bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2013, 03:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında

Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında


Hz. Ebu Bekir (Arapça: عبد الله بن أبي قحافة عثمان بن كعب التيمي القرشي أبو بكر الصديق - Abdullah bin Kuhafe bin Kaab et-Teym el-Kureyş Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında Ebu Bekir es-sıddık) Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında d. 573 - ö. 23 Ağustos 634) Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında


Sünni inanışına göre ilk halife. Müslümanlıktan önceki ismi Abdülkâbe´dir. Müslüman olduktan sonra Hz. Muhammed (sav) Ebu Bekir'i Abdullah olarak anmıştır.


En yaygın kullanılan lakaplarından olan es-Sıddîk (sadık Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında iffetli) sebebiyle sık sık Ebu Bekir es-Sıddîk olarak anılır. Sıddîk lakabını Mirac olayını kendisine haber eden dönemin müşriklerine "Eğer olayı bildiren peygamberse doğru bildirmiştir" şeklinde cevap vermesinden sonra almıştır.


Muhammed bin Abdullah'ın Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında kızı Aişe ile hicret öncesinde Mekke'de evlenmesinden dolayı kayınpederidir. Halifeliği sırasında Kuran'ı mushaf haline getirtmiştir.


Sünni inanışına göre İslâm'a giren hür erkeklerin; Raşit Halifelerin (Dört Halife) (632-634) Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında aşere-i mübeşşere'nin ilkidir. Şii inanışına göre ilk müslüman Hz Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında Ali'dir.

Hz.Ebu Bekir Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında Benu Teym'lerin Kureyş kabilesindendir Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında Mekke'de doğmuştur. Babası Ebû Kuhafe Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında annesi Ümmü'l-Hayr Selma'dır.

Müslüman oluşu


Peygamber ilk vahyi kendisine haber verdiğinde Müslüman olmuştur.
İlk Müslüman tarihçilere göre tüccardı. Kazancının büyük bir bölümünü İslam dini için harcadığı yer alan Ebu Bekir ayrıca ilk Müslümanların İslama davet edilmesinde önemli rol almıştır. Muhammed 622 yılında Mekke'den Medine'ye giderken (Hicret) Ebu Bekir ona eşlik etmiştir. Bu konudan Kuran-ı Kerim'de Tevbe suresi 40. ayetde bahsedilmiştir:

"Eğer siz ona (Peygamber’e) yardım etmezseniz Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında (biliyorsunuz ki) inkar edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke’den) çıkardıkları zaman Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında ona bizzat Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında “Üzülme Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında çünkü Allah bizimle berâber” diyordu. Allah da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında sizin kendilerini görmediğiniz bir takım ordularla onu desteklemiş Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında böylece inkar edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah’ın sözü ise en yücedir. Allah mutlak güç sahibidir Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında hüküm ve hikmet sahibidir." (Tevbe Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında 9/40)


Fahreddin Razi Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında Leyl Suresi'nin "Temizlenmek üzere malını hayra veren takva sahibi Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında ondan (ateşten) uzak tutulur. Yüce Rabbinin rızasını istemekten başka onun nezdinde şükranla karşılanacak bir nimet yoktur. Ve o (buna kavuşarak) hoşnut olacaktır." mealindeki 17-21. ayetlerinin Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında özel olarak Ebu Bekir'den bahsettiğini ve bunun Ebu Bekir'in müslümanların en üstünü olduğu fikrini desteklediğini ifade eder.

Halifeliği


Hicret sonrasında Medine'de Mescid-i Nebevî'nin inşasına katılmış Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında yardımcı olmuştur. Bundan sonra birçok gazveye katılmış Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında Bedir Savaşı'nda oğlu Abdurrahman'a karşı savaşmak zorunda kalmıştır.


Muhammed'in 632'deki vefatı sonrası yapılan çeşitli müzakerelerde Hz.Ebu Bekir'e bey'at edilmiş Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında kendisi halife olarak seçilmiştir. Müslüman toplumunun bir kısmı Ebu Bekir'in halifeliğini tanımamıştır.


Muhammed'in vefatı sonrası ortaya çıkan dinden dönme hareketlerine ve kendisini peygamber ilan eden çeşitli şahıslara karşı savaşmıştır.

Kur'an'ın mushaf haline getirilişi


Hz. Ebu Bekir Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında hafızların bir bir öldürülmesi üzerine tedbir olarak Kur'an'ı mushaf olarak toplatmıştır.

Yaklaşık iki yıllık süren halifeliği hastalanıp vefat etmesiyle son bulmuştur. Son günlerinde yerine imam olarak Ömer'i atamış daha sonra çeşitli istişareler sonrası kendisinden sonra Hz.Ömer'i halife tayin eden ahitnameyi Hz.Osman'a yazdırmıştır.

Çocukları


Hz.Ebu Bekir'in Ümmi Rüman adlı bir kadından dört çocuğu olmuştur. İsimleri Abdullah Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında Aişe Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında Esma ve Abdurrahman'dır. Abdurrahman Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında savaşlarda müşrik saflarına girmiştir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında

Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hz ebu bekir hayatı arapca, hzebubekirin arapca yazilmis hayati, hz ebubekır hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Adil Turan kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 18-10-2016 03:40
Beydeba kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi Я Türkçe ve Edebiyat 141 29-02-2016 07:40
Marko Polo - Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 20-02-2013 03:54
Zehravi kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi elif Soru Cevap 0 16-02-2013 05:32
karagöz ile hacivatın hayatı hakkında bilgi elif Soru Cevap 0 19-10-2012 04:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats