bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2013, 03:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir?

Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir?
On yedi çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının onuncu oğlu olarak dünyaya geldi. On yaşında okulu bıraktı. 12 yaşındayken basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi James'ın yanına çırak olarak girdi. Basımcılık mesleğini öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı. 1730'da Philadelphia'da bir basımevi ve gazete kurdu. Poor Richard’s Almanac'ı (Fakir Richard'ın Almanak'ı) yayınlamaya başladı. 1732*-1757 yılları arasında yönetmenliğini yaptığı Almanac'da Richard Sounders imzasıyla yazılar yazdı. Siyaset Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? felsefe Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? bilim Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? iş ilişkileri gibi konuların tartışıldığı Junto adlı bir kulüp; kütüphane Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? hastane ve yangına karşı sigorta şirketi kurdu. Basımevlerini çoğalttı.
Uçurtma deneyi ile ilgili bir tasvir

Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? 1736'da Philadelphia meclis sekreteri oldu ve siyasete atıldı. 1750'de Pensilvanya meclisine seçildi Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? arazi vergisine karşı olan büyük ailelerle mücadele etti. İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirildi. Posta servisinde çeşitli düzenlemeler yaptı. Özellikle elektrik olaylarıyla ilgili araştırmalar yapan Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektrik yükünün korunumu ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti[2]. Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoner'i keşfetti Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlattı.

1757'de Kuzey Amerika Sömürgeler isyanının başlangıcında sömürgelerde yaşayanlar Franklin'i Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? şikayetlerini Londra'ya iletmekle; 1765'te de damga resmi kanununa karşı itirazları Lord Grenville'e bildirmekle görevlendirdi. 1772'de Massachusetts Valisi Hutchinson'un sömürge halkına karşı hakaretlerle dolu mektuplarını ele geçirerek yayınladı. Sömürge halkı karşısındaki itibarı arttı. Amerikan Kongresi'ne milletvekili seçildi. 1776'da Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırladı. Eylül 1776'da kongre Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? ekonomik ve askeri yardım istemek üzere aralarında Franklin'in de bulunduğu üç kişilik bir komisyonu Fransa'ya gönderdi. Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Fransız dışişleri bakanı Charles Gravier ile görüşmelerinde çok başarılı oldu. 1775-1783 Amerikan Bağımsızlık Savaşı sonunda İngiltere ile barış görüşmelerini sürdürmek üzere seçilen diplomatlardan birisi olarak İngiltere'ye gitti. İngiltere ile barış antlaşmasının imzalanmasından sonra 1785'te Amerika'ya döndü. 1787'de Philadelphia Anayasa Kurultayının çalışmalarına katıldı. Bir müddet sonra da öldü.

Onun renkli yaşamı Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? bilimsel ve politik başarıları Amerika'nın en etkili Kurucu Babaları olarak Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Franklin para ve onur gördü; savaş gemileri; birçok şehir Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? ilçe Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? eğitim kurumları Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? namesakes bir isim ve şirketler ve ölümünden sonra fazla iki yüzyıl Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? sayısız kültürel referanslara onun adı verildi.

Biyografi [değiştir]
New Orleans'taki Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir?Benjamin Franklin Lisesi'ndeki Benjamin Franklin'in bir mermer heykeli
Benjamin Franklin'in Memorial mermer heykeli
Benjamin Franklin
Jean-Antoine Houdon tarafından yapılan bir Franklin büstü.
Benjamin Franklin yüz dolarlık banknot üzerinde.
Ataları [değiştir]

Franklin'in babası bir iş adamı olan Josiah Franklin idi.
Prütenlik İngiltere Protestan hareketinin ilk adımı Roma'daki Katolik Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? din elemanlarını temizlemek oldu.
Ben Franklin'in annesi Abıah Folger Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Kral Charles zamanında dini özgürlük eziyeti başladığında en iyisinin kaçmak olduğu Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? bir zamanda ve bir prüten ailenin çocuğu olarak doğdu.
Buluşları ve Bilimsel Araştırmaları [değiştir]

Franklin'in müthiş buluşları oldu. Bunlar; yıldırımsavar (paratoner) Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Cam Armonica Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Franklin sobası Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? bifokal gözlüktü.
Cam Armonica

Posta müdürü yardımcısı olarak Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Franklin Kuzey Atlantik Okyanusu'na ilgi duydu. Franklin 1768 yılında posta işleri için ortalama bir tüccar gemisi aldı ve uzun İngiltere'den New York'a ulaşmak için paketlerin birkaç hafta zamanı vardı. Newport'a Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Rhode Island'a ulaşabildi.Yani paketleri yerine ulaştırabilmişti.
Su konulu Franklin bildirisinden bir çizim.


1743 yılında Franklin bilimle ilgilenen erkeklere kendi buluşları hakkında ve teoriler ile bilgilerde yardımcı olmak için Amerikan Felsefe Derneği'ni kurdu. O elektrik araştırmaları ve diğer bilimsel araştırmaları ile birlikte hayatının geri kalan kısmı için Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? siyasetin ve para kazanmanın onu işgal edeceğini anladı[3]. Franklin enerjilerin pozitif ve negatif olarak ikiye ayrıldığını farketti.[4] Ayrıca yıldırımın elektrikten oluştuğunu keşfetti[2].Franklin elektrikle ilgili deneylerinden dolayı yıldırımsavarı buldu.


Masonluk Yılları [değiştir]

Benjamin Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? 1730 yılında Philadelphia'da St. Johns Locası'na katıldı Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? 1732'de Pennsylvania Kolonisi Büyük Locası'nın Büyük İkinci Nazırı oluşundan iki yıl sonra Haziran 1734'te de Pennsylvania Bölge Büyük Locası'na Büyük Üstat seçildi. 1735-38 yılları arasında Loca Sekreterliği'ni yürütmüştür.[5]

1734 ve 1735 yıllarında inşa edilen Philadelphia Devlet Başkanlığı ve Özgürlük Hol'ü Benjamin Franklin'in Büyük Üstatlık dönemine rast gelmektedir. Benjamin Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? 1752 yılında Philadelphia Büyük Loca binasının inşaatını başlattı ve üç yıl sonra yapının tamamlanmasıyla 1755 yılında Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Amerika'daki ilk masonik bina olarak sayılan Philadelphia Büyük Loca'sının tahsis merasimini düzenledi. Bir dönem Benjamin Franklin'in oğlu da Büyük Sekreter görevinde bulunmuştur. ABD'de ilk halk kütüphanesini organize edenlerden biri olarak bilinen Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? aynı zamanda ABD'deki ilk masonik kitabı yayımlayan kişidir.[6]
Müzik Çabaları [değiştir]

Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? keman ve gitar çalabilen bir kişiydi. Kendi icat ettiği Cam Armonica'yı ve birçok onun geliştirilmiş sürümlerini çalardı.
Satranç [değiştir]

Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? satranca büyük ilgi duyan biriydi. Çok iyi bir satranç oyuncusu idi. Onun satranç oynaması üzerine Amerikan Colombian Dergisi Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Franklin'in ABD'de 2. satranç bilen kişi olduğunu yazmıştı.[7] Franklin'in ABD'de beğenilen bir satranç oyuncusu olduğu 1999 yılında ortaya çıkmıştır[7].
Genel Yaşamı [değiştir]

Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? 1736 yılında Amerika'nın ilk gönüllü yangın şirketlerini kurdu. Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? kamu işleri için gittikçe daha fazla endişe etmeye başladı. 1743 yılında 4. Akademisi'ni açtı. 13 Kasım 1749'da Franklin akademi başkanlığına atandı. Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? siyasete dahildi ve hızla gelişmişti. Hep barışçıl bir tutum içinde olmuştur.
Ölümü [değiştir]

Franklin Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? 17 Nisan 1790 tarihinde Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? 84 yaşında hayatını kaybetti. Onun cenazesine yaklaşık 20.000 kişi katıldı. Onun ölümü Benjamin Franklin of Dr. John Jones ve hesabından aktardığı kitapta açıklanmıştır:

Ne zaman ağrı ve nefes alma zorluğu tamamen başlasa ve Akciğerlerinde bir imposthume Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? aniden tüm umutlarını ve gururunu kaybetti ve önemli bir miktar o gücü vardı ama solunum organları yavaş yavaş baskı gördü ve başarısız oldu. 17 Nisan Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? 1790 tarihinde gece usulca Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? seksen dört yıl ve üç aylık uzun ve faydalı ömrü bitti.[8]
Benjamin Franklin'in Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Philadelphia'adaki mezarı
Sergiler [değiştir]

"The Princess and the Patriot: Ekaterina Dashkova Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Benjamin Franklin and the Age of Enlightenment" sergisi Şubat 2006'da başlayıp Aralık 2006'da bitti. Benjamin Franklin ve Dashkova yalnızca bir kez Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Paris'te 1781 yılında bir araya geldi. Franklin 75 ve Dashkova 37 yaşında idi. Franklin ve tek kadın Amerikan Felsefi Toplumu'na katılan ilk kadın olması için Dashkova'yı davet etti. Daha sonra Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? Dashkova'yı Rus Bilimler Akademisi'ne ilk üye yaptı.
Kaynakça [değiştir]

Genel

Wikiquote-logo-tr.png
Vikisöz'de
Benjamin Franklin sözleri bulunur.
Commons-logo.svg
Wikimedia Commons'ta
Benjamin Franklin ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir?

Yıldırımın Bir Elektrik Boşalması Olduğunu İspatlayan Bilim İnsanı Kimdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yildirimin bir elektrik bosalmasi oldugunu ispatlayan bilim insani kimdir, yildirimin bir elekrik bosalmasi oldugunu ispatlaya, yıldırımın elektrik boşalması olduğunu kanıtlayan kişi kimdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk İslam Devletlerinde Bilim ve Bilim Adamları Kimlerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 4 08-03-2017 04:26
Neden kuşlar elektrik tellerine konunca elektrik çarpmaz? elif Soru Cevap 0 16-02-2013 03:10
Türk Bilim Adamları Kimdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-02-2012 10:08
Farabi Türk Bilim İnsanı Hangi Alanlarda Çalışmalar Yapmıştır elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:26
Bilim adamları, aşkın gözünün kör olduğunu kanıtladı! Bakimliyiz Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 11-03-2008 06:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats