bakimliyiz
Konu etiketleri: mustafa kemal hangi savaşta türk milletine önderlik yaptı, atatürk hangi savaşta türk milletine önderlik yaptı, türk milletine kimler liderlik yapmıştır, kimlere lider diyebiliriz, kurtuluş savaşı liderleri, türk milletine kurtuluş savaşında önderlik yaparak, kurtuluş savaşı liderleri kimlerdir, kurtuluş savaşında kim liderlik yapmıştır, türk milletine kurtuluş savaşında önderlik yaparak türklerin, kurtuluş savaşında kim önderlik etti, kurtuluş savaşında lider kimdir, kurtuluş savaşında kimler liderlik yaptı, atatürk hangi savasta türk önderlik yaptı, atatürk hangi savaşta türk milletine önderlik yapmıştır, çanakkale savaşında kimler liderlik yapmıştır,
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2013, 03:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır

Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır


ATATÜRK’ÜN SUBAYLIK VE KOMUTANLIK DÖNEMİ VE KURTULUŞ SAVAŞI
Asker ve Devlet Adamı Olarak ATATÜRK
Medeniyetin yeni buluşları Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır teknolojinin harikaları dünyayı değişmeden değişmeye sürükleyip durduğu bir dönemde yüzyılların eskittiği köhne zihniyetlerle geçmişe saplanmakla varlığımızı korumak mümkün değildir.
Güzel yurdumuzun verimli topraklarının büyük bir bölümü erozyon tehlikesi altındadır. Erozyonla maruz kalınan tehlike ve bu tehlikeye karşı mücadele ile doğal varlıklarımız olan topraklarımız Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ormanlarımız Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır meralarımız ve su kaynaklarımızın korunması yönünde halkımızı bilgilendirme ve toplumsal bir bilinç oluşturma gayretlerini artan bir inançla sürdürmeliyiz.Böyle bir mücadelenin en önemli unsuru kuşkusuz olarak eğitimdir.
Dünya tarihi çağlar boyunca üstün nitelikli askerlerin Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yüksek yetenekli devlet adamlarının etkin yaşamlarını dile getirir; fakat Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır asker ve devlet adamı nitelik ve yeteneklerini bir bütün olarak kendi kişiliğinde toplamış bulunan Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır pek az örnek insanın varlığından söz eder. ATATÜRK Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bu müstesna insanlardan biridir.
ATATÜRK; gerek muharebe meydanlarında Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır gerekse sosyal Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır siyasal alanlarda milletine ve ordusuna örnek olmuş Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır onu en ümitsiz muharebelerden ve dünya bunalımlarından zaferler derleyerek çıkarmış Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yenilmiş Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yıkılmış Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır her şeyi elinden alınarak çökertilmiş Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır harap edilmiş bir devlet enkazından kuvvetli Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır hatırı sayılır Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yepyeni bir Cumhuriyet kurarak Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır tarihin şanlı sayfalarına geçmiş yüce bir lider Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bir dahi Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bir başkomutandır.
Cephelerde; en ümitsiz anlarda O Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır mutlaka bir aydınlık yol bulup Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır kesin karar ve cüretli icraatla ümitsizliği ümide Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır çaresizliği çareye Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır mağlubiyeti zafere çevirmesini bilmiştir. Çanakkale’de Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Sakarya’da en buhranlı anlarda birliklerine verdiği emirlerle zaferler kazanmıştır.
Mustafa Kemal’ in yıldızı önce Çanakkale’de doğmuş Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Kafkasya’da Filistin cephelerinde devam etmiş Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Sakarya ve Afyon-Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde doruk noktasına çıkmıştır.
O Çanakkale’de Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır dünyanın en güçlü devletlerinin donanmaları ile desteklediği kuvvetlerin yaptığı çıkarmaya; komutasındaki tümenle yaptığı müdahaleyle Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır muharebelerin gidişatını ve savaşın sonucunu da etkilemiştir. O’nun Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Tümen Komutanı olarak Arıburnu Muharebelerinde Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Conkbayırı’nda ve Anafartalar Grup Komutanı olarak Anafartalar kesiminde uyguladığı taktik ve komutanlık becerisi Çanakkale destanında yaşar. Bu olay İtilaf Devletleri’nin Çanakkale’yi boşaltıp geri dönmelerinde etkili olmuştur.
Mustafa Kemal 1916 yılı yazında Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Doğu Harekât Alanı’nda Rus Kafkas Ordusu’na karşı yapılan muharebelerde de Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Muş bölgesinde Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır 16 ncı Kolordu Komutanı olarak düşman taarruzlarının durdurulmasında etkili olmuştur.
Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır 5 Temmuz 1917’de Suriye Cephesi’nde 7 nci Kolordu Komutanı’ydı. Sina ve Filistin’deki mücadelede O Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bir komutan olarak ümitsiz durumu değerlendirip Şam’a doğru çekilmişti.
Daha sonra Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Yıldırım Ordular Grubu’nun imhadan kurtulması için cesaretle geri çekilme kararı verip Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır orduyu Halep çevresinde toplamıştı.
Mustafa Kemal’in komutanlığını en somut şekilde belirleyen büyük olay Türk İstiklâl Savaşı’dır. O’nun büyük eseri Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bir dizi başarılı muharebelerin yer aldığı bu mücadeledir ki Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bir destan gibi askeri tarihi ve Türk Tarihini süslemiştir. Bu büyük mücadele O’nun sevk ve idaresi altında sürdürülmüştür.
Mustafa Kemal’in Sakarya Meydan Muharebesi Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır çok geniş bir cephe üzerinde Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır müstevli düşmanın eritile eritile yüz geri edildiği bir dönüm noktasıdır. Bu muharebe Ankara’yı hedef alan düşmanın taarruz gücü kırılmış ve düşman Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır inisiyatifi Türk Ordusuna bırakmak zorunda kalmıştır.
23 Ağustos 1921’de başlayan Sakarya Meydan Muharebesi Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır taarruz gücü yüksek düşmana karşı yapılmıştır. Mustafa Kemal bu muharebede büyük soğukkanlılık ve cüretle cepheyi zayıf kuvvetlerle tutmuş Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır kuvvetin çoğunu elinde ihtiyat olarak bulundurmuştur. Düşman güneyden kuşatma manevrası uygulamaya girişince de Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır kuşatma kuvvetinin karşısına tümen tümen ihtiyatlarını sürmüş ve kuşatmayı akim bırakmıştır. Bu Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bir komutan olarak Mustafa Kemal’in yaratıcı bir zekâ sahibi olduğunu kanıtlar. O Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Sakarya Meydan Muharebesi’nin en bunalımlı günlerinde Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır olayların gidişatında ağırlığını koymasını bilmiş "Hattı müdafaa yoktur Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.Vatanın her karış toprağı şehit kanlarıyla ıslanmadıkça düşmana terk olunamaz." ilkesini ortaya atmış ve bunalımı bu suretle atlatmakta başarılı olmuştur.
26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos’ta doruk noktasına ulaşan Büyük Taarruz Harekatı ile düşmanın kuşatılması ve onun İzmir ana istikametiyle bağlantısının kesilmesi mümkün oldu.
Askeri stratejide Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır silâhlı kuvvetlerin amacı olan düşmanın imhası gerçekleşebilmiştir. Bu Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yeteri kadar güçlü kuvvetin belli bir bölgede toplandıktan sonra azimle ve cesurane bir şekilde hedefe yöneltilmesi ile başarılmıştır. Mustafa Kemal şöyle der: "Zafer Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır zafer benimdir diyebilenin; başarı Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır başaracağım diye başlayanın ve başardım diyebilenindir."
Sakarya Meydan Muharebesi’nde düşman yenilmiş Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ancak tam bir imha hareketi Büyük Taarruzda gerçekleştirilebilmiştir. Bu zaferden sonrada Lozan Barış Konferansı’na gidilmiştir. Lozan’da askeri stratejinin sonucu alınmış Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yani siyasal zafer elde edilmiştir. ATATÜRK’e göre Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır zafer başlı başına bir amaç değildir. Zafer kendisinden başka bir amacı elde etmek için bir araçtır. O’nun sözleri ile: "Hiçbir zafer gaye değildir. Zafer ancak kendisinden daha büyük olan bir gayeyi elde etmek için en belli başlı bir vasıtadır. Gaye Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır düşüncedir. Zafer Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bir fikrin elde; edilişine yardım oranında değer kazanır. Bir fikrin elde edilmesine dayanmayan bir zafer sürekli olamaz. O Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır hoş bir gayrettir. Her büyük meydan muharebesinden Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir âlem doğmalıdır Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır doğar. Yoksa başlı başına zafer Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır boşa gitmiş bir gayret olur."
ATATÜRK; büyük bir asker ve dâhi bir liderdir.
Liderlik; insanın tavır ve hareketlerine nüfuz etmek sanatı veya insanları idare kabiliyetidir. Bazı insanlar lider olarak doğarlar. İşte ATATÜRK’de böyle bir liderdir.
Karakter Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır zekâ Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır müteyakkız olmak liderliğin inkişafına yardımı olan fitri özelliklerdir.
Bu vasıfların hepside fazlasıyla ATATÜRK’de mevcuttur. ATATÜRK’ün askerlik ve komutanlık konusundaki tutumu kesin ve tamamen realisttir. O’nun komutanlık vasıflarını şöylece özetleyebiliriz:
• Büyük strateji ve taktikcidir. Stratejinin zaman Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır mekân Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır imkân taktiğinde; sürat Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır şiddet Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır cüret faktörlerini çok iyi bilir ve büyük bir ustalıkla uygulardı.
• Her zaferin yalnız milli kuvvetler ile kazanılacağına inanır Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır milli kuvvete güvenirdi.
• Çok dürüst Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır tedbirli ve cesurdu.
• Müsamahasız bir disiplin kurucu ve otoriterdi. Fakat o otoriteyi cebir ve şiddetle değil Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bilgi Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır karakter ve ruhları fetheden saygı dolu sevgiye dayatırdı.
• Mesleğinde en çok bilen ve daima okuyan Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yenilikleri takip ederdi.
• Hayal ile vehim ile değil Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır daima plânla ve programla hareket ederdi.
• Kendi kabiliyetine göre çekinmeden kuvvet komutanlıklarını isterdi. Çanakkale’de cephe komutanlığını Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır mütarekeden sonra harbiye nazırlığının kendisine verilmesini istediği gibi.
• Çok soğukkanlı idi. En kritik anlarda daima en ileri hatlarda bulunarak muharebeleri bizzat idare ederdi.
• Değişmesi mümkün olmayan prensip sahibiydi ve prensipler koyardı. Çok zeki Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır sürat ve intikal sahibi Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır hadiseleri en ince teferruatına kadar görerek inceleyen Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır hiçbir şeyi tesadüfe bırakmayan bir başkomutandı.
• Karar sahibiydi. En doğru kararı verir Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır derhal icraya geçerdi. Kararından asla dönmezdi.
• Her rütbede Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır idare ettiği bütün insanların ruhlarına nüfuz etmesini bilmişti.
• Başarı gösterenleri en üstün şekilde takdir etmesini bilmişti.
• Fikirlerini daima açıkça ve çekinmeden ortaya koyardı.
ATATÜRK’ün yetişme tarzı Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır mesleki özgeçmişi Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır aile kökeni ve içinde yetiştiği ortam Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ideolojik kökenli sistemlerde bu hareketlere liderlik etmiş kimselerden Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır O’nun pek çok noktalarda ayrıldığını ortaya koymaktadır. ATATÜRK Milli Mücadele davasına Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ulusa olan sonsuz güveni ile başlamış ve anayasa genelgesi ile "Milletin İstiklâlini yine Milletin azim ve kararı kurtaracaktır." Formülünü getirmiş Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ulusunu haksızlık ve esarete karşı harekete geçirmiştir. Kendine özgü bir renk ve karakter taşıyan Milli Mücadelenin başarısında ulusa olan inançla hareket edilmiş ulusal bağımsızlık davasına hem meşruluk kazandırmış hem de güç kazanılmasında başlıca etken olmuştur.
Sonuç almaya yönelik Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır gerçekçi plân yapmayı meslek geleneği haline getiren bir kurmay subaylık ve komutanlık hayatı O’na objektif verilere karşı son derece duyarlı bir kafa yapısı geliştirmekte temel olmuştur.
ATATÜRK’ün Milli Mücadele başarıları harp tarihinin ve sanatının özellikle üstün değerler ifade eden birer anıtıdır. Asker ATATÜRK’ün dehası Milli Mücadele’nin en büyük şansı olmuştur. Başkomutanın çelik iradesi sonucudur ki Sakarya’da 20 km.derinliğindeki bir vatan parçası üzerinde 22 gün 22 gece devam eden muharebeler sonucu Yunan ilerleyişi kırılabilmiştir.
İstiklâl Savaşı’nın son taarruz safhası motorsuz yıldırım harbidir. Afyon Taarruzu 26 Ağustos 1922’de başlamış Yunan ordusunun büyük bir kısmı 30 Ağustos’ta yok edilmiş ordu 9 Eylül’de İzmir’e girmiştir. Yani ordu 15 günde muharebe ede ede 400 km yol almıştır.

Türk orduları Yunan ordularını denize dökünce İngiltere Parlamentosunda heyecanlı bir sahne yaşandı celse açılınca işçi partisi lideri MacDonald kürsüye gelerek; "Nerede Başvekil Lloyd George? Bize ne söz verdi sonuç ne oldu? Hazineden büyük paralar alıp bizi boş yere masraflara soktu. Hani Boğazlar bizim olacaktı? Hani Anadolu taksim olacaktı? Heyhat hiçbiri olmadı. Bunun hesabını bize versin" dediği zaman Lloyd George yavaş yavaş kürsüye geldi. "Arkadaşlar asırlar; pek nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dâhiyi asrımıza Türk ordusu yetiştirdi. Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelir." demiştir.
ATATÜRK tam bir asker idi fakat harbi aramazdı "harpçi olamam çünkü harbin zorluğunu Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yıkımını herkesten iyi bilirim" derdi.
General Mac Arthur’un şu sözü ATATÜRK’ü çok güzel anlatmaktadır. "Askerlik dehasıyla insanlık ülküsünü ATATÜRK kadar benliğinde birleştirmiş bir adam tanımıyorum."
Nutukları tahlil edildiği zaman Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır O’nun kitleleri ayağa kaldıran bir lider Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır fakat ön yargıları sömüren bir demogog olmadığı bir anda ortaya çıkar. Büyük nutku usta bir tarih yazarının Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır titiz bir bilim adamının rasyonalizmi içinde kaleme alınmıştır.
Birçok ideolojik liderde görülen hayallere polemiklere ve ithamlara hiçbir söylevinde rastlamak mümkün değildir.
Devlet kuruculuğundaki üstün başarısını sağlayan haslet Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır dayandığı ilkelerdeki tutarlılıkla "gerçekçiliği en dengeli bir kaynayışla kişiliğinde toplamış bulunmasıdır."
ATATÜRK bir bilim adamı değildir Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ancak; gerek asker olarak Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır gerekse idareci olarak her konuya bilimsel bir yaklaşımla eğildiği inkâr edilmeyecek bir gerçektir. ATATÜRK’ün bütün zaferlerinde Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır O’nun yararlandığı en etkili silâhlardan birincisi zekâsı ve dehâsı Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ikincisi de bilimsel yöntemi kullanmaktaki ustalığı ve bilime olan saygısıdır.
"Meseleleri hadiselere göre değil Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır hakikati veçhile mütalâa etmek lâzımdır." diyen ATATÜRK Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır böylece bilimsel düşünmenin ilk yasasını da Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yani gerçeği ve doğrusuyla temel almayı vurgulamaktadır.
ATATÜRK milleti için yaptığı her şeyin Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır halkı ile uyum halinde olabilmesi amacı ile Türk Milletinin hayatına ve geçmişine ağırlık vermiş ve Türk tarihini özellikle incelemiştir. Yıkılan Osmanlı Devleti’nin yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bütün teşkilâtı Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır kurumları Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır kültürü Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır iç ve dış politikası ile zamanın istek ve gereksinmelerine uymak zorunluluğundaydı. Bunu başarabilmek Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ancak milleti çağdaş kültür seviyesine eriştirmekle ve ATATÜRKÇÜ Düşünce Sistemi içerisinde akılcı yaklaşım Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bilim ve teknoloji ile mümkündü.
Genel niteliği ile ATATÜRKÇÜ Düşünce Sistemi toplumsal hayatın her alanında yol gösterici özelliklere sahip Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır değişken politikalarla uygulama alanı bulan bir politikalar bütünüdür. Ancak ATATÜRKÇÜ Düşünce Sistemini "kuru bir sistem" olarak görmek ve değerlendirmek hatalıdır.

Bu düşünce sistemi Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır hayallere yer vermeyen değişen koşullara rağmen değişmez gerçekleri gösteren benimsediği değer yargıları Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır amaçları ve kurumları çağdaş kalmaya devam ettiren gerçekçi bir düşünce sistemidir.
Mustafa Kemal ATATÜRK Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır gerçek kurtuluşun Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bilimde ve akılda aranması gerektiğini en iyi gören ve bu konuda çok köklü atılımları gerçekleştiren bir liderdir.
Ulusal Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra ATATÜRK’ün "Asıl iş şimdi başlıyor." Sözleri ile ulusal hareketin ikinci ve belki de esas aşaması olan çağdaşlaşma hamlesine hız verdiğini görüyoruz. Zaten ATATÜRK’ün evrensel niteliklerinden biri de çağdaşlaşma lideri olmasıdır.
ATATÜRK’ün insan aklına ve bilimsel yöntemlere saygısı büyüktür. Gerçeği aydınlığa çıkarmak karşılaşılan sorunları iyi anlayıp doğru çözüme kavuşturmak için aklın ve bilimin çizdiği yoldan yürünmesi gerektiği inancındaydı.
Akılcılık; hem ATATÜRKÇÜ Düşünce Sisteminin temel ilke ve dayanaklarından biri Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır hem de bütün ATATÜRK ilkelerinin doğru yorumlanıp değerlendirilmesinde göz önünde tutulması gereken bir yöntemdir.
ATATÜRK "akıl Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır mantık Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bilim ve fen Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır uygarlık" gibi sözcükleri çoğu zaman yan yana kullanmıştır. Bir söylevinde "Dünyada her şey için Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır maddiyat için Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır maneviyat için Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır hayat için Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır fendir; İlim ve fennin dışında kılavuz aramak gaflettir Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bilgisizliktir Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır doğru yoldan sapmaktır." demiştir.
Ulu Önder ATATÜRK’ün bütün faaliyetlerinin özünde ve temelinde akılcı ve bilimci bir yaklaşımın olduğu görülmektedir. Türk Ulusunun da aynı yolu takip etmesi gerektiğini bir çok konuşmalarında belirtmiştir.
"Medeniyet yolunda başarı Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yenilikleri kavrayıp uygulamaya Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır yenileşmeye bağlıdır. Toplumun yaşayışında Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bilim ve teknoloji alanında başarılı olmak için tek ilerleme ve gelişme yolu budur. Hayata hakim olan hükümlerin zamanla değişmesi Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır gelişmesi ve yenileşmesi zorunludur."
"Medeniyetin yeni buluşları Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır teknolojinin harikaları dünyayı değişmeden değişmeye sürükleyip durduğu bir dönemde yüzyılların eskittiği köhne zihniyetlerle geçmişe saplanmakla varlığımızı korumak mümkün değildir."
ATATÜRK Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır Büyük Nutkunda da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında temel prensip olarak bilim ve tekniğin esas alındığını dile getirmektedir. "Milletimizin siyasî Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır sosyal hayatında milletimizin fikrî terbiyesinde de rehberimiz ilim ve fen olacaktır" demekle bilim ve teknolojinin kullanılacağı diğer alanlara da işaret etmektedir.
Muharebe meydanlarının yenilgi bilmeyen dâhi komutanı bir konuşmasında "Arkadaşlar bundan sonra çok mühim zaferlere kavuşacağız. Fakat bu zaferler süngü zaferleri değil Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır iktisat ve ilim zaferi olacaktır. Askerî zaferlerimizle mağrur olmayalım.Yeni ilim ve iktisat zaferlerine hazırlanalım" demek suretiyle bilimin toplum açısından anlam ve önemini dile getirmiştir.
ATATÜRK bilimin önemi olarak "ilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur." demektedir.

İnsanoğlu diğer bütün canlılardan farklı olarak bir medeniyet kurma yeteneğine sahiptir. Bu sayededir ki ; ilk çağlardan Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır atom çağına Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır elektronik çağına ulaşabilmiştir. Bu aşamada bilim ve teknoloji yüzyıllarca büyük değişmelerin ve gelişmelerin itici gücü olmuştur.
Türk toplumu ATATÜRK’ün gösterdiği bu yüce hedef yönünde bilim ve teknoloji alanında iddiasını ortaya koymalı ve bu hedeflerin gerçekleşmesi için O’nun 10’uncu yıl nutkunda da belirttiği ve özlemini duyduğu Türkiye’nin geleceğindeki parlak durum bir an önce yakalanmalıdır.
ATATÜRK’ün çağdaşlaşma yöntemi "Az zamanda çok büyük işler yapmak" esasına dayanmaktadır. Bu da ancak bilim ve teknolojinin öncülüğünde olabilir.
Sonuç olarak diyebiliriz ki Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır
O’nun devlet adamlığı ve devlet kuruculuğu nitelikleri bu dönem içinde siyasî Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır sosyal Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır kültürel ve özellikle ekonomik alanlarda yaptığı reformlarda görülecektir.
O; bu ikinci savaşın birincisinden daha zor olduğunu; “ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilişkimizi kesemeyeceğimizi Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır aksine ilerlemiş ve uygarlaşmış bir millet olarak medeniyet alanı üzerinde yaşayacağımızı söylüyordu.”
Devlet kuruculuğundaki üstün başarısını sağlayan temel haslet dayandığı ilkelerdeki tutarlılık ve bunları da gerçekleştirmesindeydi.
O Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır her şeyden önce dünyaya bir devlet başkanı olarak geldi. İnsanları sevk ve idare etmek sanatını hiçbir kitaptan öğrenmedi. Bu bilgi ve nitelikle doğdu.
ATATÜRK Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır açılan bir devirle kapanan bir devir arasında tarihî görevini başarır Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır evre evre izlediği bir kurtuluş programını Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ana çizgilerinde en ufak bir taviz vermeden Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır ısrarla Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır azimle yürütür ve uygular.
Türk Milleti için bağımsızlık Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır saygınlık Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır seçkinlik ve üstünlük sağlama çabası veren Ulu Önder ATATÜRK; "Benim Türk Milleti için yapmak istediklerim ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır manevi mirasçılarım olurlar." diyerek çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak gibi büyük bir hedef belirtmiştir.
Bu kadar güçlü bir devlet adamının kurduğu köklü ve Türk’e özgü devlet Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır her gün daha uygar daha mutlu olarak yaşayacaktır.
Dünyanın az yetiştirdiği devlet adamı ve kahramanlardan biri olan Mustafa Kemal ATATÜRK "insanlık ülküsünün açık ve seçkin önderi ve Türk ulusunun uygarlık güneşi" olarak yaşadı ve yaşayacaktır
Bütün ömrünü hizmetine verdiğin Türk Milleti ile beraber Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır senin huzurunda tazim ile eğiliyoruz.
"Vatan Sana Minnettardır."

elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-06-2014, 09:14   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Adamım bu dünyada gördüğüm en mükemmel site bir insan bu kadarını nasıl başarır allah sizden razı olsun

 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır

Kurtuluş Savaşında Türklere Kim Liderlik Yapmıştır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kurtuluş Savaşında Karşılaştıgımız Zorluklar Nelerdir? Я Soru Cevap 5 29-03-2015 01:49
Atatürk Türk Milletine Hangi Konu Ve Alanlarda Liderlik Yapmıştır? elif Soru Cevap 1 28-02-2013 08:05
Kurtuluş savaşında hangi cephelerde savaşıldı ? Я Soru Cevap 0 23-11-2012 12:54
kurtuluş savaşında kaç asker savaşmıştır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 25-02-2012 09:37
Kurtuluş Savaşında Güney Cephesi Nasıldı? elif Tarih 0 09-02-2011 01:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats