bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2013, 03:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir

Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir


Aklın sınırlarını genişletmek ve bir problem için yaratıcı çözüm geliştirmek için nasıl düşünüleceğini kısacası düşünmeyi bilmek gerekir. Düşünmeyi bilmek Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir iyi bir eğitimin öğrencilere kazandırdığı bir beceri olmalıdır.
Düşünme becerimiz Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir yeni bilgiyi ne kadar iyi alabilmemiz ve işleyebilmemiz üzerinde etkilidir.
Bu becerinin geliştirilebilmesi için sınıfta kullanılan zamanın bir bölümü öğrencilere bir konuyu sadece hatırlamaları için değil Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir bunun nedenini sorgulamaları ve düşünmelerini sağlamak için kullanılmalıdır.
Özellikle zor öğrenen öğrencilerin bu zamana daha fazla ihtiyacı vardır.
BUNU NASIL SAĞLARIZ ?
DÜŞÜNME ATMOSFERİ YARATARAK
Her konuda olduğu gibi düşünmeyi öğrenmek de bu konu üzerinde pratik yapmayı gerektirir. Bazı eğitimciler düşünme atmosferi yaratmak için aşağıdaki önerilerde bulunmaktadırlar.
1. Düşünme üzerinde kendi düşüncenizi gözden geçirin.
2. Yanlış bir inanç olan "zeki çocuklar düşünür" fikrini benimsemeyin.
Çünkü Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir zeki çocuklar çabuk cevap verebildikleri için düşünme alışkanlığı geliştiremezler. Ayrıca Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir nasıl okunacağını bilmek Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir matematik kuramlarını ezberlemek gibi akademik beceriler düşünme becerisi ile aynı şey değildir.
3. Erken başlayın. Düşünmeyi öğrenmek ve hayal gücünü genişletmek mümkün olduğunca erken hatta okul öncesi döneme kadar inen bir yaşta başlamalıdır.
4. Öğrencilere düşünecekleri bir şeyler verin.
5. Öğrencileri sanat ile tanıştırın. Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
6. Onları müzelere ve konserlere götürün.
7. Onları gördükleri ve duydukları şeyler hakkında düşünmeleri için teşvik edin.
8. Onlara çok sayıda "Eğer...... olsa ne olurdu.? Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir .. ...ya...... ise" gibi sorular sorarak onları düşündürün.
9. Şaka yapın. Şakalar Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir kelime oyunları ve nükteler Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir kelimelerin ve durumların farklı perspektiflerden değerlendirilmesi olduğu için düşünmeyi sağlar.
10. Öğrencilere bütün yönlerden bakmayı öğretin.
11. Apaçık görülen cevap her zaman en iyi cevap değildir. Örneğin Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir çocukların her zaman "harçlığını artırmamızı ister misin'?" sorusuna verdikleri "evet" cevabı Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir bu durumun beraberinde kendilerinin sorumluluğunu artırdığını anladıkları ana kadar en iyi cevaptır.
12. Öğrencileri eğilimleri ve kalıpları bulmaları ve bağlantılar kurmaları için teşvik edin. "Bu bilgi ile geçen hafta öğrendiğim bilgi arasında nasıl bağlantı kurabilirim?" sorusunun cevabı ile bağlantılar kurma becerisi öğrenmenin anahtarıdır.
13. Alışılmadık sorular sorun. "Bütün arabaları sarıya boyarsak ne olur`?" "İnsanlara uçma becerisi nasıl kazandırabiliriz?" Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir "Dünyanın bir tarafı daima gece öbür tarafı daima gündüz olsa neler olur?" gibi tek cevabı olmayan ve ilginç fikirler üretmeye yönelten sorular düşünmeyi geliştirir.
14. Öğrencilere ne anlama geldiğini söylemeyi öğretin. Dikkatlice seçilmiş kusursuz kelimeler fikirleri keskinleştirir. "Ahbaplık ve arkadaşlık kavramları arasındaki fark nedir?" Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir "Bir kişiyi esrarengiz olarak tanımlarsanız ne demek istemişsinizdir?" gibi sorular kavramların ve kelimelerin taşıdıkları anlamaların ortaya konması ve kişilerin ne düşündüğünün açık bir şekilde ortaya konması açısından büyük yarar sağlar.
15. Öğrencileri diğer bakış açılarını dikkate almaları için teşvik edin. Farklı bakış açılarını dinlerken görüş açımız genişler. Aynı olay üzerine yazılmış farklı kitapların olayı ne kadar farklı yorumlar ile ele alacağını örneklerle gösterin.
16. Öğrencilerin kendilerini başkalarının yerine koymasını isteyin. Başkalarının nasıl düşündüğünü ve hissettiğini anlamaya çalışma alışkanlığını geliştirin. Bu alışkanlığı geliştirmenin yolu bir konuyu başkalarının perspektifine göre yazmak veya bir öyküdeki karakterin perspektifini ve olayı açıklamaktır.
17. Yazın. Yazmak çok okumuş Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir bilgili kişilerin gerçekleştirdiği bir etkinliktir. Gerçekte ise; çoğu bilim adamının aynı görüşte olduğu gibi bir düşünme etkinliğidir. Yazmak Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir sistematik düşünmeyi kazandırır. Sıklıkla düşüncelerimiz Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir onları kağıt üzerine dökmeye geçinceye kadar karışıktır ve net değildir.
Bu durumu dikkate alarak öğretmen Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir öğrencilerin okudukları kitap üzerindeki görüşlerini yazmaları için Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir o gün öğrendiklerini geçmiş bilgileri ile nasıl yorumladıklarını ve güncel olaylar üzerindeki düşüncelerini yazmaları için teşvik etmelidir.

DOĞRU SORULAR SORARAK
Eğitimciler Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir Sokrat'ın öğrencilerini düşündürmek ve onların fikirlerini analiz etmeleri için sorular sorduğu 2200 yıl öncesinden günümüze kadar Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir doğru soru sorma stratejilerinin öneminin farkındadırlar.
Doğru soru Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
düşünmeyi başlatır Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
öğrencilerin yaratıcılıklarını ve kendi görüşlerini geliştirmelerinde ihtiyaç duyacakları pratik yapma fırsatını verir.
Araştırmalar göstermektedir ki Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir ilköğretim ve orta öğretimde öğretmenler bir derste onlarca soru sormasına rağmen bu soruların % 90'ın cevabı ezberlenen bilgilerdir.
Çeşitli amaçlara hizmet edecek şekilde sorular sorulabileceği gibi öğrencilerin düşünmesini sağlamak için de sorular sormak gerekir.
Düşünmeyi sağlayacak sorular sormak için aşağıda sekiz doğru soru sorma stratejisi önerilmektedir. (Shalaway Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir L.1997 Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir s: 121-122)

Strateji 1 : Evet Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir Ama Neden?
Öğrencilere bir cevabın neden doğru olduğunu sorun. Örnek: 6 x (9-4) = 30 cevabı neden doğrudur?
Kristof Kolomb Amerika'yı keşfettiği için neden meşhur olmuştur?
Tersine çevrilerek sorulan her iki soruda temel bilginin bilinmesinin yanı sıra Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir bu bilgilerin kullanılmasını gerektirir Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir

Strateji 2 : Faydası Nedir?
Bilginin kullanımına odaklanmış sorular sorun. Örnek : Bitkilerin büyümesi üzerinde ışığın etkisini bilmemizin faydası nedir?
Öğrenciler Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir "bahçede bitkileri nereye dikeceğimize veya hangi bitkilerin ışığın gelişine göre daha uygun olduğuna karar verebilmemiz için" gibi cevaplar verebilirler.
Bu şekilde sorulan soruların cevapları her ne olursa olsun öğrencilerin bilgiyi kullanmalarını sağladığı için kalıcı olurlar.
Ayrıca Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir Neden?" sorularının bir başka yararı da Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir öğrencilerin kısa bir süre sonra sadece cevap vermenin dışında kendi kendilerine soru sormalarını da sağlar.

Strateji 3 : Şimdi Fark Nedir?
Bir yeniliğin veya değişimin uygulanması ile ilgili sorular sorun. Bu tür soruların sorulmasına yönelik olarak aşağıdaki taktikler önerilmektedir.
Uyarlamak. Bir fikri farklı bir biçime çevirerek sorun. Örnek : Bazı hayvanlar gibi insanlar da kış uykusuna yatsalardı neler olurdu?
Değiştirmek. Bir olayı Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir öyküyü v.b. biraz değiştirerek sorun. Örnek : Eğer Hansel ve Cratel ormanda yanlarına bir harita almış olsalardı neler olurdu?
Yerine Geçirmek. Bir şeyi bir başka şeyin yerine geçirerek sorun. Örnek : Ekmeğin arasına elma koyarak tost yaparsak tadı nasıl olur`?
Büyütmek. Bir konuya eklemeler yaparak; çoğaltarak genişleterek sorun. Örnek : Newton' un dördüncü yasası ne olacaktı?
Küçültmek.Bir konuyu küçülterek Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir parçalara bölerek veya bazı bölümlerini iptal ederek sorun. Örnek : Yerçekimi ortadan kalksa Dünyada yaşam nasıl olur?
Yeniden Düzenlemek.Sıralamaları değiştirerek sorun. Örnek : A harfi en son Z harfi ilk harf olaydı alfabedeki sıralama nasıl olurdu?

Ters Çevirmek :Olayları tam tersinden sorun. Örnek : Sabah yatıp akşam kalkarsak neler olur?
Birleştirerek. İki veya daha fazla şeyi birleştirerek sorun. Örnek : Her kıta bir devlet olsa neler olur?

Strateji 4 :İspatlayabilir misiniz?
Öğrencilerin formüle ederek veya savunarak ispatlayacakları sorular sorun. Bu türdeki sorular Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir öğrencilerin kuramlar Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir formülleri v.b. üzerinde sorgulayıcı bir şekilde düşünmeye başlamalarını sağlar.
Örnek : Bir dörtgenin alanını bulmak için kullandıkları formül her zaman doğru sonuç verir mi? Neden?

Strateji 5 : Doğru Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir Yanlış veya Hiçbiri?
Ezberlenmiş bilgi ile cevaplandırılan sorular arkasından neden bu şekilde olduğunu sorun.
Örnek : Türkiye'de kaç ilin olduğunu sorduktan sonra illerin neden I Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir 2 Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir 3 Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir 4 gibi sayılar ile adlandırılmayıp da her birine ayrı isim verildiğini sorun.

Strateji 6 : Nedir? yerine neden?
Öğrencileri dikkatli bir analize yönelten birden fazla doğru cevabı olan sorular sorun. Bu strateji öğrencilere temel becerilerin kazandırılmasında etkilidir.
Örnek : Sıfatın tanımını yaptırmak yerine bir cümle içerisinde uygun yerdeki boşluğun bir kelime ile doldurulmasını isteyin ve neden bu kelimeyi kullandığını sorun.

Strateji 7 : Benzer veya farklı Kavramları Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir olguları Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir olayları değerlendirerek karşılaştırmayı gerektiren Sorular sorun.
Örnek : Atatürk ile Fatih Sultan Mehmet'in yaptıklarının benzerliklerini ve farklılıklarını sorun Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir

Strateji 8 : Sıra dışı bağlantılar Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Sıra dışı ve yaratıcı fikirler gerektiren sorular sorun.
Örnek : Kavramları öğretirken bunların alışılagelmiş eylemler ve alışkanlıklar ile bağlantısının dışında kullanımını isteyin.

ÖĞRENCİLERİN SORDUĞU SORULARLA
Kimi zaman roller değişir soruları öğrenciler sorar. Öğrenciler Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
sordukları sorular ile bilgi almak Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
diğer öğrencilere farklı bir bakış kazandırmak veya
onlara fikir vermek için soruları kullanırlar.
Ayrıca öğrencilerin sorduğu sorular Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir öğretmenin yanlış anlaşılan veya karıştırılan yerleri belirlemesine yardımcı olur. Ancak Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir soru sormak riskli bir iştir. Sınıf arkadaşları arasında aptal yerine düşme veya öğretmeni zor durumda bırakılmak için soru sormak gibi yanlış anlaşılma riski vardır.
Bu nedenle Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir herkesin birbirine güven duyduğu bir ortamda öğrenciler rahatlıkla soru sorabilirler. Öğrencilerin rahatlıkla sorular sorabildiği bir ortam onların düşünmeyi bilip bilmedikleri ve nasıl düşündükleri konusunda öğretmenlere ipuçları vereceği için teşvik edilmeli Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir ödüllendirilmeli ve öğretim sürecinde bir alışkanlık durumuna getirilmelidir. Unutmamak gerekir ki düşünmeyen beyin sorgulamaz.


YARATICILIK TEŞVİK EDİLEREK
Eğitimci Barbara Clark (1992) tarafından yaratıcılık; "insanların bilişi Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir duyguları Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir eylemleri ve sezgilerini de kapsayan bütün fonksiyonlarının sentezi" olarak tanımlanmaktadır. (Shalaway Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir L.1997 Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir s: 119)
Yaratıcı kişiler farklı bakış açısına sahip kişilerdir.
Problemlere yeni bir perspektiften bakar ise Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir olması gerektiğinden çok nasıl olması gerektiği konusunda odaklanırlar.
Öğrencilerde yaratıcılığının desteklemesi için uygulanabilecek bazı teknikler aşağıda belirtilmiştir.
Rol yapma.
Bu teknik ile öğrencilerin kendilerini bir başkasının veya bir karakterin yerine koyması istenir ve onun perspektifinden bakarak ele alınan konuyu incelemesi istenir. Böylece Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir öğrencilere yazılı olarak veya sözlü olarak düşüncelerini açıklaması fırsatı sağlanır. Eğer ... ... olsaydı? Soru Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedirşekli ile öğrencilerin verilen bir konu üzerinde düşünmeye başlamaları sağlanır.
Örneğin; Eğer toplum kurallarını çocuklar koysaydı bu kurallar nasıl olurdu? Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Eğer dünyada yerçekimi olmasaydı neler olurdu? Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Eğer balinalarla iletişim kurabilseydik neler olurdu? gibi sorular ile yaratıcı düşünce teşvik edilir.
Parçaları düşünme üzerinde pratik yapma.
Okul ile bir ağaç arasındaki benzerlikler nelerdir?
Bir insan ile kitap arsında nasıl bir benzerlik bulunur? gibi sorular ile öğrenciler bütünün parçalarını karşılaştırmalı olarak düşünmeye sevk edilebilirler.
Açık uçlu problemleri çözme.
Kürdanlar ve silgi parçaları kullanarak nasıl bir bina maketi yaparsınız?
Hangi atık maddeleri kullanarak ne gibi sanatsal eserler yapabilirsiniz? gibi sorular sorarak öğrencilerin dikkati farklı şeyler üzerinde düşünmeye sevk edilebilir.

HAYAL GÜCÜNÜ GENİŞLETEREK
Hayal gücü doğal akıcılığı olan bir düşünme biçimidir ve çok hassastır. küçümsendiğinde veya eleştirilerek Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir ilgisizlikle dinlendiğinde hemen durur. Hayal gücü Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir yaratıcılığın aracı olduğu için hassasiyetle dinlenmeli ve önemsenmelidir. Örneğin; buzul çağında donmuş topraklar üzerinde insanlar yaşaydı nasıl tarım yaparlardı?
bu çağda yaşayan bir ailenin yaşayışı nasıl olurdu?
Aile fertlerinin sorumlulukları neler olurdu?
hatta bu çağdaki okul nasıl olurdu?
Gibi öğrencilere sorulacak sorular ile öğrencilerin hayal güçleri harekete geçirilebilir dolayası ile düşünmeye yönlendirilebilirler.

ÖDEVLER; (NE OLMAMALI ? )
Öğrenciler sadece güçlük çeksin diye bir iş Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Öğrencilere Sınıfta Tamamlayamadıkları Çalışmaları Tamamlama Fırsatı.
Öğrencileri Sınıfta Oyalama Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Öğrencilere Ceza Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Öğrencilerin Kendi Kendilerine Öğrenme Yöntemi Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Velide İlgili Öğretmen İmajı Yaratmak İçin Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Not Vermek İçin Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir olmamalı ! ! !

ÖDEVLER NASIL OLMALI
Amacı ve tamamlamanın neden önemli olduğu açıklanmalı Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Öğrencinin zamanına ve emeğine değmeli Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Velileri öğrenciye uygun çalışma ortamı hazırlamak için teşvik etmeli Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Öğrencinin emeğinin dikkate alındığını göstermek için toplanmalı Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir kontrol edilmeli ve üzerinde tartışılmalı Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Öğrencilerin kişiliklerini ortaya koymalarına fırsat vermeli Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Öğrencilerin yaratıcılıklarına fırsat sağlayarak öğrenme deneyimlerini zenginleştirmeli Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir
Öğrencileri araştırmaya yöneltmeli Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir

Newton Düşünmeyi Öğretmek Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Newton Joule Ve Watt Arasındaki İlişki Nedir? elif Soru Cevap 0 07-02-2013 06:18
Çocuğa Mahremiyeti Öğretmek sahranil Çocuk Psikolojisi 0 04-01-2011 09:10
Newton Kimdir? Newton Hakkında Bilgi Я Dünyadan Biyografiler 0 17-10-2010 09:33
Ticareti öğretmek nimlahza Fıkralar 0 06-06-2009 07:30
Kur’an-ı kerimi öğrenmek ve öğretmek gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats