Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/113635-newton-dusunmeyi-ogretmek-nedir.html)

elif 23-02-2013 03:39

Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
 
Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir


Aklın sınırlarını genişletmek ve bir problem için yaratıcı çözüm geliştirmek için nasıl düşünüleceğini kısacası düşünmeyi bilmek gerekir. Düşünmeyi bilmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg iyi bir eğitimin öğrencilere kazandırdığı bir beceri olmalıdır.
Düşünme becerimizhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yeni bilgiyi ne kadar iyi alabilmemiz ve işleyebilmemiz üzerinde etkilidir.
Bu becerinin geliştirilebilmesi için sınıfta kullanılan zamanın bir bölümü öğrencilere bir konuyu sadece hatırlamaları için değilhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bunun nedenini sorgulamaları ve düşünmelerini sağlamak için kullanılmalıdır.
Özellikle zor öğrenen öğrencilerin bu zamana daha fazla ihtiyacı vardır.
BUNU NASIL SAĞLARIZ ?
DÜŞÜNME ATMOSFERİ YARATARAK
Her konuda olduğu gibi düşünmeyi öğrenmek de bu konu üzerinde pratik yapmayı gerektirir. Bazı eğitimciler düşünme atmosferi yaratmak için aşağıdaki önerilerde bulunmaktadırlar.
1. Düşünme üzerinde kendi düşüncenizi gözden geçirin.
2. Yanlış bir inanç olan "zeki çocuklar düşünür" fikrini benimsemeyin.
Çünkühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg zeki çocuklar çabuk cevap verebildikleri için düşünme alışkanlığı geliştiremezler. Ayrıcahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg nasıl okunacağını bilmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg matematik kuramlarını ezberlemek gibi akademik beceriler düşünme becerisi ile aynı şey değildir.
3. Erken başlayın. Düşünmeyi öğrenmek ve hayal gücünü genişletmek mümkün olduğunca erken hatta okul öncesi döneme kadar inen bir yaşta başlamalıdır.
4. Öğrencilere düşünecekleri bir şeyler verin.
5. Öğrencileri sanat ile tanıştırın.http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
6. Onları müzelere ve konserlere götürün.
7. Onları gördükleri ve duydukları şeyler hakkında düşünmeleri için teşvik edin.
8. Onlara çok sayıda "Eğer...... olsa ne olurdu.?http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg .. ...ya...... ise" gibi sorular sorarak onları düşündürün.
9. Şaka yapın. Şakalarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kelime oyunları ve nüktelerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kelimelerin ve durumların farklı perspektiflerden değerlendirilmesi olduğu için düşünmeyi sağlar.
10. Öğrencilere bütün yönlerden bakmayı öğretin.
11. Apaçık görülen cevap her zaman en iyi cevap değildir. Örneğinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çocukların her zaman "harçlığını artırmamızı ister misin'?" sorusuna verdikleri "evet" cevabıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu durumun beraberinde kendilerinin sorumluluğunu artırdığını anladıkları ana kadar en iyi cevaptır.
12. Öğrencileri eğilimleri ve kalıpları bulmaları ve bağlantılar kurmaları için teşvik edin. "Bu bilgi ile geçen hafta öğrendiğim bilgi arasında nasıl bağlantı kurabilirim?" sorusunun cevabı ile bağlantılar kurma becerisi öğrenmenin anahtarıdır.
13. Alışılmadık sorular sorun. "Bütün arabaları sarıya boyarsak ne olur`?" "İnsanlara uçma becerisi nasıl kazandırabiliriz?"http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg "Dünyanın bir tarafı daima gece öbür tarafı daima gündüz olsa neler olur?" gibi tek cevabı olmayan ve ilginç fikirler üretmeye yönelten sorular düşünmeyi geliştirir.
14. Öğrencilere ne anlama geldiğini söylemeyi öğretin. Dikkatlice seçilmiş kusursuz kelimeler fikirleri keskinleştirir. "Ahbaplık ve arkadaşlık kavramları arasındaki fark nedir?"http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg "Bir kişiyi esrarengiz olarak tanımlarsanız ne demek istemişsinizdir?" gibi sorular kavramların ve kelimelerin taşıdıkları anlamaların ortaya konması ve kişilerin ne düşündüğünün açık bir şekilde ortaya konması açısından büyük yarar sağlar.
15. Öğrencileri diğer bakış açılarını dikkate almaları için teşvik edin. Farklı bakış açılarını dinlerken görüş açımız genişler. Aynı olay üzerine yazılmış farklı kitapların olayı ne kadar farklı yorumlar ile ele alacağını örneklerle gösterin.
16. Öğrencilerin kendilerini başkalarının yerine koymasını isteyin. Başkalarının nasıl düşündüğünü ve hissettiğini anlamaya çalışma alışkanlığını geliştirin. Bu alışkanlığı geliştirmenin yolu bir konuyu başkalarının perspektifine göre yazmak veya bir öyküdeki karakterin perspektifini ve olayı açıklamaktır.
17. Yazın. Yazmak çok okumuşhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bilgili kişilerin gerçekleştirdiği bir etkinliktir. Gerçekte ise; çoğu bilim adamının aynı görüşte olduğu gibi bir düşünme etkinliğidir. Yazmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sistematik düşünmeyi kazandırır. Sıklıkla düşüncelerimizhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg onları kağıt üzerine dökmeye geçinceye kadar karışıktır ve net değildir.
Bu durumu dikkate alarak öğretmenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg öğrencilerin okudukları kitap üzerindeki görüşlerini yazmaları içinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg o gün öğrendiklerini geçmiş bilgileri ile nasıl yorumladıklarını ve güncel olaylar üzerindeki düşüncelerini yazmaları için teşvik etmelidir.

DOĞRU SORULAR SORARAK
Eğitimcilerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Sokrat'ın öğrencilerini düşündürmek ve onların fikirlerini analiz etmeleri için sorular sorduğu 2200 yıl öncesinden günümüze kadarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg doğru soru sorma stratejilerinin öneminin farkındadırlar.
Doğru soruhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
düşünmeyi başlatırhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
öğrencilerin yaratıcılıklarını ve kendi görüşlerini geliştirmelerinde ihtiyaç duyacakları pratik yapma fırsatını verir.
Araştırmalar göstermektedir kihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ilköğretim ve orta öğretimde öğretmenler bir derste onlarca soru sormasına rağmen bu soruların % 90'ın cevabı ezberlenen bilgilerdir.
Çeşitli amaçlara hizmet edecek şekilde sorular sorulabileceği gibi öğrencilerin düşünmesini sağlamak için de sorular sormak gerekir.
Düşünmeyi sağlayacak sorular sormak için aşağıda sekiz doğru soru sorma stratejisi önerilmektedir. (Shalawayhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg L.1997http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg s: 121-122)

Strateji 1 : Evethttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Ama Neden?
Öğrencilere bir cevabın neden doğru olduğunu sorun. Örnek: 6 x (9-4) = 30 cevabı neden doğrudur?
Kristof Kolomb Amerika'yı keşfettiği için neden meşhur olmuştur?
Tersine çevrilerek sorulan her iki soruda temel bilginin bilinmesinin yanı sırahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu bilgilerin kullanılmasını gerektirirhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg

Strateji 2 : Faydası Nedir?
Bilginin kullanımına odaklanmış sorular sorun. Örnek : Bitkilerin büyümesi üzerinde ışığın etkisini bilmemizin faydası nedir?
Öğrencilerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg "bahçede bitkileri nereye dikeceğimize veya hangi bitkilerin ışığın gelişine göre daha uygun olduğuna karar verebilmemiz için" gibi cevaplar verebilirler.
Bu şekilde sorulan soruların cevapları her ne olursa olsun öğrencilerin bilgiyi kullanmalarını sağladığı için kalıcı olurlar.
Ayrıcahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Neden?" sorularının bir başka yararı dahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg öğrencilerin kısa bir süre sonra sadece cevap vermenin dışında kendi kendilerine soru sormalarını da sağlar.

Strateji 3 : Şimdi Fark Nedir?
Bir yeniliğin veya değişimin uygulanması ile ilgili sorular sorun. Bu tür soruların sorulmasına yönelik olarak aşağıdaki taktikler önerilmektedir.
Uyarlamak. Bir fikri farklı bir biçime çevirerek sorun. Örnek : Bazı hayvanlar gibi insanlar da kış uykusuna yatsalardı neler olurdu?
Değiştirmek. Bir olayıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg öyküyü v.b. biraz değiştirerek sorun. Örnek : Eğer Hansel ve Cratel ormanda yanlarına bir harita almış olsalardı neler olurdu?
Yerine Geçirmek. Bir şeyi bir başka şeyin yerine geçirerek sorun. Örnek : Ekmeğin arasına elma koyarak tost yaparsak tadı nasıl olur`?
Büyütmek. Bir konuya eklemeler yaparak; çoğaltarak genişleterek sorun. Örnek : Newton' un dördüncü yasası ne olacaktı?
Küçültmek.Bir konuyu küçülterekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg parçalara bölerek veya bazı bölümlerini iptal ederek sorun. Örnek : Yerçekimi ortadan kalksa Dünyada yaşam nasıl olur?
Yeniden Düzenlemek.Sıralamaları değiştirerek sorun. Örnek : A harfi en son Z harfi ilk harf olaydı alfabedeki sıralama nasıl olurdu?

Ters Çevirmek :Olayları tam tersinden sorun. Örnek : Sabah yatıp akşam kalkarsak neler olur?
Birleştirerek. İki veya daha fazla şeyi birleştirerek sorun. Örnek : Her kıta bir devlet olsa neler olur?

Strateji 4 :İspatlayabilir misiniz?
Öğrencilerin formüle ederek veya savunarak ispatlayacakları sorular sorun. Bu türdeki sorularhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg öğrencilerin kuramlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg formülleri v.b. üzerinde sorgulayıcı bir şekilde düşünmeye başlamalarını sağlar.
Örnek : Bir dörtgenin alanını bulmak için kullandıkları formül her zaman doğru sonuç verir mi? Neden?

Strateji 5 : Doğruhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Yanlış veya Hiçbiri?
Ezberlenmiş bilgi ile cevaplandırılan sorular arkasından neden bu şekilde olduğunu sorun.
Örnek : Türkiye'de kaç ilin olduğunu sorduktan sonra illerin neden I http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 2http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 3http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 4 gibi sayılar ile adlandırılmayıp da her birine ayrı isim verildiğini sorun.

Strateji 6 : Nedir? yerine neden?
Öğrencileri dikkatli bir analize yönelten birden fazla doğru cevabı olan sorular sorun. Bu strateji öğrencilere temel becerilerin kazandırılmasında etkilidir.
Örnek : Sıfatın tanımını yaptırmak yerine bir cümle içerisinde uygun yerdeki boşluğun bir kelime ile doldurulmasını isteyin ve neden bu kelimeyi kullandığını sorun.

Strateji 7 : Benzer veya farklı Kavramlarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg olgularıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg olayları değerlendirerek karşılaştırmayı gerektiren Sorular sorun.
Örnek : Atatürk ile Fatih Sultan Mehmet'in yaptıklarının benzerliklerini ve farklılıklarını sorunhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg

Strateji 8 : Sıra dışı bağlantılarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Sıra dışı ve yaratıcı fikirler gerektiren sorular sorun.
Örnek : Kavramları öğretirken bunların alışılagelmiş eylemler ve alışkanlıklar ile bağlantısının dışında kullanımını isteyin.

ÖĞRENCİLERİN SORDUĞU SORULARLA
Kimi zaman roller değişir soruları öğrenciler sorar. Öğrencilerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
sordukları sorular ile bilgi almakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
diğer öğrencilere farklı bir bakış kazandırmak veya
onlara fikir vermek için soruları kullanırlar.
Ayrıca öğrencilerin sorduğu sorularhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg öğretmenin yanlış anlaşılan veya karıştırılan yerleri belirlemesine yardımcı olur. Ancakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg soru sormak riskli bir iştir. Sınıf arkadaşları arasında aptal yerine düşme veya öğretmeni zor durumda bırakılmak için soru sormak gibi yanlış anlaşılma riski vardır.
Bu nedenlehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg herkesin birbirine güven duyduğu bir ortamda öğrenciler rahatlıkla soru sorabilirler. Öğrencilerin rahatlıkla sorular sorabildiği bir ortam onların düşünmeyi bilip bilmedikleri ve nasıl düşündükleri konusunda öğretmenlere ipuçları vereceği için teşvik edilmelihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ödüllendirilmeli ve öğretim sürecinde bir alışkanlık durumuna getirilmelidir. Unutmamak gerekir ki düşünmeyen beyin sorgulamaz.


YARATICILIK TEŞVİK EDİLEREK
Eğitimci Barbara Clark (1992) tarafından yaratıcılık; "insanların bilişihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg duygularıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg eylemleri ve sezgilerini de kapsayan bütün fonksiyonlarının sentezi" olarak tanımlanmaktadır. (Shalawayhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg L.1997http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg s: 119)
Yaratıcı kişiler farklı bakış açısına sahip kişilerdir.
Problemlere yeni bir perspektiften bakar isehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg olması gerektiğinden çok nasıl olması gerektiği konusunda odaklanırlar.
Öğrencilerde yaratıcılığının desteklemesi için uygulanabilecek bazı teknikler aşağıda belirtilmiştir.
Rol yapma.
Bu teknik ile öğrencilerin kendilerini bir başkasının veya bir karakterin yerine koyması istenir ve onun perspektifinden bakarak ele alınan konuyu incelemesi istenir. Böylecehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg öğrencilere yazılı olarak veya sözlü olarak düşüncelerini açıklaması fırsatı sağlanır. Eğer ... ... olsaydı? Soruhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpgşekli ile öğrencilerin verilen bir konu üzerinde düşünmeye başlamaları sağlanır.
Örneğin; Eğer toplum kurallarını çocuklar koysaydı bu kurallar nasıl olurdu? http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Eğer dünyada yerçekimi olmasaydı neler olurdu? http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Eğer balinalarla iletişim kurabilseydik neler olurdu? gibi sorular ile yaratıcı düşünce teşvik edilir.
Parçaları düşünme üzerinde pratik yapma.
Okul ile bir ağaç arasındaki benzerlikler nelerdir?
Bir insan ile kitap arsında nasıl bir benzerlik bulunur? gibi sorular ile öğrenciler bütünün parçalarını karşılaştırmalı olarak düşünmeye sevk edilebilirler.
Açık uçlu problemleri çözme.
Kürdanlar ve silgi parçaları kullanarak nasıl bir bina maketi yaparsınız?
Hangi atık maddeleri kullanarak ne gibi sanatsal eserler yapabilirsiniz? gibi sorular sorarak öğrencilerin dikkati farklı şeyler üzerinde düşünmeye sevk edilebilir.

HAYAL GÜCÜNÜ GENİŞLETEREK
Hayal gücü doğal akıcılığı olan bir düşünme biçimidir ve çok hassastır. küçümsendiğinde veya eleştirilerekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ilgisizlikle dinlendiğinde hemen durur. Hayal gücühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yaratıcılığın aracı olduğu için hassasiyetle dinlenmeli ve önemsenmelidir. Örneğin; buzul çağında donmuş topraklar üzerinde insanlar yaşaydı nasıl tarım yaparlardı?
bu çağda yaşayan bir ailenin yaşayışı nasıl olurdu?
Aile fertlerinin sorumlulukları neler olurdu?
hatta bu çağdaki okul nasıl olurdu?
Gibi öğrencilere sorulacak sorular ile öğrencilerin hayal güçleri harekete geçirilebilir dolayası ile düşünmeye yönlendirilebilirler.

ÖDEVLER; (NE OLMAMALI ? )
Öğrenciler sadece güçlük çeksin diye bir işhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Öğrencilere Sınıfta Tamamlayamadıkları Çalışmaları Tamamlama Fırsatı.
Öğrencileri Sınıfta Oyalamahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Öğrencilere Cezahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Öğrencilerin Kendi Kendilerine Öğrenme Yöntemihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Velide İlgili Öğretmen İmajı Yaratmak İçinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Not Vermek İçinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg olmamalı ! ! !

ÖDEVLER NASIL OLMALI
Amacı ve tamamlamanın neden önemli olduğu açıklanmalıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Öğrencinin zamanına ve emeğine değmelihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Velileri öğrenciye uygun çalışma ortamı hazırlamak için teşvik etmelihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Öğrencinin emeğinin dikkate alındığını göstermek için toplanmalıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kontrol edilmeli ve üzerinde tartışılmalıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Öğrencilerin kişiliklerini ortaya koymalarına fırsat vermelihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Öğrencilerin yaratıcılıklarına fırsat sağlayarak öğrenme deneyimlerini zenginleştirmelihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg
Öğrencileri araştırmaya yöneltmelihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:21 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.