılıklı görevleri

2. Kocanın görevleri

3. Kadının görevleri

Hemen belirtelim ki bu bölme Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ev ve karı koca ile sınırlı bir bölmedir. Eğer bu çerçevenin dışına çıkacak olursak Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? başka görevler de gündeme gelir. Eşlerin ailelerinin görevleri Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? toplumun karı koca karşısındaki görevleri Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? devletin bu husustaki görevleri vs. gibi. Ancak bu kısa yazıda onlara değinmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla bu üç görevi esas alarak yazımızı üç bölüme ayırıyoruz. Her bölümde kısaca bu görevlerin bir kısmına değineceğiz.

a) Karı kocanın karşılıklı görevleri:

1. Karşılıklı saygı: Karı kocanın birbirine saygı göstermesi ailenin ruh sağlığı Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? sevginin artması ve aile temelinin sağlamlaşması açısından büyük öneme sahiptir. Bu saygı Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? karı kocanın birbirinin kişiliğine değer vermesini; birbirinin görüşlerine Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? düşüncelerine ve zevklerine saygı duymasını kapsar ve hayatlarının tüm alanlarını güzel etkisi altına alır.

2. Karşılıklı sevgi: İnsanların birçok duygusal ihtiyacı vardır ki en önemlilerinden biri de Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? sevgiye olan ihtiyaçtır. Karı ve koca Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? birbirinin sevgisine ve ilgisine mazhar olmayı severler. Sevgisiz yaşamın cazibesi yoktur; insanların çoğu ondan kaçar. Allah'ın Elçisi (s.a.a.) buyuruyor ki: "Erkeğin Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? karısına 'Seni seviyorum' demesi Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hiçbir zaman onun kalbinden çıkmaz."

3. Affedici ve bağışlayıcı olmak: Karı kocanın birbirinin hataları ve yanlışlarını affedip görmezlikten gelmesi Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? aile ortamında büyük öneme sahiptir. Bu hususa dikkat etmemek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? aileye hâkim olan samimiyet ve huzur ortamını huzursuzluk Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? kötümserlik Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? asabîlik ve memnuniyetsizlik ortamına dönüştürür. Ruhun sakinliği Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? kinin bertaraf olması Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? izzetin artması Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ömrün uzaması vs. Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hadislerde affedici ve bağışlayıcı olmanın etkilerinden sayılmıştır. İmam Sadık (a.s.) şöyle buyuruyor: "Üç şey dünya ve ahiretin yüceliklerindendir: Sana zulmedeni bağışlaman Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? seninle ilişkisini kesenle ilişki kurman ve sana karşı cahilce davranana karşı sabırlı ve halim olman."

4. Sorumluluk almak: Aile mutluluğunun temininde etkili olan amillerden biri de Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? eşlerin karşılıklı sorumluluk duygusuna sahip olmasıdır. Kadın ve erkek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? müşterek bir yaşamı kabullenmekle Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? aile kurmadan önce üzerlerine görev olmayan birtakım sorumluluklar aldıklarını bilmelidirler. Bu sorumluluklar Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? kadın ve erkeğin yetenekleri Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? yetkileri ve özel koşulları dikkate alınarak belirlenir. Geçimi sağlamak Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? aileyi idare etmek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? eşlik görevlerini yapmak Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? çocukları eğitmek vs. gibi. Bu duygunun varlığı Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? aile bağının güçlenmesine ve ruhun huzurlu olmasına sebep olur.

5. Ahlâk: Ahlâk Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? insan hayatında önemli ve belirgin bir niteliktir. İnsanlara Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? özellikle de eşe ve çocuklara karşı güzel ahlâklı olmak Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? insanın kişiliğinde derin bir etki bırakır; toplumu ve aile ortamını sefa ve samimiyetle doldurur. Güzel ahlâkın olmayışı da Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hayatı karartır ve asabîlik Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? asık suratlılık Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? sabırsızlık Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? bahanecilik vs. gibi olumsuz yan etkilere neden olur; korku Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? kaygı Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? kişilik kaybı vs. gibi etkileri beraberinde getirir. Tatlı dillilik Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? insanlara saygı göstermek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? alçak gönüllülük Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? geniş kalplilik Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? selâm vermek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hâl hatır sormak ve şefkat göstermek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? güzel ahlâklılığın tecellilerinden sayılır.

6. İyimserlik: Tarafların birbirine güvenmesi Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? müşterek hayat için büyük bir sermayedir. Nitekim güvensizliğin de hayatta birçok menfi etkisi vardır. Kötümser bir kimse Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? negatif ve hasta bir ruha sahiptir. Onun ruh sağlığı ve dengesi bozuktur. Kötümserlik sonucu eşine güveni olmayan bir insan Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? aile hayatının sefa ve huzurundan mahrum kalır. Böyle bir insan Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? sosyal ilişkilerde de başarılı olamaz. Çünkü başkaları hakkında kötü zan besleyen biri Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? dostları ve arkadaşlarını kaybeder ve yalnız kalır. İmam Ali (a.s.) buyuruyor ki: "Bir insana kötümserlik galip gelirse Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? onunla hiçbir dostu arasında barış ve huzur kalmaz."

7. Rıfk ve müdara: Eşlerin birbirine karşı görevlerinden biri de Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? rıfk ve müdaradır. Şöyle ki; eşimizin kusurları Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? eksiklikleri ve hoşlanılmayan davranışları karşısında sert bir tepki göstermemeli ve şiddete başvurmamalıyız; tam tersine Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? şefkat ve samimiyetle yaklaşmalıyız. Çünkü kadının da Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? erkeğin de sözlerinde ve davranışlarında karşı tarafın hoşlanmayacağı eksikliklerinin olması doğaldır. Ne var ki müdara etmek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? eşimizin kusurları ve eksiklikleri karşısında umursamaz olmamız anlamına gelmez. Müdaranın anlamı Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? eşimizin kusuru veya eksikliğini gidermeye çalışırken onun kapasitesini göz önünde bulundurmamız Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? yapabileceğinden fazlasını ondan beklemememiz ve istenmeyen özellikleri karşısında büyük insanlara yakışan bir davranış sergilememizdir.

8. İffetli ve namuslu olmak: Günümüz toplumunda bu özellik Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? genellikle kadınlardan beklenir. Ancak hadislerin bu husustaki bakış açısı daha geniştir. Hadislerde Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? iffetli olmak Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? karı kocanın karşılıklı görevlerinden biri ve en üstün ibadet olarak sayılmıştır. Hz. Ali'nin (a.s.) tabiriyle iffet Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? şehvetler karşısında direnmektir. Bu da hem kadından ve hem de erkekten istenilen bir şeydir. Hadislerde Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? karı kocaya Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? birbiri için süslenerek iffetlerini korumada birbirine yardımcı olmaları tavsiye edilmiştir. İffetli olmak; eşin kirli insanlardan korunması Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? aile bağının güçlenmesi Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? eşin güvenini kazanmak vs. gibi faydaları beraberinde getirir.

9. Birbirini anlamak: Ailevî sorunların birçoğunun temelinde eşlerin birbirini anlaması yatmaktadır. Eşinin içinde bulunduğu şartları ve yaşadığı sıkıntıları anlayan bir kimse Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? onun iyiliklerini daha iyi derk eder ve zahmetlerinin kadrini bilir. Eşini anlamayan bir kimse Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? onun bütün çabalarını görmezlikten gelir Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? kusurları ve eksiklerini gözünde büyütür; zahmetlerinin kadrini bilmediği ve onu teşvik etmediği gibi Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? iğneli ve kinayeli sözleriyle de onu incitir ve yaşama sevincini ondan alır. Gurur ve kibirden kurtulmak Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? birbirinin ruh hâllerini ve sıkıntılarını bilmek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? eşlerin birbirini anlaması yolunda atılacak ilk adımlardır.

b) Kocanın görevleri:

1. Aile müdüriyeti: Çünkü o Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? bedenen daha kuvvetlidir ve aileyi idare etmek için daha güçlüdür. Kadın Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? tıpkı gül gibidir; gül Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? yakıcı güneşe Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? rüzgâra ve kasırgaya dayanamadığı gibi kadın da Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ağır ve yıpratıcı sorumluluklara dayanamaz.

İmam Ali (a.s.) Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? oğlu İmam Müçteba'ya şöyle vasiyet etmiştir: "Kadına Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? şahsî işlerinden fazlasını yükleme. Çünkü o Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? reyhandır; kahraman değildir."

Erkeğin sorumlulukları Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? sadece ailenin geçimini sağlamakla sınırlı değildir. Aile fertlerine doğru yolu göstermek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? eğitim ve terbiyelerine nezaret etmek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? onlara iyiliği emretmek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ahlâkî yönden sapmalarına engel olmak vs. erkeğin önemli vazifelerindendir. Dikkat edilmesi gereken husus ise şudur: Erkeğin aile müdüriyetinde başarılı olması Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ancak aile fertlerinin gönüllerine taht kurmasıyla mümkündür.

2. Ailenin geçimini sağlamak: Evin asıl işlerini idare etmek kadının sorumluluğunda olduğu için Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? doğal olarak erkek de ailenin geçimini temin etmelidir. Ancak bunu minnetsiz bir şekilde yapmalıdır. Çünkü bu Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? aile reisliğinden dolayı üzerine düşen bir görevdir.

3. Aileyi rahat yaşatmaya çalışmak: Aile bireyleri Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? geçimlerinin temininin yanında nispî bir refah içinde yaşayabilmeleri için erkeğin cömertliğine muhtaçtırlar. Bu yönden bir kısma ve kısıtlamayla karşı karşıya kalırlarsa Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? birçok ruhsal ve bedensel darbeye maruz kalırlar. Ancak aileyi rahat yaşatmak Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? savurganlık yapmak ve israf etmek anlamına gelmemektedir. Bunun anlamı Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? cimrilik yapmamak ve erkeğin ekonomik imkânlarına uygun biçimde aileyi refah içinde yaşatmaya çalışmaktır. İmam Rıza (a.s.) buyuruyor ki: "Erkeğin Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ailesinin geçimini kısmaması gerekir ki ölümünü arzu etmesinler."

4. Diktatörlükten sakınmak: Erkek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? her ne kadar ailenin reisi ise de Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? emir ve nehiyde bulunmaktan sakınmalıdır; eşinin ve çocuklarının görüşlerini dikkate almalıdır. Kendini beğenmişlik ve yersiz sıkmalar Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ailede diktatörlük düzeninin hâkim olmasına sebep olur; sağlıklı aile ilişkilerine ve çocukların doğru biçimde eğitilmesine zarar verir. Bu husus o kadar önemlidir ki Resulullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: "Mümin Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ailesinin yemek istediğini yer. Ama münafık Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? kendi yemek istediğini ailesine yedirir."

c) Kadının görevleri

1. Kocasının sırlarını korumak: Kadın Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? asla kocasının sırlarını ifşa etmemelidir. Aksi hâlde kocasının güvenini kaybeder. Bazı erkeklerin işleri hakkında hanımına fikir danışmamasının bir nedeni de Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hanımının sır saklayacağından emin olmaması ve söylediği şeyin ertesi gün ağızdan ağza dolaşmasından korkmasıdır.

2. Kocasının işine yersiz yere karışmamak: İnsan Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? fıtrî olarak özgürlük ve bağımsızlık ister. Bu eğilim Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? erkeklerde daha güçlüdür. Hanımlar Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hayırhahlıklarının her zaman kocalarının yararına olacağını zannetmesinler. Bu konu Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? evlilik hayatında zaman zaman ciddî krizlere yol açabilir. Bu yüzden erkeğin bağımsızlığına zarar vermemeye çalışın.

3. Evi idare etmek: Evi idare etmek ve ev işlerini evirip çevirmek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hukukî olarak kadının sorumluluğunda olmasa da Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ahlâkî olarak onun görevlerinden sayılmıştır. Evi idare etmek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? oldukça önemli bir iştir. Maalesef yalnızca ev işlerini yapan kadınlar (ev kadınları) Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? kendilerinin ve yaptıkları işin gerçek değerini bilmiyorlar. Gerçek bir ev kadını Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? önemli bir birimin tüm işlerini tek başına yapan liyakatli bir müdürdür. Hem plânlayıcı Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hem uygulayıcıdır. Uluslararası çapta kariyer sahibi olan birçok erkek Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? bu başarısını "bir ev kadını"nın tedbiri Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? ahlâkı ve liyakatine borçludur.

4. Ailenin harimini ve değerlerini korumak: Kadının kocası hakkındaki en büyük vazifesi Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? erkeğin evdeki namusu ve vekili olarak davranışları ve sözleriyle ailenin harimini ve değerlerini korumaktır. Böyle bir kadın Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? hem kocasının malını korur Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? israfa ve lükse kaçarak kocasının servetini zayi etmez; hem tehlikeler karşısında aile haysiyetini ve kocasının şerefini korur; hem de tesettüre riayet ederek namahremlere karşı örtünür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-02-2014, 09:59   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Tam olarak yokmu ya :s


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ailenin Sorumlulukları Nelerdir?

Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: aile bireylerinin görevleri kısaca nelerdir, aile bireylerinin görevleri, aile bireylerinin sorumlulukları nelerdir, babanın sorumlulukları nelerdir, babanın görevleri nelerdir kısaca, aile içindeki görev ve sorumluluklarımız nelerdir, aile bireylerinin görevleri nelerdir, evdeki sorumluluklarımız nelerdir, aile içinde görev ve sorumluluklarımız nelerdir, aile sorumluluklarımız nelerdir, aile içinde görev ve sorumluluklarımız nelerdir kısaca, aile sorumluluklari neler, babanın ailedeki görevleri kısaca, aile ve sorumluluklarımız, aile bireylerinin görev ve sorumlulukları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuğun Eğitiminde Ailenin Önemi elif Soru Cevap 0 13-02-2013 08:44
Kilolu Çocuklarda Ailenin Yapması Gerekenler Nelerdir elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 12-06-2011 06:48
Nöbetçİ Memurların Görev Ve Sorumlulukları İle Çalışma elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 02:49
Ailenin Reisi Kimdir? mormavi Komik Resimler 2 30-04-2010 01:44
Ailenin Dağılması ve Çocuk daywest Çocuk Psikolojisi 0 04-03-2010 12:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats