Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   İnternet Bağımlılığı Nedir - İnternet Bağımlılığı Hakkında (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/113637-internet-bagimliligi-nedir-internet-bagimliligi-hakkinda.html)

elif 23-02-2013 04:40

İnternet Bağımlılığı Nedir - İnternet Bağımlılığı Hakkında
 
İnternet Bağımlılığı Nedir - İnternet Bağımlılığı Hakkındaİnternet Bağımlılığı Nedir - İnternet Bağımlılığı Hakkında - Çocuklarda İnternet Bağımlılığı - İnternet Psikolojiyi Etkilermiİçinde bulunduğumuz çağın en önemli gereksinimlerinden biri şüphesiz ki internettir. İnternet kullanıcısının sayısı da günden güne artmaktadır. Genel olarak baktığımızda dünya üzerinde 100 milyonu aşkın internet kullanıcısı olduğunu görüyoruz. Ancak son yıllarda hemen hemen herkesin hayatına çok hızlı bir şekilde giren ve birçoğumuz için vazgeçilmez hale gelen internet ve internet kullanımı bir takım sorunları da beraberinde getiriyor. Bu sorunlar özellikle internet kullanımının “bağımlılık” halini almasıyla kendini gösteriyor. Bu bağımlılığın temel sebeplerinden bir tanesi de internettin insanlara kendi duygu ve düşüncelerini özgürce ortaya koyabilecekleri bir ortam yaratmasıdır. Önceleri kahvehanelerdehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kasaba meydanlarındahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg daha sonra da televizyon aracılığıyla dışa vurulmaya çalışılan “kendini ifade etme ihtiyacının” en son sahnesi de internet olmaktadır. E- posta sayfalarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sohbet odalarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg eğitimhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg alış-veriş vb. konularda açılmış milyonlarca site ile internet insanlar arasında yoğun bir etkileşimin olduğu sanal bir ortamdır. Kendi içinde olumlu yanları olan internet kullanımıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir bağımlılık boyutuna geldiğinde ise sorun yaratmaya başlamaktadır.
İnternet bağımlılığı ile ilgili olarakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Dr. Mark Griffith's in Reuters için yaptığı bir araştırmada verdiği "en önemli on uyarı sinyali şunlar;

1. Yalnızca birkaç dakika harcamaya niyetli olduğunuz haldehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bilgi aramak için saatler harcadığınızı fark ediyorsunuz.
2. Çalışma arkadaşlarınızahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg özel hayatınızdaki arkadaşlarınıza ya da eşinize bilgisayar başında geçirdiğiniz zaman hakkında yalan söylüyorsunuz.
3. Ekranın başına her oturuşta saatlerce kaldığınız için fiziksel sorunlardan muzdaripsiniz.
4. Sürekli olarak bir sonraki İnternet oturumunu iple çekiyorsunuz.
5. Aradığınız bilgiyi bulmaya hep "bir adımcık" kaldığını düşünüyorsunuz.
6. Anonim bir kişiliğe bürünmek size heyecan veriyorhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg insanlarla İnternet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaktan daha kolay buluyorsunuz.
7. E-postanızda bir şey var mı diye bakmak için zorlayıcı bir istek duyuyorsunuz.
8. İnternet'e girmek için yemek öğünlerinizehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg derslerinize ya da randevularınıza boş veriyorsunuz.
9. Bilgisayarınızın başında bu kadar fazla zaman geçirdiğiniz için suçluluk duyma ve büyük bir zevk alma arasında gidip geliyorsunuz.
10. Bilgisayarınızdan uzak kaldığınız zaman canınız bilgisayar çekiyor ve yoksunluk belirtileri gösteriyorsunuz.
11. Birileri sizi İnternetten ayırmaya ya da İnternet başında geçirdiğiniz süreyi daraltmaya çalıştığında sinirlenmeyehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kendinizi huzursuz hissetmeye başlıyorsunuz.
12. İnternet için abartılı ücretler ödemek zorunda kalsanız bile kullanımınızı azaltmıyorsunuz.
13. İnternete bağlı olmadığınız zamanlarda da sosyal hayatınıza eskisi kadar önem vermiyor ve kendinizi insan ilişkilerinden geri çekiyorsunuz
14. İnterneti hayat problemlerinden kaçmanın bir yolu olarak görüyorsunuz.

Günümüzün vazgeçilmezi olan internet eğer sizin de hayatınızın günlük işleyişini olumsuz yönde etkiliyorsa ve yukarıdaki belirtilerden birçoğu sizin için de söz konusu ise en kısa sürede bu bağımlılığınızdan uzaklaşamaya ve gerekiyorsa bu konuda yakınlarınızdan ve uzmanlardan yardım almaya başlayın.

Uzm. Psk. Yasemin MERİÇ KAZDAL Psikoloji


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:47 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.