bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2013, 03:55   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır?

İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır?Su Arıtma Nedir?
İçilmesinde İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? kullanılmasında veya çevreye bırakılmasında sakınca bulunan suların İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? çeşitli proseslerden geçirilerek kirletici parametrelerinden arındırılmasına "Su Arıtma" denir.

Arıtılmış Su Sağlıklı mıdır?

İhtiyacınıza göre doğru tasarlanmış arıtma sistemlerinden geçirilmiş olan sular elbette sağlıklıdır. Ancak İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? dikkat edilmeden hatalı seçilmiş olan arıtma cihazlarından temin edilen sular zararlı olabilir ve hatta hastalık yapabilir. Burada sorumluluk tamamıyla tasarım mühendisine aittir. Genelde cihaz kalitesizliğinden kaynaklanan problemler ikincil problemlerdir. Bu tür cihazlar çok arıza yapan cihazlar olmadıklarından Birincil problemler İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? yanlış tasarımdan kaynaklanmaktadır.

Sert Su Nedir?

Sert su normal olarak konutlarda en çok rastlanan problemdir. Sert su İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? 1 GPG'nin üzerinde sertlik minerali bulunduran sulardır. En yaygın sertlik mineralleri kalsiyum İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? manganez ve magnezyumdur. içerisinde bu mineraller arttıkça suyun sertliği artar.

Su Nasıl Yumuşatılır ?
Suyunuz eğer 10 Fr üzerinde sertlikte ise mutlaka yumuşatılması gereklidir.
Suyu yumuşatmanın en pratik yolu iyon değiştirici reçine kullanmaktır. İyon değiştirici reçineli sistemler genelde sodyum iyonları ile sertlik iyonlarını yer değiştirterek çalışırlar. Proses esnasında su reçine tanecikleri arasından süzülerek geçer. Reçine tanecikleri üzerindeki elektrik yükü sodyum iyonlarını reçine taneciği üzerinde tutar. Ancak İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? reçine taneciklerinin aynı zamanda sertlik minerallerini tutma kabiliyeti de vardır. Reçine taneciklerinin sertlik minerallerini tutma kabiliyeti sodyum iyonlarını tutma kabiliyetine göre daha fazladır. Bu şekilde iyon değişimi gerçekleşir.
Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? reçine tanecikleri tamamıyla İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? sertlik mineralleriyle kaplanır. Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının tekrar sudan tutulabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir. Bu işleme ‘rejenerasyon' adı verilir. Rejenerasyon esnasında tuzlu su reçine tankına verilir ve reçine sodyuma doyurulur. Reçine tankında biriken yüksek konsantrasyondaki sodyum iyonları sertlik iyonlarını reçine taneciklerinden ayırır. Reçine daha sonra temiz su ile durulanarak İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? fazla tuz ve sertlik mineralleri tanktan atılır. Reçine tankı tekrar sertlik iyonlarını tutmaya hazır durumdadır.

Yumuşatma Ünitelerinde Rejenerasyon Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Genelde iki tip kontrol mekanizması vardır.
Miktar (Debi) Kontrollü: Kontrol grubu bir su sayacına bağlıdır. Reçinenin yumuşatabileceği kadar su miktarı kontrol grubuna tanımlanır. Tank içinden belirlenen miktarda su geçtiğinde cihaz rejenerasyona geçmek üzere sinyal alır. Genelde iki depo arası sistemlerde kullanılır
Zaman kontrollü: Kontrol grubu üzerindeki zaman saati vasıtası ile rejenerasyon kontrolü yapılır. Tank içinde iki rejenerasyon arası zaman aralığında yumuşatılacak su miktarına yeterli olacak kadar reçine bulunmalıdır.

Hangi Su Analizleri Yapılmalıdır ?
Görünüm İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? renk İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? bulanıklılık İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? toplam sertlik İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? klorür İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? iletkenlik İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? nitrit İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? amonyak İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? nitrat İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? demir İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? kurşun İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? mangan İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? alkalinite İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? PH İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? toplam bakteri İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? koli form bakteri bakılması gereken parametrelerdir.

Aktif Karbon Nedir? Nasıl Bir Arıtma Sağlar ?
Aktif karbonun yaygın uygulama alanı İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? suyun içinde mevcut organik madde İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? renk İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? koku İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? tat ve klor giderimidir. Ancak burada İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? söz konusu olan sadece fiziksel bir süzme işlemi değildir. Aktif karbon sistemler İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? fiziko-kimyasal arıtma yapan sistemlerdir ve suyun arıtılması esnasında adsorpsiyon mekanizması işlemektedir. Aktif karbon kömürümsü ancak çok geniş yüzey alanına (1000-1500 m2/gr) sahip bir malzemedir. Organik kirliliğin olduğu sularda ve klor giderme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.
Aktif karbon ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? bakteri üremesi için uygun ortam oluşturabilmesidir. Çünkü İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? aktif karbon organik maddeyi tutar ve eğer suda bakteri varsa İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? bakteri bu organik maddeyi besin olarak kullanarak üreyebilir. Bu gibi durumlarda bakteri kaçağı oluşumu mümkündür. Bu sebeple aktif karbonun öncesinde ve sonrasında suyun dezenfekte edilmesi önemlidir.
Aktif karbon sistemlerin dizaynında İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? ünite tankı içindeki yatak hızının klor giderimi için 25 mt/saat'i organik madde giderimi içinse İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? 6 mt/saat'i aşmaması gerekir. Bu hızı aşan durumlarda ünite verimli çalışmayacaktır.

Yumuşatılmış Su ile Bahçe Sulamak Doğru mudur ?
Ham su sertliği 30 Fr üzerinde olan suların yumuşatıldıktan sonra bahçe sulamada kullanımı sakıncalıdır. Çünkü su sertliği yükseldikçe suya verilen sodyum miktarı da artmaktadır. Sodyum ise İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? bitki ve otların sulama suyunda bulunması sakıncalı olan bir parametredir. Sodyum açısından zengin sularla sulanan otlar sarımsı renkte olur.

Ters Ozmoz Nedir ?

Ters ozmoz İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? suyun içindeki istenmeyen tüm mineralleri sudan ayıran ve saf su ve içme suyu teminine yönelik olarak kullanılan membran filtrasyon prosesinin adıdır. Bu sistemler çapraz akışlı olarak çalışırlar. Bilinen anlamda filtrasyon prosesi değildir. Çünkü membran üzerinde suyun geçişine izin veren gözenekler son derece ufaktır. (Yaklaşık 1 mm'nin 2.000.000'da biri delik çapı). Böyle ufak bir gözenekten sadece su molekülleri ve bazı çok ufak inorganik moleküller geçebilmektedir. Diğer moleküller ise konsantre su fazında sistemden dışarı atılır

Suda Kurşun Ne Anlama Gelir?
Kurşun insan sağlığı için ciddi bir risktir. Suya kurşun kurşunlu borulardan ve contalardan karışabilir. Kurşun insanlarda İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? hipertansiyon İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? duyma zorluğu İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? anemi İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? böbrek hastalığı ve zeka kaybı yapar. Kurşunun sudan giderilmesi ancak ters ozmoz ünite veya su yumuşatma ünitesi ile mümkündür


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır?

İçilebilir Su Kaynakları Nasıl Arıtılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: içilebilir suda iletkenlik, içilecek su nasıl arıtılır, içilebilir su kaynaklarında sertlik nasıl giderilir, su sertliği nasıl arıtılır, içilebilir su kaynaklarının sertliği, suları nasıl arıtılır ve sertliği nasıl giderilir, içilebilir su kaynakları nasıl arıtılır kaynaklarını önemi, sert sular nasıl arıtılır, su kaynağı nasıl bulunur, içilebilir su kaynakları nasıl arıtılır, içilebilir su kaynakları nasıl artırılabileceği hakkında bilgi, sularda sertlik nasil giderilir, su kaynaklari nasil bulnur, su aritilirken hangi mineraller gider, su sertligi nasıl giderilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İçilebilir su kaynaklarının nasıl artırılabileceği hakkında bilgi gizem Soru Cevap 4 04-03-2014 09:14
Su Kaynakları Mevsimlere Göre Nasıl Degişiklikler Gösterir elif Soru Cevap 0 20-02-2013 03:01
Su Kaynakları Mevsimlere Göre Nasıl Değişir? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 02:28
enerji kaynakları nerelerden, nasıl temin edilir ve nasıl oluşur ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 11 05-11-2012 11:01
Su kaynakları mevsimlere göre nasıl degişiklikler gösterir ? Я Soru Cevap 1 07-03-2012 12:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats